Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecție

Data: 5.05.2023
Grădiniţa / Creșa: PP2
Puericultor/e :Dascălu Anca-Niculina
Educatoare:Dubar/Sicoe
Prof. Metodist:Bodiu Valentina
Prof. Coordonator:Sicoe Luminița
Grupa: mică

Tema anuală de studiu:Când, cum, și de ce se întamplă?


Tema săptămânii: Puiul
Tema activitații: Puiul de găină
Categoria de activitate: activitate pe domenii experiențiale
Domeniul de activitate: Domeniul Știinţe – Cunoaşterea mediului
Tipul de activitate: Dobândire de cunoştinţe
Forma de realizare: Observare
Dimensiuni ale dezvoltarii:
- Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat;
- Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare;
- Sănătate (nutriție, îngrijire, igienă personală) și practici privind securitatea personală;
- Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare;
- Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării.
Comportamente vizate:
- Identifică elemente caracteristice ale unor fenomene/ relații din mediul apropiat;
- Compară experiențe, acțiuni, evenimente, fenomene/ relații din mediul apropiat;
- Identifică și valorifică unele caracteristici ale lumii vii, ale Pământului și Spațiului;
- Evidențiază caracteristicile unor obiecte localizate în spațiul înconjurător;
- Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate;
- Utilizează simțurile (văzul, auzul, simțul tactil, mirosul, etc) în interacțiunea cu mediul apropiat

Scopul:
*Îmbogățirea cunoștințelor copiilor cu privire la caracteristicile păsării domestice –puiul.
Obiective operaţionale:
O1-să identifice corect pasarea domestică: puiul de găină
O2- să priveasca cu atentie imaginea pregatita
O3- să adopte o poziție corespunzătoare.
O4- să manifeste interes pentru activitate.;

Strategii didactice:
Metode si procedee didactice: observația, explicația, exercițiul, demonstrația, conversația, învățarea
prin descoperire, problematizarea.
Mijloace didactice: puiul Piu, cutie magica, planse cu puiul, ghicitoare, creioane colorate, fisa de lucru
Forme de organizarea activității: frontal, individual.
Locul desfăşurării: sala de grupă
DURATA ACTIVITĂȚII : 15 minute
Bibliografie:

* Cunostinte despre natura și om în grădinița de copii, Maria Taiban, Valeria


Nistor, Editura didacticăa și pedagogică, București, 1979;
* Programa activităților instructiv educative în grădinița de copii, Editura
Integral, București, 2005;

SCENARIUL ACTIVITĂŢII:

Nr. Evenimentul didactic Conţinutul ştiinţific Strategii Evaluare


crt didactice
1. Moment organizatoric Pentru buna desfăşurare a Inspecţia vizuală
activităţii se vor avea în vedere frontală
următoarele:
-aerisirea sălii de grupă;
-pregătirea materialului didactic
necesar;
2. Captarea atenţiei În sala de grupă apare prietenul Conversaţia Observarea
meu, Piu cu o cutie magică cu un comportamentul
mesaj pentru micii detectivi. ui copiilor
Acolo el are nevoie de ajutorul
copiilor pentru a afla raspunsul la
ghicitoare.
Motocel, mititel, auriu,
Cu glasul viu,
Striga tare: piu, piu, piu!
Piuind umbla descult
Dupa apa si mancare.
Cine-i oare?
(puiul de găină)
3. Reactualizarea O scurtă discuție despre puiul de Observarea
găină:
cunoştinţelor şi anunţarea Conversația Comporta-
Ce culoare are ciocul?
temei Dar picioarele? mentelor şi a
Ce guloare are puful?
răspunsurilor
Este o pasare domestică ? Daca da,
de ce? copiilor

4. Enunţarea scopului şi a Voi anunța prin intermediul Conversatia Observarea


prietenului meu, puiul Piu tema și
obiectivelor: Explicaţia Comporta-
voi prezenta materialul didactic.
”Pentru că știu că vreți să vă jucați mentelor şi a
cu prietenul meu, astăzi vom
răspunsurilor
învăța o multime de lucruri
interesante despre el, dar doar daca copiilor
sunteti ascultatori vom duce
sarcina la bun sfarsit.”
5. Prezentarea materialului Prezentarea și intuirea Conversaţia Observarea
materialului stimul.
şi dirijarea învăţării. Comporta-
Se prezintă imaginile.
(Anexa 1) (Anexa 2) mentelor şi a
Obseravarea pasarii pe baza
răspunsurilor
imaginilor
Ce pasare se afla in imagine? copiilor
Cu ce e acoperit puiul?
Ce culoare are ciocul?
Ce culoare au picioarele?
Ce culoare e puful ?
Din ce iasa puiul de găină ?
Cine e mama puiului de găină ?
Cine e tatăl puiului de găină ?
Cu ce se hraneste acesta ?
Ce fel de pasare este puiul de
găină?
Unde trăiește puiul de găina?

6. Asiguarea feedback-ului La sfârșitul activității copiii vor Conversaţia Aprecieri


realiza o acţiune aplicativă. Copiii
stimulative
vor realia o fisa de lucru cu puiul
de găină, pe care îl vor colora cu
creioane colorate, respectiv galben
pentru puful puiului de gaina,
respectiv portocaliu pentru
membre si cioc.
(Anexa 3)

7. Evaluarea Se fac aprecieri generale asupra Frontală


modului de comportare şi individuală
participare al copiilor pe parcursul
activităţii. Se vor acorda
stimulente fiecărui copil.
Anexa 1 Anexa 2

Anexa 3

S-ar putea să vă placă și