Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA:

CLASA:

UNITATEA ȘCOLARĂ:

PROPUNATOR:

DISCIPLINA DE INVATAMANT : Muzică și mișcare


UNITATEA TEMATICA: Cântarea vocală în grup și individual

SUBIECTUL: “A,a,a, acum e toamnă,da!”

TIPUL ACTIVITATII: formare de priceperi și deprinderi

FORMA DE REALIZARE: integrată

MUZICĂ ȘI MIȘCARE
1
Competențe specifice:

1.1 Receptarea cântecelor cu o structură ritmico – melodică asemănătoare cântecelor din folclorul copiilor;

2.1 Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mișcarea sugerată de text;

COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ

Competenţe specifice
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare
2.2. Transmiterea unor informaţii prin intermediul mesajelor simple
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare
ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂŢI PRACTICE
Competenţe specifice
2.1. Identificarea unor caracteristici/ proprietăţi ale materialelor întâlnite în mediul cunoscut
2.3. Realizarea de obiecte/construcţii/folosind materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile
2.4. Transformarea unui material folosind o tehnică simplă

OBIECTIVE OPERATIONALE:

OC1 - Să execute corect exerciţiile de încălzire şi omogenizare a vocii păstrând ritmul , durata , înălţimea sunetelor;

OC2 – Să-și însușească corect elemente de tehnică vocală (respirație, emisie, dicție);

OC3 - Să interpreteze cântecele , jocul muzical , individual , dialogat sau în grup , acompaniaţi sau nu de CD ;

OC4 - Să exprime prin mişcare plăcerea de a cânta creată de muzică ;

OC5 - Să asocieze corect mişcările sugerate de textul jocului muzical cu versurile şi melodia acestuia;

STRATEGIA DIDACTICĂ:
2
1.METODE ȘI PROCEDEE: - explicaţia , demonstraţia , exerciţiul, conversaţia , interpretarea individuală , în grup

2 RESURSE MATERIALE: planșa, Cd, calculator;

3.FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual;

4.FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale,stimulente

Bibliografie: Educatie muzicala si didactica muzicii, Avram Florea, EDP, Bucuresti, 2007

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Evenimentul OB. Conținutul științific Metode și Mijloace Forme de Evaluare


didactic procedee
OP. organizare

Momentul Se creează condițiile necesare desfășurării lecției.


organizatoric

3
Captarea Prezint copiilor o plansa cu Zana Toamna. Intreb Conversația Frontal Evaluarea
atenției copiii daca stiu in ce anotimp suntem si ce cunoștințelor
modificari se petrec toamna in viata plantelor si a legate de
animalelor. anotimpul de
tomnă

Acum ne vom încălzi vocile, pentru a cânta bine


și frumos .
Frontal Evaluarea
Voi efectua cu copiii exerciţiile de încălzire şi capacității de a
Exercițiile de omogenizare a vocii : Conversația realiza corect
încălzire exercițiile de
-suflăm fulgii din palmă; încălzire
-mirosim o floare;

-umflăm un balon;
OC1 -tragem aer în piept iar la expirare spunem
aaaaaaaaa (a,e,i,o,u)

OC2 -intonăm „scara muzicala” Individual


( gama do) Exercițiul
-bate ritmul după mine.

-interpretăm un fragment din cântec cu la, la, la,


la ;

4
Anunțarea Voi anunța că astăzi vom invata un cantecel nou Conversația Frontal
temei și a si foarte frumos. Trebuie să avem o poziție
obiectivelor corectă în timp ce cântăm,vom interpreta cu
întreaga clasă, pe grupuri și individual, cu și fără
cd iar la sfârsit vom modela fructe și legume de
toamnă din plastilină.

Dirijarea Interpretarea model se va face la cd apoi de către Cd


învățării cadrul didactic.
Demonstrația
Se repeta textul pe strofe prin cântarea colectivă,
OC3 pe grupe, individual. Pe grupe Capacitatea de a
intona corect
OC4 Se va face și concurs de interpretare între copii. Calculator cântecul

Discutam despre ce se intampla iarna in natura. Conversatia Individual

La final, copiii vor modela din plastilină fructe și


legume de toamnă.

Asigurarea OC5 Haideți să exprimăm prin gesturi mesajul unui Exercițiul Frontal
feed-back-ului cantecel preferat .

Evaluare Voi face aprecieri verbale colective și Evaluarea


individuale. participării la
activitate

S-ar putea să vă placă și