Sunteți pe pagina 1din 20

1

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a IX-a A

Disciplina: Istorie
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: FORME DE ORGANIZARE POLITICĂ ÎN ANTICHITATE
TITLUL LECŢIEI: Democrația ateniană.
TIPUL LECŢIEI: Mixtă (sistematizare,consolidare,aprofundare, dobândire de noi cunoştinţe)
SCOPUL LECTIEI (OBIECTIVUL FUNDAMENTAL): dobândirea unor cunoștințe despre statul aristocratic si statul democratic, pe baza
comparatiei dintre Sparta și Atena;
LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de clasă
BIBLIOGRAFIA: Mihai Manea: Istorie manual pentru clasa a IX-a, Editura didactică si pedagogică, București, 2008.
Istoria culturii şi civilizaţiei – Ovidiu Drimba ; Ed. Saeculum Bucureşti 2003

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.2. Evidențierea relației cauză – efect într-o succesiune de evenimente sau procese istorice.
2.1. Recunoașterea unui context economic, social, politic, cultural, istoric.
2

2.5. Analiza critică a acțiunii personalităților și grupurilor umane in diverse contexte.


OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul activităţii elevii vor fi capabili să:
O1. Să explice noțiunile de stat aristocratic si stat democratic
O2. Să identifice principalele tipuri de guvernare, pe baza informaţiilor din manual.
O3. Să evidenţieze principalele personalităţi politice din Sparta şi Atena în sec. VII – sec. V î Hr.
O4. Să compare caracteristicile organizatorice specifice Spartei si Atenei.

FORME DE ORGANIZARE
-a conţinuturilor: modulară, integratoare, interdisciplinară
-a activităţii: frontală, individuală

TIPURI DE INTERACŢIUNI : profesor-elev, elev-profesor; elev-elev;

TIPURI, FORME, STRATEGII


ŞI INSTRUMENTE DE EVALUARE :-formativă,
-orală şi scrisă, individuală şi în grup,
-autoevaluarea,
RESURSE PROCEDURALE (metode didactice):
-conversatia examinatoare, observația, problematizarea, explicația, comparatia, diagrama Venn.
RESURSE MATERIALE (mijloace didactice)
- manual, harta, fișe de observație, fise de evaluare
3

RESURSE BIBLIOGRAFICE
- Manual de Istorie clasa a V –a; Autori: Zoe Petre, Laura Căpiţă, Monica Dvorski, Carol Căpiţă,Ioan
- Istoria culturii şi civilizaţiei – Ovidiu Drimba ; Ed. Saeculum Bucureşti 2003

RESURSE TEMPORALE

50 minute
Desfășurarea lecției

Secventele Ob. Detalieri de conţinut Timp Strategia didactică


lecţiei Operaţi Activitatea profesorului Activitatea Elevilor alocat metode forme evaluare
onale
I. Momentul Pregătirea climatului socio- afectiv. Elevul de serviciu prezintă Activitate orală
introductiv Notarea absenţelor absenţii frontala
O2 Conversaţia
2 min
4

II. Verificarea Profesorul solicită răspunsuri din Elevii vor răspunde la 3 min Conversaţie
cunoştinţelor partea eleviilor. întrebările profesorului. examinatoare
dobandite
anterior
5

Este anunţat titlul lecţiei şi conţinutul Receptează mesajul 1 min expunere frontală Ev.
III.Dirijarea temei. direcţionând structurile formativ
învăţării Sunt anunţate obiectivele cognitive către preluarea şi ă
operaţionale pornind de la procesarea de noi informaţii
competenţele specifice
O2 Sparta – stat aristocratic. Atena – Isi notează pe caiete noile Conversaţie
stat democratic noţiuni euristică
Sparta Stat aristocratic (aristos – Obsevatia
nobil, Kratos- putere) Învăţare prin
descoperire
6

Spartanii sunt invadatori dorieni, Își însuşesc noţiuni despre


care ajunşi in Peloponez , ii supun pe originea locuitorilor din
localnicii ahei transformându-i in Sparta şi modul lor de viaţă .
O1 hiloţi. Hiloţii sunt asemănători unor Localizează oraşul Sparta pe individuală
sclavi. Spartanii ii obligau sa le hartă. Si reconstituie traseul
muncească pământurile şi sa le foştilor invadatori.
cedeze jumătate din produse . Modul
de viaţă era influenţat de faptul ca ei
erau nevoiţi sa ţină sub control
această populaţie supusă.
7

Aleg un elev care va localiza pe


harta Sparta
Ocupatia spartanilor era
agricultura si razboiul
Societatea spartana era formata din
O3 .spartani,hiloti.perieci Isi notează informaţii despre
Forma de organizare prevederile principalei legi din
Stat aristocratic militarist Sparta .
Prima si cea mai importanta lege 35 min
din Sparta era Constituţia lui Licurg,
care stabilea:
La conducerea statului se aflau 2
regi,5 efori,
Sfatul batranilor, Adunarea
O4 Poporului
frontală
8

Elevii notează schema pe Demonstra ţie,


caiete. conversaţie
euristică
9

Adunarea poporului :
- formata din toţi spartanii care
aveau cel puţin 30 de ani
-ea declara război sau pace
- alegea funcţionarii
-se pronunţau asupra legilor făcute
de Senat sau regi
- se reuneau în câmp deschis de
fiecare data când era luna plina
- In timp mai apar 5 efori care
treptat dobândesc puterea cea mare

Atena – stat democratic


(demos- popor, Kratos- putere)
10

Spre deosebire de Sparta, locuitorii


Atenei nu erau împărţiţi în cuceritori Isi notează noţiuni despre
O2 si cuceriţi. Ionienii s-au aşezat in originea locuitorilor Atenei.
Atica şi au ridicat cetatea Atena Localizează pe hartă Atica
fara a transforma in sclavi o alta respectiv Atena.
populaţie.
Aleg un elev care v-a localiza oraşul
pe hartă.
Frontală.
Expunere individuală
Învăţare prin
descoperire
11

O3 Ocupaţia: meşteşuguri, comerţ,


agricultură.
Organizarea socială: eupatrizi.
Sclavi, demosul, metecii.
În sec VII i Hr populaţia cere
conducătorilor sa facă reforme. Aşa
apar primele legi scrise, legile lui
Dracon care erau foarte severe.
Constituţia lui Solon: Îşi notează pe caiete
În locul lui Dracon a fost ales Solon principalele prevederi ale Frontală
.Acesta a scris o Constituţie foarte principalelor legi în funcţie de
apreciata de locuitori. care este guvernata Atena. expunere
- Solon i-a eliberat pe sclavi
datornici platindu-le datoriile si
înapoindu-le pământurile.
12

- s-a bătut monedă nouă cu valoare


mai mare pt a fii plătite datoriile
mai uşor.
-s-a stabilit limită la suprafaţă de
pământ ce o putea avea cineva
13

Isi notează schema pe caiete Conversaţie


-Constituţia a împărţit puterea între euristica,
9 arhonţi, Senat, Areopag, demonstraţie
Adunarea poporului, in funcţie de
avere Își însușesc cunoştinţe despre
- Adunarea poporului Cuprindea prevederile Constituţiei
toţi cetăţenii cu vârsta mai mare de
20 ani
- membri Adunării poporului nu
puteau fi aleşi magistraţi
-Metecii (străini), femeile şi slavii nu
aveau drepturi politice
Expunere
După un timp Atena a fost condusă
de tirani, de Pisistrate 560 i CH.
14

Un mare reformator arhontele


Clistene, pune capăt tiraniei. El a dat
drepturi egale atât atenienilor
precum si
metecilor care au devenit astfel Își notează principalele
O4 cetăţeni caracteristici ale democraţiei.
Clistene a fost cel care a făcut primul
mare pas spre democraţia antică.
În perioada lui Pericle democraţia
cunoaşte apogeul.

IV. Fixarea şi Distribuie fisele de evaluare Elevii vor completa diagrama 7 min individuală scrisa
sistematizarea Se realizează prin intermediul Venn cu asemanari și deosebiri
cunoştinţelor Diagramei Venn
15

V.Autoevalua Se realizeaza evaluarea și 2 min conversația frontala orala


rea autoevaluarea elevilor.
Profesorul inițiază o discuție
privind modul de rezolvare a
sarcinilor, se corectează eventualele
greșeli, elevii aduc completari .Se fac
aprecieri asupra activităţii şi sunt
notaţi elevii care au răspuns la lecţie
VI.Formulare Se formulează concluziile finale conversatia frontala
a concluziilor
finale
16

Schița lecției

ATENA - situată în Attica


Ocupația –agricultura.mestesugurile,comerțul
Organizarea socială: eupatrizi, sclavii, demosul, metecii
Forma de organizare - stat democratic
Conducerea statului - Sfatul cetăţii – Bule, Strategi şi arhonti, Heliaia – Tribunal, Adunarea poporului numită Eclesia
Personalităţi, reformatori: Solon – Constituţia lui Solon
Pisistrate - Instaurează tirania în anul 560 î CH.
Clistene - Promovează noi reforme face primul pas spre democrație

SPARTA - situată în Peloponez


Ocupatia - agricultura ,razboi
Organizarea sociala: spartani, hiloti, perieci
17

Forma de organizare: stat aristocratic militar


Licurg elaboreaza o constitutie care stabilea modul de organizare in Sparta
Conducerea statului: 2 regi, 5 efori, Sfatul Batranilor, Adunarea Poporului

FIȘA DE LUCRU
Realizati o comparatie intre Sparta si Atena, respectand urmatoarele cerinte:
● În zona de suprapunere a cercurilor, precizați două asemănări între Sparta și Atena.
● În zonele neintersectate ale cercurilor, completați spațiile punctate cu informațiile caracteristice Spartei si Atenei.
18

DIAGRAMA VENN
19

DIAGRAMA VENN
20

S-ar putea să vă placă și