Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

1. Date generale
Data: 22.05.2018
Prof.înv.primar/Propunator:Chidu Andreea-Ioana
Prof.înv.primar:Luca Nicoleta
Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială nr.4 Sibiu
Clasa: Pregătitoare
Disciplină: Matematică și explorarea mediului
Unitatea de învăţare: “Universul”
Subiectul: Unități de măsură pentru lungime
Tipul lecţiei: predare-învățare
Durata: 45

2. Scopul
 Familiarizarea copiilor cu tehnica măsurării obiectelor, utilizând unităţi nestandardizate ( palma, cotul, pasul, şchioapa, beţişoare)
3. Obiective operaţionale:
O1:Sa raspunda corect la intrebari;
O2:Sa masoare banca cu palma;
O3:Sa incercuiasca variantele corecte
O4:Sa masoare gardul cu creionul
O5:Sa numeroteze personajele dupa inaltime
O6:Sa coloreze corect
4. Competențe generale:
6.Utilizarea unor etaloane convenționale pentru măsuri si estimări

5. Competențe specifice:
6.1Utilizarea unor măsuri neconvenționale pentru determinarea și compararea lungimilor
6. Strategia didactică:
Mijloace didactice: caietul de lucru,imagini,banci,creioane,guma,piatra,gard din carton,copac cu flori.
Metode de învăţământ, procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, observaţia, exerciţiul, jocul didactic .
Forme de organizare a activităţii: frontal, individual
Etapele lecţiei Obiective Strategia didactică Metode de
operaţio Conţinut esenţial evaluare
Metode Mijloace Forme de
-nale formativă
organizare
a activităţii
Momentul - Asigurarea unui climat educaţional favorabil. Se pregătesc
Organizatoric materialele necesare desfăşurării lecţiei.
Intalnirea de dimineata:
-salutul, prezenţa, ziua si data. conversatia Calendarul
- calendar, agenda zilei naturii
-Cum ma simt astazi?
Puzzle cu Super-eroul Rocky si pisicuta Lilly.
Se verifică oral, printr-un set de întrebări, lecția anterioară.
O1 1. Ce lecție am avut de pregătit pentru astăzi? conversatia
Reactualizarea 2.Care sunt eroii despre care ati vorbit ieri?Rocky si Lilly.
cunoştinţelor
însuşite
anterior

Captarea Se va realiza prin citirea mesajului de la pisicuta Lilly.


atenţiei „Am plecat ca sa-l gasesc Mesaj de la
Pe prietenul meu Rocky pisicuta
N-am putut sa-l intalnesc Conversatia Lilly frontal
Ca ma impiedic de-o masura
De lungime,
D’apoi las’ ca am copii
Cari m-ajuta!Nu ma lasa!”
Se poartă următoarea conversaţie cu elevii:
 Cine a plecat să se întâlnească cu Super-eroul Rocky?
 De ce n-au putut să se întâlnească? conversatia Frontal
 Despre ce măsurare este vorba?
Din discuţiile purtate cu elevii se desprinde tilul lecţiei.

Anunţarea Astazi vom vorbi despre lungime.


temei noi Stiti ce este lungimea?
Cum se masoara lungimea? explicatia Frontal
Vreţi să-o ajutăm pe pisicuta Lilly să se întâlnească cu Rocky?
Pentru a o putea ajuta pe pisicuta Lilly sa se intalneasca cu
Rocky,noi trebuie sa parcurgem un traseu cu obstacole.Sub
fiecare obstacol avem de rezolvat exercitii pe care trebuie sa le
rezolvam corect pentru a merge mai departe.
(prezentarea traseului)

Dirijarea Exerciţiile date spre rezolvare sunt ascunse sub fiecare obstacol
învăţării O2 peste care trebuie să treacă pisicuta Lilly. (anexa 1).
O3 Primul obstacol este o piatră uriaşă. Sub piatră este scris Frontal
următorul mesaj (exerciţiu):
Hai citeşte! Încercuieşte! exercitiul
Tu răspunsul dacă-l ştii. Piatra
Nu mai sta! Haide gândeşte! Bilet cu
Ce poţi măsura cu paşii? exercitii
O4 Elevii vor încercui variantele corecte de răspuns. Penar/guma
Se oferă şi alte exemple orale. conversatia individual
Elevii vor masura banca cu palma/penarul cu guma de sters. Observarea
(notam datele in tabel) sistematica
Al doilea obstacol este un gard. În faţa acestuia este scris
următorul mesaj: Exercitiul
Sunt obiecte mici şi mari,
Colorează-le acum!
Cu un deget de măsori, gard din
Gardul poţi să-l iei din drum! carton,creio Observarea
Masuram gardul cu un creion.(notam datele in tabel) ane,fisa cu sistematica
Explicatia exercitii
Al treilea obstacol este un pom, în frunzele căruia se află
următorul mesaj:
Nu pot! N-am cum să-l ridic!
Dar îl pot sări de zic
Cinci obiecte mai uşoare, grupal
Ce-s acas’ la fiecare.
Comparare:doi colegi(unul mai inalt,altul mai scund),3 bucati de conversatia Sfoara
sfoara(Care este cea mai lunga)

Obţinerea Elevii vor rezolva cele doua exercitii din caietul de lucru.
performanţei 1.Sa numeroteze personajele dupa inaltime,incepand de la cel Explicatia
O6 mai scurt. Caietul de Individual Observarea
2.Sa coloreze:turnul cel mai inalt,bagheta cea mai lunga,piticul Exercitiul lucru pagina sistematica
cel mai scund. 36
Încheierea Se vor face aprecieri globale si individuale asupra implicarii conversatia insigne frontal Aprecieri
Activităţii elevilor si vor primi cate o insigna. verbale
Anexa 1
Ajut-o pe pisicuta Lilly să treacă peste toate obstacolele!

Hai citeşte!Încercuieşte!
Tu răspunsul,dacă-l ştii.
Nu mai sta!Haide gândeşte!
Ce poţi măsura cu paşii?
 Curtea şcolii

 Sala de clasă

 Faţa de masă

 Distanta de la scoala-acasa

Sunt obiecte mici şi mari,


Colorează-le acum!
Cu un deget de măsori,
Gardul poţi să-l iei din drum!
Nu pot! N-am cum să-l ridic!
Dar îl pot sări de zici
Cinci obiecte mai uşoare,
Ce-s acas’ la fiecare.

S-ar putea să vă placă și