Sunteți pe pagina 1din 9

COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC “CAROL I”

CÂMPULUNG MUSCEL
STR. MĂRĂȘEȘTI NR.15

PROIECT DIDACTIC

Profesor metodist: Popescu Bucur Ion Propunător: Băcioiu Alexandra

Clasa :a IX-a b

“Școala trebuie să te învețe a fi propriul tău dascăl, cel mai bun și cel mai aspru.” (N. Iorga)
COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC “CAROL I”
CÂMPULUNG MUSCEL
STR. MĂRĂȘEȘTI NR.15

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „ C.D. Aricescu”


Data: 15.03.2024
Clasa: a VI-a
Obiectul de învățământ: Aplicare
Aria curriculară: Matematica
Unitatea de învățare: Ordinea edectuării operațiilor
Metoda reprezentarii grafice
Subiectul lecției: ordinea efectuării operațiilor în exerciții cu paranteze rotunde
Tipul lecției: consolidare

Competențe generale:
Ordinea edectuării operațiilor
Metoda reprezentarii grafice

Competenţe specifice vizate:

1.1. Explicarea unor modele / regularităţi, pentru crearea de raţionamente proprii

1.2. Citirea şi scrierea numerelor naturale pînă la 30 cu cifre romane.

2.5. Rezolvarea problemelor cu 1-3 operaţii: cu plan sau justificări; prin exerciţiu.

2.1. Recunoaşterea numerelor naturale în concentrul 0- 1 000 000 şi a fracţiilor cu numitori mai mici sau egali cu 10, respectiv egali cu
100

2.4 Efectuarea de adunări şi scăderi de numere naturale în concentrul 0 - 1 000 000 sau cu numere fracţionare

“Școala trebuie să te învețe a fi propriul tău dascăl, cel mai bun și cel mai aspru.” (N. Iorga)
COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC “CAROL I”
CÂMPULUNG MUSCEL
STR. MĂRĂȘEȘTI NR.15

2.5. Efectuarea de înmulţiri de numere în concentrul 0 - 1 000 000 când factorii au cel mult trei cifre şi de împărţiri la numere de o
cifră sau două cifre

Obiective operaționale:

O1- să rezplve corect exercițiile

O2- să foloseasca corect ordinea efectuării operațiilor

O3- sa utilizeze terminologia specifică operației de înmulțire

O4-

O5-

Strategia didactica:

Metode si procedee didactice: conversația, exercițiul, problematizarea

Materiale și mijloace de învățământ: tablă, caiet ,tablă interactivă, laptop, fișă de lucru

Forme de organizare: individual,frontal

Metode de evaluare:orală

“Școala trebuie să te învețe a fi propriul tău dascăl, cel mai bun și cel mai aspru.” (N. Iorga)
COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC “CAROL I”
CÂMPULUNG MUSCEL
STR. MĂRĂȘEȘTI NR.15

Demersul didactic

Conținuturile esențializate Strategia didactică


Nr. Momentele OB. ale lecției Metode de
CRT lecției OP. Metode Mijloace Forme de evaluare
didactice didactice organizare
Se creează condiții optime pentru buna
desfășurare a orei. Se verifică dacă
Momentul
1. organizatoric elevii și-au pregătit materialele
( 1 min) necesare orei.

“Școala trebuie să te învețe a fi propriul tău dascăl, cel mai bun și cel mai aspru.” (N. Iorga)
COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC “CAROL I”
CÂMPULUNG MUSCEL
STR. MĂRĂȘEȘTI NR.15

Se va realiza prin adresarea unor


întrebări
Cum se numește rezultatul împărțirii?
(cât)

Cum se numesc numerele pe care le


împărțim?(deîmpărțit și împărțitor)

Ce este produsul? (Rezultatul


înmulțirii)

Cum se numesc numerele pe care le


înmulțim? (Factori)
Reactualizarea
cunoştinţelor Află suma numerelor 25 și 12 Conversația Individual
2. anterioare exercițiul frontal
(25+12=37)
( 5min)
Află produsul numerelor 73 și 100
(73×100=7300)

Află cincimea numerelor 45 și 5


(45:5=9)

Află zecimea numărului 1500


(1500:10=150)

Află insuțitul numărului 78


(78×100=7800)

“Școala trebuie să te învețe a fi propriul tău dascăl, cel mai bun și cel mai aspru.” (N. Iorga)
COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC “CAROL I”
CÂMPULUNG MUSCEL
STR. MĂRĂȘEȘTI NR.15

Captarea
Se va realiza printr-un joc Exercițiul Tabla
3. atenţiei
wordwall Explicația interactivă
frontal
( 5 min)

Anunţarea
temei şi a Le voi spune copiilor că astăzi vor
4. obiectivelor recapitula ordinea efectuării
urmărite operațiilor
( 1min)
5. Dirijarea Se vor realiza câteva exerciții. Voi Conversația Tabla Individual
învățării scoate pe rând câte un copil la tablă, Exercițiul Marker frontal
(20 min) iar restul vor scrie pe caiete Explicația Caiete
Obsevația
Exercițiul 1

Caluculați

(84-8x2)5+(3x6:2+7x5)=

2x2302-(1240:4x3):3+124=

25x(160-3x5)-8-(24+6:6)=

830-(820:4:5+59)x8=

Exercițiul 2

Calculează și compară

5+7x3□(6+7)x3

“Școala trebuie să te învețe a fi propriul tău dascăl, cel mai bun și cel mai aspru.” (N. Iorga)
COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC “CAROL I”
CÂMPULUNG MUSCEL
STR. MĂRĂȘEȘTI NR.15

64:8-8□64:(8-4)

12+16:4□(12+16):4

3×8+5×9□(3×8+5)×9

Exercițiul 3

Adevarat sau fals

(42x5)x2=42x(5+2)

2x(229x2)=2+(29x2)

47x3+29x3=(47+29)x3

Voi împărți tabla în trei părți și scrie


următoarele exerciții. Le voi cere
elevilor să calculeze, respectând
Obținerea
6. performanței regulile învățate.Primii trei elevi care exercitiul Fișă de lucru Individual
( 10 min) termină vor ieși la tablă și vor rezolva:
100 -(30 ˸3)+(35×3)⁃(16×8)꞊
2+2 x2+ 3 x(2+40:8)- 54 :9 =
(396 : 3 + 21 x 24) : 2 – 44 x 7 =

“Școala trebuie să te învețe a fi propriul tău dascăl, cel mai bun și cel mai aspru.” (N. Iorga)
COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC “CAROL I”
CÂMPULUNG MUSCEL
STR. MĂRĂȘEȘTI NR.15

Elevii vor extrage, pe rând, biletele pe


care sunt scrise următoarele exerciții și
vor spune dacă este adevărat sau fals
rezultatul acestora.
Retenția și
(20:4)+3=8
transferul de
7. cunoștințe
6+(35:7)=7 Conversația
24: (10-4)=4
( 5 min)
20+(12:6)=3
12-4+(10:2)=13

Asigurarea Elevilor li se va prezenta o fișă de


conexiunii lucru
8. inverse Aceștia vor trebui să găsească
( min) noțiunile matematice (anexa 1)

Se va aprecia modul de participare și


Evaluarea comportamentul elevilor la activitate.
rezultatelor Se vor evidenția copiii care au fost
9. învățării
conversația
activi.
( min)

“Școala trebuie să te învețe a fi propriul tău dascăl, cel mai bun și cel mai aspru.” (N. Iorga)
COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC “CAROL I”
CÂMPULUNG MUSCEL
STR. MĂRĂȘEȘTI NR.15

“Școala trebuie să te învețe a fi propriul tău dascăl, cel mai bun și cel mai aspru.” (N. Iorga)

S-ar putea să vă placă și