Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invatamant: Scoala Gimnaziala ,,Stefan Cel Mare”


Data:17.05.2022
Clasa:pregatitoare
Profesor coordinator: Spataru Aina
Profesor metodist:Stoican Oana
Aria Curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Disciplina:Matematica si explorarea mediului
Subiectul: Numerele naturale in concentrul 0-31
Tipul lectiei:Recapitulare si sistematizare a cunostintelor
Discipline integrate: muzica si miscare

COMPETENTE SPECIFICE VIZATE:


Matematica si exploatarea mediului
1.1 Recunoasterea si scrierea numerelor in concentrul 0-31;
1.2 Efectuarea adunarii si scaderii in concentrul 0-31 ,prin adaugarea/extragerea a 1-5
elemente dintr-o multime data;
Muzica si miscare
2.1. Cantarea individuala sau in grup ,asociind miscarea sugerata de text si ritm;

OBIECTIVE OPERATIONALE:
Cognitive
O1-sa utilizeze terminologia matematica pe tot parcurul lectiei;
O2- sa recunoasca numerele mai mari/mici din perechile de numere date;
O3- sa identifice vecinii unui numar din concentrul 0-31;
O4- sa compare numerele naturale in concentrul 0-31;
Afective:
O5-sa participle cu interes la activitate , implicandu-se la rezolvarea sarcinilor;
Psiho-motrice:
O6- sa pastreze o pozitie adecvata in banca pe tot parcursul activitatii;

STRATEGII DIDACTICE
RESURSE
Procedurale:
 Metode si procedee : conversatia,observatia,explicatia,exercitiul,expunerea;
 Forme de organizare: frontala si independenta;
Materiale:
 Fise de lucru, ,sarcini matematice ,plansa cu exercitii;
Timp: 50 minute

Bibliografie:
-Curriculum National Programe scolare pentru invatamantul primar , Matematică explorarea
mediului - Clasa Pregătimare , București , 2011;
- Neagu , Mihaela , Mocam , Minara , Metodica predarii matematicil la ciclul primar , Ed . Polimm ,
2007 ;

Nr. Etapele Ob. Activitatea Activitatea elevilor Metode si Mijloace Forme de


Crt. lectiei/timp Op. propunatoarei procedee de invata- Organizare
mant
1. Moment Creez conditiile Elevii se pregatesc Frontala
organizatoric optime pentru buna pentru activitate.
desfasurare a lectiei.
Pregatesc materiale
didactice necesare.
3 min.
2. Aceata se va realiza Conversatia Individual
Reactualiza- printr-o serie de Noi am invatat sa
rea O1 intrebari legat de numaram pana la 31.
ceea ce au invatat ei
cunostinte-
pana acum la
lor matematica.
Verificarea
terminologiei
matematice. Sa numaram crecator
Copii,pana la cat ati
2 min inseamna sa
invatat voi a
numaram de la mic la
numarati?
Ce inseamna sa mare.
numaram crescator?

Sa numaram
Dar descrescator? descrescator
inseamna sa
numaram de la mare
la mic.
O1
Numerele care se Conversatia Individual
aduna se numesc
Cum se numesc termeni.
numerele care se
aduna?
Primul numar al
scaderii se numeste
decazut.

Cum se numeste
O1
primul numar al Individual
scaderii? Conversatia
Al doilea numar se
numeste scazator.

Dar al doilea?

Rezultatul scaderii se
numeste diferenta.

Cum se numeste
rezultatul scaderii?
3. Captarea O3 Captarea atentiei Elevii sunt foarte Conversatia Forme Frontal
atentiei se va realiza prin incantati prezentand geometric
cateva ghicitori dorinta si interes. e pe care
5min care vor fi scrise pe sunt scrise
Expunere
diverse forme ghicitori
geometrice
colorate.

Ghicitorile
presupun operatii Explicatia
de adunare si
scadere.
Explicatia: Voi
numi cate un
copil,voi citi
ghicitoarea ,iar
acesta va
raspunde.
Individual
Exemple :

1.Opt randunici 1. Exercitiul


stau pe gard. 8-1=7 randunici
Una a zburat,
Se scalda la soare.
Cate mai sunt
oare?
2.
2. Sase pestisori 6+1=7 pestisori
inoata
In acvariul de la
poarta,
Dar n-am numarat
bine:
Unul este-n plus,
Ce bine!
Socotiti Individual
acum,copii,
Cati pestisori or fi?

3. Doua caiete am 3.
cumparat, 2+1=3 caiete
Tata unul mi-a mai
dat
Si le-a pus
deoparte.
Cate sunt de
toate?
4.
4.In casuta din
7-2=5 pitici
padure
Stau cei 7 piticei
Daca 2 sunt dupa Conversatia
mure
Cati acasa-s
cumintei? Exercitiul
O2 5.
6+2=8 vrabii
5.Pe o creanga
cam uscata
6 vrabii stau la
cearta
Inca doua au venit
4. Carei suma la
sfarsi?

O3
Voi anunta titlul
lectiei:
Anuntarea
Consolidare in
temei si a
concentrul 0-31
obiectivelor ( adunari si scaderi
cu si fara trecere
peste ordin;
O4
probleme cu o
O5
operatie).
Le voi prezenta
elevilor obiectivele
lectiei: veti
idenifica si scrie Frontal
numerele,veti
compara
numerele,veti
preciza ,,vecinii” Elevii asculta cu
unui numar,veti atentie obiectivele ce
Numara crescator trebuie indeplinite
si
descrescator ,veti
efectua adunari si
scaderi in
concentrul 0-31 cu
si fara trecere
peste ordin,veti
rezolva probleme
ce se rezolva
printr-o singura
operatie,fie
adunare,fie
scadere.
5. Desfasurare Dupa ce le-am Conversatia Fisa de Frontal
a lectiei captat atentia si le- lucru
am prezentat tema
si obiectivele,vom
trece la rezolvarea
unei fise de lucru
ce cuprinde Explicatia
exercitii de la
O2 simplu la complex. Fiecare elev
Anexa 1 primeste fisa de
lucru.
Voi imparti fisele
de lucru fiecarui
elevsi dup ace m-
am asigurat ca Frontal
O3 Conversatia Individual
totul este in
regula,voi incepe
cu explicatiile. Copii sunt atenti la
Isi vor scrie explicatii. Explicatia
numele si
O4 Fise de
prenumele.
Exercitiul lucru
Dupa aceea le voi
citi cerinta
primului exercitiu
si le voi explica
astfel:fiecare
dintre voi va
rezolva pe fisa de
lucru,iar in acelasi
timp va veni cineva
la tabla pentru a
scrie rezolvarea.
Asa vom proceda
si la urmatoarele
exercitii.

6. Fixarea/ Fixarea si Elevii sunt incantati plansa Conversati Frontal


consolidarea consolidarea de noul exercitiu si a
cunostintelo cunostintelor se va asteapta cu
r realiza astfel: voi nerabdare sa iasa la
lipi pe table o tabla
Expunerea
plansa pe care se
vor afla niste
calculi matematice
in partea
stanga,iar in Problema- Individual
partea dreapta tizarea
rezultatele
acestora
amestecate. Elevii
trebuie sa
uneasca printr-o
sageata raspunsul
corect al calculului.
7. Incheierea Se fac aprcieri Elevii asculta cu Bulinute in Aprecieri
activitatii asupa activitatii. atentie aprecierile forma de verbal
Elevii care s-au facute. floare
2 min implicat activ in
activitate vor primi
bulinute in forma Recompense
de floare Se fac
apecieri asupa
activitatii.
Elevii care s-au
implicat activ in
activitate vor primi
bulinute in forma
de floare

Nume:
Data:

FISA DE LUCRU

1. Coloreaza cu portocaliu, floarea cu cifra mai mare din fiecare pereche.


2.Incercuieste numarul mai mic din urmatoarele perechi de numere:
31 si 17 ; 29 si 14 ; 30 si 29 ; 5 si 19 ; 27 si 12 ; 25 si 23.
3.Realizeaza corespondenta intre multimi si compara numarul de elemente al
multimilor:

4.Scrie numerele:
a) De la 15 la 31;

b) Cuprinse intre 6 si 13;

c) mai mari decat 23 si mai mici decat 31.


5.Scrie vecinii numerelor:
………. 17 ……… ; ……… 23 .……. ; …….. 30 ….… ; ……. 5 ……. ; …….. 12 ……. .
6.Descompune numerele in zeci si unitati:

16 26 18 9

7.Calculeaza :
2 + 4 = 1 2 - 1 1 =

1 2 + 1 4 = 3 0 - 1 5 =

2 1 + 9 = 2 8 - 1 4 =

8.Continua dupa model:

S-ar putea să vă placă și