Sunteți pe pagina 1din 7

COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC “CAROL I”

CÂMPULUNG MUSCEL
STR. MĂRĂȘEȘTI NR.15

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Profesor metodist: Tudor Loredana Propunător: Enache Ana-Maria

Profesor învățământ preșcolar : Stoica Claudia Clasa : a-Xl-a A

“Școala trebuie să te învețe a fi propriul tău dascăl, cel mai bun și cel mai aspru.” (N. Iorga)
COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC “CAROL I”
CÂMPULUNG MUSCEL
STR. MĂRĂȘEȘTI NR.15

Unitatea de învățământ: Grădinița cu program normal “Nr.8”


Data: 07.12.2023
Grupa : mare
Tema anuală:”Când,cum și de ce se întâmplă?”
Proiect tematic : „Magia sărbătorilor de iarnă „
Tema săptămânală:” DARURI ÎN GHETUȚE”
Domeniul de dezvoltare : Capacități și atitudini în învățare
Domeniul experiențial :DEC-Activitate artistică - plastică
Varianta de realizare : Pictură
Tema activității de învățare:”Cizmulița Moșului „
Tipul activității didactice :Activitate didactică de formare a deprinderilor practice

Competențe specifice vizate:

1.1.Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea de lucruri noi;

2.1.Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;

2.2.Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmplină dificultăți.

Obiective operaționale:

O1- Să răspundă corect la întrebărilor adresate de propunător;

O2- Să fie atenți la explicațiile date de propunător;

O3- Să picteze planșa urmărind indicațiile date ;

“Școala trebuie să te învețe a fi propriul tău dascăl, cel mai bun și cel mai aspru.” (N. Iorga)
COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC “CAROL I”
CÂMPULUNG MUSCEL
STR. MĂRĂȘEȘTI NR.15

O4- Să folosească în mod corect culorile specificate ;

O5- Să picteze fără să depășească conturul ;

O6- Să își aprecieze lucrările în funcție de criteriile impuse.

Strategia didactică:

Metode si procedee didactice: Conversația,Explicația, Observația,Demonstrația,Exercițiu.

Materiale și mijloace de învățământ: Lucrările realizate, Cizmulița,Acuarele,Pensule,Recompensa.

Forme de organizare:Frontal, Individua.

Metode de evaluare: Orală,Practică

“Școala trebuie să te învețe a fi propriul tău dascăl, cel mai bun și cel mai aspru.” (N. Iorga)
COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC “CAROL I”
CÂMPULUNG MUSCEL
STR. MĂRĂȘEȘTI NR.15

Demersul didactic

Conținuturile esențializate Strategia didactică


Nr. Momentele OB. ale lecției Metode de
CRT lecției OP. Metode Mijloace Forme de evaluare
didactice didactice organizare
Se creează condițiile psihopedagogice
necesare desfășurării activității în bune
condiții
- Aerisirea sălii de grupă
Momentul
- Aranjarea meselor și a
1. organizatoric - scăunelelor - - - -
(1 min)
- Pregătirea materialelor
didactice
- Asigurarea ordinii și liniștii în
sala de grupă
2. Reactualizarea O1 Se va realiza prin intermediul unui set Conversația - Frontal Orală
cunoștințelor de întrebări precum:
anterioare  “Copii, în ce anotimp ne
(3 min) aflăm?”
R: “Noi ne aflăm în anotimpul iarna!”

 “Care sunt lunile anotimpului


toamna?”
R: “Lunile anotimpului toamna sunt:
decembrie, ianuarie și februarie?”

“Școala trebuie să te învețe a fi propriul tău dascăl, cel mai bun și cel mai aspru.” (N. Iorga)
COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC “CAROL I”
CÂMPULUNG MUSCEL
STR. MĂRĂȘEȘTI NR.15

 “Cine vine la noi în perioada


asta, mai ales dacă suntem
cuminți?”
R: “Vine Moș Nicolae, dar și Moș
Crăciun!”
Copiilor li se va capta atenția prin
Captarea intermediul unei cizmulițe
3. atenției - confecționată din pânză, care are Observația Cizmulița Frontal Orală
( min) legătură cu ceea ce vom realiza în
activitatea de astăzi.
Se va enunța tema, obiectivele și
modul de desfășurare a activității:
Enunțarea “Astăzi vom picta împreună
temei şi a <Cizmulița lui Moș Nicolae >, de
4. obiectivelor - aceea, voi trebuie să fiți foarte atenți la Conversația - Frontal Oral
urmărite ceea ce eu vă voi arăta.
( min) La final veți primi recompense, dacă
ați respectat regulile jocului și dacă ați
fost atenți și ordonați.”
5. Dirijarea O1 Analiza lucrării model: Conversație Cizmulița Frontal Orală
învățării O2 Î: “Ce am realizat pe această planșă?” Acuarele Individual Practică
( min) R: “Pe această planșetă am realizat Pensule
<Cizmulița lui Moș Nicolae>.”
Î: “Ce culori am folosit?”
R: “Am folosit roșu și alb.” Explicație
Î: “Ce formă are cizmulița din planșă? Demonstrație
R: “Cizmulița are formă de…” Exercițiu

Explicarea și demonstrarea
modelului de lucru:
În fața copiilor, voi picta cizmulița
model:
1) Voi pune planșeta pe

“Școala trebuie să te învețe a fi propriul tău dascăl, cel mai bun și cel mai aspru.” (N. Iorga)
COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC “CAROL I”
CÂMPULUNG MUSCEL
STR. MĂRĂȘEȘTI NR.15

flanelograf ca preșcolarii să
observe.
2) Voi înmuia pensula în apă,
după care o vom șterge puțin
pe șervețel astfel încât foaia să
nu se rupă.
3) Vom introduce pensula în
culoare.
Se va explica și demonstra că folosim
în primul rând culoarea deschisă (alb),
pe care o vom folosi pentru a picta
blănița cizmuliței. Se va folosi apoi
culoarea mai intensă (roșu) pe care o
vom folosi pentru a picta cizmulița.

Copiii vor executa câteva exerciții de


pentru încălzirea musculaturii
mâinilor:
Plouă, plouă, plouă
Tună, tună, tună
Fulgeră, fulgeră, fulgeră
A ieșit soarele!
Uraaaaa!

6. Obținerea O3 Le voi împărți copiilor planșele, după Exercițiu Cizmulița Frontal Orală
performanței O4 care, cu informațiile oferite se va Conversație Acuarele Individual
( min) O5 executa lucrarea de către copii. Pensule
Le urez copiilor “Spor la lucru!”
- Voi acorda mai multă atenție
copiilor cu nevoi speciale.
- Voi da indicații despre modul
de lucru.
- Voi imprima un ritm de lucru

“Școala trebuie să te învețe a fi propriul tău dascăl, cel mai bun și cel mai aspru.” (N. Iorga)
COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC “CAROL I”
CÂMPULUNG MUSCEL
STR. MĂRĂȘEȘTI NR.15

adecvat vârstei.
Le voi pune copiilor câteva întrebări:
Î: “Ce am pictat astăzi?
R: “Astăzi am pictat <Cizmulița lui
Retenția și Frontal
O1 Moș Nicolae>.”
7. transferul de
Î:” Ce culori am folosit?”
Conversația - Individual Oral
cunoștințe
R:”Am folosit culorile roșu și alb.”

Se va realiza prin intermediul


Asigurarea “Turului Galeriei „ în care preșcolarii
conexiunii vor pune la expoziție lucrările ,iar la Conversația Lucrările
8. inverse
O6
sfârșit o vor allege pe cea mai corectă Observația realizate
Frontal Oral
( min) lucrare și vor face aprecieri verbale
preșcolarului care a realizat-o .

Se vor face aprecieri individuale și


Evaluarea
colective asupra modului în care au
rezultatelor Aprecieri
9. învățării - participat la activitate ,iar drept Conversația Recompensă Frontal
verbale
recompensă se oferă o ștampilă cu față
( min)
veselă.

“Școala trebuie să te învețe a fi propriul tău dascăl, cel mai bun și cel mai aspru.” (N. Iorga)

S-ar putea să vă placă și