Sunteți pe pagina 1din 4

GRĂDINIŢA ȘCOLII GIMNAZIALE „AVRAM IANCU”

Str. Stupilor, Nr. 1, Sector 4, București; Tel/Fax: 0214610840;


e-mail : scoala98avramiancu@yahoo.com
web site www.scoala98.ro

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ


DATA: 29.11.2022

PROFESOR ÎNV. PREȘCOLAR: Marin Constanța

GRĂDINIȚA: Școala Gimnazială “Avram Iancu”

GRUPA: Mică 2 „Fluturașii”

DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Limbă și


comunicare (DLC)

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului

SUBIECTUL: „Legenda tricolorului”

MIJLOC DE REALIZARE: Povestirea educatoarei

FORME DE REALIZARE: Frontal

TIPUL ACTIVITĂȚII: Transmitere și însușire de noi cunoștințe

DOMENII DE DEZVOLTARE:
B. Dezvoltarea socio-emoțională;
C. Capacități și atitudini în învățare;

SCOPUL ACTIVITĂȚII:
- Sistematizarea conținutului unei povești și dezvoltarea deprinderii de a participa la
activități de grup, atât în calitate de vorbitor, cât și de auditor.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: Pe parcursul și până la sfârșitul activității, toți copiii vor fi


capabili:
O1 - să numească titlul poveștii;
O2 - să enumere cel puțin 3 dintre personajele poveștii, pe baza planșelor.

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE: conversația, povestirea, observația, explicația.

1
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: planșe, panou, tablă magnetică, magneți, recompense (sticker
cu zâmbet).

BIBLIOGRAFIE:

- „Curriculum pentru educație timpurie”, București, 2019


- Vasile Molan, Didactica “Domeniului Limbă și comunicare” din învățământul preșcolar,
Ed Miniped, București. 2017

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Strategii didactie
Etapele
Conținutul științific Metode și Mijloace Evaluare
activității
procedee didactice

Moment Se asigură condițiile


organizatoric necesare desfășurării
optime a activității:

- aerisirea sălii de
grupă;
- pregătirea
materialului
didactic;
- așezarea copiilor
pe scăunele, în
semicerc.

Captarea Se realizează prin Conversația


atenției intermediul unei
ghicitori. Observația

„Este mândră țara mea și


se cheamă …….

(România)

Anunțarea Copiii vor fi anunțați Conversația Frontal


temei și a că le voi spune o
obiectivelor poveste. Explicația
urmărite.
Se va anunța titlul
poveștii “Legenda
tricolorului” și
obiectivele activității
într-un mod cât mai
accesibil copiilor.

Prezentarea Se expune conținutul Conversația Panou cu planșe


conținutului și poveștii, cu intonația

2
dirijarea adecvată, cu tonalitatea Povestirea
învățării potrivită, cu modularea
vocii pentru a imita
foarte bine personajele
din poveste, cu marcarea
pauzelor determinate de
punctuație, folosirea
mimicii si gesturilor
adecvate situațiilor.

În timpul expunerii
conținutului, se vor
descoperi imaginile
reprezentând momentele
principale ale poveștii.

Pe parcursul povestirii
se explică cuvintele și
expresiile necunoscute.

Obținerea Se realizează Dialog dirijat Planșe Individual


performanței repovestirea copiilor, cu
ajutorul întrbărilor: Frontal

- Cum se numește
legenda?
- Ce culoare era batista
cusută de fata mare?
- Ce culoare era batista
cusută de fata mijlocie?
- Ce culoare era batista
cusută de fata mică?
- Unde a ascuns
Dragomir batista cea
alba?

Evaluarea Copiii vor avea de așezat Conversația Planșe magnetice, Frontal


activității planșele în ordinea
desfășurării Explicația
evenimentelor
prezentate.

Încheierea Copiii vor fi Conversația recompense Frontal


activității recompensați cu câte un
sticker cu zâmbet.

3
ANEXA 1

Legenda tricolorului

Înainte ca Dragomir să plece la luptă, cele trei fiice i-au dăruit omului câte o batistă
lucrată chiar de ele ca să-i poarte noroc. Fata cea mare i-a cusut una albastră, la fel ca ochii ei.
Cea mijlocie – una galbenă, că pletele sale, iar mezină, Ileana, i-a dăruit o batistă albă, căci nu a
mai avut timp să o vopsească, precum surorile sale.

Dragomir a pus cele două batiste colorate în câte un buzunar al mantalei, iar pe cea albă,
curată ca sufletul Ilenuţei, a ascuns-o în buzunarul de la piept al vestonului.

Plecat la oaste, bărbatul s-a luptat ca un leu, însă un glonţ i-a străpuns inima şi a căzut
secerat. Înainte de a-l îngropa după datină, camarazii săi de luptă i-au cercetat buzunarele, şi au
descoperit că nu avea nimic altceva decât cele două băsmăluţe date de fetele mai mari, iar în cel
de la piept ortacii au dat peste batistuţa Ilenei. Aceasta nu mai era albă ca la început, ci roşie ca
focul, pătrunsă de sângele tatălui ei.

Soldații au luat cele trei bucăţi colorate, care acum erau una roşie, una galbenă şi a treia
albastră, le-au legat între ele şi le-au prins în vârful unei ramuri rupte dintr-un stejar. Cu acest
simbol în frunte, au luptat mai departe.

Iar de-atunci, steagul armatei romane cuprinde aceste trei culori laolaltă. Sub faldurile for
s-au făcut şi războiul Independenţei şi Marea Unire de la 1 decembrie 1918.

S-ar putea să vă placă și