Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de Lecţie

Profesor: Bucovineanu Nicolae-Cătălin


Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială ,,George Bacovia” Bacău
Clasa: a VI –a B
Data: 18.01.2023
Unitatea de învățare: Viata creştinului împreună cu semenii Subiectul lecției: Tatăl nostru – Rugăciunea
Domnească Tipul lecției: Comunicare/însuşire de noi cunoştinţe Timpul: număr de lecții – 2 ore
durata – 50 min

Competente specifice:
C.S.1.1 Prezentarea cronologica a principalelor evenimente din viaţa şi activitatea Mântuitorului Iisus
Hristos, pe baza textelor
C.S.2.1 Prezentarea unor modele spirituale, pe baza textelor biblice, religioase, literare studiate.
Analizarea unor moduri de manifestare a diversităţii religioase în viata personala, a grupurilor de
apartene, a comunitatii.

Competente derivate:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
C1 - să cunoască conținutul rugăciunii ”Tatăl nostru”;
C2 – să știe cine este autorul rugăciunii ”Tatăl nostru”;
C3 – să descrie împrejurările în care a fost rostită rugăciunea ”Tatăl nostru”;
C4 – să explice denumirea ”Rugăciunii Domnești”;
C5 – să enunțe cele șapte cereri și să explice rugăciunea ”Tatăl nostru”;
C6 – să conștientizeze importanța rugăciunii în viața zilnică.
Strategia didactică
Metode şi procedee: conversația, exercițiul, problematizarea, explicația, metoda exploziei stelare, lectura
explicativă.
Mijloace de învățământ: Biblia, Fișe de lucru, Manual fizic si virtual.
Forme de organizare a activităților: activitate individuală și frontală.
Resurse
Oficiale:
Programa școlară pentru disciplina Religie ortodoxă, aprobată prin Omen 3393 din 28 februarie 2017 pentru
clasele V-VIII;
Planificarea calendaristică orientativă, clasa a VI-a;
Unitatea de învățare Viata crestinului impreuna cu semenii.

Bibliografice:
Biblia sau Sfânta Scriptură, Ed. I. B. M. B. O. R., București, 2000.
Benga Cristina, etc. Manual crestin-ortodox pentru clasa a VI-a, Editura Didactica şi pedagogică, Bucureşti,
2018.
Scenariul didactic

Nr. Etapele lecţiei Co Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului


crt. mp. (min.) şi Elevului

1 2 3 4 5 6
1. Momentul C1 3' • Salutul • Salutul
organizatoric • Rugăciunea • Rugăciunea
• Notarea absenţelor

2. Verificarea 5' • Prof. întreabă: • Elevii răspund:


lecţiei - „Despre ce am vorbit ora trecută?” Botezul Domnului
anterioare
-,,Ce este rugăciunea ?”
+
-”Rugăciunea este convorbirea omului cu
Pregătirea Dumnezeu”/ Este Hrana sufletului.
elevilor pentru - “De când au vorbit prima dată oamenii cu D-zeu?”
receptarea - în Rai, faţă către faţă,
noilor apoi pe pământ au ridicat altare.
cunoştinţe -,,Care sunt cele trei feluri de rugăciuni pe care le
aduce omul lui Dumnezeu?” -,,de laudă , de mulţumire şi de cerere”

-,,În anii trecuți ați învățat câteva date despre


rugăciune. Mai ştiţi: -,,acasă, la şcoală, în biserică, oriunde”

- “Unde ne rugăm”? -,, lui Dumnezeu , Maicii Domnului,


- “Cui ne rugăm?” îngerului păzitor, sfinţilor.”
-
-,,Când ne rugăm?” -,,seara, dimineata, la masă , când
plecăm într-o călătorie, înaintea unui
examen, oricând.”

-,,Cum trebuie să stam când ne rugăm?” - ,,Să fim atenţi, în genunchi sau
în picioare cu mâinile împreunate.”
-,,Ce rugăciuni mai știți voi?”
,, Cuvine-se cu adevărat, Îngerașul etc”

3. Precizarea 2' • Se scrie pe tablă data şi titlul lecţiei: • Elevii scriu..


titlului şi a Tatăl nostru – Rugăciunea Domnească şi se comunică,
competenţelor competenţele.

4. Comunicarea / 10' Prof. invită elevii să citească lecţia din Manual


însuşirea După ce termină de citit notează:
noilor C1 + 1. Domnul Hristos a vorbit oamenilor despre
cunoştinţe
rugăciune, post şi milostenie într-o celebră cuvântare
10' numită Predica de pe Munte.
C2 Apoi elevii răspund la întrebările (1 pg. 66)
2. Când ucenicii au întrebat cum să se roage,
Mântuitorul a dat exemplu această rugăciune, care se -,,Elevii scriu în caiete.
C3 mai numeşte şi Rugăciunea Domnească, pentru că El
a spus-o prima dată.

C4 3. Această rugăciune se spune la toate slujbele


bisericeşti şi cuprinde şapte cereri.

- Acum haide să vedem mai bine ce cerem de fapt.

EXPLICAREA

A. La început noi chemăm Numele lui Dumnezeu,


C5 pe Care-l considerăm Tatăl Nostru, ca nişte fii ai -,,Elevii ascultă explicaţiile. Şi notează..”
Săi.
B. 1.Sfinţească-se numele Tău - prin viaţa şi
faptele noastre bune.
2. Vie Împărăţia Ta – aşteptăm să ne facă
moştenitori ai Împărăţiei Sale cereşti.
3. Facă-se voia Ta, ---cerem să putem face voia Sa,
aşa cum o împlinesc îngerii în ceruri.
5. Fixarea şi • Elevii dau răspunsuri.
sistematizarea • Se adreseaza elevilor următoarele întrebări: -,,.Despre Rugăciunea Domnească.”
cunoştinţelor -,,Ce am învăţat astăzi?”
-,,....pentru ca a fost rostită de Domnul
10' -,,De ce se numeste aşa acestă rugăciune?” nostru Iisus Hristos.”

C6 -,,De ce este cea mai importantă dintre rugăciuni?” -,,....deoarece a fost dată chiar de Domnul
nostru Iisus Hristos.”

Elevii formulează întrebări în legătură cu tema lecţiei şi


dau răspunsurile oral. - ,,….Cine (a spus prima data
rugăciunea Tatăl nostru)?
Iisus Hristos.
-,,.......Unde (se afla Iisus Hristos când a
spus această rugăciune)?
Pe munte cu apostolii Săi.
-,,… De ce ( i-a învățat această rugăciune)?
Pentru ca noi oamenii
să știm cum să ne rugăm.

- ,,….Când (trebuie să ne rugăm)?


Oricând.

6. Asocierea şi
generalizarea 7' Se ascultă Cântecul Tatăl Nostru în interpretare solo / Elevii ascultă
sau corală. Şi în Limba Aramaică.

7. Precizarea şi 1' • Se precizează şi se explică tema pentru acasă:


explicarea • Elevii notează tema în caiete
temei - Scrieţi pe o Foaie A4 Rugăciunea Tatăl
Nostru sau în caiet şi împodobiţi-o cu
simbolurile conţinute în cele 7 cereri, şi cu alte
simboluri religioase (ex. pâinea, îngeraşi, etc.)

8. încheierea 1' • Rugăciunea • Rugăciunea


activităţii • Salutul. • Salutul

9. Aprecierea 1' • Se notează elevii care au participat la lecţie.


activităţii
elevilor
Tatăl nostru – Rugăciunea Domnească
Anexa nr. 1 fișă de lucru

Pune ”X” în caseta din dreptul cuvintelor care completează corect enunțul:

1. Cine a rostit prima dată Rugăciunea ”Tatăl nostru”?


Apostolul Petru
Iisus Hristos
Maica Domnului

2. Domnul nostru Iisus Hristos ne-a învățat rugăciunea:


Doamne, Doamne, ceresc Tată
Îngerașul Tatăl nostru

3. Cum se mai numește această rugăciune?


rugăciune de cerere
rugăciune de laudă
Rugăciunea Domnească

4. Care este singura cerere a rugăciunii care se referă la ”hrana noastră cea trupească”?
a doua cerere
a patra cerere
a șaptea cerere

Anexa nr.2 Istorioarã din pateric

Un frate din Libia a venit la Avva Siluan în Muntele Panepho și i-a spus:
„‒Avva, am un dușman care mi-a făcut mult rău. Mi-a călcat pământurile, pe când eram în lume de
multe ori a încercat să mă rănească. Acum, mai mult decât atât, mi-a pus otravă ca să mă omoare. De asta
vreau să-l dau în mâinile stăpânitorului. Cu siguranță, părinte, dacă va fi pedepsit, sufletului său îi va fi de
folos.”
„‒Fă cum crezi fiule!” a spus bătrânul.
„‒Atunci să ne ridicăm părinte, să ne rugăm ca să pot pleca la stăpânitor,” a spus fratele. Așa că s-
au ridicat și au început să se roage. Însă de-ndată ce au ajuns la „iartă-ne nouă greșelile noastre precum și
noi iertăm greșiților noștri (Mt. 6, 12) bătrânul a spus: „și nu ne ierta nouă greșelile noastre precum nici
noi nu iertăm greșiților noștri…”
„‒Nu așa părinte!” l-a întrerupt fratele pe bătrân.
„‒Da fiule, așa!” a răspuns bătrânul. „Dacă chiar vrei să mergi la stăpânitor să-ți îndeplinești
răzbunarea, Siluan nu se va mai ruga pentru tine.”
Atunci fratele s-a deșteptat și și-a iertat dușmanul.

S-ar putea să vă placă și