Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de activitate integrată

„Poveştile,comori nepreţuite”

DATA: 19.03.2015
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu P.P.Nr.3 Şimleu-Silvaniei
EDUCATOARE:Prof.Balog Felicia
TEMA ZILEI: „Poveştile,comori nepreţuite”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: ALA II (Activitati liber alese)
FORMA DE ORGANIZARE: frontal;

SCOP:Stimularea interesului pentru mişcare şi a calităţilor intelectuale,de voinţă şi


afective,în vederea aplicării deprinderilor însuşite.

Activităţi liber alese (ALA2):


Joc de mişcare:”Caută-ţi povestea!”

Obiective operationale:
 să respecte regulile jocurilor de mişcare;
 să manifeste bună dispoziţie şi plăcere în joc;
 dezvoltarea perspicacităţii şi a vitezei de reacţie;
 să dea dovadă de sprit de echipă şi fair-play
Strategii didactice:
Metode și procedee: explicația, demonstrația, exercițiul, jocul
Material didactic: medalioane cu elemente reprezentative din povesti

RESURSE:Oficiale-Curriculum pentr invatamantul prescolar,MECI 2008


Pedagogice:RIP1-2\2009Proiectare integrata
Temporale:20 minute
Umane:prescolarii grupei mari

1
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:

Evenimentul Conţinutul Strategiile Evaluarea


didactic ştiinţific didactice

Se asigură condiţiile unei bune desfăşurări


Moment a activităţii prin pregătirea materialelor conversaţia
organizatoric didactice și aranjarea mobilierului. Copiii
primesc medalioane cu personaje din poveşti.
Pentru că până acum i-am demonstrat Zânei Observarea
Poveştilor cât de multe lucruri ştim, cred că a explicaţia comporta-
Captarea atenţiei
venit vremea să-i arătam şi ce jocuri frumoase mentului
ştim noi să jucăm. nonverbal
Dragii mei, astăzi vom juca jocul “Caută-ţi
povestea”. Voi va trebui să fiţi foarte atenţi, să
Anunţarea temei
respectaţi regulile jocului şi să daţi dovadă de explicaţia
şi a obiectivelor
spirit de competiţie.

Copiii se vor grupa după povestea căreia îi


aparţin alegându-şi un conducător. Fiecare
grup va forma un cerc în jurul conducătorului explicaţia
Prezentarea lor şi ţinându-se de mâini se rotesc în jurul Inspecţia
conţinutului şi acestuia cântând refrenul dintr-un cântec vizuală
dirijarea “Zăpăceşti poveştile”. La terminarea
învăţării refrenului, copiii sparg cercurile şi se
deplasează spre un loc indicat iniţial ca spaţiu
de plimbare. Conducătorii rămân pe loc. La Gradul de
auzul versurilor “Foaie verde lemn de implicare al
soc/Toţi copiii stau pe loc”, copiii se vor opri demonstraţia fiecărui copil
din mers şi vor închide ochii. Educatoarea va
schimba locul conducătorilor. La comanda
„Caută-ţi povestea!” copiii se vor regrupa în exerciţiul
jurul conducătorului ales. Câştigă cei care s-au
regrupat primii.

Jocul continuă, dar de data aceasta atunci


când copiii aud versurile şi închid ochii,
jocul
conducătorii îşi schimbă medalioanele între ei.
La comanda „Caută-ţi povestea!” copiii se vor
regrupa în jurul conducătorului care poartă
medalionul corespunzător poveştii din care ei
fac parte.

2
-Ce joc ne-am jucat noi astăzi?
-V-a plăcut acest joc? conversaţia

În finalul activităţii copiii vor fi apreciaţi şi Aprecieri


Încheierea
felicitaţi pentru felul în care au participat la verbale
activităţii
această activitate:
- aţi respectat regulile jocurilor;
- ați fost disciplinați și ordonați.

S-ar putea să vă placă și