Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 19.02.2015
Grădinița cu Program Prelungit Nr. 2, Arad
Grupa Mică B „Albinuțele”
Educatoare:
Tema: „Când/cum și de ce se întâmplă?”
Subtema: „Pentru mine, vitamine! – fructe exotice”
Tema zilei: „Pentru mine, vitamine!”
Scenariu didactic
Activități de dezvoltare personală (ADP)

Act ivitatea debutează cu întâlnirea de dimineață prin intermediul salutului. Copiii sunt salutați de către educatoare cu ajutorul versurilor:
„Dimineața a sosit
La grădiniță am venit.
În semicerc ne adunăm
Pe covor ne așezăm,
Cu toții să ne salutăm:
-Bună dimineața, dragi pitici,
Mă bucur că sunteți aici.
A-nceput o nouă zi,
Bună dimineața, copii!”
Copiii răspund salutului apoi intonează cântecul „Bună dimineața” împreună cu educatoarea.
Fiecare copil spune cum se numește, astfel se face prezența copiilor.
Voi descoperi împreună cu copiii anotimpul, ziua și starea vremii din ziua respectivă pentru acompleta calendarul naturii cu imaginile corespunzătoare.

Tranziții: Bat din palme clap, clap, clap


Din picioare trap, trap, trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Și spre centre să pornim!

1
Activităti liber alese

ALA 1 : Arii de stimulare

 Sectorul I: Nisip și apă


Subiectul activității: ‚‚Spălăm fructe’’
Mijloc de realizare: joc de construcții
Obiective operaționale: - să coopereze cu colegii în realizarea teme;
- să păstreze curăţenia la locul de joacă;
Material didactic: apă, castron, fructe
Metode și procedee: explicaţia, exercițiul, conversaţia
Desfășurarea activității: Copiii spală fructele în castron.
Evaluarea activității: Se fac aprecieri asupra modului de lucru, asupra temei realizate, originalitatea acesteia.

 Sectorul II: Bibliotecă


Subiectul activității: ‚‚Citim imagini despre fructe’’
Mijloc de realizare: citire de imagini
Obiective operaționale: - să descrie corect ceea ce observă în imagini;
Material didactic: imagini care ilustează fructele exotice
Metode și procedee: observaţia, conversaţia
Desfășurarea activității: Copiii descriu în cuvinte proprii ceea ce observă în imaginile prezentate de educatoare.
Evaluarea activității: Corectitudinea descrierii imaginilor.

Tranziții: Mâinile sus, mâinile jos


Stânga, dreapta dansăm frumos
Batem din palme, ne răsucim
Dăm din cap și ne oprim.

2
Activități pe domenii experiențiale (ADE)

Domeniul experiențial: Om și societate


Categoria de activitate: Activitate practic-gospodăreascî
Subiectul activității: „Salată de fructe”
Mijloc de realizare: activitate practic-gospodărească
Obiective de referință:
-să cunoască și să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activități practice;
-să fie capabil să realizeze lucrări practice, valorificând deprinderile de lucru însușite;
Obiective operaționale:
O1-să identifice materialele necesare realizării temei, observându-le;
O2- să execute corect exerciţiile de încălzire a muşchilor mici ai mâinii;
O3-să exerseze deprinderi practic-gospodărești, utilizând obiectele și materialele puse la dispoziție;
Mijloace de învățământ: plicuri, bonete de bucătari, -fructe exotice, cuțite, tăvi, castron, frișcă
Metode și procedee: exercițiul, observația, conversația, demonstrația, explicația
Bibliografie:
& MECT, „Curriculum pentru învățământul preșcolar”, Editura Didactica Publishing House, București, 2009

3
Obiective Activități de Strategii didactice
operaționale învățare Conținuturi esențiale Metode și Mijloace de Evaluare
procedee învățământ
-exerciții de Introducerea în activitate -exercițiul -intonarea
intonare Se realizează prin „Cântecul fructelor” intonat de copii împreună cu corectă a
educatoarea. cântecului

-exercitii de Anunțarea temei și a obiectivelor -explicaţia -plicuri -însuşirea


receptare a „Astazi este o zi specială pentru ca vom patrunde ,,In lumea -bonete de mesajului
mesajului bucătarilor”, cu probe surpriza pe care le vom rezolva folosindu-ne bucătari transmis
de ceea ce stim despre fructe. Copiii vor muncii pentru a finaliza cu
succes sarcinile din cele două plicuri (se va realiza activitățile liber
alese - ALA).
Pentru că am finalizat cu succes sarcinile din primul plic, putem
deschide al doilea plic,pentru a afla cerințele. Astazi vom fi bucătari
pricepuți si vom prepara ,,Salată de fructe” și pentru asta trebuie să ne
transformăm în bucătari.”
Fiecare copil primește câte o bonetă de bucătar.

O1-să identifice -exerciţii de Intuirea materialului -observația -fructe exotice, -denumirea


materialele observare „Ce avem pregătit pe măsuțe?” („...fructe, cuțite, tăvi, castron, frișcă, -exercițiul cuțite, tăvi, corectă a
necesare realizării spontană farfurii.”) castron, frișcă materialelor de
temei, observându- lucru
le;

-exerciții de Explicarea și demonstrarea procedeului de lucru -explicația -fructe exotice, -însuşirea


însușire a „Fiecare copil trebuie să taie fructele pe tavă, în bucăți mici, apoi -demonstrația cuțite, tăvi, procedeului de
procedeului punem toate bucățile de fructe în castron și deasupra adăugăm castron, frișcă lucru pe baza
de lucru frișcă.” demonstraţiei

O2- să execute -exerciţii de Exerciții pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinilor -explicația -executarea co-
corect exerciţiile încălzire a „Ne spălăm pe mâini, scuturăm mâinile de apă, frământăm aluatul” -demonstrația rectă a exerci-
de încălzire a muşchilor ţiilor de încălzi-
muşchilor mici ai mici ai re a muşchilor
mâinii; mâinilor mici ai mâinilor

4
O3-să exerseze -exerciții de Realizarea activității de către copii -exercițiul -fructe exotice, -exersarea
deprinderi practic- deprinderi Copiii împreună cu educatoarea taie fructele în bucăți mici. Când cuțite, tăvi, deprinderilor
gospodărești, practic- toate fructele au trecut prin această etapă, se pun în castron și castron, frișcă practic-
utilizând obiectele gospodărești deasupra se adaugă frișcă. gospodărești
și materialele puse
la dispoziție;

-exerciții de Evaluarea activității -exercițiul -salata de -analiza corectă


analizare a Se face de către educatoare, apreciind munca fiecărui copil. Împreună -conversația fructe a lucrărilor
unei lucrări cu copiii strângem toate instrumentele de lucru pentru a face ordine
pe masă.
Toți copiii vor primi stimulente pentru rezultatele muncii lor.

-exerciții de Încheierea activității -explicaţia -receptarea


receptare a Se vor face aprecieri generale asupra modului de comportare şi -conversaţia mesajului oral
mesajului participare al copiilor pe parcursul întregii activităţi.
oral

Tranziții: Unu, doi, unu, doi,


Câte doi în pas vioi.
Braţele le ridicăm,
Mâinile le fluturăm.
Stânga, dreapta, unu, doi,
Faceţi şi voi ca şi noi

5
ALA 2: Joc distractiv

Subiectul activității: „Cine-i șeful fructelor?”


Mijloc de realizare: joc distractiv
Metode și procedee: explicația, demonstrația, exercițiul
Obiective operaționale: -să execute corect diferite mișcări (bătăi din palme, mâini ridicate, bătăi pe genunchi)
-să depisteze șeful, observând cu atenție mișcările executate
Desfășurarea activității: Copiii sunt așezați pe scăunele în cerc. Un copil părăsește sala, iar ceilalți din grupă își aleg un șef. La revenirea copilului, șeful indică
o mișcare ce va trebui imitată de restul grupei fără să-l deconspire pe șef. Copilul revenit va trebui să depisteze șeful, cel care declanșează mișcările (bătăi din
palme, mâini ridicate, bătăi pe genunchi).
Încheiere: Se vor face aprecieri generale asupra modului în care s-au comportat copiii pe parcursul activității.

S-ar putea să vă placă și