PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
GRĂDINIȚA CU P.N. JIBLEA NOUĂ
EDUCATOARE, PROF. ÎNV. PREȘCOLAR: Cârstea Alexandrina Adelina
GRUPA/NIVEL: MARE
TEMA ANUALĂ: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: „Natura a înviat”
SUBTEMA: ,,Zumzet de primavară’’
TEMA ZILEI: ,,Bondarul leneș”
FORMA DE REALIZARE: frontal, pe grupuri mici, individual
TIPUL DE ACTIVITATE: activitate cu conţinuturi integrate
DURATA: o zi
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
➢ Cunoașterea și respectarea normelor de conviețuire socială prin manifestarea
unor comportamente dezirabile și a unor atitudini de prietenie, toleranță,
armonie în relațiile cu cei din jur;
➢ Cunoașterea și utilizarea materialelor, a instrumentelor de lucru și a unor tehnici
specifice artelor plastice, precum și educarea gustului și simțului estetic;
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE ABORDATE: ADP + ADE( DOS+DEC) +
ALA1+ALA2
Activităţi de dezvoltare personală (ADP):
Întâlnirea de dimineaţă: “Ce îţi aminteşti despre......?”
Tranziţii: ,,Bat din palme”, „Hai cu toţii împreună”, ,,Bondarul leneș” „Pași de
furnică”
Rutine: „Să lucrăm împreună”
Activităţi pe domenii experienţiale (ADE):
Domeniul Om și Societate – “Bondarul leneș” de Elena Farago - memorizare
Domeniul Estetic și Creativ (Educație plastică) – “Insecta preferată” – pictură
(fuzionare, suprapunere, pe suprafaţă tratată)
Activităţi liber – alese:
ALA1:
Stiință: ,,La lucru cu insectele”- fisă individuală interdisciplinară
Construcţii: ,,Trasee pentru furnici”
Artă: „ Cubul insectelor” – decupare + lipire
ALA2:
Joc distractiv: „Cursa furnicilor şi a bondarilor”
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să descopere comportamentul fiecărui personaj;
- să-și exprime sentimentele față de furnică și bondar;
- să aprecieze trăsăturile pozitive de caracter ale furnicii;
- să sesizeze trăsăturile negative de caracter ale bondarului;
- să dezaprobe comportamentul bondarului în raport cu cel al furnicii;
- să desprindă valorile morale transmise prin intermediul poeziei (hărnicia,
cinstea, prietenia, bunătatea);
- să exemplifice situațiile concrete în care ei ar putea da dovadă de hărnicie,
cinste, prietenie, bunătate;
- să răspundă corect întrebărilor adresate;
- să respecte cerințele metodei „Călătoria misterioasă”;
- să coopereze în cadrul grupului;
- să denumească materialele necesare realizării temei;
- să aplice corect tehnica de lucru, în funcție de tema plastică;
- să folosească culorile corespunzătoare lucrării ce urmează sa fie efectuată;
- să picteze insecta preferată utilizând diferite tehnici de lucru (fuzionare,
suprapunere, pe suprafaţă tratată);
- să mânuiască cu îndemânare materialul primit;
- să lucreze cu grijă pentru a păstra aspectul îngrijit al lucrării;
- să-și exprime opinia față de lucrările celorlalți, motivându-și părerile.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, expunerea,
exerciţiul, observaţia, metoda interactivă „Călătoria misterioasă”,
problematizarea, jocul, munca pe grupuri mici, Turul galeriei.
Mijloace didactice: medalioane reprezentând insecte, imagini cu insecte,
furnica și bondarul – elemente surpriză, planșe reprezentând conținutul
poeziei, planșă cu proverbe și cele două insecte din poezie, plastilină, flipchart,
marker, acuarele, pensule, pahare plastic, apă, șervețele umede, planşete,
planșe de desenat (cu jumătate de contur pliate, tratate cu gris și simple), bucăți
de plastic decupate sub forma celor două insecte, planșă model, jetoane cu
insecte, foarfece, lipici, cub de hârtie, cuburi de lemn, truse Lego, fișă
individuală interdisciplinară, creioane, creioane colorate, săculeț cu greutăți.
Forme şi tehnici de evaluare: verificarea şi consolidarea cunoştinţelor,
priceperilor şi deprinderilor copiilor, observarea comportamentului copiilor, aprecieri
verbale ale educatoarei, recompense.
BIBLIOGRAFIE:
• „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, Ministerul Educaţiei şi Cercetării,
Bucureşti, 2008;
• „Educaţia timpurie – ghid metodic pentru aplicarea curriculumului preşcolar”,
Adina Glava, Lolica-Lenuţa Tătaru, Maria Pocol, Editura Paralela 45, 2009;
• „ Activităţi integrate. Întrebări şi răspunsuri. Sugestii de proiectare şi
desfăşurare.”, Lolica Tătaru, Mihaiela Gădălean, Livia Pojar, Mihaela Cosma,
Editura Casei Corpului Didactic Cluj, Cluj-Napoca, 2009
• „ Activitatea integrată în grădiniţă”, Didactica Publishing House, Bucureşti,
2009
SCENARIUL ZILEI
Activitatea zilei va începe cu ”Întâlnirea de dimineaţă”.
La intrarea copiilor in sala de grupa, aceştia vor primi ecusoane cu diferite insecte.
Formarea cercului prieteniei recitând versurile:
,,În cerc noi ne aşezăm,
Şi pe rând ne salutăm
Vedem cine e prezent
Poate cine e absent,
Să ne – ncânte cineva cu povestea sa.
Calendaru-i încântat
Că va fi iar completat,
Cu nori, ploaie, vânt, furtună,
Mai bine cu vreme bună.”
Salutul: Educatoarea salută copiii: ,,Bună dimineaţa, gâzelor”!, iar copiii saluta
educatoarea:’’Buna dimineata!’’. Salutul copiilor între ei precizând ceea ce le place la
colegul salutat, apoi atenţia le este orientată spre musafirii existenţi in sala de grupă.
Salutarea musafirilor.
Prezenţa: La apelul educatoarei, fiecare copil prezent va aşeza o mămăruță
lângă poza de pe panoul de prezenţă, astfel se va constata cine lipseşte.
Se alege copilul zilei, care se va aşeza în centrul cercului şi ne va povesti ce a
făcut ieri după ce a plecat de la grădiniţă.
Calendarul naturii va fi completat împreună cu copiii, după ce se poartă o
discuţie referitoare la anotimpul în care ne aflăm, anul, luna, ziua, data, vremea:
- În ce anotimp suntem ?
- Ce zi a săptămânii este astăzi?
- Cum este vremea?
Noutatea zilei se va realiza în momentul în care voi descoperi sub formă de
surpriză o furnică și un bondar, care au venit la noi în grupă să ne spună povestea lor.
Activitatea de grup : «Ce îţi aminteşti despre..... ?.»
Înainte să auzim povestea lor, mai întâi să vedem ce ne amintim noi
despre insecte? Li se prezintă copiilor un set de cartonaşe reprezentând insecte. Se
solicită câte un copil să aleagă un cartonaş, să denumească imaginea şi să spună ce își
amintește despre insecta reprezentată în imagine.
Mesajul zilei: Deoarece am dovedit că ştim multe lucruri despre insecte, astăzi
vom asista la o discuție interesantă dintre furnică – o insectă harnică, si bondar - o
insectă foarte difertită de ea, prin intermediul poeziei „Bondarul leneș”. După ce vom
învăța poezia aceasta, vom păși în lumea insectelor, arătându-ne istețimea și
îndemânarea, apoi vom picta unul dintre personajele din poezia noastră. Fiind alături
de noi în cadrul activităților, bondarul va învăța cât de importantă este hărnicia și
faptul de ai ajuta pe cei din jurul lui.
Gimnastica de înviorare: Pentru a lucra mai cu spor, trebuie să ne înviorăm
puţin. Astfel, pe versurile: „Dacă vreau să cresc voinic”, se vor executa câteva
exerciţii de înviorare.
În continuare, copiii sunt rugaţi să se aşeze pe scăunele pentru a afla ce au de
făcut. Astfel se trece la prima activitate pe domenii experienţiale care aparţine
domeniului Om și societate (DOS). Le voi spune o scurtă povestire, care de fapt va
ilustra conținutul poeziei, concomitent voi arăta și imaginile: ”Primăvara, când se
încălzește vremea furnicile ies din căsuțele lor pentru a-și procura hrana cea de toate
zilele. Într-o zi o furnică mitică cât un “grăuncior de mei”, își ducea în spate o
greutate de trei ori cât “boiul” ei, iar pe o cărare în jale mare plângea un bondar
“ceapcân”, deoarece nu avea “poame”. Atunci furnica îi ceru să o ajute, să îi care
din “povară”, și ea ar fi gata să îi plătească pentru acest lucru, dar bondarul jura ca
nu poate să muncească. Atunci furnica i-a spus bondarului că este un leneș cerșetor,
și nici de milă, nici de “silă” nu i-ar da un ajutor. Prin această povestire le voi
introduce cuvintele noi, precum „boiul”, „ceapcân”, „poame”, „povară”, „silă”, pe
care le voi explica. Voi cere copiilor să-și reamintească și alte poezii în care întâlnim
insecte. Apoi voi trece la învățarea poeziei pe fragmente (strofe) - anexa 1. Voi recita
poezia în întregime folosind mimica și gestica corespunzătoare. Învăţarea poeziei se
va face pe unităţi logice. Fiecare unitate logica (fragment) se reproduce dupa ce au fost
recitate fragmentele anterioare. Se va recita primul fragment din poezie, după care le
voi cere copiilor să recite și ei acest fragment (1,2 copii). La fel voi proceda și cu
celelalte trei fragmente ale poeziei. Voi cere copiilor să recite poezia integral și apoi
pe baza tablourilor prezentate. Pentru a sublinia aspectele morale, transmise prin
intermediul poeziei, voi iniţia o conversaţie cu copiii: “- Cum este furnica?; - Cum
este bondarul?; - De ce plânge bondarul?; - De ce nu muncește bondarul?; - Ce i-a
cerut furnica bondarului?; - Ce s-ar fi întâmplat dacă bondarul o ajuta pe furnică? ; -
Cum ar fi trebuit să se comporte bondarul cu furnica ca să-i fie şi lui bine?; - Ce
mesaj ne transmite furnica prin intermediul acestei poezii?” (Acela de a fi harnic,
cinstit și bun). Voi cere copiilor să exemplifice situațiile concrete în care ei ar putea da
dovadă de hărnicie, cinste, prietenie, bunătate.
Pentru asigurarea retenției și a transferului voi folosi metoda interactivă
„Călătoria misterioasă”. Se pornește de la poezia „Bondarul leneș” de Elena Farago,
din care derivă 4 teme secundare concretizate în 4 idei ce devin teme de abordat în
cadrul celor 4 grupuri. Grupurile sunt formate de bondar și de furnică astfel:
Povestitorii – vor povesti conținutul poeziei și-l vor prezenta în fața colegilor; Actorii
– vor reproduce dialogul dintre personajele din poezie arătând cum erau fiecare dintre
ele; Artiștii – vor modela din plastilină unul din cele două personaje din poezie
scotând în evidență ceea ce are mai important fiecare personaj; Moraliștii – vor asocia
proverbul audiat cu personajul potrivit din poezie, explicând proverbul şi trasând
săgeți de la acesta la insecta potrivită – anexa 2. După îndeplinirea sarcinilor şi
evaluarea rezultatului copiii vor ieşi la baie cu tranziţia ,, Bondarul leneș”:
La umbra stejarului, Mi-e rușine de copii,
E casa bondarului. Și de-albinele zblobii.
Bâz, bâz, zbor mereu, Bâz, bâz, iarăşi zbor
Dar la muncă-mi vine greu - bis. Dar la muncă nu
am spor - bis.
Copiii vor reveni în sala de grupă, prin simularea unor pași de furnică, Copiii se
împart în trei grupe după imaginea insectei pe care o au pe ecuson și se îndreaptă spre
măsuța cu aceeași imagine. De exemplu, copilul care are în piept ecusonul cu insecta
’’fluturaș’’ se va îndrepta spre
grupul de măsuţe pe care este aşezată imaginea unui fluturaș. Fiecare copil va picta la
alegere una din insectele întâlnite în poezie, fiind diferită doar tehnica de lucru și
anume: o grupă va picta după contur cu pesula un bondar sau o furnică - ce este
interesant este că ei pun culoare doar pe jumătatea de foaie pliată pe care este trasată
jumătatea unui bondar sau a unei furnici, după care o suprapun
peste cealaltă jumătate rezultând un bondar sau o furnică – tehnica suprapunerii; a
doua grupă va picta pe o suprafață tratată cu griș un bondar sau o furnică- pictură pe o
suprafaţă tratată anterior, iar ultima grupă fuzionează culorile - se aplică cu pensula
pete de culoare pe foaie, apoi așezăm și presăm deasupra foița de plastic, având forma
unui bondar sau a unei furnici și astfel culorile fuzionează (se înfrățesc, se amestecă) și
vor lua forma insectei pe care doresc să o picteze. (DEC).
Se intuiesc materialele, se prezintă modelul realizat, se explică şi demonstrează
modul de lucru pentru fiecare grup, apoi se trece la efectuarea exerciţiilor de încălzire
a muşchilor mici ai mâinii:
„La pian noi cântăm, Pe mâini apoi ne
spălăm,
Apoi ploaia imităm. Şi apoi le scuturăm,
Spargem tare nucile Şi de lucru ne-
apucăm.”
Aruncăm şi cojile.
După efectuarea acestor exerciţii se trece la executarea sarcinii de către copii.
Copiii vor fi atenţionaţi asupra modului îngrijit de lucru, a poziţiei corecte a corpului,
după care încep lucrul. Se va acorda sprijin individual sau colectiv, după caz.
Vom organiza o expoziție în sala de grupă cu lucrarile realizate, le solicit să
analizeze lucrările prin metoda „Turul galeriei”, și să-și exprime părerea despre
modul de realizare, în funcție de criteriile date la începutul activității, după care copiii
vor ieşi la baie pentru a se spăla pe mâini cu tranziţia: „Hai, cu toţii împreună!”:
„ Hai, cu toţii împreună
Să jucăm cu voie bună,
Lanţul mare să formăm,
Spre baie să ne-ndreptăm,
Mâinile să le spălăm.”
La întoarcerea de la baie se vor prezenta copiilor centrele de interes unde vor
desfăşura activităţile liber alese (ALA1). Prin procedeul „Mâna oarbă”- copiii își
aleg sectoarele de activitate și li se explică ce au de făcut. Se îndreptă spre centrele de
interes unul după altul.
„Unu, doi, unu, doi, Șase, șapte, opt,
Să nu facem tărăboi. Am să vă arăt ce pot.
Trei, patru, cinci, Nouă, zece,
O să mă așez aici. Nimeni nu mă-ntrece.”
Măsuţele aranjate corespunzător a trei centre vor avea pe ele câte un jeton
reprezentând o insectă. Copiii stau în semicerc, fiecare dintre ei va fi chemat să
extragă din coșuleț un jeton pe care este reprezentat o insectă identică cu cea de pe
măsuță. Copiii care au medalioane cu insecta respectivă pornesc după educatoare, care
îşi continuă mersul până la centrul cu jetonul pe care este reprezentată o libelulă,
furnică, respectiv lăcustă. Jocul continuă până când toţi copiii se aşează la centre și
recită versurile:
„Dar să-ncepem lucrul
Și s-avem mult spor
Azi lucrează fiecare,
Cu ce are la sector.”
Se analizează materialele puse la dispoziţie, se vor explica sarcinile şi se va
demonstra modul de lucru pentru fiecare centru:
Stiință: ,,La lucru cu insectele”- fisă individuală interdisciplinară
Construcţii: ,,Trasee pentru furnici”
Artă: „ Cubul insectelor” – decupare + lipire
1. Stiință: La acest sector copiii vor rezolva cerințele fișei individuale de lucru
puse la dispoziție.
2. Construcţii: La acest sector copiii vor construi utilizând piese lego și cuburi
de lemn, trasee de furnici.
3. Artă: La acest sector copiii vor realiza “Cubul insectelor”, decupând și lipind
insecte pe fiecare față a acestuia.
În timp ce copiii lucrează, îi voi îndruma și urmări îndeaproape. Voi da
explicațiile necesare acolo unde intervin dificultăți, voi monitoriza activitatea la
fiecare sector și voi interveni daca este cazul.
După ducerea la bun sfârşit a sarcinilor date, materialele realizate la fiecare
centru de interes se vor aşeza pe o măsuţă urmând a fi analizate şi discutate.
Cu tranziţia ,,Bat din palme”, copiii vor ieşi la baie:
„Bat din palme, clap, clap, clap
Din picioare trap, trap, trap,
Ne-nvârtim, ne răsucim
Şi la baie noi pornim.”
La revenirea în sala de grupă furnica le spune copiilor că îi admiră foarte mult
pentru munca depusă astăzi și hărnicia de care au dat dovadă, iar bondarul a învățat
cât de importantă este hărnicia, cooperarea și faptul de ai ajuta pe cei din jurul lui.
La final, copiii vor fi invitați de către furnică si bondar să se joace un joc
distractiv care se numește „Cursa furnicilor şi a bondarilor”. Copiii sunt împărţiţi în
două grupe: grupa Furnicilor şi grupa Bondarilor, așezați în rând unul după celălalt,
iar în fața lor este amenajat un traseu îngust de alergare (un labirint); câte un copil din
fiecare grupă va fi, pe rând furnică şi bondar și vor alerga împreună pe acest traseu,
având o greutate de cărat până la finalul acestuia; copiii care se vor dezechilibra în
timpul alergării vor fi eliminați din joc; acesta se va repeta pentru fiecare copil în parte
din fiecare grupă; echipa care câștigă cursa va fi recompensată cu aplauze din partea
colegilor. La finalul activităţii toţi copiii vor fi recompensaţi cu dulciuri sub
formă de mămăruţe, pentru faptele lor bune și frumoase.
Anexa 1
Bondarul leneș
de Elena Farago
O furnică mititică,
Cât un grăuncior de mei,
Duce-n spate o greutate
De trei ori cât boiul ei.
Pe cărare-n jale mare
Plânge un bondar ceapcân:
-Mor de foame
Și n-am poame
Și-aș munci
Dar n-am stăpân!...
-Hai, și-mi cară din povară
Și sunt gata să-ți plătesc.
- Cum n-aș merge!Dar pe lege
Jur că nu pot să muncesc!...
-Vai de tine! Ce rușine
Leneșule cerșetor,
Nici de milă, nici de silă
Nu ți-aș da un ajutor!...
grăuncior de mei = plantă cu semințe mici, ovale, folosite ca hrană pentru animale;
boiul = trup, statură, înfățișare;
ceapcân = rău, șiret, rafinat, viclean;
povară = greutate (mare) pe care cineva o are de cărat;
poame = rodul comestibil al arborilor fructiferi, mâncare;
silă = sentiment de neplăcere față de cineva sau de ceva;
Anexa 3
Numele şi prenumele: …………………………… Data:
Identifică şi denumeşte insectele. Încercuieşte insectele care pot să zboare.
Desparte în silabe cuvintele ce denumesc imaginile. Colorează insecta care începe cu sunetul
,,a”.
Eu sunt dragă albiniţă
Un copil de la grădiniţă
Ştiu că zbori din floare-n floare
Printre mii de flori mirositoare
Dar casa ta cum arată oare?
Încercuieşte albina şi locul unde locuieşte.
3
Numără albinele şi încercuieşte cifra corespunzătoare. Desenează în caseta alăturată insecta
preferată.
EVENIMENTUL CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE FORME ȘI
DIDACTIC Metode şi Mijloace de TEHNICI DE
procedee învăţământ EVALUARE
Momentul Aerisirea sălii de grupă. Observarea
organizatoric Aranjarea mobilierului. comportamentului
Asigurarea unui climat educațional copiilor
favorabil. Corectarea
La intrarea copiilor în sala de grupă, ținutei;
aceştia vor primi ecusoane cu diferite Conversaţia Plasarea corectă a
insecte. Copiii vor participa la elementelor la
“Întâlnirea de dimineaţă” marcată prin: Calendarul
Salut: ,,Bună dimineaţa, gâzelor”! naturii;
Prezenţa: fiecare copil prezent va aşeza
o mămăruță lângă poza de pe panoul de
prezenţă, astfel se va constata cine
lipseşte.
Se completează Calendarul naturii cu
datele calendaristice (anotimp, anul,
luna, ziua), starea vremii.
Captarea atenţiei Se va realiza în momentul în care voi Surpriza Furnica Observarea
descoperi sub formă de surpriză o Conversaţia Bondarul comportamentului
furnică și un bondar, care au venit la noi verbal si
în grupă să ne spună povestea lor. nonverbal al
copiilor
Stimularea
interesului pentru
activitate
Reactualizarea Înainte să auzim povestea lor, mai întâi Conversaţia Imagini cu Verificarea şi
cunoştinţelor să vedem ce ne amintim noi despre insecte consolidarea
insecte? Li se prezintă copiilor un set de cunoştinţelor,
cartonaşe reprezentând insecte. Se priceperilor şi
solicită câte un copil să aleagă un deprinderilor
cartonaş, să denumească imaginea şi să copiilor
spună ce își amintește despre insecta
reprezentată în imagine.
Anunţarea temei Deoarece am dovedit că ştim multe Expunerea
şi a obiectivelor lucruri despre insecte, astăzi vom asista
la o discuție interesantă dintre furnică –
o insectă harnică, si bondar - o insectă
foarte difertită de ea, prin intermediul
poeziei „Bondarul leneș”. După ce vom
învăța poezia aceasta, vom păși în lumea
insectelor, arătându-ne istețimea și
îndemânarea, apoi vom picta unul dintre
personajele din poezia noastră. Fiind
alături de noi în cadrul activităților,
bondarul va învăța cât de importantă
este hărnicia și faptul de ai ajuta pe cei
din jurul lui.. Pentru a lucra mai cu spor,
trebuie să ne înviorăm puţin. Astfel, pe
versurile: „Dacă vreau să cresc voinic”,
se vor executa câteva exerciţii de
înviorare.
Dirijarea învăţării În continuare, copiii sunt rugaţi să se
aşeze pe scăunele pentru a afla ce au de
făcut. Astfel se trece la prima activitate
pe domenii experienţiale care aparţine
domeniului Om și societate (DOS). Le Expunerea
voi spune o scurtă povestire, care de fapt Observația
va ilustra conținutul poeziei,
concomitent voi arăta și imaginile: Observarea
”Primăvara, când se încălzește vremea comportamentului
furnicile ies din căsuțele lor pentru a-și verbal si
procura hrana cea de toate zilele. Într-o Planșe nonverbal al
zi o furnică mitică cât un “grăuncior de reprezentând copiilor
mei”, își ducea în spate o greutate de conținutul
trei ori cât “boiul” ei, iar pe o cărare în poeziei
jale mare plângea un bondar
“ceapcân”, deoarece nu avea “poame”.
Atunci furnica îi ceru să o ajute, să îi Explicația
care din “povară”, și ea ar fi gata să îi
plătească pentru acest lucru, dar
bondarul jura ca nu poate să Conversația
muncească. Atunci furnica i-a spus
bondarului că este un leneș cerșetor, și
nici de milă, nici de “silă” nu i-ar da un
ajutor. Prin această povestire le voi Exercițiul
introduce cuvintele noi, precum „boiul”,
„ceapcân”, „poame”, „povară”, „silă”,
pe care le voi explica. Voi cere copiilor Observarea
să-și reamintească și alte poezii în care comportamentului
întâlnim insecte. Apoi voi trece la copiilor şi a
învățarea poeziei pe fragmente (strofe) - expresivităţii în
anexa 1. Voi recita poezia în întregime recitarea poeziei
folosind mimica și gestica
corespunzătoare. Învăţarea poeziei se va Conversația
face pe unităţi logice. Fiecare unitate
logica (fragment) se reproduce dupa ce
au fost recitate fragmentele anterioare.
Se va recita primul fragment din poezie,
după care le voi cere copiilor să recite și l
ei acest fragment (1,2 copii). La fel voi
proceda și cu celelalte trei fragmente ale
poeziei. Voi cere copiilor să recite
poezia integral și apoi pe baza
tablourilor prezentate. Pentru a sublinia
aspectele morale, transmise prin
intermediul poeziei, voi iniţia o
conversaţie cu copiii: “- Cum este
furnica?; - Cum este bondarul?; - De ce
plânge bondarul?; - De ce nu muncește
bondarul?; - Ce i-a cerut furnica
bondarului?; - Ce s-ar fi întâmplat dacă
bondarul o ajuta pe furnică? ; - Cum ar
fi trebuit să se comporte bondarul cu
furnica ca să-i fie şi lui bine?; - Ce
mesaj ne transmite furnica prin
intermediul acestei poezii?” (Acela de a
fi harnic, cinstit și bun). Voi cere
copiilor să exemplifice situațiile
concrete în care ei ar putea da dovadă de
hărnicie, cinste, prietenie, bunătate.
Asigurarea Pentru asigurarea retenției și a
retenției și a transferului voi folosi metoda interactivă Conversaţia
transferului „Călătoria misterioasă”. Se pornește
de la poezia „Bondarul leneș” de Elena Explicaţia Plastilină
Farago, din care derivă 4 teme Planșete
secundare concretizate în 4 idei ce devin Munca pe
teme de abordat în cadrul celor 4 echipe Jetoane cu
grupuri. Grupurile sunt formate de insecte Evaluare orală
bondar și de furnică astfel: Povestitorii Flipchart
– vor povesti conținutul poeziei și-l vor Metoda Planșă cu
prezenta în fața colegilor; Actorii – vor interactivă proverbe
reproduce dialogul dintre personajele „Călătoria
din poezie arătând cum erau fiecare misterioasă”
dintre ele; Artiștii – vor modela din
plastilină unul din cele două personaje Problematizarea
din poezie scotând în evidență ceea ce
are mai important fiecare personaj;
Obtinerea Moraliștii – vor asocia proverbul audiat
performanței cu personajul potrivit din poezie,
explicând proverbul şi trasând săgeți de
la acesta la insecta potrivită – anexa 2.
După îndeplinirea sarcinilor şi evaluarea
rezultatului copiii vor ieşi la baie cu
tranziţia ,, Bondarul leneș” . Acuarele,
Copiii vor reveni în sala de grupă, prin Pensule, Pahare
simularea unor pași de furnică. Copiii se plastic, Apă,
împart în trei grupe după imaginea Conversația Șervețele umede, Observarea
insectei pe care o au pe ecuson și se Planşete, Planșe comportamentului
îndreaptă spre măsuța cu aceeași Explicația de desenat (cu copiilor
imagine. De exemplu, copilul care are în jumătate de
piept ecusonul cu insecta ’’fluturaș’’ se contur pliate,
va îndrepta spre grupul de măsuţe pe tratate cu griș și
care este aşezată imaginea unui fluturaș. simple), Bucăți
Fiecare copil va picta la alegere una din de plastic
insectele întâlnite în poezie, fiind decupate sub
diferită doar tehnica de lucru și anume: forma celor două
o grupă va picta după contur cu pesula insecte, Planșe
un bondar sau o furnică - ce este model
interesant este că ei pun culoare doar pe
jumătatea de foaie pliată pe care este
trasată jumătatea unui bondar sau a unei
furnici, după care o suprapun peste Expunerea
cealaltă jumătate rezultând un bondar Demonstrația
sau o furnică – tehnica suprapunerii; a
doua grupă va picta pe o suprafață Exerciţiul
tratată cu griș, forma un bondar sau o
furnică - pictură pe o suprafaţă tratată
anterior; iar ultima grupă fuzionează
culorile - se aplică cu pensula pete de
culoare pe foaie, apoi așezăm și presăm
deasupra foița de plastic, având forma
unui bondar sau a unei furnici și astfel Respectarea
culorile fuzionează (se înfrățesc, se tehnicii de lucru
amestecă) și vor lua forma insectei pe
care doresc să o picteze. (DEC). Observarea
Se intuiesc materialele, se prezintă Munca pe modului de
modelul realizat, se explică şi grupuri realizare și
demonstrează modul de lucru pentru îndeplinire a
fiecare grup, apoi se trece la efectuarea sarcinilor
exerciţiilor de încălzire a muşchilor mici
ai mâinii: Analiza lucrărilor
„La pian noi cântăm, Aprecieri verbale
Apoi ploaia imităm. Turul galeriei
Spargem tare nucile
Aruncăm și cojile.
Pe mâini apoi ne spălăm,
Și apoi le scuturăm
Și de lucru ne-apucăm.”
După efectuarea acestor exerciţii
se trece la executarea sarcinii de către
copii. Copiii vor fi atenţionaţi asupra
modului îngrijit de lucru, a poziţiei
corecte a corpului, după care încep
lucrul. Se va acorda sprijin individual
sau colectiv, după caz.
Vom organiza o expoziție în sala de
grupă cu lucrarile realizate, le solicit să
analizeze lucrarile prin metoda „Turul
galeriei”, și să-și exprime părerea
despre modul de realizare, în funcție de
criteriile date la începutul activității, Jocul
după care copiii vor ieşi la baie pentru a
se spăla pe mâini cu tranziţia: „Hai, cu
toţii împreună!”
La întoarcerea de la baie se vor
prezenta copiilor centrele de interes
(ALA1) unde vor desfăşura activităţile
liber alese. Prin procedeul „Mâna
oarbă”- copiii își aleg sectoarele de
activitate și li se explică ce au de făcut.
Se îndreptă spre centrele de interes unul
după altul:
„Unu, doi, unu, doi, Șase, șapte, opt,
Să nu facem tărăboi.
Trei, patru, cinci, Explicaţia Fișă individuală
O să mă așez aici. interdisciplinară,
Șase, șapte, opt, Demonstraţia creioane,creioane
Am să vă arăt ce pot. colorate Observarea
Nouă, zece, Exerciţiul Cuburi de lemn, comportamentului
Nimeni nu mă-ntrece.” truse Lego copiilor
Măsuţele aranjate corespunzător a trei Munca pe
centre vor avea pe ele câte un jeton grupuri mici Foarfece, lipici,
reprezentând o insectă. Copiii stau în cub de hârtie,
semicerc, fiecare dintre ei va fi chemat jetoane cu
să extragă din coșuleț un jeton pe care insecte
este reprezentat o insectă identică cu cea
de pe măsuță. Copiii care au medalioane
cu insecta respectivă pornesc după
educatoare, care îşi continuă mersul
până la centrul cu jetonul pe care este Analiza lucrărilor
reprezentată o mămăruță, fluturaș, Turul galeriei
respectiv albină. Jocul continuă până Aprecieri verbale
când toţi copiii se aşează la centre și Consersaţia
recită versurile:
„Dar să-ncepem lucrul
Încheierea Și s-avem mult spor
activității Azi lucrează fiecare,
Cu ce are la sector.
Se analizează materialele puse la
dispoziţie, se vor explica sarcinile şi se Conversația
va demonstra modul de lucru pentru
fiecare centru:
Stiință: ,,La lucru cu Observarea
insectele”- fisă individuală comportamentului
interdisciplinară- la acest sector copiii Săculeț cu copiilor în timpul
vor rezolva cerințele fișei individuale de Explicaţia greutăți jocurilor
lucru puse la dispoziție.
Construcţii: ,,Trasee pentru Jocul
furnici”- la acest sector copiii vor
construi utilizând piese lego și cuburi de
lemn, trasee de furnici.
Artă: „ Cubul insectelor” –
decupare + lipire - la acest sector copiii
vor realiza “Cubul insectelor”, decupând
și lipind insecte pe fiecare față a acestuia.
În timp ce copiii lucrează, îi voi Recompense
îndruma și urmări îndeaproape. Voi da Aprecieri finale,
explicațiile necesare acolo unde intervin individuale și
dificultăți, voi monitoriza activitatea la colective
fiecare sector și voi interveni daca este
cazul.
După ducerea la bun sfârşit a sarcinilor
date, materialele realizate la fiecare
centru de interes se vor aşeza pe o
măsuţă urmând a fi analizate şi
discutate.
Se vor face aprecieri verbale asupra
modului de participare a copiilor la
activitate.
Cu tranziţia ,,Bat din palme”, copiii vor
ieşi la baie.
ALA2
La revenirea în sala de grupă furnica le
spune copiilor că îi admiră foarte mult
pentru munca depusă astăzi și hărnicia
de care au dat dovadă, iar bondarul a
învățat cât de importantă este hărnicia și
faptul de ai ajuta pe cei din jurul lui.
Copiii vor fi invitați de către furnică si
bondar să se joace un joc distractiv care
se numește „Cursa furnicilor şi a
bondarilor”. Copiii sunt împărţiţi în
două grupe: grupa Furnicilor şi grupa
Bondarilor, așezați în rând unul după
celălalt, iar în fața lor este amenajat un
traseu îngust de alergare (un labirint);
câte un copil din fiecare grupă va fi, pe
rând furnică şi bondar și vor alerga
împreună pe acest traseu, având o
greutate de cărat până la finalul acestuia;
copiii care se vor dezechilibra în timpul
alergării vor fi eliminați din joc; acesta
se va repeta pentru fiecare copil în parte
din fiecare grupă; echipa care câștigă
cursa va fi recompensată cu aplauze din
partea colegilor.
La finalul activităţii toţi copiii vor fi
recompensaţi de către furnică și bondar,
cu dulciuri sub formă de mămăruţe,
pentru faptele lor bune și frumoase.
Voi face aprecieri asupra modului de
lucru și a comportamentului copiilor.
Anexa 2
Harnicul găsește întotdeauna de lucru.
Leneșul fuge când e vorba de
muncă, dar vine cel dintâi când
e vorba de mâncare.