Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: 17.12.2018
Grupa: Mică
Mentor: Ailincăi Narcisa
Domeniul experiențial: Limbă și comunicare
Categoria de activitate: Educarea limbajului
Tipul activității: Predare-învățare
Scopul activității: Formarea capacităţii de a memora, a reproduce logic poezia şi de a se exprima corect din punct de vedere
gramatical. Dezvoltarea imaginaţiei creatoare, a sensibilităţii şi gustului estetic.
Modalitate de realizare a activității didactice: memorizare
Subiectul lecției: „Scrisoare pentru Moș Crăciun” de Lidia Batali
Obiective operaţionale:
O1: Să explice corect cel puțin două cuvinte noi identificându-le în imaginile reprezentative;
O2: Să memoreze cel puțin o strofă din poezie folosind materialul dat.

Strategii didactice
Metode şi procedee didactice (predare, învățare și evaluare): conversaţia, explicaţia, exercițiul.
Materiale didactice: scrisoare, imagini, stimulente
Forme de organizare (individual, frontal, perechi...): individual, frontal
Resurse:
 Temporale: 15-20 de minute
 De spațiu: clasa


DEMERS DIDACTIC

STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


NR. SECVENȚELE Ob. CONȚINUT INSTRUCTIV-EDUCATIV Metode și procedee Materiale Forma de
CRT ACTIVITĂȚII didactice de didactice organizare
. predare-învățare
1. Moment organizatoric Aerisirea sălii de grupă, pregătirea
materialelor didactice și aranjarea
scăunelelor în semicerc.
2. Captarea atenției Va fi realizată prin adresarea a câteva Conversația Scrisoarea Frontal Capacitatea
întrebări: Ce anotimp este? Ce sărbatoare copiilor de a-
se apropie? Cine va veni în seara de și menține
crăciun? Cum ne pregătim pentru venirea atenția.
lui Moș Crăciun?
Prezentarea unei scrisori primite de la un
spiriduș, ajutor al lui Moș Crăciun.
Citirea conținutului scrisorii.
3. Reactualizarea Conversația Frontal Capacitatea
cunoștințelor Î: Despre ce a-ți discutat voi săptămăna copiilor de a-
aceasta ? și aminti
cunoștințele
învățate.
4. Precizarea titlului şi a Explicația Frontal
obiectivelor Astăzi la activitatea de Limbă și Capacitatea
comunicare vom învăța poezia: „Scrisoare copiilor de a
pentru Moș Crăciun” de Lidia Batali asculta cu
atenție
explicațiile
propunătoarei

5. Dirijarea învățării Capacitatea


Se vor afișa imagini semnificative pentru Explicația copiilor de a
înțelegerea conținutului poeziei. Imagini Frontal asculta cu
atenţie
Se va reda cât mai expresiv conținutul conţinutul
O1 poeziei (de către educatoare). poeziei.
Individual Capacitatea
Se vor explica cuvintele necunoscute copiilor de a
(nerăbdare, sănăoară, făclii) Exercițiu asculta cu
atenţie prima
Se va reda prima strofă a poeziei de către strofă a
O2 educatoare, urmând ca apoi 3,4 copii sa poeziei.
spună poezia parțial cu ajutorul acesteia. Capacitatea
Se va reda poezia integral de către copiilor de a
educatoare, urmând ca apoi 3,4 copii sa reda expresiv
recite poezia cu ajutorul acesteia. prima strofă a
poeziei.
Capacitatea
copiilor de a
asculta
integral
poezia.
Capacitatea
copiilor de a
reda integral
poezia.

6. Obținerea Concurs de recital (fete / băieți): Exercițiu Individual Capacitatea


performanței Grupul fetelor va recita poezia integral, copiilor de a
urmând cel al băiețior reda expresiv
Va câștiga grupul care a recitat cel mai poezia.
frumos.
7. Încheierea activității Se fac aprecieri verbale și se oferă Conversația Stimulente Frontal Aprecierea
stimulente. verbală a
rezultatelor
obținute.

S-ar putea să vă placă și