Proiect Didcatic Clasa 9

S-ar putea să vă placă și

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data: 08.01.2024
Instituția de învățământ: I.P.L.T.”A.Pușkin”
Profesor: Portasă Irina
Clasa: a IX-a ”C”
Aria curriculară: Matematică și Științe
Disciplina: Matematica
Unitatea de învățare: Ecuații, inecuații, sisteme
Tema: Rezolvarea problemelor cu ajutorul ecuațiilor și/sau al sistemelor de ecuațiilor
Tipul lecției: mixtă

Unități de competențe:
4.3. Transpunerea unei probleme, a unei situații- problemă în limbajul ecuațiilor și/sau al sistemelor de
ecuații, rezolvarea problemei obținute și interpretarea rezultatului.
4.5. Aplicarea ecuațiilor și a sistemelor de ecuații la rezolvarea problemelor.
4.6. Crearea şi rezolvarea unor probleme simple în baza unui model dat: ecuație, inecuație, sistem.

Obiectivele operaționale:
O1. Să determine cele 5 etape de rezolvare a unor probleme din lecțiile precedente;
O2. Să scrie un model matematic al problemei selectând din ecuație sau sistem de ecuație;
O3. Să observe conținutul matematic în probleme din viața cotidiană ;
O4. Să efectueze cel puțin un calcul din exercițiul abordând capacitățile de calcul mintal;

Strategii didactice
Metode și procedee: conversația, brainstorming, problematizarea, analiza, explicația, joc de competiție,
autoevaluare.
Material didactic: prezentare ppt, TIC
Forma de organizare: individual, grup, frontal
Bibliografie:
- Curriculum la matematică pentru treapta gimnazială, 2019 ;
- Matematica. Manual pentru clasa 9, Ion Achire, Editura Prut, 2016;
- Matematica. Ghid pentru treapta gimnazială, 2019
Durata: 45 minute
Etap
Nr. O Ti Strategii
ele Activitatea profesorului Activitatea elevului
crt. b. mp didactice
lecție
i
1 Salutul! Salutul!
Asigurarea unei atmosfere adecvate Se pregătesc rechizitele de
Evocarea

1min.
pentru buna desfășurare a orei. lecții.
Verificarea ținutei elevilor și cele
necesare pentru desfășurarea orei de
matematică.
Ce ați avut pentru acasă? Notăm: a – numărul I, 12 – a – numărul II Autoevalu
Întrebări la tema pentru acasă aveți? a ∙ ( 12−a )=11 are
2
Verificăm dacă la toți ați obținut 12 a−a =11
2
rezultatele la fel ca mine. −a +12 a−11=0
2
1. Suma a două numere naturale este ∆=12 −4 ∙(−1)∙ (−11 )
12, iar produsul lor este 11. Aflaţi ∆=144−44
aceste numere. ∆=100 , ∆> 0 , √ 100=10
−12−10 −22 Conversați
a 1= = =11
2∙ (−1 ) −2 a
−12+10 −2
a 2= = =1
2 ∙ (−1 ) −2
Răspuns: Numărul 1 = 11, numărul 2 = 12
– 11 =1 sau Numărul 1 = 1, numărul 2 = 12
– 1 =11
Notăm: a – I număr, a – 15 – I număr
2. Diferenţa a două numere întregi a+ a−15=725
este 15, iar suma pătratelor lor este 2 a=725+15 Explicația
725. Aflaţi aceste numere. (Găsiţi 2 a=740
toate soluţiile.) 740
a=
2
a=370−I număr
370−15=355−II număr
Sau
Notăm: a – I număr, 725 – a – II număr
a−(725−a)=15
a−725+a=15
3. Determinaţi lungimea şi lăţimea
2 a=15+725

3 min.
unui dreptunghi, ştiind că perimetrul O
740 2
lui este de 30 m, iar aria lui – de 44 a=
2
m2.
a=355−I număr
725−355=370−II număr
P=2 ( L+l ) A=L ∙l

30=2 ( L+l ) 44=L ∙l


30
L+l= L ∙l=44 (ec .2)
2
L+l=15
L=15−l ( ec .1 )
Înlocuim în ecuația 2:
( 15−l ) ∙ l=44
2
15 l−l =44
2
−l +15 l−44=0
∆=152−4 ∙ (−1 ) ∙ (−44 )
∆=225−176
∆=49 , ∆>0 , √ 49=7
−15−7 −22
l 1= = =11
2 ∙(−1) −2
−15+7 −8
l 2= = =4
2 ∙(−1) −2
Înlocuim în ecuația 1:
L=15−11=4
L=15−4=11
Răspuns: L = 11 m și l = 4 m
2 Multe probleme din viața cotiniană
pot fi modelate matematic, astfel
încât să conducă la rezolvarea unor
ecuații sau sisteme de ecuații. De
aceea este util să putem rezolva
ecuații și sisteme de ecuații.
Tema noastră de azi: Rezolvarea
problemelor cu ajutorul ecuațiilor
și/sau al sistemelor de ecuațiilor
Anunțarea obiectivelor lecției:
O1. Să determine cele 5 etape de
rezolvare a unor probleme din
lecțiile precedente;
O2. Să scrie un model matematic al
problemei selectând din ecuație sau
sistem de ecuație;
O3. Să observe conținutul matematic
în probleme din viața cotidiană ; Conersația
O6. Să efectueze cel puțin un calcul
din exercițiul abordând capacitățile
de calcul mintal;
- Care sunt pașii de rezolvare a 1. Se stabilesc datele cunoscute
unei problemă și cele necunoscute ale
problemei.
2. Se notează fiecare mărime
necunoscută aleasă cu o literă.
3. Se stabilesc relațiile dintre O
datele cunoscute și cle 1
necunoscute și se scrie ecuația Joc de
sau sistemul de ecuație. competiție
4. Se rezolvă ecuația sau
sistemul de ecuație.
5. Se analizează rezultatele, se
Realizarea sensului

alege soluția și se scrie Lucrul


răspunsul. frontal
Se propune jocul:
file:///C:/Users/Asus/OneDrive/%D0
%A0%D0%B0%D0%B1%D0%BE
%D1%87%D0%B8%D0%B9%20%
D1%81%D1%82%D0%BE Problemati
%D0%BB/ora%20publica%20clasa zarea
%209/Probleme.html
Se propune elevilor analizarea și
alcătuirea sistemelor de ecuație a O
problemele din viața cotidiană (3 4.
probleme), iar rezolvarea sistemului
elevii o realizează în grup.
Problema1. Într-un centru
multifuncțional, într-o zi de muncă 2
operatori au procesat în total 60 de
cereri. Determinați câte cereri a
procesat fiecare operator, dacă se
cunoaște că dublul numărului de
cereri procesate de unul dintre
operatori este egal cu triplul
numărului de cereri procesate de Analiza
celălalt operator.
- Care este răspunsul?
Problema2. În luna februarie, pentru
un kilogram de roșii și un kilogram
de castraveți Ion a achitat 100 de lei. Brainstorm
În luna iulie, după ce roșiile s-au ing
ieftinit de 4 ori, iar castraveții – de 2
ori, pentru un kilogram de roșii și un
kilogram de castraveți Ion a achitat
35 de lei. Determinați cât costă un
kilogram de roșii și cât costă un
kilogram de castraveți în luna
februarie.
- Ce răspuns ați aflat la această 17
problemă? min
.
Problema3. La o competiție
sportivă au participat echipe a câte 6
sportivi și echipe a câte 4 sportivi. În
total au participat 23 de echipe și
104 sportivi. Determinați câte echipe
a câte 6 sportivi și câte echipe a câte
4 sportivi au participat la competiție.
- Care este răspunsul vostru la
această problemă?
- Din ce domeniu pot fi aceste Financiar, școlar,
probleme? cumpărături
3 În continuare fiecare grup v-a alege Lucrul în
fiecare câte o problemă. grup
Cine primul v-a da răspunsul v-a
primi puncte.
Problema 1. În scopul caritabile, 20
de elevi ai unei clase au confecționat Problemati
jucării pentru copii: fiecare fată - zarea
câte 3 jucării, iar fiecare băiat - câte
2 jucării. În total au fost confecționat
45 jucării. Determinați numărul de O
băieți și fete din clasă această. 2.
Problema 2. Testul pentru un Analiza
concurs la matematică conține itemi
de 4 puncte și itemi de 5 puncte. Un
elev a rezolvat complet 12 itemi și a
Reflecția

20
acumulat în total 53 de puncte. O min
Determinați câți itemi de fiecare tip 3. .
a rezolvat elevul.
Problema3. Ion a cumpărat un suc și
o prăjitură, plătind 15 lei. Dacă ar fi
cumpărat 4 sucuri și 7 prăjituri, ar fi
O
plătit 84 lei. Cât costă un suc? Dar o 4.
prăjitură?
Problema4. Un kilogram de porumb
costă 5 lei, iar un kilogram de grâu
costă 8 lei. Un fermier prepară un
amestic de porumb și grâu, prețul
căruia este de 6 lei per kilogram.
Determinați câte kilograme de
porumb și câte kilograme de grâu a
folosit fermierul pentru a prepara 30
kilograme de amestec.
4 - Cu ajutorul cui putem Ecuație/sistem de ecuație Conersația
rezolva o problemă?
- Cum se procedează pentru a Se enumere cele 5 etape Brainstorm
rezolva o problemă? ing
Extinderea

4
Elevii se apreciază conform O
1. min
punctajului stabilit. .
Pentru acasă au de rezolvat
problema 8,10 pagina 102

Mulțumesc de lecție, și o zi reușită!

S-ar putea să vă placă și