Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

“Surprizele toamnei”

EDUCATOARE:

Prof. În. Preş.: Miuţel Cornelia

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 25

STRUCTURĂ GRĂDINIŢA P.P. NR. 24

GRUPA MICĂ
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
Domeniul Ştiinţă- “Legenda Toamnei”, lectura educatoarei

Domeniul Om şi Societate- “Rochiţa Toamnei”, lipire

Data: 31.10.2022

Nivel: I

Grupa: mică

Educatoare: Miuţel Cornelia

Tema anualã de studiu: “Când, cum şi de ce se întâmplă?”

Tema săptămânii: “Surprizele toamnei”

Tema activităţii: „ Despre toamnă”

Scopul actiităţii: dezvoltarea imaginatiei, a vorbirii cursive si a vocabularului;


dezvoltarea simţului estetic, transmiterea de noi informaţii prin activitatea
practică de lipire şi îmbogăţire a vocabularului copiilor, stimularea imaginaţiei
creatoare.

Elemente componente ale activitãţii integrate:

ADE: Domeniul Ştiinţă: “Legenda Toamnei”- lectura educatoarei

Domeniul Om si Societate: ”Rochiţa Toamnei”- lipire

Dimensiuni ale dezvoltării:

 Activare şi manifestare a potenţialului creativ;


 Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață
familiar;

Comportamente vizate:

 Rezolvă situații-problemă, pornind de la sortarea și


reprezentarea unor date;
 Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de
activități variate;

OBIECTIVE:

Domeniul Ştiinţă: “Legenda Toamnei”- lectura educatoarei

 Să asculte cu atenţie legenda;


 Să îşi îmbogăţească vocabularul, pe baza cuvintelor noi din text;
 să elaboreze concluzii ale poveştii.

Domeniul Om si Societate: ”Rochiţa Toamnei”- activitate practică


de lipire

 Să îţi dezvolte simţul practic si creativ;


 Să îşi formeze şi să îşi consolideze abilităţile practice specific de
dezvoltare motrică;
 Să îşi îmbogăţească cunoştinţele despre diferite materiale, precum
şi despre utilizarea de tehnici de lucru necesare prelucrării acestora.

STRATEGII DIDACTICE

Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia,


exerciţiul.

Resurse materiale: povestirea, imagini care surprind momentele povestirii,


lipici, coală albastră, coli colorate, frunze decupate din coli colorate, modelul
educatoarei, Zâna Toamnei.

Forme de organizare: frontal, individual.

BIBLIOGRAFIE:

1. “Curriculum pentru educaţia timpurie(a copiilor de la naştere pânã la 6 ani),


2019.

2. Metode interactive de grup, Editura Arves, 2008


Scenariul activităţii
După vizita Zânei Toamna la grupa noastră, grupa ingeraşilor, copiilor li se va
capta atenţia prin prezentarea unor frunze, alături de prezentarea unei ghicitori
despre frunze:

“Primăvara înverzeşte

Toată este verde şi foşneşte

Toamna se îngăleneşte

Cade jos, se veştejeşte”

Este frunza!

Educatoarea le spune copiilor că vor asculta “Legenda Toamnei”.

Se prezintă copiilor tema şi obiectivele activităţilor.

Dragi copii, astăzi vom asculta o poveste foarte interesantă, despre mult
îndrăgitul anotimp toamna. Apoi o vom ajuta pe Zâna Toamnă şi îi vom lipi
rochiţa cu multe frunze .

Educatoarea incepe să le citească copiilor legenda, folosindu-şi intonaţia


pentru a le menţine captată atenţia (anexa 1). Cuvintele noi din text, vor fi
explicate pe parcursul lecturii: armonie-înţelegere, guverna- conducea.
Concomitent cu derularea lecturii, copiilor le vor fi prezentate imagini
corespunzatoare momentelor principale din text.

Dupa ce lectura s-a sfârşit, le propun copiilor să realizăm o activitate practică


de lipire. Această activitate se numeşte „Rochiţa Toamnei”.

Le voi prezenta materialele necesare acestei activităţi: coală albastră ce


reprezintă fundalul şi Zâna Toamnă decupată, frunze decupate din coli colorate,
lipici, şerveţele umede. Voi prezenta modelul pregătit de mine, si apoi il vom
analiza. Le voi spune că am realizat aceast model, utilizând aceleaşi instrumente
ca şi ei.

După ce am studiat modelul meu, voi trece la explicarea si demonstrarea


modului de lucru: o voi lua pe Zâna Toamnă şi voi aplica lipici pe spatele ei, o
voi lipi pe coala albastră şi voi presa până ce se lipeşte. Apoi voi aplica lipici pe
frunzele de diferite culori şi le voi lipi pe rochiţa zânei. Apăs şi presez până ce
acestea se lipesc.Precizez copiilor că lucrez atent şi îngrijit. După ce am
terminat, îmi voi şterge mâinile cu şerveţele umede. Înainte de a începe
activitatea propriu-zisa, le voi propune copiilor să ne pregătim mânuţele pentru
activitate, fãcând exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinii: plouă,
cântăm la pian, închidem şi deschidem pumnii, bat din palme.

Le urez “Spor la lucru!” şi se trece la realizarea propriu-zisă a activităţii.


Copiii îsi desfăşoară activitatea, fiind supravegheaţi de către educatoare. Îi voi
ruga să lucreze curat si îngrijit.

După finalizarea lucrărilor, vom face evaluarea acestora prin turul galeriei cu
ajutorul copiilor. Ne intoarcem la lectura ”Legenda Toamnei” ,unde va avea
loc fixarea momentelor principale ale lecturii. Acestea vor fi fixate prin diferite
întrebări: “Care a fost titlul lecturii?”, “Ce s-a întâmplat cu anotimpurile?”.

La finalul activității, voi face aprecieri verbale asupra modului de


desfăşurare a activităţii şi îi voi aplauda pe copii. Fiecare va primi ca
recompensă câte un mărţisor.
Anexa 1

Legenda Toamnei

"Demult, demult, în negura timpului, pământul era stăpânit de spiritele naturii.


Acestea umblau libere și trăiau într-o armonie perfectă. Aici trăia și Tatăl
Anotimpurilor împreună cu cele patru fiice ale sale: Primăvara, Vara, Toamna și
Iarna. Acestea erau de o frumusețe aparte, iar tatăl lor le iubea nespus de mult.
Fiecare dintre ele avea câte un har aparte: Primăvara venea cu flori și cu o
explozie de culori, Vara venea cu grâne mănoase și cu multă bucurie, Toamna
venea cu roade gustoase și culori pastelate iar Iarna venea cu o explozie de alb
și multă liniște.

La vremea potrivită, marele Ceas al Timpului, care guverna acea împărăție a


anunțat că era momentul că cea de-a treia fiică să-și înceapă călătoria spre
ținuturile locuite de oameni. Urma să le aducă acestora o mulțime de daruri, pe
care le pregătise din timp: culori din cele mai blânde și luminoase luate de la
Pictorul magic, flori delicate și înmiresmate luate de la Florarul împărăției, ploi
mănoase din Cămara cerului, roade gustoase de la Grădinarul Șef și multe,
multe alte bogății.

Dar Toamna nu prea era mulțumită, și-ar fi dorit și altceva, ceva care să o facă
și mai frumoasă și iubită de oameni.

– Dar ești minunată, îi spuse tatăl, ce ți-ai putea dori mai mult?

– Aș vrea, se gândi îndelung fata... ca Soarele să strălucească doar pentru mine.

– Dar acest lucru nu e posibil, Soarele e prietenul vostru, deci și al surorilor tale.
Lumina sa neprețuită vă însoțește pe fiecare în călătoria voastră.

– Dar eu vreau că Soarele să fie doar al meu, de fapt…….să fiu chiar eu


Soarele.

– Ce gând mai e și acesta? întreba mirat Tatăl Anotimpurilor. Ți-am explicat că


frumusețea ta e dată de veșmintele deosebite pe care le porți și de toate darurile
cu care ești împodobită.

– Dacă nu vrei să-mi faci pe plac și să poruncești Soarelui ce ți-am spus, atunci
anul acesta nu mai plec în călătorie. Și nu-mi pasă ce vor crede oamenii.
Văzând că fiica să rămâne îndărătnică în hotărârea sa, tatăl se retrase pentru a
cugeta. Fiica sa devenise mândră și foarte aprigă în dorințele ei. După un timp,
o chemă la sine și îi spuse:

– Dacă vei pleca la vremea potrivită, când te întorci te voi îmbrăca în cea mai
frumoasă haină din câte au existat vreodată. E o haină cum nu există alta pe
lume. Dar ai de făcut un singur lucru: să aduni în coșul tău toate razele de soare.
Și când le vei strânge pe toate, vei străluci mai frumos ca niciodată, căci vei fi
îmbrăcată în haina Soarelui.

Și de atunci, Toamna încearcă în fiecare an să adune cât mai multe raze de


soare, pentru a primi de la tatăl său haina cea minunată. Dar, Soarele, deseori se
retrage în spatele norilor, se ascunde printre copaci, între ramurile și frunzele
lor, printre flori, aleargă mai iute ca vântul, nu se lasă prins defel. Căci razele
sale sunt doar pentru acei care nu sunt mândri iar frumusețea pentru cei care nu
au îndrăzneala de a se crede Soare."

S-ar putea să vă placă și