Sunteți pe pagina 1din 4

Nume, prenume: Eni Tatiana

Data: Clasa: VIII-a


Disciplina: Matematică
Subiectul lecţiei: Noțiuni de ecuație de gradul II cu o necunoscută
Durata de desfăşurare a lecţiei: 45 min
Tipul lecţiei: de predare-învățare

Obiective operaţionale. Rezultatele vizate la elevi:


O1 - să cunoască noțiunea de coeficient al unei ecuații;
O2 - să determine mulțimea de soluții al unei ecuații;
O3 - să aplice noțiunea de ec de gr.II în calcul, să alcătuiască ecuații de gr. II.

Strategii didactice

Metode didactice: Resurse didactice


Asalt de idei, Explicația, Conversația, Expunerea, Argumentarea, Proiect didactic, Manual, Tabele, Tabla, Creta.
Exercițiu.

1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE CONŢINUTUL ȘI SARCINILE DE ÎNVĂȚARE


OBIECTIVE
LECŢIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVULUI
Ascultă – Meditează – Aplică Dau răspunsuri la întrebări
Exercițiu
5 x ( x−3,7 )=0 Tabelul N20
I 6,8 x ( x−8,4 )=0
Evocare Oral
5 x 2−75 x=0
2 x2 −6=0
( x−15 ) ( x−65,8 ) =0 La tablă 2 elevi

( x−34,8 ) ( x−27,8 ) =0 Clasa independent

2
a x 2+ bx+ c=0 Ascultă
O1
x ∈ R , a∈ R , b ∈ R , c ∈ R
Ecuații echivalente
a x 2+ bx+ c=0
a t 2+ bt+ c=0

O3
2
a x + bx=0 funcție incompletă
x ( ax+ b )=0
x=0 sau ax +b=0
ax=−b
II −b
x=
Realizarea a
sensului b
S={0 ;− }
a
∆=b 2−4 ac
Meditează

x 2+ 4 x +3=0
x 2+ 4 x +4−4+3=0
x 2+ 4 x +4−1=0
( x +2)2 −1=0
( x +2+1 ) (x+ 2−1)=0
x 1=−3 și x 2=−1
S={−3 ;−1 }
3
III 2 x2 −3 x −14=0 La tablă
O2
Reflecția 7 x 2−3 x+ 9=0 are soluția x 1=−2 și x 2=2
Exercitiile 5(a), 8(b,c), 10(c)
IV Acasă de învîțat pag 42-43 Notarea temei pentru acasă
Extindere De rezolvat exercițiul 3(b), 5(a), 6(c) pag. 45

S-ar putea să vă placă și