Sunteți pe pagina 1din 14

Grdinia cu program normal nr.

5 Pooloaca

Ridichea uria

Proiect didactic integrat

Educatoare:Malia Ioana- Clina


Grdinia cu program normal nr.5 Pooloaca
Grupa: Combinat
Tema de studiu:Cnd /cum i de ce se ntmpl?
Tema sptmnal:Legume de primvar
Tema zilei:Ridichea uria
Categoria de activitate: Activitate integrat pe o zi (ADP+ALA1+ADE+ALA2)
Tipul de activitate:comunicare,nsuire de noi cunotine,formare de priceperi i
deprinderi
Forma de organizare:frontal ,individual ,pe grupuri
Scopul activitii:mbogirea vocabularului,,cosolidarea cunotinelor i deprinderilor
practice
Activiti de nvare:
Domenii experieniale;
1.Domeniul limb i comunicare(educarea limbajului)
Ridichea uria-povestea educatoarei
2.Domeniul om i societate(activitate practic)
Coul cu ridichi-aplicaie
Centre de interes:
1.Centrul ART:Colorm personajele din poveste
2.Centrul TIINDin jumti-ntreg
Sorteaz ridichiile dup mrime(mare-mic)
Coulee cu 1-5 ridichii
3.Centrul BIBLIOTEC: Titlul povestirii
Obiective operaionale urmrite:
Activiti pe domenii experieniale:
O1.S asculte cu atenie coninutul povestirii
O2.S rspund la ntrebrile educatoarei n propoziii corecte din punct de
vedere gramatical
O3.S redea povestirea n cuvinte proprii(cu ajutor acordat privind imaginea)
O4.S lipeasc hrtia colorat corespunztor realiznd coul cu ridichi
O5.S analizeze pe baza unor criterii clare lucrarea realizat
Activiti pe centre de interes
Centrul ART
O1.S coloreze corespunztor personajele din povestea Ridichea uria
Centrul TIIN
O1.S numere n limitele 1-5

O2.S fac corespondena ntre cifra i cantitate i invers


Centrul BIBLIOTEC
O1.S scrie titlul povestirii, fiind ajutai de liniile punctate
O2.S mnuiasc corect ustensilele de scris
Strategii didactice
Metode i procedee:conversaia,explicaia,expunerea,povestirea,trierea
aseriunii
Material didactic:o ridiche uria,un co cu ridichi,coulee cu cifre(1-5),jumti
de ridiche,fie de colorat ,culori,buci de hrtie creponat,lipici,
imagini din povesteaRidichea uria,ecusoane, buline de culoare verde si
roie.
Bibliografie:
1.Metodica activitilor instructiv-educative n grdinia de copii;
EdituraGheorghe-Cartu Alexandru,Craiova-2009;
2.Ghid pentru proiecte tematice
Activiti integrate pentru precolari(3-5 ani)/DPH2008.
3.Activitatea integrat din grdini-Ghid pentru cadrele didactice din nvmntul
preuniversitar,DPH-2008.

Scenariul zilei
Ridichea uria
ntlnirea de diminea
Copiii sunt aezai n semicerc pentru a putea stabili un contact vizual cu toi
membrii grupei .Dup rostesc urmtoarele versuri:
Dimineaa a sosit
Toi copiii au venit
n cerc s ne adunm
Cu toiii s ne salutm
Salutul pornete de la educatoare i este continuat de toi membrii grupei:
Bun dimineaa
M bucur c ai revenit,
ncepe acum o noua zi
Bun dimineaa, dragi copii!
Vom completa calendarul naturii ,prezena i vom recita o poezie despre
legumele de primvar (Anexa 1).
mprtirea cu ceilali, unde copiii vor discuta despre leguma preferat
Noutatea zilei
Le art copiilor o ridiche uria i le spun c am gsit-o n drum spre
grdini.Aceasta mi-a spus c este foarte trist , deoarece pe timpul nopii s-a
certat cu ridichiile negre i nu le-a putut ine piept deoarece erau mai numeroase
chiar dac ea este att de mare.Le propun copiilor s nveselim ridichea uria i
s realizm un co mare cu ridichi, unde fiecare copil va primi cte o siluet de
ridiche i va trebui s lipeasc hrtie creponat pe suprafaa acesteia, folosind
tehnica de rupere, mototolire i lipire .
Aezarea la msue se va face prin cntecelulAlunelu .
Dup ce vor termina de realizat activitatea practic propus, copiii vor fi
invitai la grupul sanitar recitnd versurile:
Haide s ne adunm /La spalat noi s plecm/Unu,doi ,unu,doi/
Hai i tu n rnd cu noi
Dup servirea gustrii, le spun copiilor c n drum spre grdini ,ridichea
uria mi-a spus o poveste foarte frumoas n care personajul principal era chiar
sora ei i i ntreb dac vor s o asculte i ei.

Urmeaz povesteaRidichea uria . n urm, voi propune un joc de


atenie , prin care se va evalua modul n care au fost ateni copiii la lectura
povestirii.
n vederea obinerii performanei, copiii se vor ndrepta ctre centrele de
interes deschise pentru a realiza macheta povestirii Ridichea uria
La ART coloreaz cele ase personaje din poveste .
La BIBLIOTEC se va scrie titlul povestirii, ajutai fiind de liniile punctate.
La TIIN rezolvm fia de lucru, fcnd corespondena ntre cantitate i cifra
corespunztoare.
Trecerea la centrele de interes deschise o vom face prin intermediul versurilor:
Haidei s ne adunm / La plimbare s plecm/O machet s realizm /
Unu,doi, unu ,doi/Hai i tu n rnd cu noi.
Finalitatea zilei o va reprezenta ansamblarea machetei i evaluarea
modului de lucru a copiilor, ct i aprecierile pentru munca depus.

Demers didactic
Eveniment

Coninutul tiinific

Strategii

Evaluare

didactic
1.Organizarea
activitii
2.Captarea
ateniei
3.Anunarea
temei i a
obiectivelor

didactice
Se amenajeaz spaiul educaional
Se pregtete materialul didactic
Se organizeaz colectivul de copii
O voi face nc din cadrul ntlnirii de diminea, Conversaia
cnd le voi prezenta la noutatea zilei
sub form de surpriz o ridiche uria.
Le propun copiilor s nveselim ridichea
Conversaia
uria fcndu-i ct mai multe surioare pentru
a le ine piept ridichiilor negre.Astfel vor
realiza ridichi ,se vor juca cu ridichi i vor
asculta o poveste despre sora
ridichei noastre,o ridiche la fel de uria.

4.Desfurarea Se va cnta cntecul Alunelu(Anexa 2), timp


activitii
n care copiii se aeaz la msue unde vor realiza
ridichi prin lipirea de hrtie creponat, astfel
realiznd un co cu ridichi, spre marea bucurie
a ridichei noastre.(Anexa 3)
Voi explica i voi demonstra modul de lucru
nclzirea muchilor mici ai minii (Anexa 4)
Voi urmri ndeaproape fiecare copil,voi da
indicaiile necesare pentru a termina lucrarea.
Dup ce copiii termin de rezolvat sarcina, le
amintesc c n drum spre grdini
ridichea mi-a spus o poveste i-i ntreb dac
vor s o asculte i ei.
Povestea se numeteRidichea uria(Anexa 5)
Voi expune coninutul povestirii folosind
gestica,mimica i inflexiuni ale vocii.
La finalul lecturii, voi prezenta i
planele corespunztoare fiecrei secvene.
Cu ajutorul ntrebrilor copiii vor expune
coninutul povestirii conform planului
principal de idei redate prin imagini.
1.Primvara moul sdete legume
2.Moul gsete ridichea uria,vrea s o
duc acas dar nu reuete s o scoat din
pmnt

Conversaia

Observarea
comportamentului
iniial
interesul
pentru
activitate
Cnt

Explicaia
Demonstraia
Exerciiul

Conversaia
Expun
coninutul
povetii
Expunerea

3.Moul o cheam pe bab s l ajute s


scoat ridichea dar nu reuesc
4.Baba o cheam pe nepoic s-i ajute,dar nu
reuesc
5.Nepoica l cheam pe cel s-i ajute s
scoat ridichea dar tot nu reuesc
6.Celul o cheam pe pisicu,dar n zadar
7.Pisicua l cheam pe oricel s-i ajute i c
prin minune aceasta iese
Voi insista pe mesajul educativ al povestirii
Unde-s muli puterea crete
Le propun copiilor s jucm un joc Fals sau
Adevrat.Fiecare copil primete dou buline
una de culoarea verde,alta de culoarea roie
cu ajutorul crora vor rspunde la ntrebri.
Verde pentru adevarat ;rou pentru fals.
-Povestea se numeteRidichea Roie?
-Moul a scos singur ridichea?
-Baba a chemat celul n ajutor?
-Celul a chemat pisica n ajutor?
-Pisica a chemat oricelul?
-Moul ,baba,celul,pisica ,oricelul strigau :
Hei-rup,hei-rup?
5.Obinerea
performanei

6.Evaluarea
performanei

n vederea realizrii unei machete pentru


povesteaRidichea uria,voi prezenta
copiilor centrele deschise i
obiectivele de realizat.Fiecare copil va
alege centrul n funcie de ecusonul
aezat n piept, simboliznd o ridiche de culoare
roie, neagr , respectiv alb.
La sectorul Art coloreaz personajele din
poveste.(Anexa 6)
La tiin s rezolve fia de lucru.
La Bibliotec scrie titlul povetii.(Anexa 7)
Dup ce vor termina, voi aeza pe un panou,
mpreun cu copiii siluetele personajelor n
ordinea firului povetii.
Le voi propune copiilor un joc de atenie, prin

Exerciiul

Rspund la
ntrebri
cu ajutorul
paletelor

Trierea
aseriunii

Colorarea
Explicaia
Exerciiul

Recunoaterea ci
Raportarea
la numr
Scrierea

Panoul

Aezarea
n ordinea
corect
a personajelor

7.ncheierea
activitii

care le voi cere s nchid ochii, eu schimbnd


n acest timp ordinea personajelor de pe panou,
iar ei vor trebui s observe i s restabileasc
ordinea corect a siluetelor.
Voi face aprecieri asupra modului n care au
participat la activitate.

Anexa 1

LEGUME TIMPURII

Observarea i
corectarea .
Conversaia

de Paula Cojocaru
ntr-o zi de diminea
Merg cu mama la pia
Ca s cumpere legume
C sunt proaspete i bune.
Pe tarabe, dragi copii
Vezi legume timpurii
Ridichi, ceapa i salat
Plin este piaa toat
i spanac i ptrunjei
Poi s pui n cos ce vrei
Mama le ia pentru mine
C au multe vitamine
Iar eu le consum voios
S cresc mare, sntos.

Anexa 2
Alunelu

Alunelu, alunelu hai la joc


S ne fie, s ne fie cu noroc.
Cine-n hor o s joace
Mare,mare se va face,
Cine n-o juca defel
S rmn mititel.

Anexa 3

Anexa 4

1. Palmele nu stau deloc,


Ci se pregatesc de joc.
Degetele-mi sunt petale,
Se deschid ca la o floare.
2. Bate vantul ne-ncetat,
Degetele le-am miscat.
Spre stanga sau dreapta mea,
Le miscam noi uite-asa!
3. Ploaia cade ne-ncetat,
Varful degetelor bat
Iar apoi le rasfiram
Si la un pian cantam.

Anexa 5

Ridichea uria
poveste popular
Bunicul a pus n grdini o ridiche i a crescut
ridichea aceea mare, mare, ct capul omului, i mai mare.
ntr-o zi bunicul a ncercat s smulg ridichea din pmnt;
i apucnd-o de frunze trage i trage...iar ridichea nu s-a
lsat deloc.
Moul a chemat i pe baba. Baba s-a prins de mijlocul
moneagului, moneagul de frunzele ridichii i trag, trag,
dar ridichea nu s-a smuls.A chemat baba i o nepoat.
Nepoica s-a prins cu amndou minile de mijlocul babei,
baba de mo i moul de ridiche. Trag, trag, trag, dar
ridichea nu s-a smuls. Nepoica a chemat celuul.
Celuul s-a agat de poala nepoici, nepoica de mijlocul
babei, baba de mo i moul de ridiche i trag, trag, dar
ridichea nu s-a smuls. Iaca i pisica s ajute i ea la scos
ridichea. Pisica s-a agat de coada celului, celuul de
poala nepoici, nepoica de mijlocul babei, baba de
moneag i trag, trag, trag, dar ridichea tot nu s-a smuls.
- Stai c mai aduc eu un tovar n ajutor! zice pisica. i a
chemat pe oarece.
Se prinde oarecele de coada pisicii, pisica de celu,
celuul de nepoic, nepoica de bunic, bunica de mo,
moul de ridiche i trag, trag...ridichea s-a smuls.

Anexa 6

S-ar putea să vă placă și