Sunteți pe pagina 1din 14

LICEUL TEHNOLOGIC „DUILIU ZAMFIRESCU”, DRAGALINA

PROF. ÎNV. PRIMAR: POPESCU ADRIANA GEORGIANA

PROIECT DIDACTIC

DATA: 05.05.2020
CLASA: a-III-a D
ARIA CURRICULARĂ: Arte și tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: „ Culorile primăverii”
SUBIECTUL LECȚIEI: “Coroniță primăverii”
TIPUL LECȚIEI: formare de priceperi și deprinderi
SCOPUL LECȚIEI: formarea deprinderii de a realiza o lucrare după o temă
dată.
COMPETENȚE SPECIFICE:
 Arte vizuale și abilități practice:

2.1.- Identificarea unor caracteristici / proprietăți ale materialelor întâlnite în mediul cunoscut;

2.3.- Realizarea de produse utile și /sau estetice combinând materiale ușor de prelucrat și tehnici
accesibile ;

2.4.- Transformarea unui material folosind o tehnică variată;

2.6.- Participarea la activități integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente
de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică ;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1► Să recunoască materialele de lucru necesare pentru realizarea temei propuse;
Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii recunosc materialele de lucru necesare.
O2►Să aplice tehnici de lucru însușite anterior ( decupare, pliere, aplicare, lipire,
decorare).
Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii respecta tehnicile de lucru.
O3►Să confecționeze din carton şi hârtie colorată figurine necesare realizării produsului
final.
LICEUL TEHNOLOGIC „DUILIU ZAMFIRESCU”, DRAGALINA
PROF. ÎNV. PRIMAR: POPESCU ADRIANA GEORGIANA

Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii confecționează figurine necesare realizării
produsului final.
O4►Să îmbine florile şi frunzele confecţionate, prin lipire, pe un suport colorat, pentru a
obţine produsul final.
Obiectivul se considera realizat dacă toți elevii realizează produsul final.
O5►Să analizeze în spirit critic și autocritic, atât lucrarea proprie cât și lucrările colegilor
în funcție de lucrarea model.
Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev analizează propria lucrare și lucrările colegilor,
respectând criteriile date.
STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ȘI PROCEDEE: observația, conversația, explicația, demonstrația, exercițiul,
expunerea, turul galeriei, ciorchinele.
 MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
a) informativ-demonstrative: modelul învăţătoarei (lucrarea model:”Coronița
primăverii”), șablon-„cerc, flori, frunze,, Flipchart.
b) de exersare şi formare a deprinderilor: hârtie colorată, foarfecă, lipici solid, planșă
criterii de evaluare a lucrării , planșa criterii de realizare a lucrării.
 FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală.
 FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observare sistematică, aprecieri verbale,
evaluare reciprocă, analiza produselor activității.
RESURSE:
a) umane: 20 elevi
b) temporale: 50 minute
LICEUL TEHNOLOGIC „DUILIU ZAMFIRESCU”, DRAGALINA
PROF. ÎNV. PRIMAR: POPESCU ADRIANA GEORGIANA

Desfășurarea lecției

Etapele lecției Ob. Conținut instructiv – educative Strategii didactice


Op. Metode și Mijloace de Forme de Evaluare
procedee învățământ organizar
e
1.Moment  Pregătirea materialelor didactice necesare. Conversaţia Frontal
organizatoric  Asigurarea unui climat educațional favorabil desfășurării
activității, în condiții optime.
3.Captarea  Planşă „Ciorchinele” pentru cuvântul „Primăvară”. Conversaţia Planşă cu
atenției (Anexa 1) Observare
 Elevii fac apel şi la cunoştinţe transdisciplinare acumulate în Ciorchinele Frontal sistematică
orele de Știinţele naturii, Educaţie plastică, Limba română. Observația Flipchart Analiza
 În urma completării se pune accent pe acest cuvânt și pe răspunsurilor
simbolurile ce înfrumusețează anotimpul Primăvara.
4.Anunțarea  Comunic elevilor titlul lecției: “Coronița primăverii”,
temei și a modalitatea de realizare a lucrării şi performanțele aşteptate de Explicația Frontal Observare
obiectivelor la ei. sistematică
Vor confecţiona din carton şi hârtie colorată o coroniţă ,
îmbinând tehnica decupării cu cea a colajului.
5.Dirijarea  Prezentarea produsului model şi expunerea acestuia în faţa Produsul
învățării clasei pentru a putea fi uşor vizualizat. ( Anexa 2) model
O1 Expunerea “Coronița
primăverii”

Șablon
Explicația coronița Frontal
 Solicit elevilor să observe materialul pregătit, pentru a intui
Hârtie
LICEUL TEHNOLOGIC „DUILIU ZAMFIRESCU”, DRAGALINA
PROF. ÎNV. PRIMAR: POPESCU ADRIANA GEORGIANA

fazele lucrării, fiind aduse completările necesare. Lipici Frontal


 Demonstrez elevilor tehnica de lucru: Foarfeca
 Pe carton elevii vor avea desenat conturul coroniţei, pe care Elemente
îl vor decupa. decorative

O2 Observarea
Conversația Individual sistematică

Planșa
(Anexa 3 ) criterii de Autoevaluare
O3 evaluare Frontal a
 Pentru confecţionarea unei flori elevii vor decupa din carton
două flori mai mari şi o floricică mai mică.
Planșa Aprecieri
criterii de verbale
realizare a
produsului

(Anexa 4)

 Vor lipi cele două flori, una peste alta, astfel încât petalele să
nu se suprapună. Peste cele două flori mari, se lipeşte floricica
mai mică. Se obţine astfel o floare pentru coroniţă.
 Elevii vor repeta aceste etape de sase ori.( sunt necesare şase
flori).
 Vor trece la decuparea frunzelor.
LICEUL TEHNOLOGIC „DUILIU ZAMFIRESCU”, DRAGALINA
PROF. ÎNV. PRIMAR: POPESCU ADRIANA GEORGIANA

O4
Conversaţia
Explicația

Turul galeriei
( Anexa 5)

 Elevii vor lipi florile şi frunzele pe suportul din carton, decupat Carton
anterior. Hârtie
 Lipirea acestora se va realiza alternative: Creioane
( floarefrunzăfloarefrunzãfloare etc.) colorate
Şabloane
 Se enumeră regulile pentru realizarea lucrării: utilizarea Lipici
corectă şi atentă a instrumentelor de lucru, plăcuta îmbinare a Planșa
criterii de
materialelor şi culorilor, aspectul estetic al produselor finale,
realizare a
cooperarea cu colegii de echipă, încadrarea în timpul de lucru. produsului
 Confecţionarea coroniţelor de către elevi, sub îndrumarea
învăţătorului, cu grad de independenţă în lucru a elevilor. Produs
 La cerere, elevii descriu învăţătorului fazele lucrării. obținut
 În timpul lucrării, elevii audiază cântece de primăvară
 Propun elevilor un exerciţiu de autoevaluare.
 Realizez evaluarea după următoarele etape:
- modul de realizare al lucrării;
- corectitudinea etapelor;
- originalitatea decorării.
 Aplaudăm elevii care au respectat etapele, au realizat produsul
final și s-au încadrat în timp.
6. Asigurarea  Tema pentru acasa, în cazul în care produsul nu a fost finalizat
retenției și în clasa, însotită de precizări privind continuarea activității.
transferului
6.Încheierea  Se vor face aprecieri generale și individuale asupra participării Conversația Frontal Aprecieri
LICEUL TEHNOLOGIC „DUILIU ZAMFIRESCU”, DRAGALINA
PROF. ÎNV. PRIMAR: POPESCU ADRIANA GEORGIANA

activității elevilor la lecție, precum și asupra comportamentului lor pe Individual verbale


parcursul orei.
LICEUL TEHNOLOGIC „DUILIU ZAMFIRESCU”, DRAGALINA
PROF. ÎNV. PRIMAR: POPESCU ADRIANA GEORGIANA

Anexa 1
LICEUL TEHNOLOGIC „DUILIU ZAMFIRESCU”, DRAGALINA
PROF. ÎNV. PRIMAR: POPESCU ADRIANA GEORGIANA

Anexa 2
LICEUL TEHNOLOGIC „DUILIU ZAMFIRESCU”, DRAGALINA
PROF. ÎNV. PRIMAR: POPESCU ADRIANA GEORGIANA

Anexa 3
LICEUL TEHNOLOGIC „DUILIU ZAMFIRESCU”, DRAGALINA
PROF. ÎNV. PRIMAR: POPESCU ADRIANA GEORGIANA

Anexa 4
LICEUL TEHNOLOGIC „DUILIU ZAMFIRESCU”, DRAGALINA
PROF. ÎNV. PRIMAR: POPESCU ADRIANA GEORGIANA
LICEUL TEHNOLOGIC „DUILIU ZAMFIRESCU”, DRAGALINA
PROF. ÎNV. PRIMAR: POPESCU ADRIANA GEORGIANA
LICEUL TEHNOLOGIC „DUILIU ZAMFIRESCU”, DRAGALINA
PROF. ÎNV. PRIMAR: POPESCU ADRIANA GEORGIANA

Anexa 5

CRITERII
DE EVALUARE

1. Respectarea tehnicii de lucru şi a


temei;
2. Asamblarea corectă a elementelor;
3. Acurateţea lucrării;
4. Aspectul estetic;
5. Creativitatea în realizarea lucrării;
LICEUL TEHNOLOGIC „DUILIU ZAMFIRESCU”, DRAGALINA
PROF. ÎNV. PRIMAR: POPESCU ADRIANA GEORGIANA

Anexa 6

CRITERII
DE REALIZARE A
PRODUSULUI
MODUL DE EXECUTIE:
1. Decupează după contur;
2. Nu îndoaie (mototoleşte) piesele decupate, necesare
realizării coroniţei;

3. Foloseşte pasta de lipit/aracetul fără să murdărească


lucrarea.

4. ESTETICA LUCRĂRII
5. GRADUL DE ORIGINALITATE
6. ÎNCADRAREA ÎN TIMP

S-ar putea să vă placă și