Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

UNITATEA: Liceul Teoretic Com. Peciu Nou


PROF. Botea Andreea Gabriela
OBIECTUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Educatie Sociala
CLASA: a VII-a
DATA: 14 feb 2020
SUBIECTUL: Justiţia ca instituţie de apărare şi înfăptuire a dreptăţii
TIPUL LECŢIEI: de dobândire de noi cunoştinţe
OBIECTIVE :
Competenţe generale:
1 – Utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru realizarea demersurilor
de cunoaştere şi explicare a unor fapte, evenimente din viaţa reală.
2- Aplicarea cunoştinţelor specifice ştiinţelor sociale în rezolvarea unor situaţii
problemă, precum şi în analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare
4 – Manifestarea unui comportament activ şi responsabil adecvat unei lumi în
schimbare
Competenţe specifice:
1.1 – Utilizarea corectă şi adecvată a conceptelor cu conţinut civic în diferite
contexte
2.1 – Analizarea unor concepte şi valori specifice societăţii democratice
2.3 – Explicarea raportului dintre libertate şi respectarea legilor
2.6 – Explicarea modului în care acţionează justiţia pentru a apăra şi înfăptui
dreptatea
Obiective operaţionale: la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili să:
 Oo1 – să utilizeze corect noţiuni ca: justiţie, lege, cod civil, cod penal, norme
morale, norme juridice, inamovibil
 Oo2 – să exprime opinii cu privire la anumite situaţii de înfăptuire a actului
de justiţie
 Oo3 – să numească minim trei funcţii ale legilor
 Oo4 – să menţioneze trei caracteristici ale justiţiei
 Oo5 – să menţioneze patru principii după care se realizează justiţia
 Oo6- să emită păreri personale asupra temei abordate
STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ŞI PROCEDEE: expunerea, explicaţia, conversaţia, dezbaterea ,
problematizarea, observaţia sistematicǎ, reflecţia personalǎ, activitatea
independentǎ.
 MIJLOACE ŞI MATERIALE: fişe de lucru individuale, manual, tabla,
calculatorul, videoproiectorul.
Bibliografie:
o Chiriţescu Doina, Teşileanu Angela Cultura civica-manual pentru clasa a
VIII-a, Editura Sigma, Bucuresti, 1999.
o Lacătuş Maria-Liana, Cultura civica-manual pentru clasa a VIII-a, Editura
Corint, București, 1999.
o Stan Magda, Vornicu Cristian, Cultura civica de nota 10, Editura CD Press,
Bucureşti, 2013.
o Constituţia României, 2003
Schiţa lecţiei

Dreptatea nu este posibilă fără justiţie.


Dreptatea apărată prin justiţie.
Prin justiţie înţelegem - ansamblul legilor şi instanţelor
- o formă fundamentală a activităţii statului
Autoritatea judecătorească – Constituţie
Legea reprezintă o regulă cu caracter obligatoriu
Coduri de legi - sistem de legi care reglementează un anumit domeniu
- penal
- civil
Funcţii - protejarea drepturilor fundamentale
- pedepsirea faptelor ilicite
- eliminarea arbitrariului şi abuzurilor
Caracteristici – liberul acces la justiţie
- independenţa justiţiei
- imparţialitate
Judecătorul ascultă şi evaluează argumentele fiecărei părţi, este independent
şi inamovibil.
Procurorul – reprezintă Min. Public, formulează acuzarea în procesele
penale.
Principii după care se realizează justiţia:
- caracterul oral şi public al ședințelor
- prezumţia de nevinovăție
- dreptul la apărare
- egalitatea părţilor
- obligaţia motivării sentinţei
Proiect didactic

Secvențele lecției Elemente esențiale de conținut Strategii didactice


Co Evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace

1. Moment  Salutul
organizatoric  Efectuarea prezenţei elevilor
(1’)  Verificarea temei pentru acasă.
 Clarifică eventuale probleme
2. Captarea apărute la efectuarea temei.
atenției,  Pune întrebări elevilor pentru a
reactualizarea verifica însușirea informaţiilor - prezintă tema la control Conversaţia
cunoştinţelor dobândite în lecțiile anterioare, utile - elevii eventuale probleme examinatorie si
anterioare. pentru lecţia nouă: apărute la efectuarea temei constatatoare
(4’) o Ce este dreptatea?
o Ce tipuri de dreptate cunoaşteţi?
Explicația Obs.
o Cunoaşteţi cazuri de nedreptate?
- răspund la întrebările sistematica
o Care ar putea fi câteva motive ce
adresate
determină nedreptatea?
o Aţi fost victime ale unei Conversația
nedreptăţi sau abuzuri? Tabla
o Cum aţi reacţionat? Problematizarea
o Presupunem că in timp ce aţi fost
în concediu cu părinţii, locuinţa
voastră a fost jefuită şi apoi
incendiată!
o Cunoaşteţi instituţii abilitate sa
vă ajute în asemenea situaţii?
- exprimă opinii în ce
- Anunță titlul lecției noi : scrie titlul priveşte soluţionarea
pe tabla Justiţia ca instituţie de problemei
apărare şi înfăptuire a dreptăţii
- enumeră,competentele
3. Anunţarea temei operaționale ale lecției
noi
(3’) - Arată că termenul de ,,justiţie’’ este Lucru cu
sinonim de multe ori cu cel de manualul
„dreptate” justiţia fiind chemată să apere
şi să înfăptuiască dreptatea.
4. Prezentarea - Accesul la justiţie reprezintă un drept - constată existenta unor Lucrul cu
noului conținut Oo1 fundamental al fiecărui cetăţean, art.21 legături strânse între justiţie, manualul
(30’) din Constituţie. dreptate ţi lege
- definește ,,justiţia” in urma unor Obs.
exemplificări ca fiind „ca fiind Strategie sistematica
ansamblul legilor şi a instanţelor discursivǎ de tip
judecătoreşti, precum şi sistemul de explicativ ;
funcţionare a acestora”
- Justiţia este una dintre puterile statului, - răspund solicitărilor
cadrul general este prevăzut în cadrului didactic.
Constituţia României art.124.
Cere elevilor să citească acest articol şi
să identifice trei caracteristici ale - exprimă păreri in legătura Lucrul cu
justiţiei. cu afirmația dată Conversație documente
- Explică elevilor înţelesul art. 124
- Cere elevilor să prezinte câteva calităţi
pe care ar trebui sa le posede un
judecător apoi cere să fie citit şi art.125.
- Cere elevilor să îşi exprime părerea în
legătură cu necesitatea ca judecătorii să
Oo3 fie inamovibili.
- Cere elevilor sa îşi exprime opinia cu
privire la motivul pentru care art. 125 - dau exemple de calităţi pe Strategie
alin.3 prevede situaţia de care trebuie să le posede un discursivǎ de tip
incompatibilitate a funcţiei de judecător. judecător.. explicativ-
- Judecătorul ascultă şi evaluează deductiv
argumentele fiecărei părţi, este
independent şi inamovibil.
- Cere elevilor să definească termenul Scheme pe
„lege” cu ajutorul manualului „regulă cu tabla
caracter obligatoriu elaborată, impusă şi
apărată de către autorităţile statului”.
- Legile sunt grupate în două sisteme Obs.
numite ,,coduri” civil şi penal, diferenţa sistematica
se referă în special la gravitarea faptelor.
- Codul civil cuprinde legi care se refera
Oo2 la conflictele dintre persoane fizice, Calculatorul
acuzaţiile sunt mai puţin grave şi Explicația
pedeapsa pentru cel găsit vinovat este de Videoproiec
regulă amenda. - elevii îşi exprima părerile, torul
- Codul penal cuprinde legi care privesc compară cu informaţiile din
criminalitatea, acuzaţia este adusă de un manual
organ al statului, parchetul, iar Strategie
procurorul încearcă să dovedească discursivǎ de tip
vinovăţia acuzatului. Cel găsit vinovat argumentativ si
este pedepsit de cele mai multe ori cu explicativ
pedepse privative de libertate.
- Exemplu un accident de circulaţie uşor
şi unul grav cu răniți şi fuga vinovatului
de la locul accidentului.
- Care credeţi că sunt funcţiile legii? Reflecția
- Cere elevilor să găsească câteva funcţii personală
ale legii în manual.
- Solicită elevilor să identifice în manual Obs.
principiile fundamentale după care se sistematica
realizează justiţia în România. Dezbaterea
 Caracterul oral şi public al
Oo4 şedinţelor
 Prezumţia de nevinovăţie
 Dreptul la apărare
 Egalitatea părţilor Explicații Evaluare
 Obligaţia motivării sentinţei formativa

- Distribuie elevilor fişa de lucru.


5.Asigurarea feed-
back-ului. Oo5 - Analizează răspunsurile elevilor.
Intensificarea - Adresează întrebări pentru a fixa
retenţiei şi principalele concepte şi noţiuni abordate
transferului în lecţie.
(8’) Notează elevii care s-au remarcat. - Completează fişa Fisa de
lucru
 Se anunţă tema pentru acasă :
 Întocmiţi o listă cu principalele
6. Evaluarea Oo1- - Răspund la întrebări
activităţi pe care le-aţi desfăşurat
contribuției
săptămâna trecută. Stabiliţi care
elevilor. Tema pt. - Prezintă carnetele pentru a Lucru
dintre ele au legătură cu legea şi
acasă. Oo6 fi notaţi. individual
în ce constă acestea. Ex. pag.68
(4’) - Notează tema pt. acasă
Alcătuirea unui cvintet

S-ar putea să vă placă și