Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATĂ
(Domeniul Limbă şi Comunicare-povestire

și Domeniul Estetic şi Creativ-dactilopictură)

Data: 23.03.2023
Nivel: I
Grupa:mică
Educatoare: Miuţel Cornelia
Tema anualã de studiu: ”Când, cum şi de ce se întâmplă?”
Tema proiectului: “E zvon de primăvară”
Tema săptămânii: ”Vitamine de primăvară”
Tema activităţii: ”Vitamine oferite de primăvară”
Scopul activității: îmbogățirea vocabularului copiilor,
îmbogațirea cunoștinţelor despre materiale şi
caracteristicile lor, precum şi despre tehnici de lucru
necesare prelucrării acestora în scopul realizării unor
produse simple, dezvoltarea simțului estetic, transmiterea
de noi informații prin activitatea artistico-plastică de
pictură ; stimularea imaginaţiei creatoare.

Elemente componente ale activităţii integrate:


ADE: Domeniul Limbă şi Comunicare: „Ridichea
uriaşă”-povestire;
Domeniul Estetic şi Creativ: ”Ridichea”-
dactilopictură.

Dimensiuni ale dezvoltării:

 Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj,


în vederea înţelegerii şi receptării lui (comunicare
receptivă);
 Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de
viață familiar;
Comportamente vizate:

 Manifestă creativitate în activităţi diverse;


 Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de
activități variate;

OBIECTIVE:
 Domeniul Limbă şi Comunicare: ”Ridichea uriaşă”- povestire
- să asculte cu atenţie povestirea;
- să fie atenţi la cuvintele noi apărute în povestire;
- să descrie firul povestirii după imaginile acesteia.

Domeniul Estetic şi Creativ: ”Ridichea”-dactilopictură


- să identifice materialele necesare realizării sarcinii propuse;
- să picteze ridichea cu ajutorul pensulei;
- să finalizeze lucrarea.

STRATEGII DIDACTICE

Metode şi procedee: conversaţia, povestirea, observaţia,


explicaţia, demonstraţia, exerciţiul.

Resurse materiale: imagini povestirea „Ridichea


uriaşă”,coală albă A4, tempera, palete pentru tempera,
pahare de unică folosinţă, apă, şerveţele umede.

Resurse de timp:30 minute

Forme de organizare: frontal, indiviual;

BIBLIOGRAFIE:
1. “Curriculum pentru educaţia timpurie(a copiilor de la naştere pânã la
6 ani), 2019.
2. Metode interactive de grup, Editura Arves, 2008.
Scenariul activităţii

Domeniul Limbă şi Comunicare: „Ridichea uriaşă” – povestire


Domeniul Estetic şi Creativ: “Ridichea”-dactilopictură

Înaintea debutării activităţiilor, se asigură condiţiile necesare


desfăşurării eficiente a acestora: aerisirea sălii de grupă, pregătirea
materialelor şi aranjarea în semicerc a mobilierului.
Acitivatea debutează cu:
Captarea atenției- se face prin anunțarea temei şi a obiectivelor
activităţilor. Le voi spune copiilor: ”Dragi copii, astăzi vom asculta
o poveste despre o ridiche. Astfel că, doamna educatoare are cea
mai frumoasă surpriză pentru voi, priviţi această surpriză!”. Le voi
prezenta copiilor cele patru planşe din poveste.
Dirijarea învățării (Povestirea educatoarei). În continuare, voi
expune conținutul poveștii (ANEXA 1), folosindu-mă de
inflexiunile vocii, mimica și gestica corespunzătoare. Voi folosi
concomitent cu povestirea suportul intuitiv (imagini din povestirea
„Ridichea uriaşă”), pentru a fixa ideile principale ale povestirii, iar
copiii vor fi încurajați să privească cu atenție la fiecare dintre
acestea:
1. Bunicul a plantat în grădină seminţe şi a răsărit o ridiche uriaşă.;
2. Bunicul a tras de frunzele ridichei, dar nu a ieşit din pământ şi
are nevoie de ajutor.;
3. În ajutorul bunicului, au venit baba, nepoţica, căţelul pisica şi
şoricelul.;
4. Ridichea a fost scoasă din pământ şi toţi s-au bucurat de gustul
ei!.
Pe parcursul povestirii, voi explica cuvintele și expresiile noi:
-să smulgă = să tragă;
-amic = prieten.
După relatarea povestirii, le voi pune copiilor câteva întrebări
legate de poveste:
- Cum se numește povestea pe care v-am spus-o? (,,Ridichea
uriaşă,,);
- Ce personaje sunt în poveste? (Ridichea, bunicul, baba, nepoţica,
căţelul, pisica, şoarecele).
Le spun copiilor: ei bine, acum că am aflat povestea ridichei
uriaşe, vă propun să pictați o ridiche roşie, cât mai frumoasă.
Cu ajutorul tranziţiei „Trenuleţul legumelor!”, vom trece la
activitatea de pictură., unde mobilierul este aşezat în formă de
careu.Captarea atenţiei se face prin anunţarea temei şi a
obiectivelor activităţii.
Le spun copiilor, că după ce am ascultat povestirea “Ridichea
uriaşă”, bunicul din povestire, şi-ar dori ca să îl ajutăm şi să pictăm
o ridiche pentru el.
Voi face intuirea materialului: “priviţi acum pe mesele voastre
şi spuneţi ce găsiţi!?” (coală albă A4, tempera, paletă pentru
tempera, pahare de unică folosinţă cu apă, şerveţele umede).
Voi prezenta modelul educatoarei şi le voi spune copiilor că am
folosit aceleaşi materiale pe care le au şi ei pregătite pe masă.
Voi explica şi demostra modul de lucru: cu mare atenţie voi ţine
foaia cu o mânuţă, iar cu cealaltă voi lucra. Voi lua degetul
arătător, voi pune doar vârful degetului în tempera şi voi picta cu
roşu ridichea, apoi voi spăla degetul, după ce este curat, voi pune
degetul în tempera verde şi voi picta frunzele verzi. Voi fi foarte
atentă, să lucrez îngrijit şi atent.
Le spun copiilor, că înainte de a face dactilopictura, trebuie să
facem câteva exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici a
mânuţelor: bat din palme, închidem şi deschidem pumnii, mişcăm
degeţelele, aplaudăm, bate vântul.
Le urez “Spor la lucru!” şi se trece la realizarea propriu-zisă a
activităţii. Copiii îşi desfăşoară activitatea, fiind supravegheaţi de
către educatoare, voi interveni acolo unde este nevoie de ajutor şi îi
voi ruga să lucreze îngrijit şi cu atenţie. Îi anunţ pe copii că ne
pregătim să finalizăm lucrările, deoarece bunicul din poveste, este
nerăbdător şi îşi doreşte să vadă cât mai multe ridichi roşii.
Evaluarea lucrărilor se va face prin metoda “Turul galeriei”.
După realizarea dactilopicturii, ne aşezăm în semicerc şi vom
reveni la povestirea noastra, “Ridichea uriaşă”, pentru obtinerea
performanţei. Voi aşeza pe masă cele patru imagini din poveste şi
voi chema copiii să îşi aleagă imaginea preferată şi să vorbească
despre ea. Voi ajuta acolo unde este cazul.
La sfârşitul activităţilor, voi face aprecieri generale și
individuale asupra modului în care s-a desfășurat activitatea, voi
oferi aplauze.
Anexa 1

Ridichea uriaşă

Bunicul a pus în grădiniţă o ridiche şi a crescut ridichea aceea mare, mare, cât
capul omului, şi mai mare.

Într-o zi bunicul a încercat să smulgă ridichea din pământ; şi apucând-o de


frunze trage şi trage...iar ridichea nu s-a lăsat deloc.

Moşul a chemat şi pe baba. Baba s-a prins de mijlocul moşneagului, moşneagul


de frunzele ridichii şi trag, trag, dar ridichea nu s-a smuls.A chemat baba şi o
nepoată. Nepoţica s-a prins cu amândouă mâinile de mijlocul babei, baba de
moş şi moşul de ridiche. Trag, trag, trag, dar ridichea nu s-a smuls.Nepoţica a
chemat căţeluşul. Căţeluşul s-a agăţat de poala nepoţicăi, nepoţica de mijlocul
babei, baba de moş şi moşul de ridiche şi trag, trag, dar ridichea nu s-a smuls.
Iaca şi pisica să ajute şi ea la scos ridichea. Pisica s-a agăţat de coada căţelului,
căţeluşul de poala nepoţicăi, nepoţica de mijlocul babei, baba de moşneag şi
trag, trag, trag, dar ridichea tot nu s-a smuls.

- Staţi că mai aduc eu un amic în ajutor! zice pisica. Şi a chemat pe şoarece. Se


prinde şoarecele de coada pisicii, pisica de căţeluş, căţeluşul de nepoţică,
nepoţica de bunică, bunica de moş, moşul de ridiche şi trag, trag...ridichea s-a
smuls! S-au bucurat cu toţii de gustul ei.

S-ar putea să vă placă și