Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

“ÎN AȘTEPTAREA LUI MOȘ NICOLAE!”


DATA: 08.12.2023
EDUCATOARECurcanRodica,SoareRodica
PROFESOR COORDONATOR:Gurlui Ileana
PROFESOR METODIST: Petru Daniela
PROPUNĂTOARE:Iliescu Florina Valentina Cristina
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: GRĂDINIŢA P.P. NR.10 Alexandria
GRUPA: MARE
TEMA PROIECTULUI:,,Iarnă,bine ai sosit!"
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „CÂND, CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ,,AȘTEPTÂND PE MOȘ NICOLAE!”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL : ȘTIINȚE (ACTIVITATE MATEMATICĂ)

MIJLOC DE REALIZARE: JOC DIDACTIC


TEMA ACTIVITĂŢII: ,,ÎN AȘTEPTAREA LUI MOȘ NICOLAE!”
TIPUL ACTIVITĂŢII : VERIFICARE/ CONSOLIDARE DE PRICEPERI ŞI
DEPRINDERI
Obiective operaţionale
O3 – să numere crescător și descrescător în limitele 1-5;
O4- să denumească vecinii cifrelor date;
O5- să formeze mulțimi de elemente de același fel;
O6- să așeze cifra corespunzătoare numărului de elemente;
O7- să precizeze locul obiectelor într-un șir dat, utilizând numeralul ordinal;

STRATEGII DIDACTICE :
a) Metode şi procedee: observația,conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exercițiul,
problematizarea

b) Mijloace de învăţământ: macheta-labirint, creioane, coșulețe, jetoane cu bomboane


colorate de diferite mărimi, cu cifre,recompense.

c) Forme de organizare : colectiv, pe grupe


Bibliografie:
- Curriculum pentru educaţia timpurie 2019;
- Cucoș C., Pedagogie, Editura Polirom, Iaşi, 1996;
- Breben S., Gongea E., Ruiu G., Fulga M., Metode interactive de grup-Ghid metodic,
Editura Arves, 2002;
- Revista Învățământul Preșcolar , Nr. ¾, Număr tematic – proiectare integrată, București,
2009.
ĂȘURAREA ACTIVITĂȚII DESFĂȘȘȘȘȘȘȘddddddddd DE DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
SFFGHJKK
Ob. Strategii didactice
Etapele activității op. Conţinutul învăţării Evaluare
Metode şi procedee Mijloace de Forme de
învăţământ organizare
C G I
1. Moment Asigurarea condițiilor optime pentru Observare
organizatoric desfășurarea activității: Conversaţia Colectiv sistematică
- aerisirea sălii de grupă;
- aranjarea scăunelelor în formă de
semicerc;
- pregătirea materialului didactic
2 .Captarea atenţiei ADP: Conversaţia Moș Nicolae- Colectiv Orală
Salutul se realizează prin tehnica siluetă
comunicării rotative.
Se realizează prezența.

Noutatea zilei se relizează prin apariția lui


Moș Nicolae.
3.Anunţarea temei şi a Prin intermediul lui Moș Nicolae este
obiectivelor anunțată tema și obiectivele zilei de astăzi.
Moș Nicolae le spune copiilor că începând Explicația Moș Nicolae - Colectiv Orală
de astăzi o să rămână prezent în grupă. Are siluetă
o singură condiție și aceea este ca pe
timpul activității să fie cât mai activi și să
demonstreze ce au învățat.

4. Dirijarea ȋnvăţării Conversaţia Colectiv Orală

O1 Explicaţia
O2 Culori
ACTIVITATE MATEMATICĂ
- Astăzi, noi, grupa Albinuțelor, ne vom
juca un joc. Jocul se numește ” Bomboane Colectiv
colorate !”. Repet titlul jocului de două- Orală
trei ori pentru fixarea acestuia.
Se explică regulile jocului:
5

S-ar putea să vă placă și