Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data: 06.12.2018

Grupa: mică „Voiniceii”

Educatoare: Pop Daniela-Florentina

Tema anuală de studiu: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?

Tema activității integrate: „Cadouri de la Moș Nicolae” DȘ + ALA II

Forma de realizare: joc didactic, joc cu text și cânt

Tipul activității: Consolidare de cunoștinte, priceperi și deprinderi;

Scopul activității:
Dezvoltarea operațiilor intelectuale prematematice; asigurarea unui climat socio-afectiv plăcut,
stimulativ prin cântec și joc;

Obiective operaționale:
- să intoneze jocul cu text și cânt „Moș Nicolae”, indicând pozițiile spațiale ale obiectelor;
- să denumească pozițiile spațiale (pe/sub) ale unor obiecte, în raport cu un reper dat (scaun,
masă, brad);
- să plaseze obiectele în pozițiile spațiale indicate;
- să se așeze ei înșiși în pozițiile spațiale indicate.

Sarcina didactică: identificarea pozițiilor spațiale (pe/sub) ale unor obiecte (cal și ghetuță), în raport
cu un reper dat (scaun, masă, brad);

Reguli de joc: copiii denumesc pozițiile spațiale ale obiectelor, în raport cu un reper dat, plasează
obiectele și se așază ei înșiși în pozițiile spațiale indicate;

Elemente de joc: surpriza, aplauzele,închiderea si deschiderea ochilor;

Strategii didactice:
 Metode si procedee: conversația, observația, explicația, jocul, exercițiul;
 Mijloace de învățământ: brad împodobit, sanie, masă, scaun, cal (jucărie), ghetuță cu
bomboane;

Material bibliografic:
„Curriculum pentru educație timpurie (copii de la naștere la 6 ani)”
„Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani”

Durata: 20 minute
SCENARIUL ACTIVITĂȚII

În sala de grupă găsim cadouri de la Moș Nicolae. (captarea atenției)


Copiii denumesc pozițiile spatiale ale cadourilor primite (ghetuța pe masă, căluțul sub brad)
Se execută exerciții de încălzire a vocilor, intonând fragmente din jocul cu text și cânt „Moș
Nicolae”. (reactualizarea cunoştinţelor)
Se anunță tema activității „Cadouri de la Moș Nicolae”, precum și obiectivele propuse.
(anunţarea temei şi a obiectivelor)
(Dirijarea învățării) Copiii plasează obiectele în poziția spațială indicată și denumesc poziția
spațială (pe) a obiectelor (cal și ghetuță) în raport cu un reper dat (scaun, masă, brad). De asemenea,
intonează primele două versuri ale jocului cu text și cânt „Moș Nicolae”. (varianta I)
Copiii plasează obiectele în poziția spațială indicată și denumesc poziția spațială (sub) a
obiectelor (cal și ghetuță) în raport cu un reper dat (scaun, masă, brad). De asemenea, intonează
ultimele trei versuri ale jocului cu text și cânt „Moș Nicolae”. (varianta a II-a)
Copiii se așază ei înșiși în poziția spațială indicată (pe scaun, sub masă, sub brad) și se
intonează întreg jocul cu text și cânt „Moș Nicolae”. (varianta a III-a, obţinerea performanţei)
Se fixează titlul jocului didactic și a jocului cu text și cânt, precum și poziția spațială a
cadourilor primite .(retenţia şi transferul)
Fac aprecieri asupra activității copiilor și ofer recompense (bomboanele găsite în ghetuțe)
„În ghetuțe bombonele/ Să mâncăm cu toți din ele.” (evaluarea performanţei)

Moș Nicolae
-joc cu text și cânt-

Moș Nicolae la noi a sosit.


Și o ghetuță, pe masă am găsit.
Și sub brăduț, este un căluț,
Să-l punem la sănioară,
Ca să vină moșul iară.

S-ar putea să vă placă și