Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Școala: Școala Gimnazială Nr. 5 Arad


Profesor: Martinescu Andreea-Laura
Data: 17.12.2015
Clasa: a VI-a
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Istorie
Unitatea de învățare: Lumea medievală
Lecția: Arta medievala
Tipul lecției: dobândire de cunoștințe
Timp: 50 minute
Competențe generale:
1. Utilizarea eficientă a comunicării și a limbajului de specialitate.
3. Aplicarea principiilor și a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice.

Competențe specifice:
1.1. Utilizarea termenilor specifici Evului Mediu în diferite situații de comunicare scrisă sau orală.
3.1. Localizarea în timp și plasarea în spațiu a faptelor istorice din Evul Mediu, pe baza surselor istorice.
3.2. Descrierea unui fapt istoric din Evul Mediu, utilizând informații din surse istorice cunoscute sau la prima vedere.

1
Obiective operaționale:
O1. Să alcătuiască propoziții cu următorii termeni: romanic, gotic, absida, contrafort, portal, decoratiuni, naos, vitralii
O2. Să analizeze principalele caracteristici ale celor doua stiluri.
Strategia didactică:
Metode și procedee didactice: conversația, conversația euristică, schema logică, analiză text, analiză imagine, exercițiu
Mijloace de învățământ: hartă, manual, catalog, marker
Tipuri de învățare: receptiv-reproductivă, inteligibilă, operatorie.
Forme de organizare: frontal, colectiv dirijat, individual
Evaluare: orală, observarea sistematică a elevilor
Bibliografie: -

2
Strategia didactică

Timp
Etapele lecției Ob. Conținutul lecției Forme de Observații
op. Metode Mijloace organizare
C G I
Moment 2 - Profesorul va pune absenții, după care își va conversația catalogul x
organizatoric min organiza materialul de lucru.
Reactualizarea 5 - Profesorul le va adresa educabililor întrebări din conversația - x
cunoștințelor min lecția de zi. euristică
Captarea atenției 2 - Profesorul va scrie la tablă titlul lecției: Arta conversația tabla x
min medievala markerul
Predarea noului 20 Schema lecției:
conținut min
1. Arta romanică (sec. X-XII):
O1 - Răspândire: Spania, Anglia, Pen. Scandinavică, schema logică tabla
în estul râului Elba
O2 - Caracteristici: aspect greoi, realizate din piatră de
analiză hartă markerul x
râu, granit, folosirea arcului rotund harta
- Componentele bisericii: portal, naos, altar
- Bisericile sunt împodobite cu fresce, mozaicuri,
structuri în basorelief

2. Arta gotică (sec. XII-XIV):


- Sec. XII în Europa Apuseană
- Caracteristici: arc frânt, vitralii, contraforți pentru
susținere, împodobită cu decorațiuni
- Construcția durea mai multe generații

Intensificarea 10 O1 Copiii vor realiza o analiză de text și de imagine analiză text manual x
transferului și min O2 profesorul folosindu-se de cele prezente în analiză imagine imagini
asigurarea manual, dar și din alte surse
retenției
Fixarea 8 O1 Copii vor realiza propoziții cu următorii termeni: exercițiu manual x
cunoștințelor min O2 romanic, gotic, absida, contrafort, portal,
decoratiuni, naos, vitralii

3
Strategia didactică

Timp
Etapele lecției Ob. Conținutul lecției Forme de Observații
op. Metode Mijloace organizare
C G I
Asigurarea 1 - Profesorul așteaptă întrebări din partea elevilor. conversația - x
conexiunii min
inverse
Încheierea 2 - Profesorul va face aprecieri. conversația - x
activității min

S-ar putea să vă placă și