Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Dănilă Denisa-Mihaela
1
PROIECT DIDACTIC
Activitate Integrată
Data: 04.12.2020
2
ADE: DLC- Domeniul Limbă și comunicare- „Legenda lui Moș Nicolae”- lectura educatoarei
DOS-Domeniul Om și Societate- „Ghetuța lui Moș Nicolae”-lipire
Comportamente vizate:
Ascultă povești și povestiri scurte, participă la jocuri, cântece, poezii, însoșite inițial de
gesturi (comunicare receptivă);
Folosește intonații diferite, gesturi, limbajul corpului, structuri lingvistice/gramaticale
simple, pentru a transmite un mesaj (comunicare expresivă);
Recunoaște și exprimă emoții de bază, produse de piese muzicale, texte literare, obiecte
de artă etc.;
Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități vizate;
Participă la activități fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare;
Își coordonează mișcările în funcție de ritm, cadență, pauză, semnale sonore, ale melodii.
Scopul activității:
3
o Dezvoltarea socio-emoțională;
o Dezvoltarea cognitivă și cunoașterea lumii;
o Dezvoltarea fizică, a sănătății și igienei personale.
Obiective:
Strategii didactice:
Metode si procedee: expunerea poveștii, conversația, explicația, problematizarea, observația,
demonstrația, exercițiul.
Mijloace de invatamant: cuburi, plastilină, fișe de lucru, video cu povestea „Legenda lui Moș
Nicolae”,imagini sugestive textului, lipici, șablon ghetuță,ornamente, vată, video cu pașii de
lucru.
Durata: 1 zi
Bibliografie:
4
SCENARIUL ZILEI
Pentru a se realiza prezența fiecare copil se prezintă pe rând, spunând un motiv pentru
care este fericit.
Noutatea zilei se realizează prin informarea copiilor că se apropie ziua în care vine Moș
Nicolae.
Le prezint copiilor centrel de interes pe care le vom desfășura astăzi la ALA1, urmând
să-și aleagă activitatea care să o realizeze. La centrul Joc de construcții copiii vor construi
căsuța lui Moș Nicolaie. La centrul artă copiii vor modela cadurile pe care doresc să le
primească de la Moșul, iar la centrul bibliotecă copiii îl vor ajuta pe Moș Nicolae să ajungă la
sacul cu cadouri.
În momentul în care urmează următoarea activitate, copiii vor cânta cântecul ,,Moș
Nicolae” https://www.youtube.com/watch?v=ZrThXun6enA. Educatoarea atașez copiilor un
video unde le prezintă acestora ,,Legenda lui Moș Nicolae” folosindu-se de planșe ilustrative.
Fixarea poveștii se va realiza cu ajutorul unor întrebări care să urmărească firul narativ al
poveștii.
5
Copiii se vor îndrepta către jocurile și activitățile liber alese 2 (ALA2), pe versurile
cântecului, ,,Vine Moș Nicolae” https://www.youtube.com/watch?v=ej16q9pTeNA unde vor
desfășura joc distractiv „Spiridușii au înghețat”.
6
7
STRATEGIILE DIDACTICE
ETAPELE CONȚINUTUL METODE ȘI RESURSE FORME DE EVALUAREA
ACTIVITĂŢII INSTRUCTIV –EDUCATIV PROCEDEE MATERIALE ORGANIZA
RE
Se vor asigura condițiile necesare
1. MOMENT desfășurării activităților online Conversația Frontal Observarea
ORGANIZATORIC pregătirea materialelor necesare comportamentul
desfășurării tuturor activităților, ui copiilor
organizarea colectivului de
preșcolari.
În cadrul întâlnirii de
2. CAPTAREA dimineață, educatoare le trimite Salutul
ATENȚIEI copiilor un mesaj text în care îi Conversația Aplicația Frontal Observarea
invită la grădinița online pentru a comportamentul
messenger
descoperi lucruri noi și intersante Individual ui verbal și
despre Moș Nicolaie. nonverbal
8
copiilor întrebări care să vizeze, Individual
starea vremii din ziua respectivă,
ziua, luna, anotimpul și anul în
Conversația
care ne aflăm.
9
dulciuri, iar cei obraznici e posibil
să primească o nuelușă. Le spun
copiilor că Moș Nicolae se uită în
acest moment la toți copiii, iar
acesta m-a rugat să le adresez o
ghicitoare.
10
cu un instrument de scris.
Explicațiile necesate
pentru realizarea fiecărei sarcini
de lucru, vor fi comunicate
copiilor prin intermediul
mesajelor text/audio/ video.
11
şi gestică. Conversația Individual
Copiii care nu pot accesa acel Explicația
video le voi atașa textul poveștii și Exercițiul Capacitatea de
imagini, iar părinții vor realiza redare a firului
lectura, respectând toate povestirii
indicațiile scrise în text.
12
realizare a lucrării.
Vată
Încălzirea motrică.
Înainte de începerea activității le
atrag atenția copiilor să execute Individual
încălzire mușchilor mici ai mâinii, Decorațiuni
prin executarea de către copii a
mișcărilor sugerate de versuri. Modul de
realizare a
„Batem palmele ușor, temelor propuse
Batem palmele de zor, 1,2,1,2,
Faceți toți la fel ca noi.
Eu strâng pumnii și-i desfac, Individual
Degetelor fac pe plac. Autoevaluare
Acum la pian cântăm ,liniște!
Să ascultăm : Frontal
Plic, plac, plic, plac melodiile îmi
plac.”
13
Nicolae” se va desfășura jocul Frontal Aprecieri
distractiv „Spiridușii au Conversația verbale
înghețat” din cadrul activităților Individual Recompense
liber alese 2
14
LEGENDA LUI MOȘ NICOLAIE
A fost odată… un băiețel pe nume Nicolae. Despre Moş Nicolae s-au scris multe legende
şi povestiri, dar iată ce a ajuns la urechile noastre!
Se spune că Nicolae locuia într-un sătuc cu oameni de tot felul. El era tare bun şi
special, iar dorinţa sa cea mai mare era să îi ajute pe cei mai puţin norocoşi, aşa că, atunci când a
crescut, a făcut tot posibilul să transforme visurile celor din jur în realitate. Acesta avea o avere
destul de mare, în fiecare noapte, Nicolae se deghiza şi le oferea oamenilor din satul său
mâncare, haine şi ce mai aveau nevoie.
Timpul a trecut, iar într-una din zile Nicolae a aflat că un tată din satul său era foarte
trist pentru că nu avea banii necesari pentru a le oferi fiicelor sale care voiau să se căsătorească.
– Nu se poate aşa ceva, s-a gândit Nicolae. Aşa că s-a furișat într-o noapte în casa lor şi a
aruncat o pungă plină cu bani în camera fetei celei mai mari.
– Uite, tată, cineva ne-a trimis aceşti bani şi voi putea să mă mărit! Și aşa a fost. Fata s-a
căsătorit cu un băiat care îi era drag şi a fost fericită.
La fel s-a întâmplat şi cu fata mijlocie. Bătrânul tată era foarte fericit, dar şi foarte curios
să vadă cine era binefăcătorul familiei sale. Aşa că, peste încă un an, s-a hotarât ca, înainte de
căsătoria fetei celei mici, să pândească noaptea ca să vadă cine era cel care îi ajuta familia.
Ca să nu fie descoperit, Nicolae s-a urcat încet pe acoperiş şi a aruncat săculeţul cu bani
pe hornul casei. Acesta a căzut într-un ciorap care era pus la uscat la gura focului. De aici şi
obiceiul ca micuţii să primească multe cadouri în şosetele agăţate la sobă sau in pantofiori, lângă
uşă, pentru cei care stau la bloc şi nu au sobă.
– Om bun, cum te numeşti? Vreau să ştiu şi eu cine este cel care mi-a adus atât de multă
bucurie, să-ţi multumesc.
– Nicolae este numele meu, dar te rog să nu mai spui nimănui ce am făcut! Pentru o faptă
bună nu se aşteaptă răsplată.
15
Atunci bătrânul s-a întors la copilele sale, multumindu-i în gând zilnic lui Nicolae
pentru bunătatea sa. Iar Nicolae, a continuat toata viața sa să facă bine de fiecare dată când a
putut.
Spre deosebire de Moş Crăciun, Moş Nicolae nu li se arată niciodată copiilor. Se spune
că este bătrân şi, când îşi scutură barba deasă, cad şi primii fulgi de zăpadă pe pământ. El îşi dă
seama cine a fost cuminte şi cine nu printr-o simplă privire pe fereastra casei şi are cadouri
pentru toţi copiii. Cu o singură condiție, aceştia să-şi lustruiască ghetuţele şi cizmuliţele, să le
lase noaptea la uşă şi să spere ca Moşul le aduce mere, nuci, portocale, jucării şi chiar şi câte o
bombonică, deşi dulciurile se manâncă doar cu măsură. Cei neascultători primesc o nuieluşă de
măr şi trebuie să aştepte până anul următor ca să găsească în pantofi daruri frumoase
16
17
18
19
20
21
22
23
24