Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Plan de lecție
Unitatea de învăţământ: Grădiniţa cu P.P. Nr. 36 Sibiu
Data: 30.03.2022
Grupa: Mijlocie
Profesor: Bratu Luciana-Ștefania
Tema activitatii: ‚,În grădina de legume”
Domeniul de activitate: DȘ-Cunoașterea mediului
Forma de realizare: joc didactic
Tipul de activitate: consolidarea şi verificarea cunoştinţelor

Scopul: Verificarea cunoştinţelor copiilor despre legumele timpurii

Dimensiuni ale dezvoltării:

A.2. Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării;

C.2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);

E.3. Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare.

Competențe vizate:

A.2.1. Utilizează simţurile (văzul, auzul, simţul tactil, mirosul etc.) în interacţiunea cu mediul apropiat ;

C.2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;

E.3.1. Evidenţiează caracteristicile unor obiecte localizate în spaţiul înconjurător;

Obiective operaționale:
O1 -să recunoască legumele timpurii (salată verde, ridiche, ceapă verde, spanac, usturoi verde);

O2 -să exemplifice unele caracteristici despre legume (culoare, formă, miros etc);

O3 -să se grupeze în funcție de legumele primite pe medalion;

O4 -să execute sarcinile primite;

O5 - să mânuiască zarul conform indicațiilor primite;

O6 - să poziționeze corect legumele în „grădina cu răsaduri”

Sarcini didactice: Copiii sunt aşezaţi pe scăunele în formă de semicerc. Pe rând,va veni câte un
copil în faţă şi va extrage din coș câte o legumă de primăvară. Copilul ales răspunde la întrebarea
„Ce legumă este?” și va numi 2-3 caracteristici potrivite acesteia. În a doua parte a jocului copiii vor
primi medalioane cu legume timpurii imprimate. Aceștia se vor grupa în funcție de medalionul
primit, la leguma potrivită. Fiecare grupă va avea de îndeplinit câte o sarcină. De exemplu, copiii
grupați la salata verde vor sari într-un picior, copiii grupați la spanac vor aplauda, etc. În ultima
variantă a jocului copiii vor mânui cubul, după care vor poziționa în „grădina cu răsaduri” leguma
ilustrată pe cub.

Regulile jocului: -Copilul solicitat va veni în fața și va alege o legumă din coș.

-Copiii se grupează în funcție de medalion în jurul legumelor.

-Aruncarea zarului și așezarea legumei la locul potrivit în „grădina cu răsaduri”.

Elemente de joc: mânuirea materialelor, aplauzele, recompense.

Metode şi procedee: conversaţia, observația, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul.

Mijloace didactice: coș, legume naturale, medalioane, cub, grădina de răsaduri, jetoane cu legume;

Forme de organizare: frontal, individual, pe grupuri

Durata: 20-25 min

Bibliografie:

,,Curriculum pentru învăţământ preşcolar”,2019;

,,Proiectarea didactică în învăţământul preşcolar”, Editura Activ, Bacău, 2003.

„Secrete metodice în didactica preșcolară”, Editura Casei Corpului Didactic Bacău, 2008
Desfășurarea activității
Etapele Ob. Prelucrarea conținutului Strategia didactică
activității Metode și Mijloace Forme de Evaluare

procedee didactice organizae


Momentul Organizarea spațiului și asigurarea condițiilor Frontal Observ
organizatoric optime pentru buna desfășurare a activității Conversația comportamentul
- Pregătirea materialului didactic; copiilor
- Așezarea ordonată, pe scăunele în formă de
semicerc, a copiilor în sala de grupă.
Captarea Se va face prin prezentarea coșului-surpriză, Conversația Coș-surpriză
atenției în care se vor afla legumele de primăvară. Observația Legume Frontal

naturale
Anunțarea „Primăvara aduce odată cu razele calde de Frontal Observ interesul
temei soare şi legume pline de vitamine de care Explicația manifestat de
trebuie să profităm din plin. Ridichile, copii
usturoiul verde, spanacul, salata verde, ceapa
verde sunt câteva dintre acestea.”
Se anunţă titlul jocului didactic „În grădina de
legume” şi apoi se explică, în termeni
accesibili copiilor, obiectivele propuse pentru
realizare.
Se prezintă copiilor regulile jocului şi
Dirijarea elementele de joc.
învățării Capacitatea de
Se execută un joc de probă.
însuşire a
Jocul propriu-zis
Frontal
sarcinilor de
Varianta 1: Coșul cu
lucru
Copiii vor veni, pe rând, în faţă, vor alege Explicaţia legume
O1 din coș o legumă, pe care o vor recunoaște, naturale
denumi și vor spune câteva caracteristici Observația Individual
despre aceasta.
Ceapa verde –Alcătuită din rădăcina, bulbul,
O2 Demonstraţia
cozile - tubulare, cu formă alungită. Conţine
Apreciere
multă vitamina C şi ajută la înlăturarea
verbală
bacteriilor din organism. Exerciţiul
Usturoiul – Alcătuit din rădăcina, tulpina
subpământeană (bulb- căţei); cozile - frunze
plate, spre deosebire de cele tubulare, la Jocul
ceapă.
Este un adevărat medicament, deoarece
conţine vitamine şi substanţe minerale (mult
magneziu, potasiu, fier) care, la fel ca restul
legumelor ne fac voinici şi sănătoşi.
Ridichea – Alcătuită din rădăcină, bulbul,
roz sau alb, frunze.
Este o legumă foarte hrănitoare şi, la fel ca
ceapa verde, conţine multă vitamina C şi fier.
Pe grupuri
Salata verde - Salata verde seamănă cu varza,
dar frunzele, sunt aşezate altfel. Acestea au
culoarea verde, sunt mari si late. Frunzele de
salată conţin săruri minerale printre care se
numără magneziu, zinc şi o grămadă de
vitamine care ne fac voinici.
Spanac - Alcătuit din rădăcină, tulpină și
Frunze. Este o legumă verde, care este o sursă
bogată în minerale, vitamine, pigmenți și Medalioane
fitonutrienți cu legume

Varianta 2:
O3 Exerciţiul
Voi împărți copiilor câte un medalion pe care

O4 este reprezentată o legumă de primăvară.


În fața lor, pe covor, voi așeza pe alocuri cele Jocul Apreciere
cinci legume: salata verde, spanacul, ceapa verbală
verde, ridichea, usturoiul verde.
La semnalul meu (bătaia din palme), copiii se
vor grupa în jurul legumei reprezentate pe
medalion. După ce s-au grupat, voi preciza
pentru fiecare grupă câte o sarcina: să sară
într-un picior, să facă o piruetă, să sară ca
mingea, să tropăie din picioare, să aplaude etc.
Obținerea Complicarea jocului:
performanței O5 Le voi prezenta copiilor materialele: cubul cu Cubul Frontal Apreciere
Conversația verbală
legume, jetoane cu legume și grădina cu
O6 Jetoane cu
răsaduri.
Explicaţia legume Asigurarea
Copiii solicitați vor veni pe rând în față, vor
feedback-ului
arunca zarul și în funcție de leguma indicată
Demonstrația Grădina cu
vor așeza jetonul la locul potrivit în „grădina
răsaduri
cu răsaduri”
Încheierea Se fac aprecieri privind modul de desfăşurare Aprecieri
activității a activităţii, răspunsurile copiilor, Conversația Recompense Frontal verbale.
comportamentul.

S-ar putea să vă placă și