Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect de activitate integrata

Clasa: pregatitoare

Data:

Aria curriculara: Matematica si stiinte

Disciplina: COMUNICARE IN LIMBA ROMANA

MATEMATICA SI EXPLORAREA MEDIULUI

MUZICA SI MISCARE

ARTE VIZUALE SI ABILITATI PRACTICE

Unitatea tematica: Intamplari cu furnici

Subiectul: Recapitulare numerele 1-5

Forma de organizare: integrata

Tipul lectiei: verificare de cunostinte

Competente specifice: MEM 1.3 Ordonarea numerelor in concentrul 0-31

1.1 Recunoasterea numerelor in concentrul 0- 31

1.2 Compararea numerelor in concentrul 0-31


CLR.1.1 Identificarea semnificatiei unui mesaj scurt pe teme familiar,rostit clar si rar

AVAP 1.1 Sesizarea semnificatiei unui mesaj visual simplu,exprimat prin desen/picture/colaj/film/desen animat,care
reflecta un context familiar

MM. 1.3 Receptarea sunetelor emise de jucariile musicale si percutia corporala

3.2 Executarea uni dans cu miscari repetate,pe un cantec simplu

Obiectivul fundamental: Evaluarea cunoştinţelor referitoare la numeraţia în limitele 1-5

Obiective operaţionale: O1 să verbalizeze acţiunile, utilizând un limbaj matematic adecvat;

O2 sa recite poeziile cerute

O3 să rezolve individual sarcinile fişei;


O4 sa danseze pe muzica
Strategii didactice:

1. Metode şi procedee: Conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea,joc balanta


2. Mijloace de invatamant: pahare de plastic cu seminte de porumb,fasole si piper,tabla,creta,fisa de lucru,creioane colorate,laptop,
omida
3. Forma de organizare: frontal si individuala
4. Resurse umane: 22 elevi
5. Resurse temporale : 3o min+ 15 min Joc muzical “Statuile”
6. Resurse spatiale : Sala de clasa

Bibliografie:
V. Preda, M. Pletea, F. Grama, A. Cocoş, D. Oprea, M. Călin, - „ Ghid pentru proiecte tematice”, Ed. Humanitas Educaţional,
Bucureşti, 2005

Daniela Stoicescu,Daniela Besliu,Otilia Brebenel,Gheoghita Dorobantu,Aniela Mancas,-Documentele profesorului pentru clasa


pregatitoare, Ed. Sigma,Bucuresti, 2013
Demersul didactic

Etapele Competente Continut didactic Metode Mijloace Forma de Evaluarea


organizare
lectiei specifice
Momentul Se amenajează spaţiul clasei într-o manieră Conversatia Frontal
organizatoric
Observatia
optimă desfăşurării activităţilor propuse.

Reactualizar CLR 1.2; 1.3 Solicit doi copii sa recite Balada uni greier Problematizare Frontal Evaluare orală
ea a
mic si o “O furnica”.
cunostintelor Individual
Ce poveste am invatat saptamana trecuta? Conversatia Observaţia
( Intamplari cu furnici)
Observatia
Despre ce este vorba in acea poveste.
Ce fac furnicile in musuroi?

Captarea Una din furnicutele noastre este foarte Conversatia Frontal Evaluare orală
Observatia
atentiei suparata pentru ca s-a incurcat la
numarat.Prietenele ei au ras de ea si au lasat-
Omida
o singura.Vreti sa o ajutam sis a o invatam sa
Fisa cu
numere? indicatitii
Ea stie cat suntem noi de isteti si ne-a ne-a
Observaţia
lasat cateva sarcini de lucru pe corpul omidei
pe care am realizat-o noi ieri.
Transmiterea MEM 1.1 Pana la cat am invatat noi sa numaram? Problematizarea Frontal Evaluare orală
Individual
cunostintelor Un copil o sa aduca sarcina de lucru ,care
este lipita pe primul cerc de la omida.
Proba I: Numara crescator pana la 5.
Numara descrascator de la 5.
Un copil o sa aduca sarcina de lucru ,care
Omida Observaţia
este lipita pe al doilea cerc de la omida.
Proba nr. 2:” Jocul Balanta”
Omida
Acum as dori sa va jucati un joc numit “ Fisa cu
indicatitii
Balanta”.
MEM 1.4 Ce aveti pe masute?(intuirea materialului)
Prima data as dori sa asezati cu grija pe
masute continutul paharelor.
Ce ati avut in pahare? ( piper,porumb si
fasole).
Ce trebuie sa faceti? Prima data trebuie sa
asezati pe grupe semintele: grupa boabelor de
fasole,grupa boabelor de porumb si grupa
boabelor de piper.
Copiii sunt solicitaţi să răspundă la întrebări.
Cate boabe de piper ati avut?
Un copil raspunde,iar altul scrie pe tabla
numarul.
Cate boabe de porumb ati avut ?
Un copil raspunde,iar altul scrie pe tabla
numarul.
Si cate de fasole?
Un copil raspunde,iar altul scrie pe tabla
numarul.
Acum vreau sa egalati fasolea cu porumbul.
Cate boabe de fasole ati luat?
(2 boabe).
Un copil spune cate boabe de fasole a luat,iar
un altul arata cu un indicator cifra 2.
Vreau sa asezati atatea boabe de porumb in
grupa piperului cate boabe de piper sunt.
Un copil o sa aduca sarcina de lucru ,care
este lipita pe al treilea cerc de la omida.
Proba III: Care sunt vecinii numerelor scrise
MEM 1.3 pe tabla? (numerele scrise pe table sunt
1,3,4).
Cate un copil va trece la table si va scrie
vecinii numerelor 1,3,4.
Un copil o sa aduca sarcina de lucru ,care
este lipita pe al patrulea cerc de la omida.
Proba IV: De cate ori bat din palme?
MM 1.3 Bat din palme,iar cate un copil imi va spune
de cate ori am batut.
Obtinerea MEM 1.2 Proba V: Revolvati fisa de lucru Explicatia Fisa de Individual Evaluare scrisa
performantei AVAP 2.5 Trebuie sa colorati atatea insect cate va Observatia lucru
indica cifra. Creioanele Observaţia
colorate
Incheierea MM 3.2 Furnicuta s-a bucurat foarte mult ca ati stiut Observatia Laptop frontal Evaluare
actiivitatii sa rezolvati toate cerintele si acum va invita globala
la un joc muzical numit “Statuile”.

Fisa de lucru

Coloreaza atatea insecte cate iti arata cifra.

3
5 3

4
1

S-ar putea să vă placă și