Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECŢIE

CLASA .

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE__Mulţimea numerelor naturale

TITLUL LECŢIEI Operatii cu numere naturale

SCOPUL LECŢIEI Asimilare de conoştinţe

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:

1) Să efectueze corect operatii cu numere naturale

2) Să respecte corect ordinea efectuarii operatiilor

3) Să efectueze corect operatiile din paranteze

4) Să respecte ordinea efectuarii operatiilor intr-un exercitiu in care intervin mai multe tipuri

de paranteze

5) Să ridice corect la puterea a 2-a sau a3-a numere naturale

SUBCOMPETENŢE

1.1. Identificarea Caracteristicilor numerelor naturale şi a formei de scriere a unui număr

natural în contexte variate.

1.7. Descrierea activităţilor, precizarea metodelor şi/sau a operaţiilor utilizate în rezolvarea

unei probleme.

2.8. Efectuarea calculelor cu numere naturale, fracţii ordinare şi a numerelor zecimale finite

prin utilizarea operaţiilor şi a ordinii efectuării operaţiilor.

METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE explicaţia, expunerea, dialogul, exerciţiul, conversaţia,

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT manualul, culegerea,

TIPUL DE LECŢIE Lecţie de comunicare de noi cunoştinţe

1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevilor
lecţiei
Verificarea prezenţei elevilor şi notarea absenţelor.

Verificarea temei elevilor prin sondaj folosind


dialogul profesor – elev, elev - elev, prin
confruntarea rezultatelor.
I.Evocare
Profesorul întreabă elevii dacă au fost exerciţii din
temă pe care nu au reuşit să le rezolve.
Cheamă un elev la tablă pentru a rezolva exerciţii din
temă. Le dă elevilor care au făcut toată tema alte
exerciţii şi eventuale indicaţii.
Anunţă titlul lecţiei noi şi îl scrie pe tablă: „ Operatii
cu numere naturale ”.

Multimea numerelor natural este: ℕ={0,1,2,...,n,...}


ℕ*=ℕ-{0}.
Operatii:
II.
-de ordinul I: adunarea si scaderea
Realizarea
sensului -de ordinul II: inmultirea si impartirea
-de ordinul III: ridicarea la putere.
In calcule, ordinea efectuarii operatiilor este:
intai de ord III apoi cele de ord II si in final cele de
ord I.
Operatiile de acelasi ordin se efectueaza in
ordinea scrierii lor.
III. Reflecția Profesorul propune spre rezolvare exerciţiile:
1.Efectuati, respectand ordinea efectuarii operatiilor
si folosirea parantezelor:
a)785+115+37∙(15+23∙12); 1.a) 900+37∙(15+276)=
900+37∙291=
900+10767=
11667

b) 624-120+2025: (226-17∙13); b)504+2025: (226-221)=


504+ 2025: 5=
504+ 405=
909
c) 145+47∙[215∙110-83∙(405-18∙16)]; c) 145+47∙[215∙110-83∙(405-
288)]=
145+47∙(215∙110-83∙117)=
145+47∙(23650-9711)=
145+47∙13939=
145+65133=
d)512-287+10∙{15+2∙3+[105:15+ +(120-5∙19)∙ 655278.
10]∙2}; d) 512-
287+10∙{15+6+[7+(120-95)∙
10] ∙2}=
225+10∙{21+[7+25∙ 10]∙2}=
225+10∙(21+257∙2)=

2
225+10∙(21+514)=
e)43648:64-15[207-(202-1080:90)]; 225+5350=
5575.
e) 682-15∙[207-(202-12)]=
682-15∙(207-190)=
682-15∙17=
682-255=
427.
IV. Fisa(culegere paralela 45 pg 7), ex 2 f)-h) , 3 a),b),c). Elevii isi noteaza tema in
Extinderea caiete.

S-ar putea să vă placă și