Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Grupa: Mijlocie
Gradinita: Smadovicioara
Educatoare: Ceanu Lidia Larisa
Data:27.11.2019
Tema anuala: ”Cand/cum si de ce se intampla?
Tema proiectului: ”Poveste de toamna”
Tema saptamanii: ”Surprizele Toamnei”
Tipul activitatii: Verificare si consolidare de cunostinte
Forma de organizare: Frontal ,individual,pe grupuri mici.
ACTIVITATI PE DOMENII EXPERENTIALE:
DOMENIUL OM SI SOCIETATE
Cosul toamnei – lipire, asamblare
SCOPUL ACTIVITATII : Verificarea și sistematizarea cunoștințelor despre fructele si legumele de
toamnă.
Obiective operationale:

 sa recunoasca si sa denumeasca instrumentele folosite in activitate ;

 sa lipeasca materialele puse la dispozitie intr-un mod original ;

 sa participe constient si activ la activitate, prin rezolvarea sarcinilor stabilite de educatoare.

 sa manifeste interes participand cu placere la activitate.

Strategii didactice :
Metode şi procedee :Observatia , explicatia , exercitiul , conversatia , turul galeriei.
Mijloace : Cos cu fructe si legume, fisa model, lipici, fructe si legume.

Bibliografie
 “Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii”, MEC, Bucuresti, 2000
 Revista invatamantului prescolar,Nr.1-2/2008, Bucuresti
 Noul curriculum national ptr. Invatamantul prescolar 2008
 E. Gongea, G. Reiu, S. Breban, „Activitati bazate pe inteligente multiple”.
 Ghid metodic: „Metode interactive de grup”, Ed. Arve

DESFASURAREA ACTIVITATII
Eveniment Continutul stiintific Strategiile didactice Evaluarea
didactic

1.Momentul Se creeaza conditii optime pentru -corectarea


organizatoric desfasurarea activitatilor: tinutei
-se aranjeaza mobilierul;
-se pregateste materialul didact

2.Captarea Se va realiza cu ajutorul cosului cu Fontal Conversatia -observarea


atentiei fructe si legume trimis de Zana Cosul cu fructe si comportamentul
Toamna. legume ui copiilor

3.Anuntarea Intuirea materialelor de pe masute. Frontal -observarea


temei si a Se va anunta tema: Cosul toamnei si Conversatia capacitatii de
obiectivelor modul de realizare al lucrarii: lipire, Explicatia mentinere a
asamblare. atentiei

4.Dirijarea Se arata plansa model. (Anexa 1) Modelul cosului -analiza


invatarii Se explica tehnica de lucru. Individual mişcărilor.
Se executa cateva exercitii pentru Conversaţia -modul de
incalzirea muschilor mici ai mainii. Explicaţia realizare al
(Anexa 2). Exerciţiul sarcinilor.
Se va da semnalul de incepere al Legume, fructe, -comportamentul
activitatii. cosulete, lipici copiilor
Se vor da indicatii acolo unde este
cazul.

5.Evaluarea Se va realiza o expozitie, copiii Metoda “Turul


spunandu-si propriile pareri, alegand Galeriei
cele mai frumoase lucrari şi motivand Conversatia autoevaluarea
alegerea facuta. Observatia

6.Incheierea Se vor face aprecieri individuale si Conversatia


activitatii colective asupra modului de
participare la activitate.
Anexa 2.

,, Degetele-mi sunt petale,

Le deschid ca pe o floare:

Boboc, floare, boboc, floare.

Ploaia cade ne-ncetat,

Varful degetelor bat,

Iar apoi le rasfiram

Si la pian noi cantam”

S-ar putea să vă placă și