Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC .

Data:09 11 2022
Tema globala; Eu si lumea inconjuratoare
Priectul tematic ;Animale mari si mici in ograda la bunici
Tema zilei ;Pasari domestice
Domeniul de activitate ; Eu familia si societatea
Unitatati de competenta: .1. Identificarea emoțiilor adecvate
contextului.
2.2. Descrierea profesiilor/ meseriilor cunoscute, apreciind valoarea lor.
2.3. Exprimarea dorințelor, necesităților și opiniilor în diverse situații.
. Obiective operaţionale;
sǎ recunoascǎ si sǎ denumeascǎ animalele domestice si pǎsǎrile de
curte;
sǎ descopere rǎspunsurile ghicitorilor;
sǎ descrie caracteristicile pǎsǎrilor de curte si ale animalelor
domestice;
sa inteleaga si sa transmita mesaje simple;
sa participe la activitatile de grup in calitate de vorbitor cat si de
auditor;
sǎ se exprime cursiv, coerent, corect din punct de vedere
gramatical;
Resurse:
a) Metode şi procedee: , explicaţia, observaţia, demonstraţia, jocul
didactic, ;
b) Forme de organizare: frontal, individual;
c) Mijloace didactice : , fişe, imagini corespunzatoare temei.

Material;
 ,, Curriculum pentru învăţământul preşcolar Angela CUTASEVICI,
Secretar de Stat în domeniul educației, MECC Valentin CRUDU,
doctor în științe pedagogice,șef Direcție Învățământ General, MECC
 180 De activitati zilnice .
 ,,Ghid DE IMPLEMENTARE A CURRICULUMULUI PENTRU
ÎNVĂȚĂMÂNTUL PRIMAR; Angela CUTASEVICI, Secretar de Stat în
domeniul educației, MECC
Segvente Ob Tim Activitatea educatorului Activitatea copiilor Metode si Mijloace de Forme de Evaluare
didactice p procedeie invatamint organizare

Evocare Aerisirea sǎlii de grupǎ;


Aranjarea scǎunelelor in formǎ
de “V”;
Pregǎtirea materialelor pentru
cele patru grupuri;

Surpriza consta intr-o invitatie


fǎcutǎ de bunicul lui Mihai la
ferma lui ,dar care va fi
conditionatǎ de ghicirea Copii formeaza un cerc Planse cu Frontal
rǎspunsurilor la cateva ghicitori imagini
si de cunostintele pe care acstia
7
le au despre animalele
min
domestice si pǎsǎrile de curte.
“ Ea este bunǎ la toate, Flontal
Ne dǎ carne , ne dǎ lapte, Copii chicesc ghicitoarae Ghicitoare
Iar viteii mititei
Se numesc copiii ei”
“ Face ham si dǎ din coadǎ
Stie oasele sǎ roadǎ
Stǎ in curte, doarme-n cuscǎ
-anuntarea Te si latrǎ , te si muscǎ!” Copii discuta pe baza Conversatie Frontal
temei pe temei anuntate .
“ Cavaler impintenat
intelesul
copiilor Sus, pe gard, stǎ cocotat
Si tot strigǎ prin vecini
Cǎ e sef peste gǎini”
Cine-i mandru si-nfoiat
Si cu mot de nas legat?”
Va intra in sala de grupa chiar
bunicul Ioan
e ati observat in macheta adusa
de bunicul Ioan?
Ce animale domestice
cunoasteti ?
Ce pǎsǎri de curte cunoasteti?
Dacǎ au iesit puisorii si zburdǎ
mieii prin ogradǎ , in ce
anotimp ne aflǎm?
Sǎ recite cineva o poezie despre
primǎvarǎ! Covesatie Frontal
Copii numesc mincarea
corespunzatoare
Realizarae
sensului Se anuntǎ titlul jocului –concurs
“Prietenii din ogradǎ” si
obiectivele stabilite.
Se anuntǎ regulile jocului:
copiii sunt impǎrtiti in douǎ
echipe , cea a puisorilor si cea a
mieluseilor;
Fiecare echipǎ va fi solicitatǎ sǎ evaluarea
rǎspundǎ la cateva intrebǎri comportamentului non-
Imagini cu
referitoare la caracteristicile verbal
partile
animalelor domestice si Conversatie Individual
componente
pǎsǎrilor de curte.Pentru fiecare ale cainelui.
rǎspuns corect vor primi cate o
bulinǎ rosie.Copiii vor fi
solicitati, suplimentar sǎ recite o
poezie in care este vorba despre
un animal domestic sau despre
o pasǎre de curte, sǎ
interpreteze cantece
corespunzǎtoare temei.
Ce poezie cunoasteti in care
este vorba de o pasǎre de curte?
Recitati-o !
Ce poezie in care apare un
animal domestic cunoasteti? Recitare
Copii vor recita ,cinta
Recitati poezia!Cantati o
melodie despre un animal
domestic!Cantati o melodie
despre o pasǎre de curte!
Individual
Reflectia piii vor fi impǎrtiti in patru
grupuri:
Copii vor realiza lucrarile Convorbire
a)DLC: “ Reprezintǎ grafic dupa indicatie
Individual
silabele fiecǎrui cuvant”-fise
In grup
b).DS:” Coloreazǎ cate iti aratǎ
cifra”-fise
c).DS: puzzle
d).DOS: colaj “ Puisorul”, “
Mieluselul”
Se va face analiza punctajului
de pe panou.Se vor face
aprecieri globale si indivduale,
apoi se vor impǎrti
recompensele.
Extinderea

in incheiere , se va prezenta
euritmia „ Puisorul motat”
sa vizioneze’’ ponguta cu doi
bani ‘’
Ghicitori
Leganat e mersul meu, Prieten îmi e cocoşu’
Puii mei sunt "bobocei" Cel frumos cu pinten roşu
si la balta merg cu ei. Sigur sunt că mă ghiciţi
Cu gâsca sunt ruda buna Dar vă rog nu vă pripiţi? (Găina)
si-n cotet stam împreuna.
Dam foloase omului,
Crestem lânga casa lui. (Rata)

S-ar putea să vă placă și