Sunteți pe pagina 1din 24

Proiect de lecție la dirigenție

Etica și arta
comportamentului civilizat
Data:

Clasa:

Obiectul: oră de dirigenție

Subiectul: Codul bunelor maniere

Competențe specifice:ascultarea, scriere ,citirea, vocabular și iteracțiuni de


discuții, aplicarea practică a cunoștințelor, arta și ciltura comportamentului,
evaluarea

Subcompetențe:
●Cultivarea unui comportament manierat.
●Dezvoltarea bunelor maniere pentru formarea unui comportament civilizat.
●Identificarea intenției de comunicare și a formelor de politețe folosite în
comunicarea socială.

Obiective operaționale:
O1-să descopere regula de bază a politeții cu ajutorul alfabetului cifrat;
O2-să dea dovadă de insistență în căutarea soluțiilor și a argumentelor;
O3-să numească calitățile morale ale unui om manierat;
O4-să argumenteze esența proverbelor folosite în crearea bunelor maniere;
O5-să poată grupa ”podoabele vieții”, argumentîndu-ți alegerea;
O6-să-și îmbogățească vocabularul cu noi cuvinte;
O7-să folosească în vorbire cuvinte ”magice”;
O8-să stabilească limita ditre un comportament manierat și intolerant;

Strategii didactice:
a) Metode și procedee:mesajul oral, descoperirea, argumentarea asaltul de
idei,clusteringul,prima literă tabelul, graficul T, sinteza, GPP, dicționarul,
completarea.
b)Mijloace de instruire:alfabetul cifrat,poster,cariocă,caiet,fișe cu proverbe și
sintagme,anexe, DEX-ul.
c)Forme de lucru:activități frontale,independente,în perechi și în grup.
Demersul didactic

Metode, Mijloace
Secvențele Obiec Activitatea învățătorului Activitatea elevilor Timp Procedee de
forme de
lecției -tive instruire
lucru
Evocarea O2 1.Completați mesajul cu părțile de vorbire: Eleviioferă variante de răspuns, 3 Mesaj Mesajul
adjective și substantive. completînd mesajul cu cuvinte Conversație pe poster,
O zi cît mai_________,__________,_______, potrivite. Activitate Cariocă
Celor vrăjiți de ________,____________. frontală
Sperăm că lecția de azi să ne aducă________,
_________.
Lumea e mai_________,________,________,
dacă în jur e_________,________,________.
Cuvîntul învățătorului.
Pentru educația normelor de politețe prin valori și 1
pentru valori, pentru formarea și dezvoltarea Mesajul oral
bunelor maniere trebuie să utilizăm regula de bază
a politeții.

O1 2.Descoperiți proverbul cu ajutorul alfabetului 1 Alfabetul


cifrat. Proverbul descoperit: Descoperirea cifrat
4,6; 22,10,6; 15,23-22; 10; 17,13,1,4,6; Ce ție nu-ți place, altia nu-i face. argumentare
1,13,21,23,10,1; 15,23,10; 7,1,4,6. 2 a
●Explicați sensul acestui proverb.
●Anunțarea subiectului lecției. 1
●Anunțarea obiectivelor lecției.

3.Numiți perioada de vîrstă și locul unde copilul 1


trebuie să învețe bunele maniere, normele de Răspunsuri posibile:
comportament civilizat. -în cei 7 ani de acasă.
-acasă de mic. Asaltul de
3 idei Poster,
O3 4.Enumerați însușirile spirituale(virtuțile), pe Elevii lucrează în două grupe Cariocă
O8 care trebuie să le manifeste un om manierat și
calitățile urîte(viciile), pe care le întîlnim în Bunătate gingășie exigență Clusteringul
comportamentul nostru. modestie Asaltul de
toleranță idei ,
Lucru în
generozitate bunăvoință grup

orgoliu ură vorbirea murdară


invidie
cruzime
2
●De ce în comportamentul nostru întîlnim așa mînie lăcomie
calități? zgîrcenie
Răspunsuri posibile:
Pentru că omul este de așa natură: mai
întăi îți îndeplinește dorința, apoi se
gîndește cum s-o modeleze.
Realizarea 3
sensului 5.Cuvîntul învățătorului.
O4 Esența comportamentului civilizat se include în Mesajul oral
grija pe care o avem față de gînd, vorbă, credință și Fișe cu
faptă. Timp de milenii popoarele și-au creat diferite proverbe
relații de convețuire și norme umane de
comportament civilizat. În comportamentul nostru
noi ne conducem de proverbele: ”Vorba dulce, mult
aduce”, ”Prietenul la nevoie se cunoaște”, ”Cine
vorbește-seamănă, cine ascultă-culege” etc.

●Explicați sensul acestor proverbe. 1

6.Cuvîntul învățătorului. Explicația


Politețea începe cu normele, regulile de respectare a
propriei demnități celor din jur, cu dorința de a da
dovadă de bun simț, bună cuviință, bună creștere și
urmează a se realiza prin arta și iscusința de a
produce plăcere celor din jur.
Elevii citesc noțiunile date în annexă, Argumentare Anexa Ț
7.Explicați sensul enunțului. Apoi explică sensul enunțului. 2 a
Bunul simț se naște
Buna cuviință se educă.
Elevii completează graficul. Graficul T Poster,
8.Grupați ”podoabele vieții” în două coloane. 3 Argumentare cariocă
O5
Argumentați-vă alegerea. Calități pozitive Calități negative a
Iubire, nerăbdare, chibzuință, îngînfare, dispreț,
răbdare, respect, bătaie, strigăt, cuvinte urîte,
adevăr, modestie, ură, minciună.

Cuvîntul învățătorului.
Capacitatea de a pune în valoare aceste calități prin
conduită frumoasă și morală se formează și se
dezvoltă în baza normelor și regulilor de conduită și
de comportament pe parcursul mai multor ani.
Scriu trei reguli apoi discută în grup și GPP Caiet
9.Realizați sarcinile: completează posterul cu regulile 5 Activitate
O4 ●Scrie trei reguli ce le respecți pentru a arăta că commune. independentă Poster
ești un copil educat.(independent) în perechi, Cariocă
●Discută cu colegul de bancă și fixați teri reguli în echipă Anexa 4
de comportament civilizat comune.(în perechi)
●Discută în echipă și selectați trei reguli
comune.(în echipă)
●Prezentați fiecare grup regulile întregii clase.
(se alcătuește un cod al bunelor maniere pentru
întreaga clasă) Activitate
●Citiți regulile de pe fișă și completați Citesc regulile de pe fișă. 2 frontală
răspunsurile.
10.Cuvîntul învățătorului.
Proverbele populare accentuiază în repetate rînduri
că cel ce nu este politicos, nu este îndeajuns de
uman. Activitate în Fișa cu
●Explicați sensul proverbului de pe fișă. Elevii discută în echipă , apoi își 5 grup proverbul
O3 Florii ise cere parfum, iar omului-politețe. expun părerea. Frontală

O6 Unde începe etica și eleganța? Etica și eleganța începe în casa


părintească.(Folosirea DEX-ului)

Tabelul
11.Plasați expresiile date în tabel, apoi oral Situații Cuvinte 7 Observarea
potriviți tonul exprimării. interumane ”magice” Activitate în
(Salut binevoitor; am onoarea să vă prezint; perechi
O7 oadresare plăcută; o întîlnire neașteptată cu un Argumentare
vechi prieten; o rugăminte; bine v-am găsit; dați-mi a
vă rog voie; a face cunoștință cu un om străin; ce
plăcut mi-e să vă văd)
● Limba ne dă posibilitate ca în orice situație să
folosim mai multe feluri de comunicare. Pentru a
găsi de fiecare dată cuvîntul potrivit în comunicare
și comportament se cer eforturi de gîndire, o muncă
serioasă, insistentă asiduă.
Reflecția 4 Mesajul oral
12.Cuvîntul învățătorului.
Omul dorește din natura sa pace. Dar există luptă
interioară între suflet și corp. Acestea luptă mereu
unul împotriva altuia. Prin conflictul lui interior,
oamenii crează familii incapabile de a respecta
morala ți etica.
Oamenii ce nu pot simți lumea inimii bazate pe
dragoste, doresc să trăiască pentru binele altora,
astfel obținînd unitatea între suflet ți corp.
Regula de aur a comunicării:
Primește-l pe om așa cum este.
Fii sincer și ține cont de fiecare om!

Tema 1 Completarea Agenda


pentru Alcătuiți ” Codul bunelor maniere” pentru familia Elevii scriu în agendă.
acasă voastră.
O1- să descoperim regula de bază
a politeții cu ajutorul alfabetului
cifrat;
O2-să dăm dovadă de insistență
în căutarea soluțiilor și
argumentelor;
O3-să numim calitățile morale ale
unui om manierat;
O4-să argumentăm esența
proverbelor folosite în crearea
bunelor maniere;

O5- să putem grupa ”podoabele


vieții”, argumentîndu-ne alegerea;
O6-să ne îmbogățim vocabularul
cu noi cuvinte;

O7-să folosim în vorbire cuvinte


”magice”;
O8-să stabilim limita ditre un
comportament manierat și intolerant;

1.Completați mesajul cu părțile de vorbire: adjective și substantive.


O zi cît mai___________________ , ________________ ,__________________ .
Celor vrăjiți de ____________________ , _______________________.
Sperăm că lecția de azi să ne aducă_________________, ______________.
Lumea e mai______________, _________________, __________________,
dacă în jur e_______________ ,_________________, ___________________.

1.Completați mesajul cu părțile de vorbire: adjective și substantive.


O zi cît mai___________________ , ________________ ,__________________ .
Celor vrăjiți de ____________________ , _______________________.
Sperăm că lecția de azi să ne aducă_________________, ______________.
Lumea e mai______________, _________________, __________________,
dacă în jur e_______________ ,_________________, ___________________.

1.Completați mesajul cu părțile de vorbire: adjective și substantive.


O zi cît mai___________________ , ________________ ,__________________ .
Celor vrăjiți de ____________________ , _______________________.
Sperăm că lecția de azi să ne aducă_________________, ______________.
Lumea e mai______________, _________________, __________________,
dacă în jur e_______________ ,_________________, ___________________.

1.Completați mesajul cu părțile de vorbire: adjective și substantive.


O zi cît mai___________________ , ________________ ,__________________ .
Celor vrăjiți de ____________________ , _______________________.
Sperăm că lecția de azi să ne aducă_________________, ______________.
Lumea e mai______________, _________________, __________________,
dacă în jur e_______________ ,_________________, ___________________.

1.Completați mesajul cu părțile de vorbire: adjective și substantive.


O zi cît mai___________________ , ________________ ,__________________ .
Celor vrăjiți de ____________________ , _______________________.
Sperăm că lecția de azi să ne aducă_________________, ______________.
Lumea e mai______________, _________________, __________________,
dacă în jur e_______________ ,_________________, ___________________.

1.Completați mesajul cu părțile de vorbire: adjective și substantive.


O zi cît mai___________________ , ________________ ,__________________ .
Celor vrăjiți de ____________________ , _______________________.
Sperăm că lecția de azi să ne aducă_________________, ______________.
Lumea e mai______________, _________________, __________________,
dacă în jur e_______________ ,_________________, ___________________.

1.Completați mesajul cu părțile de vorbire: adjective și substantive.


O zi cît mai___________________ , ________________ ,__________________ .
Celor vrăjiți de ____________________ , _______________________.
Sperăm că lecția de azi să ne aducă_________________, ______________.
Lumea e mai______________, _________________, __________________,
dacă în jur e_______________ ,_________________, ___________________.

1.Completați mesajul cu părțile de vorbire: adjective și substantive.


O zi cît mai___________________ , ________________ ,__________________ .
Celor vrăjiți de ____________________ , _______________________.
Sperăm că lecția de azi să ne aducă_________________, ______________.
Lumea e mai______________, _________________, __________________,
dacă în jur e_______________ ,_________________, ___________________.

1.Completați mesajul cu părțile de vorbire: adjective și substantive.


O zi cît mai___________________ , ________________ ,__________________ .
Celor vrăjiți de ____________________ , _______________________.
Sperăm că lecția de azi să ne aducă_________________, ______________.
Lumea e mai______________, _________________, __________________,
dacă în jur e_______________ ,_________________, __________________.
Vorba dulce mult aduce.
Prietenul la nevoie se
cunoaște.
Cine vorbește-seamănă.
Cine ascultă-culege.
Grupați ”podoabele vieții” în două coloane. Argumentați-vă alegerea.
Iubire, nerăbdare, chibzuință, îngînfare, dispreț, răbdare, respect, bătaie, strigăt, cuvinte urîte, adevăr, modestie, ură, minciună.
Calități pozitive Calități negative
Grupați ”podoabele vieții” în două coloane. Argumentați-vă alegerea.
Iubire, nerăbdare, chibzuință, îngînfare, dispreț, răbdare, respect, bătaie, strigăt, cuvinte urîte, adevăr, modestie, ură, minciună.
Calități pozitive Calități negative

Plasați expresiile date în tabel, apoi oral potriviți tonul exprimării.


(Salut binevoitor; am onoarea să vă prezint; oadresare plăcută; o întîlnire neașteptată cu un
vechi prieten; o rugăminte; bine v-am găsit; dați-mi vă rog voie; a face cunoștință cu un
om străin; ce plăcut mi-e să vă văd)
Situații interumane Cuvinte ”magice”
Plasați expresiile date în tabel, apoi oral potriviți tonul exprimării.
(Salut binevoitor; am onoarea să vă prezint; oadresare plăcută; o întîlnire neașteptat ă cu un
vechi prieten; o rugăminte; bine v-am găsit; dați-mi vă rog voie; a face cunoștință cu un om străin; ce plăcut mi-e să vă văd)
Situații interumane Cuvinte ”magice”
Regula de aur a comunicării:
Primește-l pe om așa
cum este.
Fii sincer și ține cont de
fiecare om!

S-ar putea să vă placă și