Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect didactic
la dirigenie
Tema: Arta comportamentului civilizat. Bunele maniere.
Clasa a VII-a
A elaborat:Rotaru Dina
Prof.de geografie i chimie
13 noiembrie 2013
Proiect didactic
Disciplina: Diriginie
Clasa: a VII-a
Data: 20.11.2013
Tema: Arta comportamentului civilizat. Bunele maniere.
Tipul leciei: de formare a capacitilor i de dobndire a cunotinelor
Subcompetene:
S1. Cultivarea unui comportament manierat.
S2. Dezvoltarea bunelor maniere pentru formarea unui comportament civilizat.
Obiective operaionale:
O1 - s explice noiunile: politee, comportament, manier, art, civilizat, studiind dicionarul explicativ.
O2 s disting calitile unui comportament adecvat n raport cu un comportament inadecvat;
O3 s elaboreze, bune maniere ale elevului, n diferite situaii;
O4 s participe activ n cadrul sarcinilor realizate, manifestnd interes i exprimare liber a opiniilor;
Strategii didactice:
Metode i procedee: conversaia dirijat, ciorchinele, jocul didactic Puzzle, descoperirea, asalt de idei, tehnica Copacul ideilor,
explicarea,Graficul T,
Mijloace de nvmnt: fie cu ntrebri, plane, plicuri, alfabetul cifrat
Forme de activitate: individual, n grup, frontal.
Demersul didactic
Etapele
leciei
Evocare
Realizarea
sensului
Ob.
Activitatea profesorului
Activitatea elevului
Strategii
didactice
Explicare
Descoperire
Activitate n
grup
Alfabetul cifrat
Ce e un comportament civilizat.
La lecie vom avea doar plcere
i vom demonstra bune maniere.
Formule de politee vom scri
Maxime i proverbe vom descoperi.
O1
Lucrul cu
dicionarul
Explicare
Copacul ideilor
Activitate n
grup
O2
Buntate
Respect
Toleran
Generozitate
Exigen
Modestie
Buntate
Activitate
frontal
Gingie
Ciorchinele
Asalt de idei
Rspund la ntrebri
Conversaie
dirijat
Mesajul oral
Activitate n
grup
Jocul Puzzle
Conversaie
Explicare
Igrup:Formule de salut.
II grup: Formule de mulumire.
III grup: Formule de rugmini.
IV grup: Formule de scuze.
V grup: Formule de rmas bun.
Activitate n
grup
O3
Activitate n
grup
IV grup la mas
V grup n transportul public
Este absolut necesar nvarea manierelor
frumoase. Ele sunt manifestarea exterioar a
esenei noastre interioare. Manierele frumoase
nu trebuie s ne ascund esena, ci, din contra
s redea bogia noastr spiritual.
A nva manierele nseamn, a nva s fii
frumos pe dinuntru, s fii virtuos. Armonia
interioar i exterioar i gsete expresia n
virtui obiectivul principal al educaiei etice.
Cunoscndu-i slbiciunile, omul va tinde
mai ferm i cu mai multe anse de succes, spre
valorile umane. Fiecare om trebuie s fie
nzestrat cu virtui i s lupte mpotriva viciilor.
-Citii enunul,scriind n locul punctelor cte o
vocal.
V_c_ _ - d_f_ct, c_s_r, n_ _j_ns, _p_c_t_r_ r_
_, d_str_b_l_r_e, d_s_fr_ _ .
V_rt_t_e - _ns__r_ m_r_l_ p_z_t_v_ _
_m_l_ _ , _ns__r_e d_ c_r_ct_r c_r_e
_rm_r_t_ b_n_l_, _ncl_n__ _ spr_ _c_ _n_
fr_m_ _s_ .
Explicai enunul.
Mesajul oral
Vocala rtcit
Activitate n
perechi
Reflecia
GraficulT
Virtui
Vicii
Prezint argumente
Graficul T
Situaiiproblem
Analiz
Extindere
Tema
pentru
Noteaz n agend
Activitate
frontal
Audiie
acas
Anexa 1 Ciorchinele
Caliti
urte
A fi mbrcat ca domn i
a nu avea minte de om
Fapta
bun e pentru om
cunun.
Florii i se cere
parfum, iar
omului
-politee.
Anexa 3