Sunteți pe pagina 1din 12

COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC “CAROL I”

CÂMPULUNG MUSCEL
STR. MĂRĂȘEȘTI NR.15

PROIECT DIDACTIC

Profesor metodist: Radu Aurora Propunător:Enache Ana-Maria

Profesor învățământ primar: Oprescu Andreea Clasa a XI-a A

“Școala trebuie să te învețe a fi propriul tău dascăl, cel mai bun și cel mai aspru.” (N. Iorga)
COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC “CAROL I”
CÂMPULUNG MUSCEL
STR. MĂRĂȘEȘTI NR.15

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „Nanu Muscel”


Data: 21. 03. 2024
Clasa: P .A.
Obiectul de învățământ: Arte vizuale și abilită ți practice
Aria curriculară: Arte
Unitatea de învățare: În Gră dină
Subiectul lecției: Etapele Dezvoltă rii Plantelor
Tipul lecției: Activitate didactică de formare a deprinderilor practice

Competențe generale:

1. Explorarea de mesaje artistice exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de contexte familiare.

2. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici elementare diverse.

Competenţe specifice vizate:

2.1. Utilizarea în context variate a materialelor în funcție de proprietă ți ale acestora și de tehnici de lucru adecvate;

2.3. Valorificarea elementelor de limbaj plastic în compoziții tematice;

2.5. Participarea la activită ți integrate adaptate nivelului de vâ rstă , în care se asociaază elemente de exprimare vizuală ,
muzicală , verbală și kinestezică ;

1
“Școala trebuie să te învețe a fi propriul tău dascăl, cel mai bun și cel mai aspru.” (N. Iorga)
COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC “CAROL I”
CÂMPULUNG MUSCEL
STR. MĂRĂȘEȘTI NR.15

Obiective operaționale

O1- să analizeze lucrarea model după criterii complexe;

O2- să decupeze după conturul dat;

O3- să lipească elementele între ele și pe suportul dat;

O4- să ordoneze imaginile care ilustrează etapele dezvoltă rii unei plante ;

O5- să precizeze pă rțile componente ale unei plante prin corelare cu imagini;

Strategia didactica:

Metode si procedee didactice: Instructajul, , explicația, exercițiul, conversația, demonstrația, analiza lucră rilor,
observația.

Mijloace de învă ță mâ nt: Lucrarea model „Etapele dezvoltă rii plantelor, foarfecă , lipici, YouTube, lucră rile copiilor.

Forme de organizare: Frontal, individual, colectiv.

Demersul didactic

2
“Școala trebuie să te învețe a fi propriul tău dascăl, cel mai bun și cel mai aspru.” (N. Iorga)
COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC “CAROL I”
CÂMPULUNG MUSCEL
STR. MĂRĂȘEȘTI NR.15

Conținuturile esențializate Strategia didactică


Nr. Momentele OB. Metode de
ale lecției Metode Mijloace Forme de
CRT lecției OP. evaluare
didactice didactice organizare

3
“Școala trebuie să te învețe a fi propriul tău dascăl, cel mai bun și cel mai aspru.” (N. Iorga)
COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC “CAROL I”
CÂMPULUNG MUSCEL
STR. MĂRĂȘEȘTI NR.15

Se creează condiții optime pentru buna


Momentul desfă şurare a activită ţii propuse
1. organizatoric (spaţiu educaţional, materiale Instructajul - - -
( 1 min) didactice, climat psihoafectiv.

Reactualizarea cunoștințelor se conversația


realizează pe baza unor întrebă ri : - frontal orală
“Ce ați învă țat ora trecută împreună cu
colega mea ?”
“R :Noi am învă țat ora trecută despre
Reactualizarea îngrijirea plantelor.”
cunoștințelor “Cum credeți că ar trebui să fie îngrijite
2
anterioare plantele de că tre oameni ?”
(3 min) “R: Oamenii trebuie să le ude ,să șe
ofere lumină ,că ldură și aer,adică să le
țină pe pervazul ferestrei sau pe terasa
casei pentru a putea beneficia de toate
acestea ( lumină , că ldură ți aer).”

3. Captarea Captarea atenției se va realiza cu


atenției ajutorul unei machete cu etapele
(4 min) O1 dezvoltă rii unei plante și cu o plantă
O5 scoasă din pă mâ nt.(anexa 3)
“Ce rol are ră dă cina?”
R:”Fixează planta în pă mâ nt și
absoarbe apa și substanțele hră nitoare
din acesta. frontal orală
“Ce rol are tulpina ?” Observația macheta
R:”Tulpina susține frunzele și florile și conversația planta
prin tulpină circulă apa că tre acestea.”
“Ce rol au frunzele ?”
R:Frunzele sunt bucă tă ria plantelor ,
ajută la prepararea hranei , prin frunză
planta respire.”

4
“Școala trebuie să te învețe a fi propriul tău dascăl, cel mai bun și cel mai aspru.” (N. Iorga)
COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC “CAROL I”
CÂMPULUNG MUSCEL
STR. MĂRĂȘEȘTI NR.15

“Ce rol are floarea?”


R: “Floarea are rol în înmulțirea
plantelor,iar din acestea iau naștere
fructele.”
Enunţarea
obiectivelor / Eleva practicantă anunță elevii că vor
4. subiectului avea de realizat fiecare „Etapele Conversația - Frontal -
/temei dezvoltă rii plantelor„.
(1 min)
5. Dirijarea O1 Analiza lucrării model: Explicația Lucrarea Frontal Orală
învățării Eleva practicantă le prezintă celor mici model
( 10 min) lucrarea model și elementele din care
trebuie compusă . Demonstrația

Explicarea și demonstrarea modului


de lucru:
1. Explicarea etapelor și modului de Conversația
lucru pentru realizarea copacului cu
dezvoltă rile sale .
Lipici, Foarfecă
2. Se precizează că fiecare etapă va fi Observația
lipită și așezată după ordinea
dezvoltă rii.

3. Se explică și se demonstrează cum se


decupează și cum se așează elementele
pentru a forma lucrarea.

4. După care se menționează că vom lipi


casetele între ele, pe urmă lipim
etapele dezvoltă rii .

5. Cu casetele decupate le vom pune în


interiorul copacului pentru realizarea

5
“Școala trebuie să te învețe a fi propriul tău dascăl, cel mai bun și cel mai aspru.” (N. Iorga)
COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC “CAROL I”
CÂMPULUNG MUSCEL
STR. MĂRĂȘEȘTI NR.15

etapelor dezvoltă rii.

Se vor respecta la final criteriile de


evaluare a lucrărilor:

1. Folosirea corectă a materialelor;


2. Respectarea etapelor de lucru;
3.Aspectul lucră rii;

6. Obținerea O1 Executarea lucrării de către elevi: Explicația Șablon Individual Aprecieri


performanței o Se urmă rește decuparea corectă a individuale
(20 min) O2 că suțelor; Exercițiul
o Așezarea etapelor în forma
O3 corectă ;
O4 o Lipirea că suțelor între ele , după Foarfecă, lipici
care cele două elemente ale
copacului;
o Acuratețea lipirii; Conversația
o Se dau sugestii referitoare la
personalizarea lucră rii;

Eleva practicantă le amintește


școlarilor să aibă grijă câ nd vor decupa,
să țină departe de ochi și de colegi
foarfeca.

6
“Școala trebuie să te învețe a fi propriul tău dascăl, cel mai bun și cel mai aspru.” (N. Iorga)
COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC “CAROL I”
CÂMPULUNG MUSCEL
STR. MĂRĂȘEȘTI NR.15

Se supravegează permanent activitatea


copiilor, iar acolo unde este nevoie se
va acorda ajutor din partea
YouTube
practicantei.

Pentru o atmosferă câ t mai plă cută cei


mici vor lucra pe fond muzical.
Câ nd toată lumea a terminat, vom
realiza împreună Turul Galeriei.

Voi pune doi elevi să explice alegerea


fă cută în funcție de modul de lucru, Analiza
Retenția și folosirea corectă a materialelor, lucrărilor
Frontal Aprecieri
transferul de respectarea etapelor de lucru, aspectul Lucrările
7. individuale
cunoștințe lucră rii ,; Conversația copiilor
Colectiv și generale
(5 min)
Câ nd toate lucră rile sunt terminate, Observația
elevii vor veni pe râ nd și le vor așeza pe
o bă ncuță în fața clasei, apoi fiecare își
exprimă opinia cu privire la rezultatul
final.
Le voi pune copiilor câ teva întrebă ri :
“Ce am lucrat noi astă zi ?
R: Noi astă zi am lucrat copacul cu
etapele dezvoltă rii plantelor”
Asigurarea “Care este prima etapă de dezvoltare a
conexiunii unei plante?” Frontal
8. Conversația - orală
inverse R: Prima etapă de dezvoltare este
( 1 min ) să mâ nța.”
“Cum trebuie îngrijită o plantă ?”
R: O plantă trebuie să fie udată , ținută
la soare și la aer și cură țată .”

7
“Școala trebuie să te învețe a fi propriul tău dascăl, cel mai bun și cel mai aspru.” (N. Iorga)
COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC “CAROL I”
CÂMPULUNG MUSCEL
STR. MĂRĂȘEȘTI NR.15

Evaluarea
Voi face aprecieri verbale asupra Aprecieri
rezultatelor
9. modului de lucru, participarea la lecţie Conversația - Frontal individuale
învățării
şi pentru rezultatele obţinute. și generale
( 1 min)

ANEXE:

8
“Școala trebuie să te învețe a fi propriul tău dascăl, cel mai bun și cel mai aspru.” (N. Iorga)
COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC “CAROL I”
CÂMPULUNG MUSCEL
STR. MĂRĂȘEȘTI NR.15

Anexa 1

9
“Școala trebuie să te învețe a fi propriul tău dascăl, cel mai bun și cel mai aspru.” (N. Iorga)
COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC “CAROL I”
CÂMPULUNG MUSCEL
STR. MĂRĂȘEȘTI NR.15

10
“Școala trebuie să te învețe a fi propriul tău dascăl, cel mai bun și cel mai aspru.” (N. Iorga)
COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC “CAROL I”
CÂMPULUNG MUSCEL
STR. MĂRĂȘEȘTI NR.15

Anexa2. Anexa3
11
“Școala trebuie să te învețe a fi propriul tău dascăl, cel mai bun și cel mai aspru.” (N. Iorga)

S-ar putea să vă placă și