Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

MATEMATICĂ
DUME CAMELIA EMANUELA
PROIECT DIDACTIC

ALGORITM INTRODUCTIV

Unitatea de învățare: Școala Profesională Specială ,,SfântaMaria”Bistrița


Cadru didactic: Bîrte Simona
Data: 21.01.2021 Clasa: aXII a D
Descrierea colectivului: elevi cu deficiențe moderate și grave
Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare: Recapitularea şi consolidarea cunoştinţelor
Subiectul lecției: ,,Exerciţii şi probleme de adunare şi scădere a numerelor naturale”
Tipul lecției: Lecţie de consolidare a priceperilor si deprinderilor
Obiective cadru:
Dezvoltarea capacităţilor de explorare/ investigare şi rezolvare de probleme
Formarea şi dezvoltarea capacităţii de a comunica utilizând limbajul matematic
Obiective de referință:
Consolidarea capacităţii de efetuare de operaţii de adunare şi scădere în concentrul 0 – 1 000.000
Obiective operaţionale:
a. Cognitive
O 1: - să efectueze corect calcule simple
O 2: - să calculeze suma a două numere cunoscând termenii adunării
O 3: - să calculeze diferenţa a două numere cunoscând descăzutul şi scăzătorul
O 4: - să rezolve probleme care presupun una sau mai multe operaţii
O 5: - să utilizeze un limbaj matematic adecvat: suma, diferenţă, termeni, descăzut, scăzător.
b. psihomotorii:
OP 1: Sa participe la realizarea exercitiilor, experimentului;
c. afective:
Oa1: să-şi formeze o conduită participativă la lecţie, alături de colegi și de profesorul de la clasă;

Strategiile didactice :
 Metode și procedee:
M1 : - conversația
M2 : - explicația
M3: - exercițiul
M4: - munca independentă
 Mijloace de învățământ:
 m 1: ghicitori, fișier ppt anexa 1
 m 2: planșă calcule, pe tablă anexa 2
 m 3: caiete, laptop
 m4: concurs, echipa steluțelor, fișier ppt anexa 3
 m 5: surpriză final, fișier ppt, anexa 4
FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică, aprecieri verbale
RESURSE:
UMANE- elevi
TEMPORALE- 40
minute
LOC DE DESFĂȘURARE-online, aplicaţia GOOGLE MEET
Bibliografie:
Nicola, I.,(2002) Tratat de pedagogie şcolară, Editura Aramis, Bucureşti
Lupu, C., Săvulescu, D., (2000), Metodica predării matematicii, Editura Paralela 45, Bucureşti

DEMERSUL ACTIVITĂȚII DIDACTICE


Obiective Conținut Strategii didactice
Etapele lecției operaționale Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Mijloace

1. Moment Asigur condițiile necesare desfășurării optime a - Se pregătesc pentru activitate.


organizatoric
lecției.
Pregătesc materielele necesare pentru activitate.

2. Reactualizarea Ce operaţie facem atunci când ni se cere suma? .... operaţie de adunare M1
cunoştinţelor
Dar rezultatul operaţiei de scădere cum se numeşte? .... diferenţă
anterioare

Cum se numeşte numărul din care scădem ? ......descăzut

....scăzător
Cum se numeşte numărul pe care îl scădem?

Pentru a ne încălzi puţin pentru ora de matematică


vom face câteva exerciţii orale cu operaţiile de
adunare şi scădere!
Elevii calculează oral exerciţiile.

41+ 5 =

60 +7 = 46, 67, 31, 12.


35 – 4 = -

19 - 7 =

3. Captarea atenţiei Am pregătit pentru voi două ghicitori. Vă rog să mă Sunt atenţi la profesor. m1
urmăriți și să îmi spuneți răspunsul corect la fiecare
ghicitoare: anexa 1
M2
Când e vreme friguroasă
SCĂDERE
Termometrele în casă

Fac, la figurat pot spune

O astfel de operaţiune.

ADUNAREA
Nişte cifre felurite

Pe hârtie rânduite

Care toate se rezumă

La o sumă.
4. Anunțarea temei -Azi la ora de matematică vom rezolva exerciţii şi Sunt atenţi la enunţarea temei şi a
și a obiectivelor Oa1 probleme cu operaţiile de adunare şi scădere, iar până la obiectivelor.
sfârşitul orei voi va trebui să rezolvaţi corect exerciţiile şi
problemele propuse.

Vă rog să vă deschideți caietele și să rezolvăm M3


împreună calculele de pe planșa pe care eu am
5. Fixarea şi
pregătit-o pentru voi: anexa 2-planșă pe tablă
consolidarea
conţinuturilor 38+56-49= 100- 45

86+22= 36

583+344+123= 1050

1230+2450+1234= 4914
m2
1657+653= 8450- 2310

6230= 9688- 2220

8553
2345+1210= 7810

+9587+1000= 18397

690397
Oc2 236. 675 +453. 722 =
134 .467 + 454. 321 = 588788

Pe ecran aveți o imagine cu o fișă de lucru. Vă rog să


copiați în caiete sarcinile de lucru și să rezolvați
exercițiile. O să facem un concurs. Împărțim clasa în două
Oc3 echipe. Oricare elev dintr-o anumită echipă rezolvă corect
sarcina la un anumit exercițiu, deschide microfonul li m3

spune rezolvarea. Dacă este corectă se adaugă o steluță

Op1 echipei din care provine. Câștigă echipa cu cele mai multe
steluțe. În fișierul pe care eu l-am realizat pentru voi o să
trecem steluțele. Anexa 3-fișier word Suma 424691

1.Calculează suma şi diferenţa numerelor 456 786 şi Diferența 424691


32.095.

2. Într-un oraş locuiesc 243.567 de locuitori, iar în alt 194671


oraş locuiesc cu 48.896 mai puţini. Copiii, realizează sarcinile primite.

Câte persoane locuiesc în al doilea oraş?


119

366
3. Cât este suma dintre 79 și produsul dintre 20 și 2?
4. Micșorează dublul numărului 244 cu 122 Elevii rezolvă exercițiile
5.Aflați diferența numerelor: 8444 m4

9678 - 1234 = 1110


M4
12340-11230=

6. Evaluarea lecției Oc4 Am pregătit pentru voi un alt material supriză. Avem Elevii raspund la întrebări m5

un fișier în care sunt scrise 4 operații în jurul unor Sus-11105


Oc5 săgeți. Sub aceste săgeți aveți o supriză. Pentru a Dreapta-386
descoperi care este surpriza din spatele săgeților va Stânga-5333
trebui să rezolvați cele 4 operații de adunare și Jos-10167
scădere.

Urmărim pe ecran operațiile și le scriem în caiete.

6. Încheierea După cum observați în spatele celor 4 săgeți am


lecției scris un mesaj pentru voi, în care vă spun cât de
mândră sunt de voi! Ofer aprecieri verbale pentru
activitatea depusă în timpul orei.
Anexa 1
Anexa 2

38+56-49= 100- 45

86+22= 36

583+344+123= 1050

1230+2450+1234= 4914

1657+653= 8450- 2310

6230= 9688- 2220

2345+1210= 7810 8553

+9587+1000= 18397

236. 675 +453. 722 = 690397

134 .467 + 454. 321 = 588788


Anexa 3
1.Calculează suma şi diferenţa numerelor 456 786 şi 32.095.

2. Într-un oraş locuiesc 243.567 de locuitori, iar în alt oraş locuiesc cu 48.896 mai puţini.

Câte persoane locuiesc în al doilea oraş?

3. Cât este suma dintre 79 și produsul dintre 20 și 2? 4. Micșorează dublul numărului 244 cu 122

5.Aflați diferența numerelor:

9678 - 1234 =

12340-11230=
Anexa 4

S-ar putea să vă placă și