Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

DATA: 05.03.2013
GRĂDINIŢA nr. 251, București
GRUPA: mare
EDUCATOARE: Conu Andra

TEMA ANUALĂ: Când, cum și de ce se întâmplă?


PROIECT TEMATIC: “Zumzet și culoare”
SUBTEMA: „ Vestitorii primăverii”
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul Estetic şi Creativ
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate artistico-plastică
TEMA ACTIVITĂȚII: “Copacul înflorit”
MIJLOCUL DE REALIZARE: pictură
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de priceperi şi deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
- consolidarea deprinderii de a folosi tehnica suflarii cu paiul;

- dezvoltarea capacitatii de exprimare plastica libera, spontana;

- dezvoltarea gustului estetic şi al creativităţii.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1- Să redea creativ o temă plastic utilizând tehnici plastice cunoscute: tehnica împrăștierei culorii prin suflarea cu paiul,
dactilopictură / obiectivul se considera realizat daca toti copiii realizează tema plastică;

O2- Sa picteze pe foile de desen tema data, folosind tehnicile de lucru adecvate; obiectvul se considera realizat daca toţi
copiii folosesc tehnicile de lucru corespunzătoare;

O3să compună în mod original spatial plastic; obiectivul se considera realizat daca cel puțin 15 copiii din 18 finalizeaza
lucrarea;

O4- Sa își exprime opinia față de lucrarea proprie și față de lucrarea celorlalți, motivându-și părerea; obiectivul se considera
realizat daca cel putin 15 copii reusesc sa analizeze lucrarile.
O5- - Să respecte etapele de ordine pentru realizarea cu succes a temei; obiectvul se considera realizat daca toţi copiii
rezolvă sarcina conform indicațiilor educatoarei.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, audiţia, turul galeriei, observaţia.

Material didactic: coli colorate, acuarele, recipiente cu apa; paiuri, pensule; modelul educatoarei;

DURATA: 30 de minute

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

“Curriculum pentru Invatamantul Prescolar”, Editura Didactica Publishing House, Bucuresti, 2009;

“Atlas cu elemente de limbaj plastic”,îndrumător pentru educatoare,Georgeta Botez, Dana Solovăstru, Editura Aramis,
București, 2007;
DESFASURAREA ACTIVITATII

Etapele Conţinutul ştiinţific Metode şi Evaluare


activităţii procedee
Moment Se creaza conditiile optime necesare unei bune Exercitiul
organizatoric desfasurari a activitatii: organizatoric
- Aerisirea sălii de grupă
- Pregătirea materialului didactic
- Aranjarea mobilierului.
Captarea Captarea atentiei se realizeaza prin poezia “Primăvara”
atentiei de Vasile Alecsandri. Se recită o parte din poezie:
“ A trecut iarna geroasă, Frontal
Câmpul iată-l înverzit, Conversatia
Rândunica cea voioasă Continuă
La noi iarăși a venit.
……………………

Cântă cucu-n dumbrăvioară


Pe copacul înflorit,
Salutare, primavera,
Timp frumos, bine-ai venit!”
Se discută conţinutul versurilor cu copiii.
- Care este anotimpul prezentat în această poezie?
- Ce se întâmplă cu natura primăvara?
- Cine vestește primăvara?
- Ce păsări se întorc? Expunerea
Individual
- Ce se întâmplă cu copacii?
Această poezie ne va ajuta să ne inspirăm și să realizăm
lucrări frumoase în care se va regăsi o mica parte a
anotimpului reînvierii.
Anuntarea Se anunta tema activitatii: „copacul înflorit” şi
temei si a obiectivele: “Astăzi la activitate artistico-plastică vom Explicatia
obiectivelor realiza o lucrare prin tehnica suflării cu paiul, prin
dactilopictură vom realiza florile copacului”. Conversatia

Desfasurarea
activității Se vor intui materialele de lucru existente pe masute.
propriu -zise Vom discuta despre materialele primite şi despre cum le Conversația Continuă
putem folosi, precum si despre criteriile necesare Individuală
realizării unei lucrări corecte.

Se prezinta un model de lucrare care se analizează ţinând


cont de respectarea criteriilor de lucru. Observația
Se explică etapele realizarii lucrarii: se realizează mai
întâi copacul prin suflarea culorii cu ajutorul paiului.
Intai se va aplica pata de culoare si apoi se va sufla cu Explicatia
paiul in directia – sus.
- Prima data vom aplica pata de culoare care reprezinta
trunchiul copacului. Vom lua pensula o vom tine cu cele
trei degete, vom inmuia in apa, apoi vom lua culoare cu Demonstratia
pensula si vom atinge pensula de foaia de hartie. Apoi
dupa ce terminam de realizat trunchiul – pata de culoare,
vom spala pensula dupa folosire, o vom sterge de
servetel. Astfel, am realizat trunchiul copacului.
- Al doilea pas: luam paiul in mana, il punem aproape de
pata de culoare si suflam in partea de sus a paginii de mai
multe ori pentru a realiza cat mai multe ramuri. Trebuie
sa obținem cat mai multe ramuri.
Apoi, vom realiza florile copacului si mugurii, cu
ajutorul dactilopicturii, folosind culoarea alb pentru flori
și culoarea verde pentru muguri.

Înaintea începerii lucrului individual se executa miscari


de incalzire a muschilor mainii. Lucrul individual
Se dă timp de lucru 20 de minute. Individual
Copii vor realiza lucrarea respectand etapele de lucru Conversatia Continua
date.
Copiii incep lucrul, iar explicatiile suplimentare vor fi Explicatia
date, numai atunci cand sunt solicitate.
Activitatea propriu-zisa a copiilor se va desfasura pe
fond muzical „Anotimpurile” de A. Vivaldi.
Se atrage atenţia asupra poziţiei în care vom lucra:
spatele drept, bratele sprijinite pe masuta.

Asigurarea Se vor expune lucrarile copiilor.


conexiunii Se examineaza lucrarile copiilor prin metoda „Turul „Turul galeriei” Continua
inverse galeriei”. Individuala
La semnalul educatoarei, fiecare copil va trece pe rand, Problematizare
pe la fiecare lucrare, va analiza si evalua, va face Conversatia
rectificari daca e cazul.Va alege cea mai reusita lucrare, explicatia
motivandu-si alegerea.

Încheierea Se face apreciere asupra modului de desfasurare a Conversatia


activității activitatii si se ofera recompense. Ieșim din clasă cântând
“Culorile”.

S-ar putea să vă placă și