Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Notă: Analiza detaliată a unor aspecte (evenimente) ale orei se va efectua pe verso
Proiectul lecţiei şi realizarea lui au fost reuşite. Profesorul a motivat tipul lecţiei.
Obiectivele şi etapele lecţiei au fost formulate corect.
Conţinutul lecţiei corespunde obietivelor propuse, iar predarea este accesibilă-de la
simplu la compus uneori chiar şi invers.
Captarea atentiei realizată printr-un moto a chemat elevii la colaborare şi dorinţă de a
urca mai sus pe treptele cunoaşterii.
Evaluarea cunoştinţelor-combinată: un elev la tablă, alţii cinci-lucrînd cu fişele, iar restul-
frontal fiind angajaţi toţi elevii.
Elevii sunt implicaţi în predare-învăţare încercînd să completeze tabelul
„Ştiu/Învăţ/Vreau să ştiu”.
S-a lucrat cu planşe, manualul, machete în caiete şi la tablă, în fişe şi postere. S-au utilizat
cîteva metodologii şi toate varietăţile de lucru a elevilor.
Consolidarea materiei a fost individual şi grup prin evidenţierea principalului la tema
respectivă.
Profesorul a creat o atmosferă plăcută de lucru a utilizat un vocabular ştiinţific şi a
raţionalizat bine tinpul.
Dozarea lucrului pentru acasă-normal, nu diferenţiat, dar accesibil tuturor elevilor.
Lecţia a fost una interesantă, plină de informaţii şi curiozităţi. Obiectivele au fost
realizate şi toată lumea bine dipusă.
Notă: Analiza detaliată a unor aspecte (evenimente) ale orei se va efectua pe verso
Lecția a fost începută cu o invitație pentru elevi, să pătrundă în spațiul infinit al
matematicii, printr-un joc:”Culegerea fulgilor de mister”.
Jocul începe cu prima etapă numită ”Cine-i mai activ”.
Profesoara le propune elevilor să rezolve exerciții orale, prezentate pe proiector. Pentru
fiecare răspuns corect apreciază elevul cu cîte un fulg.
A doua etapă a jocului s-a numit:” Să rezolvăm”. Se propune spre rezolvare cîteva
sisteme de ecuații și logaritmice, se lucrează la tablă și individual.
Notarea a fost făcută după numărul de fulgi.
Profesorul a creat o atmosferă plăcută de lucru a utilizat un vocabular ştiinţific şi a
raţionalizat bine timpul.
Dozarea lucrului pentru acasă-normal, nu diferenţiat, dar accesibil tuturor elevilor.
Lecţia a fost una interesantă, plină de informaţii şi curiozităţi. Obiectivele au fost
realizate şi toată lumea bine dipusă.
Lecția a fost apreciată cu calificativul - foarte bine.
Notă: Analiza detaliată a unor aspecte (evenimente) ale orei se va efectua pe verso
Proiectul lecţiei şi realizarea lui au fost reuşite. Profesorul a motivat tipul lecţiei.
Obiectivele şi etapele lecţiei au fost formulate corect.
Conţinutul lecţiei corespunde obietivelor propuse, iar predarea este accesibilă-de la
simplu la compus uneori chiar şi invers.
Captarea atentiei realizată printr-un moto a chemat elevii la colaborare şi dorinţă de a
urca mai sus pe treptele cunoaşterii.
Evaluarea cunoştinţelor-combinată: un elev la tablă, alţii cinci-lucrînd cu fişele, iar restul-
frontal fiind angajaţi toţi elevii.
Elevii sunt implicaţi în predare-învăţare încercînd să completeze tabelul
„Ştiu/Învăţ/Vreau să ştiu”.
S-a lucrat cu planşe, manualul, machete în caiete şi la tablă, în fişe şi postere. S-au utilizat
cîteva metodologii şi toate varietăţile de lucru a elevilor.
Consolidarea materiei a fost individual şi grup prin evidenţierea principalului la tema
respectivă.
Profesorul a creat o atmosferă plăcută de lucru a utilizat un vocabular ştiinţific şi a
raţionalizat bine tinpul.
Dozarea lucrului pentru acasă-normal, nu diferenţiat, dar accesibil tuturor elevilor.
Lecţia a fost una interesantă, plină de informaţii şi curiozităţi. Obiectivele au fost
realizate şi toată lumea bine dipusă.