Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect de lecie

Prof.nv.primar: Ciorea Maria


Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial Ssciori, Structura Rchita
Clasa: Pregtitoare
Data:
Aria curricular: Arte
Disciplina: Muzic i micare
Unitatea de nvare: Baba Iarn intr-n sat
Subiectul: Cntecul: Ninge-ncetior
Forma de realizare: activitate integrat
Tipul leciei: predare-nvare
Competene specifice :
1.1 Receptarea unor sunete din mediul nconjurtor, cu durate i intensiti contrastante
2.3 Emiterea unor onomatopee asemntoare cu sunetele din mediul nconjurtor, cu durate i intensiti diferite
3.1. Manifestarea liber, adecvat, pe muzic, apelnd la diverse forme de exprimare
3.2 Executarea unui dans cu micare repetat, pe un cntec simplu, din folclorul copiilor
Obiective operaionale:
a. Cognitive:

OC1 S-i nsueasc corect elemente de tehnic vocal (dicie, emisie, respiraie);

OC2 S interpreteze corect i expresiv cntecul nvat;

OC3 S execute corect i expresiv linia ritmico-melodic a noului cntec.


b. Psiho-motorii:

OPM1 S menin o poziie corect n timpul cntrii, n vederea realizrii respiraiei costo-diafragmate i a emisiei corespunztoare

a sunetelor;
OPM2 S acompanieze interpretarea cu micri sugerate de textul cntecului.

c. Afective:

OA1: Dezvoltarea sensibilitii artistice a copiilor;

Resurse:
I.

Metodologice

Strategii didactice:
a) Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, jocul de micare
b) Mijloace de nvmnt: panou-imagini cu anotimpul iarna, laptop, fi de lucru
c) Forme de organizare: frontal, pe grupuri, individual.
II.

Temporale
Ora are o durat de 45 minute, din care 35 minute activitatea propriu-zis i 10 minute activiti recreative.

III.

Umane
Clasa are un numr de 15 elevi, care se caracterizeaz printr-o dezvoltare psihic i fizic normal, corespunztoare vrstei.

IV. Bibliografice:
tiinifice: - auxiliar didactic: Piil Teodora, Mihilescu Cleopatra, Grigorescu Crinela, Coman Camelia, ABC muzical, clasa pregtitoare,
Bucureti, Editura Art, 2012

oficiale: - Programe colare pentru clasa pregtitoare, nr. 3418/19.03.2013


metodico didactice: - Motora-Ionescu Ana, ndrumtor pentru predarea muzicii la clasele I-IV, Bucureti, Editura Didactic i Pedagogic,
1978
Strategii
Nr.
crt.
1.

Etapele leciei

Ob.
op.

Coninut activiti de nvare


Activitatea

Activitatea

Metode i

Mijloace de

Moduri de

procedee

nvmnt

organizare

Evaluare

nvtoarei
elevilor
Asigur condiii optime Se pregtesc

Moment
organizatoric

pentru desfurarea

pentru nceperea

activitii propriu-zise. activitii


Desfor urmtoarele

Conversaia

activiti muzicale:
OC1

Frontal

a) Exerciii de

Execut

respiraie sub form

exerciiile de

de joc:

respiraie

Observarea
sistematic
a elevilor

- umflm balonul
- mirosim florile
- suflm fulgul de nea

Exerciiul

b) Exerciii de dicie:

Aprecieri

Rici, rici, mi arici,


scoate epele de-aici,

Individual
Execut

globale i
individuale

Bu-bu,crbu iei

exerciiile de

afar din culcu.

dicie.

c) Exerciii de
nclzire a vocii sub
OPM1

form de joc:

Execut

- se imit sunete din

exerciiile de

natur

nclzire a vocii

Exerciiul

Frontal

Observarea
sistematic
a elevilor

... imitm zumzitul


albinei (zummm)
... imitm ciripitul
psrelelor (cip-cirip)
... imitm sunetul
clopoelului
(cling-cling)
OC2

2.

Reactualizarea

Cer elevilor s repete

Interpreteaz

cunotinelor

cntecul Degeelele

cntecul nvat

nsoit de micrile

anterior.

nsuite anterior

Exerciiul

Frontal
Evaluare

sugerate de versuri

sumativ
Realizeaz

Demonstraia

Individual

micrile sugerate
de text.

Prezint elevilor

Elevii rspund la

urmtoarea ghicitoare:

ghicitoare.

Conversaia

Frontal

Alb plapum i
moale/S-a ntins pe
deal, pe vale,/Iar cnd
vine primvara/Se
topete plpumioara.

3.

Captarea ateniei

Cer unui elev s vin

Un elev vine s

Pachet panou

s desfac pachetul

desfac pachetul.

cu imagini de

lsat de postaul

Individual

iarn

clasei.
Solicit elevii s

Alctuiesc

alctuiasc enuuri pe

enunuri pe baza

baza imaginilor de pe

imaginilor.

Conversaia

panou.

Copii, astzi vom


nva un cntec
specific anotimpului

Rein titlul

n care ne aflm.

cntecului

Conversaia

Frontal

Acesta se numete:
4.

Anunarea temei

Ninge-ncetior.

i a obiectivelor

Voi va trebui s fii


ateni i s reinei
corect versurile
cntecului, s
executai micrile
sugerate de versuri.

5.

Dirijarea
propriu-zis a
nvrii

Vizionarea clipului

Vizioneaz

pentru noul cntec.

filmuleul i

Adresez urmtoarele

rspund la

ntrebri:

ntrebrile

adresate.

Ce anotimp
este prezentat

Filmule

Conversaia

Laptop

Frontal

Evaluare
formativ

n cntec?

n ce anotimp
6

ne aflm?

Care sunt
lunile de
iarn?

Cum mai este

Conversaia

Frontal

numit luna
Decembrie?

Cu ce se
acoper
ntreaga
natur? Gsii
cuvinte
asemntoare
pentru
zpad.

Care sunt
bucuriile iernii
pentru copii?

Precizez

modalitile de lucru

OC3

pentru nvarea

Se mobilizeaz

cntecului.

pentru nvarea

1. Se cnt prima

cntecului.

Frontal
Exerciiul

Evaluare
formativ

Individual

strof apoi se rein tot


Pe grupe

cte dou versuri.


2. Se reia prima strof.
3. Se cnt strofa a
doua procednd la fel.
4. Se reia strofa a
doua.
Se reia n ntregime

OPM2

cntecul.

respectnd
n scopul consolidrii

Frontal

Interpreteaz
Exerciiul

Evaluare
formativ

cerinele.

cntecului nsuit, cer


interpretarea melodiei
asociind micri
specifice fiecrei
Obinerea
7.

performanei i

OA1

strofe.
Solicit elevii s vin

Cnt i execut

n faa clasei i s

micrile sugerate

Joc de micare
Demonstraia

Frontal

realizeze micrile

de cntec.

sugerate de cntec.
conexiunea
invers
(feed-back-ul)

Evaluare
formativ

Explic elevilor

Sunt ateni la

cerinele exerciiilor i

explicaii i

le cer s rezolve fia

rezolv fia de

de lucru.

lucru.

Explicaia

Fia de lucru

Exerciiul

Fac aprecieri globale


8.

Evaluarea

i individuale i

activitii

recompensez elevii cu

Individual

Aprecieri
Fulgiori

globale i
individuale

fulgiori.

Data: 9.12.2013

Numele:

Fi de lucru Muzic i micare


1. Pune un X n csua corespunztoare aciunii care se petrece n cntec:

2. ncercuiete imaginile obiectelor care se regsesc n cntec:

3. Coloreaz fulgul de nea preferat:

10

Ninge-ncetior
Muzica: Timotei Popovici
Ninge,ninge,ninge-ncetior,
Cade, cade cte-un fulg uor.
Hai copii la sniu
S ne dm pe derdelu.
Ninge,ninge,ninge-ncetior,
Cade, cade cte-un fulg uor.
Cmpul i ntregul sat
Hain alb au mbrcat.

11

S-ar putea să vă placă și