Sunteți pe pagina 1din 9

LICEUL TEORETIC „M.

EMINESCU”,
ORAŞUL EDINEŢ
AN ŞCOLAR 2015-2016
CLASA a III-a B
ÎNVĂŢĂTOR : GEMA URSACHE
PROIECT DIDACTIC

DISCIPLINA : Limba şi literatura română

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Străbunii noştri ne lăsară trecutul sfînt şi o frumoasă ţară....

SUBIECTUL : Organizarea dialogului oral. Textul-suport,,Chişinău, capitala ţării mele”. Lectură şi


observare.
TIPUL LECŢIEI: Lecţia de formare a capacităţilor de dobîndire a cunoştinţelor
SUBCOMPETENŢE: : - Recunoaşterea unor specii literare în baza celor mai simple trăsături;
- Utilizarea eficientă a lexicului învăţat în diferite construcţii de comunicare orală şi
scrisă;
- Utilizarea în exprimarea orală şi scrisă a vocabularului din textul citit (cuvinte,
expresii);
- Exprimarea gîndurilor, emoţiilor şi a sentimentelor faţă de mesajul textelor citite
sau a unor secvenţe textuale;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: să citească în ritm propriu,corect, conştient, fluent si expresiv textul;
O2: să găsească cuvintele cu sens opus cuvintelor date (corespondenţă între cuvinte);
O3: să scrie cuvinte cu înţeles asemănător pentru cuvintele date;
O4: să aleagă răspunsurile potrivite pentru întrebările date;
O5: să ordoneze corect ideile textului
O7: să răspundă corect la întrebările referitoare la continutul textului;
O8: să manifeste interes în vizionarea imaginilor referitoare la oraşul Chişinău;
O9: să manifeste un comportament adecvat muncii în echipă bazat pe cooperare,
implicare, toleranţă, responsabilitate.

RESURSE:
Procedurale: -metode şi procedee – exerciţiul, elemente de problematizare, jocul didactic,
Diamantul, Diagrama Venn, conversaţia, explicaţia, observarea;
Forme de organizare - frontal, individual, pe grupe
Materiale: - fişe individuale, fişe cu exerciţii pe grupe, planşe cu Diamantul, planşe cu diagrame
Venn, imagini PPS care reprezintă oraşul Chişinău, coşuleţe cu fructe, struguri şi nuci, fişe de
evaluare, tabla interactivă.

1
LICEUL TEORETIC „M.EMINESCU”,
ORAŞUL EDINEŢ
AN ŞCOLAR 2015-2016
CLASA a III-a B
ÎNVĂŢĂTOR : GEMA URSACHE
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Nr. Secvenşele Conţinutul învăţării Resurse
crt. lecţiei Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor procedurale
0 1 2 3 4
1. Momentul  Asigur condiţiile necesare desfăşurării Elevii se exerciţiul
organizatoric în bune condiţii a lecţiei, cerând pregătesc pentru organizatoric
elevilor să-şi pregătească cele începerea activităţii.
necesare, să-şi controleze poziţia în
bancă şi să păstreze ordinea şi
disciplina.
 Lecţia se începe cu cîntecul „Balada”
de N.Dabija
2. Verificarea  La ce unitate de învăţare noi azi Străbunii noştri conversaţia
temei şi lucrăm? ne lăsară trecutul şi o
reactualizerea frumoasă ţară... frontal
cunoştinţelor  Ce ne sugerează această unitatea de Să ne iubim
învăţare, ce ne învaţă textele din Patria, să respectăm
această unitate de învăţare? pe părinţii noştri, pe
- Într-adevăr, nu trebuie să uităm că strămoşii noştri, să ne conversaţia
trecutul acestei ţări este unul foarte ţinem de neamuri, să
frumos, avem în istoria acestui neam ne mîndrim cu ţara exerciţiul
oameni cu care ne putem mîndri. Noi noastră. oral
sîntem moştenitorii acestei ţări mici, dar
nu uitate de Dumnezeu.
- Sînt multe ţări pe lume
Ce-ncîntă şi te-atrag,
Dar plaiul meu anume
Îmi este cel mai drag
● Formaţi asocieri dintre cuvintele din Graiul – miere,
cele două coloane.(învăţătorul trage Moldova –colţ de
săgeţi pe tablă între coloane după ce rai
copiii au lucrat pe grupe în fişele lor). Ţara –Patria conversaţia
Istorie- trecutul
Popor – frontal
moldoveni
Rădăcini –
●”Ghici ce este?” neamuri
-Eu la toţi le dau mîncare, Chişinău – conversaţia
Ei mă calcă în picioare. capitala
Jale - doină exerciţiul
-Locul unde m-am născut, oral
Locul unde am crescut, - Pămînt
Îl iubesc, mi-i tare scump.

-Patria

2
LICEUL TEORETIC „M.EMINESCU”,
ORAŞUL EDINEŢ
AN ŞCOLAR 2015-2016
CLASA a III-a B
ÎNVĂŢĂTOR : GEMA URSACHE

3. Predarea  -Noi astăzi continuăm să percepem exerciţiul


materiei noi Patia noastră şi vom afla mai multe
despre oraşul situat pe 7 coline. conversaţia
 -Despre ce oraş este vorba? - Despre oraşul
 Desigur, este vorba despre oraşul Chişinău.
Chişinău şi vom lectura textul
„Chişinău, capitala ţării mele”. - Este cel mai
 -Ce informaţii cunoaşteţi deja despre mare oraş al ţării
oraşul Chişinău de la orele de ştiinţă? noastre; cea mai mare
 O legendă spune că Ştefan Vodă a localitate urbană; este
pornit în întîmpinarea oştirilor situat în zona de
tătăreşti, care au venit să prade Ţara centru; numită zona
Moldovei. Ajuns la Codru el a auzit codrilor; se întinde
susurul unui izvor. A băut cu oştenii pe o suprafaţă de 120
săi din apa răcoritoare, apoi s-au km2; are populaţie
avîntat cu toţii în luptă şi au zdrobit circa 750 mii de
duşmanul. Iar acel loc a rămas cu locuitori; este
numele de Chişla Nouă, adică Izvor împărţit în 5 sectoare;
Nou sau Chişinău, cum îi zicem azi. la Chişinău se află exerciţiul
Preşedenţia,
Guvernul, conversaţia
Parlamentul, de unde
este condusă întreaga
ţară; Chişinăul este
un oraş modern, cu
 -Acuma deschideţi manualul la pag. numeroase instituţii
71 şi citiţi în gînd acest text pentru a a istorice, culturale şi
vedea ce informaţii ne oferă textul de artă. Lectura în
despre oraşul Chişinău. Citiţi atent şi Elevii citesc atent gînd
veţi observa cu ce este asociată în text textul în gînd.
Piaţa Marii Adunări Naţionale şi de - Piaţa Marii
cine şi cum este supravegheată? Adunări Naţionale
este asociată cu un
leagăn al istoriei,
supravegheat de
crucea şi sabia
domnitorului Ştefan
cel Mare şi Sfînt.
 - Textul citit este naraţiune, dialog
- Textul este o conversaţia
sau descriere?
descriere.
- În text se descrie
 -Ce se descrie în acest text?
oraşul Chişinău.
Vvv
Aaa
 -Orice text literar cere o expresie
3
LICEUL TEORETIC „M.EMINESCU”,
ORAŞUL EDINEŢ
AN ŞCOLAR 2015-2016
CLASA a III-a B
ÎNVĂŢĂTOR : GEMA URSACHE
aparte, o intonaţie aparte. Voi trebuie Elevii pronunţă: exerciţiul
să arataţi unele sentimente, unele Ţa, ţo, ţu, ţe, ţi, ţî, ţă – cu
emoţii citind un text literar. Acum noi emoţii enunţiative.(gr.I)
vom face exerciţiul de sensibilizare a Ţa, ţo, ţu, ţe, ţi, ţî, ţă – cu
vocii. Sunetul-oaspete la această lecţie emoţii de bucurie.(gr. II)
este sunetul „ţ”. Ţa, ţo, ţu, ţe, ţi, ţî, ţă – cu
emoţi de supărare.(gr.III)
Aţ, oţ, uţ, eţ, iţ, îţ, ăţ. – cu
emoţii de supărare.
(gr.IV)
Aţ, oţ, uţ, eţ, iţ, îţ, ăţ. – cu
emoţii de bucurie.(toţi)

- Vom citi cu emoţii


 -Acest text cu ce emoţii vom citi? enunţiative. conversaţia
 -Acum vom lectura textul pe - Citesc text pe
fragmente cu observarea expresiilor fragmente şi observă citirea pe
artistice şi a cuvintelor necunoscute. cuvinte necunoscute şi fragmente
expresii artistice.
 -Aţi observat că acest text are multe -Ca să devină mai
expresii artistice, cum vă gîndiţi, de atractiv pentru noi, citirea
ce? pentru că este un text selectivă
artistic.

 Acum, fiecare grupă crează o - Elevii, lucrînd în grup exerciţiul


propoziţie, folosind una din expresiile crează cîte o propoziţie,
întîlnite în acest text. folosind expresii
artistice.
 Acum vom vedea ce aţi înţeles voi
lecturînd acest text.
- Cum apare soarele la orizontul - Elevii răspund frontal la Explorarea
Chişinăului în fiecare dimineaţă? întrebările textului. textului
- Pe cîte coline se înalţă capitala ţării
noastre?
- Din ce sînt construite blocurile din
oraş?
- Care loc este considerat inima
capitalei?
- Unde se pot odihni şi îmbogăţi
spiritual orăşenii şi oaspeţii capitalei? Misterios - miraculos
- De ce Chişinăul este un oraş atractiv? Chipeş - mîndru
Intelectual – spiritual
- Jocul „Găseşte perechea”. Viguros – puternic Jocul
(sinonime) Mărginite – tivite didactic
Veşmînt – haine
Muncitori – harnici

4
LICEUL TEORETIC „M.EMINESCU”,
ORAŞUL EDINEŢ
AN ŞCOLAR 2015-2016
CLASA a III-a B
ÎNVĂŢĂTOR : GEMA URSACHE
Atrăgător – atractiv
Primitori – ospitalieri
 - Cîte alineate avem în text? - În text avem 8 alineate.
 - Ce reprezintă fiecare alineat? -Fiecare alineat
 - Acum vom ordona ideile textului. reprezintă o nouă idee a
textului. exerciţiul
*Apariţia soarelui
luminînd oraşul. conversaţia
*Oraşul Chişinău mîndru
şi puternic.
*Capitala îşi ridică
umerii albi spre cer.
*Oraşul dis-de-
dimineaţă.
*Piaţa Marii Adunări
Naţionale.
*Chişinăul de seară.
*Chişinăul un oraş
 - Am văzut din text că Chişinăul este european.
un oraş frumos şi pentru a ne
convinge încă odată de acest fapt vom -Elevii privesc imagini Imagini PPT
urmări cîteva secvenţe, imagini cu PPT.
acest oraş.
Elevii lucrează în grup şi
 Vom realiza Diagrama Venn şi vom completează Diagrama
compara oraşele Chişinău şi Edineţ. Venn.
Chişinău Edineţ
Diagrama
Venn

4. Consolidarea  Vom completa Diamantul „Chişinău” Diamantul - se Diamantul


materiei şi în baza textului citit. porneşte de la cuvântul
formarea Chişinău. – se scriu două
capacităţilor însuşiri ale acestora conversaţia
(frumos şi atractiv), -se
scriu trei verbe(acţiuni)
al acestuia ( creşte, se
înalţă, devine), - o
propoziţie formată din
patru cuvinte ( Chişinăul exerciţiul
este capitala ţării.), -un în grup
 Acum vom lucra în grupe şi veţi scrie cuvânt reprezentativ la
pe struguri, nuci, mere şi pere ce vor gerunziu (dăinuind). Copacul
servi ca simbolul roadelor Moldovei, Lucrează în grup Ideilor

5
LICEUL TEORETIC „M.EMINESCU”,
ORAŞUL EDINEŢ
AN ŞCOLAR 2015-2016
CLASA a III-a B
ÎNVĂŢĂTOR : GEMA URSACHE
ideile voastre ca să le acroşăm pe şi răspund la întrebări conversaţia
Copacul Ideilor. pe fişe în formă de
fructe, ce reprezintă
roadele Moldovei.
I grup: - De ce îţi
iubeşti această ţară?
II grup: - Ce
reprezintă pentru tine
Patria?
III grup: – Ce vei
face pentru ţara ta?
IV grup: - Ce
semnifică pentru tine
cuvîntul „Patria”?

5. Evaluarea  - Acum veţi completa fişa de Se completează Conversaţia


evaluare. fişele. Fişe de
Am aflat mai multe despre... evaluare
Am rămas surprins de ...
Am înţeles că...
6. Bilanţul ● Se vor face aprecieri generale si Ascultă atent
lecţiei. individuale asupra modului de aprecierile generale şi
participare al elevilor la lectie. individuale.

7. - De citit expresiv textul p.71-72 din


Tema pentru manual şi de realizat un poster pe o Notează în caiete tema
acasă foaie A4 cu titlul „Chişinău, pentru acasă.
capitala ţării mele”.
- Lecţia se termină cu cîntecul pe
versurile lui D. Matcovschi Elevii interpretează
„Chişinăul meu cel mic”. cîntecul.

6
LICEUL TEORETIC „M.EMINESCU”,
ORAŞUL EDINEŢ
AN ŞCOLAR 2015-2016
CLASA a III-a B
ÎNVĂŢĂTOR : GEMA URSACHE

DIAMANTUL

Chişinău

7
LICEUL TEORETIC „M.EMINESCU”,
ORAŞUL EDINEŢ
AN ŞCOLAR 2015-2016
CLASA a III-a B
ÎNVĂŢĂTOR : GEMA URSACHE

LICEUL TEORETIC „MIHAI EMINESCU” or. EDINEŢ

Organizarea dialogului oral.


Textul-suport „Chişinău, capitala ţării mele”. Lectură şi observare.

CLASA: a III-a „B”


Învăţător: Ursache Gema
Data: 25. 11. 2015
LIMBA ROMÂNĂ

8
LICEUL TEORETIC „M.EMINESCU”,
ORAŞUL EDINEŢ
AN ŞCOLAR 2015-2016
CLASA a III-a B
ÎNVĂŢĂTOR : GEMA URSACHE

LECTIE ÎN CADRUL COMISIEI DE ATESTARE

S-ar putea să vă placă și