Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECȚIE

Scoala:

Data:

Clasa:

Propunator:

Disciplina:Dezvoltare personala

Discipline integrate: M.E.M.

Unitatea tematica:

Subiectul: Aspecte specifice ale organizarii invatarii si pregatirii pentru viata la scolarul mic

Abilitati si atitudini de invatare

Tipul lectiei: formare de priceperi si deprinderi

Scopul: Formarea unor deprinderi si atitudini sanatoase pentru viata, valorificand talente/ inclinatii/ pasiuni.

Competente specifice:

D. P. 3.3. Identificarea hobby-urilor, jocurilor si activitatilor preferate;

Competente specifice integrate:

M.EM. 1.4. Efectuarea de adunari si scaderi in concentrul 0-31, prin adaugarea /extragerea a1-5 elemente dintr-o multime data;
.

Obiective operationale:

3.3.1. – sa identifice, oral, talente / inclinatii prezentate in imagini; obiectivul se considera realizat daca fiecare elev identifica cel putin 5 talente;

3.3.2. - sa identifice predispozitii native / talente din diferite domenii; obiectivul se considera realizat daca fiecare elev isi identifica cel putin o
pasiune;

1.4.1. – sa rezolve operatii de adunare si scadere in concentrul 0-31, cu 1-5 unitati, ( calendar, numararea/ gruparea/ compararea nr de
pasionați...) ; obiectivul se considera realizat daca elevii realizeaza cel putin o adunare/ scadere cu numerele obținute la activitati;

Strategii didactice

Metode si procedee: conversația, explicația, exercițiul, exercitiu joc, joc de atentie;

Mijloace de invatamant: caiet auxiliar, computer, videoproiector, PPT, flipchart, jetoane, bețe lemn;

Forme de organizare a colectivului: frontala, in perechi;

Resurse:

umane 34 elevi + invatatorul

Bibliografie:

- Programa scolara pentru cls 0-II, aprobata prin ordin al ministrului nr 3418/19.03.2013

Temporale: 35min+15 min (activitati in completare)


DESFASURAREA ACTIVITATII

MOMEN OB STRATEGIA DIDACTICA


TELE OP ESALONAREA CONTINUTULUI EVALUARE
METODE SI FORME DE
LECTIEI PROCEDEE MIJLOACE ORGANIZARE

1.Moment Asigur conditiile necesare desfasurarii optime a conversația frontală


organizatoric
lectiei.
5 min Completam calendarul si anunț agenda zilei.

2. Adresez cateva intrebari referitoare la lectia conversatia bețe frontală orala, pe baza
Reactualizare
precedenta. Voi iniția o discuție despre intrebarilor
a
cunostintelor
școală,învățătură și importanța acesteia.
si -Unde suntem acum?
deprinderilor
3min -De ce venim la școală?
-Ce învățăm la școală?
-De ce trebuie să învățăm?
-Ce trebuie să facem dupa ce terminăm toate
studiile?
-De ce credeți ca trebuie să muncim, să ne
alegem o meserie?
Pentru energizare propun elevilor audierea unui
cantec” Cantecul meseriilor”
3. Activitate Le proiectez elevilor imagini ce prezinta conversatia PPT frontală observarea
introductiva personalitati din teatru, sport, arta.. dirijata computer sistematică
5 min Unii vor recunoste personalitati romane recunoscute videoproiector
pentru talentul lor. Voi explica noțiunile talent/
inclinații/pasiuni.

4. Anuntarea Anunt subiectul lectiei si obiectivele, pe intelesul explicația frontală


temei si a elevilor.
obiectivelor
2 min
5. Pornind de la materialul prezentat, voi rezolva,
Prezentarea 3.31 împreună cu elevii sarcina ex 1, auxiliar. Elevii vor exercitiul caiet auxiliar frontală obs sistematica
optima a identifica talentele sugerate de imagini. conversația a
continutului si comportament
dirijarea ului
invatarii in perechi
332

13 min
Voi initia o discutie despre ceea ce inseamnă
inclinatii, talent..pasiune.
Propun elevior un ex joc ,, Amesteca, ingheata.. exercitiu joc PPT orala
in care vor povesti colegilor ce pasiuni au. computer
Proiectez un PPT cu imagini autentice, din viata lor videoproiector
reală.
Identificam atitudini pentru a duce o activitate de la conversatia aprecieri
inclinatie la pasiune ( munca, efort, incredere..) verbale
6. Asigurarea Anunț rezolvarea unei noi sarcini prin identificarea
retentiei si a 332 unei preferințe din lista data si atașarea unei buline conversatia flipchart frontal
transferului în dreptul imaginii alese. fisa de lucru/ individual orala, pe baza
12min 141 Integrez intrebari care necesita operații aritmetice: exercitiul (ex 3 auxiliar) intrebarilor
- Incercuieste litera cu cele mai multe alegeri. buline colorate
- Afla suma elevilor care canta la instrumente.
- Cu cât este mai mare nr jucatorilor de fotbal față
de nr de șahisti?
- Afla numarul cu 4 mai mare decat numarul de
fotbalisti.
Activitati in Anunt desfasurarea unui exercitiu joc. Anunț jocul didactic jetoane frontală aprecieri
completare regulile jocului. verbale
10 min Voi repeta jocul de 4-5 ori.

7. Aprecieri si Multumesc elevilor pentru implicarea in rezolvarea conversația frontală aprecieri


recomandari sarcinilor, pentru atentie si colaborare. verbale

JOC DE ATENȚIE : “Aş vrea să devin … ”

 Copiii sunt asezati pe scaune, în cerc. Primesc simboluri reprezentative pentru mai multe domenii,iar unul dintre ei stă în
mijloc, în picioare.
 La semnalul copilului din mjloc: “Aş vrea să devin …”, copiii care au semnul meseriei rostite, trebuie să îşi schimbe locurile
între ei. Cel care va rămâne fără scaun, va sta în mijloc şi va rosti din nou “Aş vrea să devin …”
- Copiii care au simbolul termometru, vor reacţiona la meseria de meteorolog.

- Copiii care deţin simbolul seringa, îşi vor schimba locurile la auzul meseriei de medic.

- Copiii care au primit o imagine cu o macara , se vor schimba în momentul rostirii meseriei de constructor.

- Copiii care au primit o imagine cu un microfon , se vor schimba în momentul rostirii meseriei de jurnalist.

S-ar putea să vă placă și