Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Colegiul Național Pedagogic “Ștefan cel Mare”


DATA: 24.11.2022
CLASA : a IV-a A
PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR : Duță Monica
ARIA CURRICULARĂ:
Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Limba și literatura română

UNITATEA TEMATICĂ:
3. „Dorințe împlinite”
SUBIECTUL LECŢIEI: „Remi, sans famille”, “Singur pe lume”
Hector Malot– caracterizarea personajului principal, Remi
TIPUL DE ACTIVITATE: mixtă
DURATA: 50 minute
SCOPUL: Dezvoltarea capacității de receptare și difuzare a unei varietăți de mesaje orale și scrise în diverse situații de comunicare;
COMPETENTE SPECIFICE:
Descrierea unui personaj dintr-o carte/ dintr-un film /a unui personaj imaginar, urmărind un set de repere;
Inițierea și menținerea unei interacțiuni în rezolvarea problemelor individuale sau ale grupului.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Cognitive:
OC1: să răspundă l a t o a t e întrebările date cu ajutorul informațiilor din fișa de lucru;
OC2: să identifice cel puțin trei trăsături fizice şi morale ale personajului principal, având la
dispoziție o fișă dată,;
OC3: să identifice cuvinte cu sens asemănător/ diferit pentru adjectivele găsite și să substantiveze
adjectivele găsite;
OC4: să formuleze cel puțin o judecată de valoare originală (părere personală) asupra
comportamentului personajului principal
Psihomotorii:
OPM1: să sublinieze cuvintele, în funcție de felul lor și a categoriei din care fac parte
Afective:
OA1: vor manifesta interes și curiozitate în rezolvarea sarcinilor de lucru;
OA2: vor coopera unii cu alții în rezolvarea sarcinilor date

STRATEGIA DIDACTICĂ:
 Metode și procedee didactice: conversația, explicația, observația, problematizarea,
exercițiul, clustering;
 Mijloace didactice: tabla magnetică, tabla interactivă, caietul, manualul, fișe de
lucru, imagini, planșe, diverse material, resurse educaționale deschise;
 Forme de organizare: frontală, individuală

BIBLIOGRAFIE:
Malot, H. (2015). Singur pe lume. București: Editura Corint.
Molan, V. (2014). Didactica limbii și literaturii române în învățământul primar. Bucureşti:
Editura Miniped.
Molan, V., Ciobanu, N., Dumitrescu, I. (2021). Manual pentru clasa a IV-a. Bucureşti: Editura
CD Press.
*** (2014). Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura română (clasele a III-a
și clasa a IV-a), aprobată prin ordinal ministrului Nr. 5003 /02.12.2014. București: Ministerul
Educației Naționale.Resurse educaționale deschise:
Rémi sans famille
Réalisation Antoine Blossier

Scénario Antoine Blossier

Daniel Auteuil

Maleaume Paquin

Acteurs principaux Virginie Ledoyen

Ludivine Sagnier

Nicholas Rowe

Sociétés de production Jerico

Pays de production France

Genre comédie dramatique

Durée 105 minutes

Sortie 2018

htthttps://www.twinkl.ro
https://www.youtube.com/watch?v=80f19fMIvp8
https://fr.wikipedia.org/wiki/R%C3%A9mi_sans_famille_(film)
https://fr.wikipedia.org/wiki/Hector_Malot
https://www.google.com/search?
rlz=1C1YTUH_roRO1028RO1028&q=maleaume+paquin&stick=H4sIAAAAAAAAAONgFuL
VT9c3NEwzTcnIMDczUYJys4sM483L07SEspOt9NMyc3LBhFVyYnHJIlb-
3MSc1MTS3FSFgsTC0sw8AKCUKOVGAAAA&sa=X&ved=2ahUKEwje4rLH7Lr7AhXSgP0
HHa9eBcoQ9OUBegQIERAC&biw=1536&bih=656&dpr=1.25
https://www.imdb.com/name/nm0000809/
https://www.imdb.com/name/nm2463233/
Scenariul didactic

Evenimentele Obiective Conținut informativ/ activități de Strategia didactică Evaluare


lecției operați- învățare Metode și Mijloace Forme de
onale procedee didactice organizare
didactice
Captarea OC1 Voi iniția o discuție în care voi Conversația Caiete, Activitate Observarea
atenției OA1 antrena toți elevii, vizând comentarea Explicația stilou, frontală sistematică
5 minute OA2 unor citate afișate atât pe tablă cât și creioane Aprecieri
OA3 pe fișe individuale: frontale
PM1 „Eşti tot ceea ce eşti şi vrei să fii, Conversaţia
PM2 eşti toţi oamenii care te-au ajutat şi care
nu, eşti toţi cei pe care i-ai întâlnit şi îi Exerciţiul
vei întâlni, eşti profesorul care te-a picat
şi profesoara care ţi-a dat curaj.”
Hector Malot, Singur pe lume
Planșă cu Activitate
“Dacă trăieşti prezentul, repari citate frontală
trecutul şi câştigi viitorul.”

Hector Malot, Singur pe lume Fişe


„-Ce suntem noi? Artişti, nu-i asa?
Comedianţi care, doar prin aspectul lor,
trebuie să provoace curiozitatea. Crezi
că, dacă ne vom duce în piaţa publică
îmbrăcaţi ca nişte burghezi sau ţărani, i-
am putea face pe oameni să ne privească
şi să se apropie de noi? Nu, nu-i aşa? Aş
vrea să înveţi că în viaţă, aparenţa este
câteodată hotărâtoare; este neplăcut, dar
asta este...”
Hector Malot, „Singur pe lume”
Alegem unul dintre citate ca motto al
lecției.

https://www.youtube.com/watch?
v=80f19fMIvp8

Verificarea Este corectată tema pentru acasă, sub Conversaţia Caiete Activitate Observarea
temei aspect calitativ și cantitativ. frontală sistematică
5minute Exerciţiul

Enunțarea temei Elevii vor fi anunțați că astăzi vor Conversația Activitate Observarea
și a obiectivelor continua studiul operei, cu realizarea Explicația frontală sistematică
1 minut portretului personajului principal, astfel
încât la sfârșitul orei elevii vor fi capabili Activitate
să prezinte trasăturile fizice și morale ale individuală
acestuia și să emită judecăți de valoare
originale asupra comportamentului
protagonistului.
Se scrie pe tablă titlul lecției, „Remi,
sans famille”, “Singur pe lume”, iar
elevii își deschid caietul și notează.
Este descris personajului principal, Remi.
Actualizarea Se realizează harta textului, cu suportul Conversația Harta Activitate Observarea
cunoștințelor imaginilor prezentate. Explicația textului- frontală sistematică
10 minute Problemati- fișă Activitate Aprecieri
zarea individuală individuale
Clustering
Dirijarea Cu ajutorul fișei pentru descrierea Conversația Fișă pentru Activitate Observarea
învățării personajului, stabilim o serie de adjective Explicația descrierea frontală sistematică
10 minute pentru trăsăturile fizice al personajului Problematiza personajul Activitate Aprecieri
principal, Remi, apoi le centralizăm, rea ui individuală individuale
găsind apoi sinonime și antonime. Fișă ce
Cu ajutorul întrebărilor ce stimulează Clustering stimulează
deducția, deducem trăsăturile morale ale deducția
acestuia.

Obținerea Se realizează prin caracterizarea Conversația Fișă Activitate Observarea


performanței personajului principal, cu ajutorul fișei Explicația „Remi, individuală sistematică
12 minute „Remi, Chapeau!” Chapeau!” Aprecieri
Clustering individuale

Feedbackul Se realizează prin prezentarea fișei de Conversația Fișă Activitate Observarea


5minute caracterizare. Explicația recenzie frontală sistematică
Ca temă pentru acasă, elevii vor primi Observația carte-film Activitate Aprecieri
recenzie de carte, respectiv, film. individuală individuale

Asigurarea Se vor face aprecieri asupra desfășurării


retenției și a activității, se vor puncta atât aspectele
transferului pozitive, cât și cele slabe, urmând ca
1 minut acestea să fie remediate prin activități de
aprofundare.
ANEXE:
ANEXA 1: Planșă cu citate, Hector Malot
Anexa 2: Fișă cu citate
Anexa 3: Harta textului
Anexa 4: Fișă pentru descrierea personajului
Anexa 5: Fișă ce stimulează deducția
Anexa 6: Fișă „Remi, Chapeau!”
Anexa 7: Fișă recenzie carte-film

S-ar putea să vă placă și