Sunteți pe pagina 1din 72

Proiect de activitate integrată

Din cufărul cu tradiții


Proiect de activitate integrată

DATA: 10.12.2021

GRUPA: Grupa mijlocie A

GRĂDINIŢA: Grădinița cu program prelungit "Elefanțelul Alfa"

PROPUNĂTOR: Crăciun Oana Raluca

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ”Cum este, a fost și va fi pe Pământ?”

TEMA ACTIVITĂȚII INTEGRATE: ”Din cufărul cu tradiții”

SUBTEMA ACTIVITĂȚII INTEGRATE: ”Tradiții și obiceiuri de iarnă”

FORMA DE REALIZARE: activitate integrată ADP+ALA1+ADE (DOS+DȘ) +ALA2

TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare şi verificare de priceperi şi deprinderi

SCOPUL ACTIVITĂȚII:

✵ sistematizarea și consolidarea cunoștințelor despre anotimpul iarna și pregătirea pentru Sfintele sărbători de Crăciun, tradiții și obiceiuri
ale acestor sărbători.
✵ dezvoltarea capacităţii de a înţelege şi utiliza numere, cifre, întrebuinţând un limbaj adecvat;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: - să precizeze oral minim 2 obiceiuri de iarnă în urma analizei imaginilor și a activităților desfășurate la centrele de interes;
O2: -să numească minim 2 daruri primite de colindători în urma analizei imaginilor prezentate de educatoare;
O3: - să asocieze corect cantitatea de daruri de pe fiecare traistă cu cantitatea de mere, nuci, bomboane și covrigi din coș;
O4: -să recunoască corect toate materialele de lucru şi modul de întrebuinţare a acestora de pe masa de lucru;
O5: - să descrie principalele caracteristici ale vremii specifice momentului zilei şi anotimpului iarna: precipitaţii, fenomene ale naturii, asociindu-le cu
simboluri ale vremii aşezând imaginile corespunzătoare pe calendarul naturii;
O6: - -să interpreteze expresiv un colind realizând mișcări specifice acestuia în cadrul jocului muzical;
O7: -să execute corect operaţii practice simple- lipire urmând instrucțiunile primite;
O8: -să decoreze biscuții după preferințe folosind adecvat materialele de pe măsuțele de lucru;
O9: - să asambleze corect din sferturi și jumătăți puzzle-urile conform indicațiilor date de cadrul didactic.

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE: conversația, exercițiul, explicația, observația, joc de rol, modelarea, joc de manipulare, demonstrația, jocul matematic,
brainstorming, activitatea practică, jocul muzical, Turul galeriei.
MATERIAL DIDACTIC: panou cu „Întâlnirea de dimineaţă”, calendarul naturii, plic cu siglele fiecărui centru, biscuiți, decorațiuni, șorțuri, farfurii,
piese de puzzle, traista colindătorilor, mere, covrigi, bomboane, nuci, flip- board, jetoane, coșulețe, imagini cu colindători, săculețul fermecat, fișă cu brăduț,
decorațiuni pentru brad, coșulețe, lipici, ursuleț, imagini cu obiceiuri de iarnă, scrisoare de la Moș Crăciun, bănuți de ciocolată,imagine cu brad, planșa model,
globulețe de ciocolată, Anexe.
EVALUARE: formativ-continuă - metode de evaluare: observarea curentă a comportamentului preșcolarilor, verificare orală cu suport intuitiv, evaluare
prin probe practice.
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, grupuri mici
RESURSE: -UMANE- preșcolarii, educatoarea
-TEMPORALE- 1 ZI
LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de grupă
BIBLIOGRAFIE:
M.E.N. ,,Curriculum pentru educație timpurie”, București, 2019.
Mitu, F., Antonovici, Ş., "Jocuri didactic integrate pentru învăţământul preşcolar", Editura Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005;
Culea, L., Sesovici, A., Grama, F., Pletea, M., Ionescu, D., Anghel, N., "Activitatea integrată din grădiniţă",Didactica Publishing House, Bucureşti,
2008;
Preda, V., Pletea, M., Grama, F., Cocoş, A., Oprea D., Călin, M., "Ghid pentru proiecte tematice – abordare în manieră integrată a activităţilor din
grădiniţă", Editura Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005;
Orientări metodice privind aplicarea programei activităților instructiv-educative în grădinița de copii, Ed. Școala Gălățeană, 2006.

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:


1. ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ ADP
Deprinderi specifice primirii copiilor, deprinderi specifice servirii mesei şi deprinderi spcifice prevenţiei îmbolnăvirii cu SARS-COV2 .
Întâlnirea de dimineață:salutul, prezența, calendarul naturii, împărtășirea cu ceilalți, noutatea zilei.
Rutine: primirea copiilor,masa
Tranziții

2. ACTIVITĂȚI LIBER ALESE-ALA 1


Centre de interes:
Joc de rol: „De-a bucătăreala”
Joc manipulativ: „Satul iarna” – puzzle din sferturi întreg

3. ACTIVITĂȚI LIBER ALESE ALA 2


Joc muzical: „Radioul colindătorilor”

4. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE ADE


DOMENIUL ŞTIINŢE: Activitate Matematică – Traista colindătorilor: joc exercițiu
DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE: Activitate practică - „Bradul împodobit” – lipire

1.ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ ADP


SALUTUL: Fiecare copil o va saluta pe doamna educatoare.
PREZENȚA: Se notează copii absenți.
CALENDARUL NATURII: Se va completa la panou prin întrebări ajutătoare:
,,În ce anotimp suntem?
În ce lună a anului suntem?
Cum este vremea afară? ....”
ÎMPĂRTĂȘIREA CU CEILALȚI: „ Ce obiceiuri de iarnă cunoaștem?”
Tranziţii: „Bat din palme...”
Rutine: ,,Sărut-mâna, gazdă aleasă!’’
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: - să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau în diferite împrejurări;
- să sesizeze absenţa sau prezenţa unui coleg cunoscându-i chipul şi în acelaşi timp numele;
- să descrie principalele caracteristici ale vremii specifice momentului zilei şi anotimpului iarna: precipitaţii, fenomene ale naturii, asociindu-le cu
simboluri ale vremii aşezând imaginile corespunzătoare pe calendarul naturii;
- să precizeze minim 2 obiceiuri de iarnă pe care le practică împreună cu familia;
ACTIVITATEA DIDACTICĂ
Activităţi liber alese (ALA 1)
1. Centrul JOC DE ROL
Tema: De-a bucătăreala
Obiective operaționale: -să recunoască corect toate materialele de lucru şi modul de întrebuinţare a acestora de pe masa de lucru;

-să decoreze biscuții după preferințe folosind adecvat materialele de pe măsuțele de lucru;

-să participe cu interes la activitatea propusă de cadrul didactic;

Strategia didactică:
Metode și procedee didactice: conversația, exercițiul, explicația, observația, joc de rol, decorarea
Materiale didactice: biscuiți, decorațiuni, șorțuri, farfurii
Forme de organizare: grup mic, frontal
Strategii de evaluare: evaluare orală
2. Centrul JOC DE MASĂ
Tema: Satul iarna- din sfert, jumătate, întreg
Obiective operaționale: - să asambleze corect din sferturi și jumătăți puzzle-urile conform indicațiilor date de cadrul didactic;

Strategia didactică:
Metode și procedee didactice: conversația, exercițiul, explicația, observația, joc de manipulare, demonstrația
Materiale didactice: piese de puzzle
Forme de organizare: grup
Strategii de evaluare: evaluare orală

ACTIVITATEA DIDACTICĂ - pentru secvența ADE


DOMENIUL ŞTIINŢE:
Categoria de activitate: Activitate matematică
Tema: Traista colindătorilor
Tipul activității: joc exercițiu
Obiective operaționale: -Să asocieze corect cantitatea de daruri de pe fiecare traistă cu cantitatea de mere, nuci, bomboane și covrigi din coș;
Strategia didactică:
Metode și procedee: explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul matematic, brainstorming
Mijloace didactice: traista colindătorilor, mere, covrigi, bomboane, nuci, flipboard, jetoane, coșulețe, imagini cu colindători.
Forme de organizare: grupuri mici
Strategii de evaluare: observarea sistematică a comportamentului copiilor.

DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE:
Categoria de activitate: Activitate practică
Tema: Bradul împodobit
Tipul activității: consolidare de priceperi si deprinderi
Obiective operaționale:
-să denumească corect toate materialele de lucru şi modul de întrebuinţare a acestora de pe masa de lucru;
-să execute corect operaţii practice simple- lipire urmând instrucțiunile primite;
Strategia didactică:
Metode și procedee: explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, modelare, activitate practică, Turul Galeriei
Mijloace didactice: săculețul fermecat, fișă cu brăduț, decorațiuni pentru brad, coșulețe, lipici
Forme de organizare: frontal, individual
Strategii de evaluare: observarea sistematică a comportamentului copiilor.
ACTIVITATEA DIDACTICĂ- pentru secvența ALA 2
Tema: Joc muzical
Subiectul ludic: „Radioul colindătorilor”
Scopul jocului: stimularea dorinţei de a participa activ şi afectiv la activitate
Obiective operaționale: -să interpreteze expresiv un colind realizând mișcări specifice acestuia în cadrul jocului muzical;
Copiii cu trăistuţele în mână vor pleca la colindat „Primiţi colinda?” Copiii (colindătorii) vin în faţa gazdelor (educatoare, director) aducâdu-le urări
specifice sărbătorilor de iarnă.
“La un loc ne adunăm
Trăistuţele le luăm
În semicerc ne aşezăm
O colindă vă cântăm”
Sarcina jocului: Interpretarea rolului de colindător în funcție de semnalul dat de propunătoare.
Reguli de joc: Să asculte cu atenție sarcinile formulate. Să cânte respectând regulile propuse de educatoare.

Explicarea și demonstrarea jocului: Copiii se aşează în semicerc. Pe fundal se aude negativul de la colindul Moș Crăciun cu plete dalbe. Toți copiii vor cânta
colindul iar când educatoarea va așeza trăistuţa pe umărul unui copil acesta în funcție de semnalul educatoarei va cânta colindul în diverse moduri. Când
educatoarea ridică mâna copilul vor cânta tare iar când mâna este lăsată pe lângă corp copilul vor cânta încet. Dacă unul din copii nu respectă regulile va ieși
din joc. Jocul se continuă până rămâne un singur copil.

Joc de probă: Este chemat un copil pentru a vedea dacă au înțeles jocul. Se oferă explicații suplimentare referitoare la regulile jocului și la modul de
organizare, dacă este cazul. Se execută odată sau de două ori pentru a se asigura că preșcolarii au înțeles regulile jocului.

Desfășurarea jocului: Preșcolarii vor cânta colindul Moș Crăciun cu plete dalbe respectând indicațiile primite.

Încheierea activității:La final toți copiii vor fi recompensaţi cu bănuţi de ciocolată.


Strategia didactică:
Metode și procedee: explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul muzical
Mijloace didactice: negativ colind Moș Crăciun cu plete dalbe
Forme de organizare: frontal
Strategii de evaluare: observarea sistematică a comportamentului copiilor.

Scenariul activității
Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă. Copiii sunt aşezaţi în semicerc pentru a stabili contactul vizual cu toţi membrii grupei.
Salutul:
,,Dimineața a sosit
Toți copiii au venit
În cerc noi ne așezăm
Și frumos ne salutăm.”
Copiii sunt așezați în semicerc în fața panoului care conține calendarul naturii. Educatoarea salută copiii: Bună dimineața, copii! Tare mult mă bucur
să ne revedem!”.Copiii răspund la salut: ,,Bună dimineața, doamna educatoare!”, după care se salută intre ei.
Prezenţa:
"După ce ne-am adunat
Și frumos ne-am Salutat
Colegii ne-am întâlnit
Oare cine n-a venit?"
Aceasta se realizează cu ajutorul fotografiilor, fiecare copil când îşi aude numele spune „Prezent” şi îşi vizualizează fotografia pe panou. Absenţii
sunt aşezaţi pe panou la la rubrica „Absenţi”. Fiecare copil prezent îşi va lua dintr-un coşuleţ un globuleț pe care este trecut numele lui și îl va lipi în piept.
Calendarul naturii: se va completa la panou prin întrebări ajutătoare:
Știe cineva în ce anotimp suntem?
În ce lună suntem?
Ce zi a săptămânii este astăzi?
Ce zi a fost ieri?
Ce zi va fi mâine?
Cum este vremea?
După o discuție despre anotimpul iarna, despre ziua, luna și data în care ne aflăm, copiii, vor atașa jetoanele corespunzătoare pe calendarul naturii.
Tranziție:
ˮ Dimineaţa a sosit
Şi deja noi am muncit!
Uşurel ne ridicăm
Şi puţin să ne mişcăm!ˮ
Moment de mişcare:

Împărtăşirea cu ceilalţi
Voi iniţia o discuţie despre sărbătorile de iarnă, ce știu copii despre ele și cum doresc ei să le petreacă. Câțiva copii vor comunica grupei cum vor
să petreacă sărbătorile de iarnă. Le adresez copiilor următoarea întrebare: Ce obiceiuri și tradiții de iarnă cunoașteți? Copiii răspund la întrebare apoi
nominalizez câțiva copii pentru a o tradiție practicată în familia lor. Acest moment al activităţii solicită întreaga grupă şi contribuie la realizarea unei
intercunoaşterii, la exprimarea liberă în faţa celorlalţi, copiii învăţând să îi asculte pe cei din jur.
Noutatea zilei
Pentru a trezi interesul preșcolarilor pentru tema zilei prezint un ursuleț pe care l-am întâlnit când am venit la grădiniță și care este trist pentru că s-a
pierdut de grupul de prieteni cu care a plecat la colindat. Deoarece a ajuns la noi în grupă, le propun copiilor ca pentru o zi să fie prietenii lui, iar prin
realizarea sarcinilor de lucru îl vom înveseli.
Copiii vor extrage din ghetuța Moșului un centru și se deplasează în grupuri spre centrele de interes prin tranziția:
„Bat din palme clap,clap,clap,
Din picioare trap,trap,trap
Ne-nvârtim ,ne răsucim
Și spre centre noi pornim.ˮ
Se trece pe la fiecare centru de interes deschis, se explică sarcinile de lucru de la fiecare centru, iar copiii își aleg sectorul la care vor lucra și cântă
,,Săniuța fuge!’’- joc muzical

Rutine: ,,Sărut-mâna, gazdă aleasă!’’(deprinderea de a utiliza formulele de politețe - exersarea deprinderii de a se comporta civilizat. Se exersează
prin toate activităţile desfăşurate în cursul zilei.
Joc de rol: De-a bucătăreala – să decoreze biscuiții conform în instrucțiunilor date de propunătoare;
Joc de masă: să asambleze piesele de puzzle conform indicațiilor primite de la educatoare.
Copiii vor ȋndeplini sarcinile propuse pentru fiecare centru de interes. În timp ce lucrează sunt îndrumaţi şi urmăriţi de educatoare. Voi da explicaţiile
necesare, voi pune întrebări ajutătoare, acolo unde există dificultăţi voi monitoriza activitatea la fiecare centru şi voi interveni dacă e cazul. Se reaminteşte
copiilor comportamentul aşteptat în cadrul acestor activităţi, colaborăm la realizarea sarcinilor. În încheiere se va organiza o expoziţie cu lucrările copiilor, se
vor purta discuţii, se vor împărţi recompense.
Prin tranziţia: „Am plecat să colindăm” se face „vizitarea” centrelor (turul galeriei) în vederea evaluării lucrărilor. Se vor face aprecieri la fiecare
centru de activitate. Lucrările finalizate vor fi expuse la panou, iar celelalte produse ale activităţii vor fi fotografiate în vederea diseminării (avizierul părinţilor,
comisia metodică, blogul grădiniţei, facebook-ul grupei etc.)
Gimnastică de ȋnviorare: Exerciţii de ȋnviorare pe muzică
Se trece la desfășurarea activităților pe domenii experiențiale: DȘ, DOS. În prima parte a activității se vor executa câteva exerciții pentru influenţarea
selectivă a aparatului locomotor. Exercițiile se desfășoară în formație de cerc.

Exerciţiul nr. 1: ,,Privim după fulgi’’


T0- stând depărtat, mâinile streaşină la ochi
T1- răsucirea capului spre stânga
T2- revenire T0
T3- răsucirea capului spre dreapta
T4- revenire T0

Exerciţiul nr. 2: ,,Fulgi zboară’’


T0- stând depărtat cu braţele pe lângă corp
T1- ridicarea braţelor la nivelul umerilor
T2- ridicarea palmelor sus cu bătaia palmelor
T3- coborârea braţelor la nivelul umerilor
T4- revenire T0

Exerciţiul nr. 3: ,,Ne aplecăm după zapada’’


T0- stând depărtat cu braţele sus
T1, T2- tragerea braţelor spre spate
T3, T4- aplecarea cu atingerea podelei cu palmele

Exerciţiul nr. 4: ,,Ne ghemuim să facem bulgari’’


T0- şezând, genunchii îndoiţi, braţele încrucişate
T1, T3- lăsarea genunchilor spre podea
T2, T4- ridicarea din poziţia ghemuit în picioare
ADE- DȘ- Traista colindătorilor - joc exercițiu atenţia şi răspunsurile copiilor fiind recompensate cu bănuţi de ciocolată. Copiii sunt așezați la măsuțe
și vor primi câte o trăistuța în care să darurile primite de colindători în funcție de cerințele educatoarei. Pe măsuțe voi așeza mere, nuci, bomboane și covrigi. Le
prezint preșcolarilor o scrisoare de la Moș Crăciun.
Dragi copii din grădiniță,

Îmi exprim azi o dorință:

Colindătorii s-au încurcat

Când mai aveau de numărat

Nuci, bomboane, covrigi și mere

Voi, dacă vreți să m-ajutați,

Darurile să le denumiți, grupați și numărați.

Cine știe foarte bine

Va primi drept multumire

Pomul de Crăciun să-l asamblăm cu:

Beculețe,globulețe și beteală

Voi să-l ornați,

Iar în seara de Moș Ajun

Multe daruri eu o să vă pun!


Sarcina didactică: Să asocieze corect cantitatea de daruri de pe fiecare traistă cu cantitatea de mere, nuci, bomboane și covrigi din coș.

Regulile jocului:

Să asculte cu atenție sarcinile formulate;

Sarcinile primite se vor rezolva pe rând, de câte un copil numit, respectând integral cerințele formulate;

Să aplaude răspunsurile corecte.

Explicarea și demonstrarea jocului: Se va trece la explicarea jocului didactic. Pe rând, copiii vor veni și vor rezolva sarcinile jocului didactic. Fiecare răspuns
corect va fi recompensat cu câte un bănuț de ciocolată. Fiecare copil numit de educatoare trebuie să pună nuci, mere, bomboane, covrigi în funcție de numărul
de daruri scrise pe fiecare trăistuță. De exemplu, dacă pe traistă este scris numărul 3 în dreptul nucilor, preșcolarii vor lua din coșuleț 3 nuci și le vor pune în
traistuțe.
Pentru ca jocul să se desfășoare corect trebuie să respectate regulile lui, să aștepte semnalul de start și terminarea jocului din partea propunătoarei.
Joc de probă: Este chemat un copil pentru a vedea dacă au înțeles jocul. Le sunt adresate copiilor câteva întrebări, alese în strânsă legătură cu conținutul jocului
ce urmează a fi desfășurat pe întreg parcursul activității pentru a vedea dacă au înțeles. Se oferă explicații suplimentare referitoare la regulile jocului și la modul
de organizare, dacă este cazul. Se execută odată sau de două ori pentru a se asigura că preșcolarii au înțeles regulile jocului.

Desfășurarea jocului: Preșcolarii pun în trăistuța decorată în care au de pus nuci, mere, bomboane, covrigi în funcție de numărul de daruri scrise pe fiecare
trăistuță.

Complicarea jocului: Solicit preșcolarilor să ia un dar din fiecare categorie și să numere cu câte au mai rămas.

Încheierea activității:La final toți copiii vor fi recompensaţi cu bănuţi de ciocolată.


Apoi se trece la domeniul OM ȘI SOCIETATE unde preșcolarii au de decorat un brad de Crăciun cu ornamente alese de ei. Se va realiza integrat în
cadrul centrului Artă. Copiii vor avea la dispoziţie fișă cu brăduți, decoraţiuni cu motive tradiţionale (fulgi de zăpadă clopoței, globuri, fundițe), lipici siliconic.
Vor decora ajutaţi de educatoare brăduțul.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII:
Anunţarea temei: tema activităţii pe care urmează să fie desfăşurată este „Bradul împodobit”.
Intuirea materialului: Fiecare copil va primi pe măsuță materialele necesare pentru realizarea brăduțului și le voi cere să numească fiecare material prezent.

Le spun copiilor că pe brăduț vom lipi decorațiuni.

Prezentarea şi analiza modelului:

Le prezint preșcolarilor modelul realizat de mine pe care îl voi pune pe panou pentru a-l vedea în timp ce lucrează. Preșcolarii vor observa materialele folosite
și modul de amplasare a acestora pe foaie.

Explicaţia şi demonstraţia procedeului de lucru: Apoi le voi arăta cum se realizează brăduțul și le cer să fie atenți. Pe foaie este un brad verde. Vom lua fiecare
decorațiune din coșuleț și vom aplica lipici în strat subțire apoi o vom lipi pe brăduț.

Le spun preșcolarilor să fie atenți, să nu se murdărească și să realizeze lucrări frumoase și îngrijite.

Executarea lucrării de către copii: înainte de a începe să lucreze, copiii vor face câteva exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai mânuţelor:

-închidem și deschidem pumnii

-rotim pumnii

-ne spălăm pe mâini

-plouă, picură, tună, apare soarele

Pe parcursul derulării activităţii voi trece pe la fiecare măsuţă pentru a-i îndruma şi pentru a-i ajuta cu explicaţii acolo unde este cazul sau dacă copiii solicită
ajutor.
Evuluarea activităţii: se fac aprecieri verbale, colective şi individuale, asupra modului de realizarea a lucrărilor.
Încheierea activităţii: presupune ordine şi curăţenie la locul de muncă.

Pentru că au îndeplinit sarcinile propuse copiii vor participa la Jocuri şi activităţi didactice alese – ALA 2, un program distractiv tematic: ,,Radioul
colindătorilor’’ Trecerea la aceasta activitate se face prin tranziţia: „Am plecat să colindăm”
„Primiţi colinda?”- Copiii cu trăistuţele în mână vor pleca la colindat.

COMPETENȚE SPECIFICE
Activitatea matematică:
2.4. Efectuează operaţii de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor;
3.3. Demonstrează simț muzical ritmic, armonic prin cântec, joc cu text și cânt, dans etc.

Activitatea practică:
1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei;
3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în conversații și povestiri
creative

EVENIMENTUL OBIECTIVE DETALIERI DE CONȚINUT STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


INSTRUIRII OPERAȚIONALE
METODE MIJLOACE DE FORMA
ŞI ÎNVĂŢARE DE
PROCEDEE ORGANIZARE
1.INTRODUCER Asigurarea condiţiilor Tehnica Calendarul Frontal Observarea
EA ÎN necesare bunei desfăşurări a comunicării naturii comportamentului
ACTVITATE activităţilor: aranjarea mobilierului, rotative inițial
pregătirea materialului didactic
necesar rezolvării sarcinilor Conversația
propuse pe centre de activitate şi Explicația Rǎspunsurile
domenii experienţiale. copiilor
În cadrul întâlnirii de
dimineaţă se poartă discuţii
referitoare la tema abordată în
această zi: “Din cufărul cu
tradiții”. Aceste activităţi de
dezvoltare personală desfăşurate în
prima etapă a zilei au şi rolul de a
crea un climat corespunzător
pentru desfăşurarea activităţilor la
alegere şi a celor pe domenii
experienţiale.
2. CAPTAREA Le prezint preșcolarilor un ursuleț Conversaţia Ursuleț Frontal Observarea
ATENŢIEI pe care l-am întâlnit când am venit Observația comportamentului
la grădiniță și care este trist pentru Explicația copiilor
că s-a pierdut de grupul de prieteni
cu care a plecat la colindat.
Deoarece a ajuns la noi în grupă,
le propun copiilor ca pentru o zi să
fie prietenii lui, iar prin realizarea
sarcinilor de lucru îl vom înveseli.

O1: - să precizeze oral Propun preşcolarilor să îşi Conversaţia Frontală Observarea


3. ANUNŢAREA minim 2 obiceiuri de amintească ce știu despre Brainstorming comportamentului
TEMEI iarnă în urma analizei obiceiurile de iarnă și cum doresc Explicaţia copiilor
imaginilor și a ei să le petreacă. Câțiva copii vor Răspunsurile
activităților comunica grupei cum vor să copiilor
desfășurate la centrele petreacă sărbătorile de iarnă. Le
de interes; adresez copiilor următoarea
întrebare: Ce obiceiuri și tradiții de
iarnă cunoașteți? Copiii răspund la
întrebare apoi nominalizez câțiva
copii pentru a o tradiție practicată
în familia lor.
Apoi anunț tema zilei: ”Din
cufărul cu tradiții”

Copiii vor fi anunțați că vor realiza


un exercițiu matematic în care au Explicația
de asociat darurile primite de
colindători cu numărul scris pe
fiecare trăistuța după care vom
realiza prin tehnica lipirii un brad
de Crăciun.
Apoi ne vom realiza un joc
muzical.
4. DIRIJAREA Copiii sunt aşezaţi pe scăunele în Observația Imagini Frontal Rǎspunsurile
ÎNVĂŢĂRII O1: - să precizeze oral formă de semicerc. Explicația copiilor
minim 2 obiceiuri de Vom purta discuţii pe baza Conversația Evaluez
iarnă în urma analizei imaginilor pe care le voi prezenta capacitatea
imaginilor și a în ordine succesiva asfel: copiilor de a se
activităților Ce anotimp este în imagine?(iarna) exprima corect,
desfășurate la centrele Ce fac copiii?(se joacă prin clar si expresiv
de interes; zăpadă, strâng zăpadă)
Ce se întâmplă în acest anotimp?
Ce am sărbătorit în data de 6
decembrie? (Moș Nicolae)
Cine este în această imagine la
fereastră?
Evaluare orală cu
Cine este fericit, de ce?
suport intuitiv
Unde vine Moșul ?
Răspunsuril
De ce vine Moș Nicolae la copii ?
e copiilor
O2: -să numească Ce reprezintă imaginea ? Exercițiul Imagini cu Frontal Rǎspunsurile
minim 2 daruri primite Cum se numesc cei care primesc Explicația obiceiuri de grup copiilor
de colindători în urma colindătorii ? iarnă Evaluez
analizei imaginilor Când mergem cu steaua? capacitatea
prezentate de Unde cântă copiii? copiilor de a se
educatoare; De ce mergem cu steaua? exprima corect,
Ce se poate observa în imagine? clar si expresiv
( copii cu plugușorul)
Evaluez modul de
De ce merg copii cu plugușorul ?
a cânta corect
Ce primesc de la gazde ?
Cum așteaptă copiii Crăciunul ?
(cuminți, împodobesc bradul,
învață poezii și colinde)

O7: - să cânte un Le cer preșcolarilor să cânte un


colind clar și ritmat, pe colind pe care îl știu.
baza explicațiilor Copiii vor face un cerc si vom
oferite de educatoare cânta un cântecel cu mişcare
Bat din palme: clap, clap
clap!
Din picioare trap, trap,
trap!
Ne-nvârtim ne răsucim
Și la mese noi pornim

După care le prezint Conversația Scrisoare de la Frontal Observarea


copiilor o scrisoare de la Moș Explicația Moș Crăciun Individual sistematică a
Crăciun: elevilor
Dragi copii din grădiniță, Aprecieri verbale

Îmi exprim azi o dorință:

Colindătorii s-au încurcat

Când mai aveau de


numărat

Nuci, bomboane, covrigi și


mere

Voi, dacă vreți să ajutați,

Darurile să le denumiți,
grupați și numărați.

Cine știe foarte bine

Va primi drept multumire

Pomul de Crăciun să-l


asamblăm cu:
Beculețe,globulețe și
beteală

Voi să-l ornați,

Iar în seara de Moș Ajun

Multe daruri eu o să vă
pun! Evaluez
Exercițiul Trăistuța Frontal capacitatea de
Propun preșcolarilor un joc
Conversația Covrigi grup asociere a cantității
matematic. Apoi ofer câte o
Explicația Bomboane la număr
O3: - să asocieze trăistuță decorată în care au de pus
Demonstrația Nuci Evaluare orală
corect cantitatea de nuci, mere, bomboane, covrigi în
Problematizare Mere
daruri de pe fiecare funcție de numărul de daruri scrise
Algoritmizare
traistă cu cantitatea de pe fiecare trăistuță. Pe masă se
Aprecieri verbale
mere, nuci, bomboane găsesc darurile necesare pentru a
și covrigi din coș; umple trăistuțele.
Le ofer indicații și explicații acolo
unde este necesar și executăm
împreună un exercițiu
demonstrativ.
Sarcina didactică: Să asocieze
Conversația trăistuța Frontal Recompense
corect cantitatea de daruri de pe
Explicația Covrigi grup
fiecare traistă cu cantitatea de
explicația Bomboane
mere, nuci, bomboane și covrigi demonstrația Nuci
din coș. algoritmizare Mere

Regulile jocului:

Să asculte cu atenție sarcinile


formulate;

Sarcinile primite se vor rezolva pe


rând, de câte un copil numit,
respectând integral cerințele
formulate;

Să aplaude răspunsurile corecte. Evaluez


Conversația trăistuța frontal capacitatea de
Explicația Covrigi grup asociere a cantității
Explicarea și demonstrarea explicația Bomboane la număr
O3: - să asocieze jocului: Se va trece la explicarea
demonstrația Nuci Evaluare orală
corect cantitatea de jocului didactic. Pe rând, copiii vor
algoritmizare Mere
daruri de pe fiecare veni și vor rezolva sarcinile jocului
traistă cu cantitatea de didactic. Fiecare răspuns corect va
mere, nuci, bomboane fi recompensat cu câte un bănuț de
și covrigi din coș; ciocolată. Fiecare copil numit de
educatoare trebuie să pună nuci,
mere, bomboane, covrigi în funcție
de numărul de daruri scrise pe
fiecare trăistuță. De exemplu, dacă
pe traistă este scris numărul 3 în
dreptul nucilor, preșcolarii vor lua
din coșuleț 3 nuci și le vor pune în
traistuțe.
Pentru ca jocul să se desfășoare
corect trebuie să respectați regulile
lui, să așteptați semnalul meu de
start și terminarea jocului.
Joc de probă: Este chemat un copil
pentru a vedea dacă au înțeles
jocul. Le sunt adresate copiilor
câteva întrebări, Conversația trăistuța frontal
alese în strânsă legătură cu Explicația Covrigi grup
O3: - să asocieze Evaluez
conținutul jocului ce urmează a fi explicația Bomboane
corect cantitatea de capacitatea de
desfășurat pe demonstrația Nuci
daruri de pe fiecare asociere a cantității
întreg parcursul activității pentru a algoritmizare Mere
traistă cu cantitatea de la număr
vedea daca au înțeles. Se oferă
mere, nuci, bomboane Evaluare orală
explicații suplimentare referitoare
și covrigi din coș;
la regulile jocului și la modul de
organizare, dacă este cazul. Se
execută odată sau de două ori
pentru a se
asigura că preșcolarii au înțeles
regulile jocului.

Desfășurarea jocului: Preșcolarii


pun în trăistuța decorată în care au
de pus nuci, mere, bomboane,
covrigi în funcție de numărul de
daruri scrise pe fiecare trăistuță.

Complicarea jocului: Solicit


preșcolarilor să ia un dar din
fiecare categorie și să numere cu
câte au mai rămas.
Conversația trăistuța frontal
Încheierea activității:La final toți
Explicația Covrigi grup
copiii vor fi recompensaţi cu bănuţi Evaluez
explicația Bomboane
O3: - să asocieze de ciocolată. capacitatea de
demonstrația Nuci
corect cantitatea de asociere a cantității
algoritmizare Mere
daruri de pe fiecare la număr
traistă cu cantitatea de Anunț preșcolarii că în sala de Evaluare orală
mere, nuci, bomboane clasă nu avem brăduț și le propun
și covrigi din coș; ca fiecare să împodobească câte un
brăduț pe care să-l așezăm la
pentru ca Moș Crăciun să observe
ce activități frumoase au realizat și
să le aducă daruri.
decorare
O4: -să denumească
5. OBȚINEREA (DOS) Această secvenţă a Exercițiu Imagine cu brad Frontal Evaluare
corect toate
PERFORMANȚE activităţii se va realiza printr-o Activitate practică Decorațiuni grup oralǎ
materialele de lucru şi
I activitate practică. Le prezint Explicația Lipici
modul de întrebuinţare
planşa model, iar copiii intuiesc Conversația Planșa model
a acestora de pe masa
materialele primite pe masă. Demonstrația Săculețul
de lucru;
fermecat Rǎspunsuril
Anunţarea temei: tema activităţii
O8: -să execute corect pe care urmează să fie desfăşurată decorare coșulețe Frontal e copiilor
operaţii practice este „Bradul împodobit”. Exercițiu grup
Intuirea materialului: Fiecare copil
simple- lipire urmând Activitate practică Aprecieri
va primi pe măsuță materialele
instrucțiunile primite; Explicația verbale
necesare pentru realizarea
Conversația Observarea
brăduțului și le voi cere să
Demonstrația sistematică a
numească fiecare material prezent.
elevilor
Le spun copiilor că pe brăduț vom Imagine cu brad
lipi decorațiuni. Decorațiuni
Lipici
Prezentarea şi analiza modelului:
Planșa model
Le prezint preșcolarilor modelul
Săculețul
realizat de mine pe care îl voi pune
fermecat
pe panou pentru a-l vedea în timp
coșulețe
ce lucrează. Preșcolarii vor observa
materialele folosite și modul de
O4: -să denumească
amplasare a acestora pe foaie. decorare
corect toate
Exercițiu
materialele de lucru şi Explicaţia şi demonstraţia
Activitate practică
modul de întrebuinţare procedeului de lucru: Apoi le voi
Explicația
a acestora de pe masa arăta cum se realizează brăduțul și
Conversația
de lucru; le cer să fie atenți. Pe foaie este un
Demonstrația
brad verde. Vom lua fiecare
decorațiune din coșuleț și vom
aplica lipici în strat subțire apoi o
vom lipi pe brăduț.
O8: -să execute
Le spun preșcolarilor să fie atenți,
corect operaţii practice
să nu se murdărească și să
simple- lipire urmând imagine cu brad
realizeze lucrări frumoase și
instrucțiunile primite; decorare Decorațiuni Frontal Aprecieri verbale
îngrijite.
Exercițiu Lipici grup Observarea
Executarea lucrării de către copii: Activitate practică Planșa model sistematică a
înainte de a începe să lucreze, Explicația Săculețul elevilor
copiii vor face câteva exerciţii Conversația fermecat
pentru încălzirea muşchilor mici ai Demonstrația coșulețe
mânuţelor:

-închidem și deschidem pumnii

-rotim pumnii
-ne spălăm pe mâini

-plouă, picură, tună, apare soarele

Pe parcursul derulării activităţii voi


O4: -să trece pe la fiecare măsuţă pentru
a-i îndruma şi pentru a-i ajuta cu
denumească corect
explicaţii acolo unde este cazul sau
toate materialele de dacă copiii solicită ajutor. Imagine cu brad
lucru şi modul de Evuluarea activităţii: se fac
aprecieri verbale, colective şi decorare Decorațiuni frontal Aprecieri verbale
întrebuinţare a
individuale, asupra modului de Exercițiu Lipici grup Observarea
acestora de pe masa de realizarea a lucrărilor. Activitate practică Planșa model sistematică a
lucru; ⮚ Încheierea activităţii:
Explicația Săculețul elevilor
presupune ordine şi curăţenie la
Conversația fermecat
locul de muncă. Voi aduna lucrările
Demonstrația coșulețe
O8: -să execute apoi alegem o lucrare care ne
turul galeriei
corect operaţii practice place. Numesc un copil care alege

simple- lipire urmând o lucrare și motivează de ce îi


instrucțiunile primite; place acea lucrare. Apoi aleg alți
copii care să aprecieze alte lucrări.
Acord ajutor pentru realizarea
aprecierilor și auto-aprecierilor și
subliniez încă o dată cum ar trebui
să arate o lucrare perfectă. Copiii
ordine la masa de lucru și expun
lucrările cu ajutorul copiilor.
5. ASIGURAREA Explicația frontal Aprecieri verbale
O7: - să cânte un
RETENȚIEI ȘI A Se va desfășura jocul Radioul Negativ colind Observarea
colind clar și ritmat, pe
TRANSFERULUI colindătorilor. Prezint copiilor Demonstrația Moș Crăciun cu sistematică a
baza explicațiilor
regula jocului. plete dalbe elevilor
oferite de educatoare.
Jocul muzical
Copiii se aşează în semicerc. Pe
fundal se aude negativul de la
Conversația
colindul Moș Crăciun cu plete
dalbe. Toți copiii vor cânta
colindul iar când educatoarea va
așeza trăistuţa pe umărul unui copil
acesta în funcție de semnalul
educatoarei va cânta colindul în
diverse moduri. Când educatoarea
ridică mâna copilul vor cânta tare
iar când mâna este lăsată pe lângă
corp copilul vor cânta încet. Dacă
unul din copii nu respectă regulile
va ieși din joc. Jocul se continuă
până rămâne un singur copil.
Voi interpreta modelul jocul
muzical pentru a fi reamintit
copiilor. În timp ce cântă, copiii
vor merge în cerc, executând
mişcările sugerate de textul
acestuia. La final voi face aprecieri
asupra felului cum au cântat şi s-au
jucat copiii.

5. Voi face aprecieri asupra modului Frontală Evaluare


ÎNCHEIE de lucru şi asupra participării Conversaţia Globuleț orală
REA copiilor la întreaga activitate. e de ciocolată
ACTIVITĂ Copiii vor fi recompensaţi pentru
ȚII buna desfăşurare a activităţii cu
globuleţe de ciocolată de la Moș Exerciţiul
Crăciun care a avut grija sa le lase
în sacul doamnei educatoare.

Anexe activități liber alese


Domeniul Matematică și Științe
Domeniul om și societate

S-ar putea să vă placă și