Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect Didactic

Educatoare: WEBER ELENA


Unitatea: Gradinita cu program normal nr.13, Tg-Jiu
Grupa: mijlocie
Categoria activitatii: Educarea limbajului
Mijloc de realizare: Lectura educatoarei
Tema: Coliba iepurasului
Tipul activitatii : Dobandire de cunostinte
Obiective cadru : - imbogatirea vocabularului cu cuvinte si expresii noi
(coliba,pinten)
- dezvoltarea sentimentului de prietenie si colaborare
intre colegi ; dezvoltarea dragostei de munca ;
Obiective operationale :
a) cognitive : sa inteleaga textul,sa-si insuseasca cuvintele noi ;
b) afective : sa iubeasca munca,prietenia,adevarul
c) motrice : sa se deplaseze la panou.
Tehnici de instruire : expunerea,explicatia,conversatia.
Mijloace de invatanant : imagini cu momentele principale din poveste.
Durata : 15 minute
Forma de organizare : frontal si individual.
Bibliografie : Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de
copii.Bucuresti, Editura :V& integral 2000 .

DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMENTUL
DIDACTIC

CONTINUTUL
STIINTIFIC

STRATEGIA
DIDACTICA

1. Momentul
organizatoric

- se organizeaza
colectivul de copii

2. Captarea atentiei

- surpriza (Zana
papusilor)

- se creeaza conditii
optime unei bune
desfasurari a
activitatii
- coversatia
explicatia

3. Reactuaizarea
cunostintelor
4. Anuntarea temei
si a obiectivelor
5.Dirijarea invatarii

- prin intermediul
papusii anunt tema
activitatii
- expunerea
continutului
povestii
- costruirea casutei
din coaja de tei, de
catre iepuras
- construirea casutei
de gheata de catre
vulpe
- topirea casutei
vulpitei
- scoaterea
iepurasului afara din
casuta sa de catre
vulpea cea sreata
- sosirea pe rand a
animalelor : cainele,
ursul si lupul
- incercarea acestora
de al agrea pe
iepuras si nereusita
acestora sub
amenintarea
vulpii :
Cand m-oi infuria
Si m-oi arata
Farame va fac
Si va vin de hac

EVALUARE,
INSTRUMENTE,
INDICATORI
- observatia directa

- surpriza
,explicatia,povestirea
- povestirea,
explicatia

- observarea
comportamentului
copiilor

6. Obtinerea
performantei
7. Analizarea
rezultatelor si
apreciereafinala

8. Incheierea
activitatilor

- Reusita cocosului
in salvarea
iepurasului si
alungarea vulpii cea
sireata
Sunt cocos cu
pinten ros
Pe umar tin coasa
Vulpea ticaloasa ,
Sa o scot afar din
casa
- prietenia care se
leaga intre cei doi
- se analizeaza
impreuna cu copiii
imaginile cu
secventele povestii
- se fac aprecieri
generale si
individuale asupra
modului cum au
raspuns si s-au
comportat copiii la
activitate
- copiii parasesc
sala de grupa
cantand Eu sunt
iepurasul Tup

- observarea si
analizarea scenelor
din poveste

- completarea
raspunsurilor
- aprecieri

- jocul cu cant

PROIECT DIDACTIC
Educatoare : WEBER ELENA
Unitatea : Gradinita cu program normal nr.13, Tg-Jiu
Grupa: mijlocie
Categoria activitatii: Cunoasterea mediului
Mijloc de realizare: Observare
Tema: Prietenul meu-cainele
Tipul activitatii : Dobandire de cunostinte
Scopul : - familiarizarea copiilor cu insusirile si manifestarile
caracteristice cainelui,cu modul de viata al acestuia
- educarea unui comportament corect fata de caine(grija,protectie)
- precizarea unor reguli de igiena ce trebuie respectate
Obiective operationale :
a) cognitive : - sa recunoasca trasaturile caracteristice ale cainelui,
modul cum traieste si se hraneste acesta
b) afective : - sa inteleaga relatia de prietenie si intrajutorare dintre
caine si om
- sa participe cu interes la activitate.
c) psiho-motorii : sa se deplaseze la panou, sa manipuleze jucarii
Metode si procedee : observatia, explicatia, conversatia, problematizarea.
Mijloace de invatamant : imagini cu caini, caini jucarie, marionete.
Durata : 20 minute
Forma de organizare : frontal si individual
Bibliografie : Programa activitatilor instructiv educative in gradinita de
copii. Bucuresti, Ed. : V&Integral 2000

DESFASURAREA ACTIVITATII
Nr.
crt

Evenimentul
didactic

Continutul stiintific

Momentul
organizatoric

- se creeaza conditiile unei


bune desfasurari a
activitatii

Captarea
atentiei

Reactualizaea
cunostintelor

Anuntarea
temei si a
obiectivelor
Dirijarea
invatarii

Strategia
didactica

Evaluare,
instrumente si
indicatori
Observarea
directa

- trezesc interesul copiilor


cu ajutorul unui caine de
plus care a venit sa se
joace cu ei.
- solicit copiilor sa-si
aminteasca si alte animale
pe care le cunosc
-se anunta tema activitatii:
Prietenul meu-cainele

- surpriza
-explicatia
-converstia

Observarea
comportamenului
copiilor

conversatia

-orala
-stimularea
raspunsurilor

-impreuna cu copiii gasim


un nume pentru cainele e
plus(Grivei)
-las copiii sa mangaie si sa
pipaie catelul de plus,apoi
ii ajut sa-l
caracterizeze,spunand tot
ce stiu despre el.
Analizez cu copiii
trasaturile caracteristice si
partile componente ale
corpului,rolul lor in viata
cainelui.
Solicit copiilor sa observe
cu ce este acoperit corpul
cainelui(blana) ;
- Cum este capul ?
(alungit),cu bot mare,cu
colti puternici si acutiti cu
care roade oase,oghi
mari,vioi,urechi agere
- Se analizeaza si celelalte
parti ale corpului : gatul
leaga capul de trunchiul
cainelui.
Trunchiul este alungit si se

Observatia,
explicatia,
conversatia,
descoperirea

explicatia
Stimulez si
completez
raspunsrile
copiilor

Obtinerea
performantei

Incheierea
activitatii

termina cu patru picioare si


o coada.
- La ce-i folosesc
picioarele ? Dar coada ?
- Cu ce se hraneste
cainele ?
- Care este hrana
preferata ?
- Cine-l ingrijeste si de ce?
- Care sunt foloasele aduse
de caine ?
Stabilesc cu copiii cateva
reguli de igiena necesare
dupa jocul cu cainele.
- Se desfasoara cu copiii
jocul : Completeaza ce
lipseste
Pe un panou se asaza o
imagine fragmentata cu
corpul cainelui.
Copiii trebuie sa aseze
corespunzator partile
componente ale corpului
pentru a intregii
imaginea,spunand ce stiu
despre fiecare parte
componenta.
Copiii parasesc sala de
grupa imitand graiul
cainelui.

Imagini,
Joc puzzle
Observatia,
Conversatia
Explicatia
Problematizarea
exercitiul

Sprijinirea
copiilor in
intregirea
imaginii

Joc imitativ

Se fac aprecieri
generale si
individuale.

S-ar putea să vă placă și