Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

DATA : ..
CLASA:a II -a
Aria curricular :Arte
DISCIPLINA: Muzic i micare
SUBIECTUL: Cntare instrumental: Cntarea cu acompaniament. Acompaniament instrumental realizat

de
cadrul didactic
TIPUL LECIEI: formare de priceperi i deprinderi
DURATA: 45 min
Competene generale:
1.Receptarea unor cntece pentru copii i a unor elemente simple de limbaj muzical
Competene specifice:
2.2Cntarea individual sau n grup, asociind acompaniamentul sugerat de ritm
Activitate integrat:
AV/AP : 2.3: Realizarea de obiecte/construcii/folosind materiale uor de prelucrat i tehnici accesibile
CLR:analiza mesajului textului cntecului
OBIECTIVE OPERAIONALE:

O1 s execute corect exerciii de inspiraie i expiraie;


O2 s adopte o poziie corect n timpul cntrii;
O3 s interpreteze corect sunete muzicale, exerciii melodice i cntece studiate, realiznd perceperea
adecvat a nlimii i duratelor unitilor muzicale de baz;

O4s dirijezes scurte melodii utiliznd experiena muzical nsuit anterior;


O5 s efectueze micri spontane sugerarate de linia melodica a structurilor interpretate sau
audiate.
Elemente de strategie didactic
Resurse
* procedurale: conversaia, exerciiul,
* materiale : fie de lucru
* temporale: 45 minute;
* umane 20 de elevi
* Forme de organizare: frontal, individual si pe grupe.
DESFURAREA LECIEI
1

Moment organizatoric: se pregatesc materialele necesare desfurrii lectiei; se asigura linistea si


ordinea in sala de clasa;

2. Reactualizarea cunotinelor :

Exerciii respiratorii-Joc: Mirositul crizantemelor


uieratul trenului:U,u,u!-pe nlimea notei sol
Inspiraieadanca i expiraie prelung: Cioca-boca, poc, poc-bis
Intonarea cntecului anterior nsuit ,,Masa bun;

3.Captarea ateniei:
Se iniiaz o scurt discuie cu tema: Muzica se ntlnete n fonetul frunzelor, ciripitul psrelelor, n
uieratul vntului etc. Aceasta ne relaxeaz, ne bucur, ne alin suferinele etc.)
Putem canta cu ajutorul vocii sau al instrumentelor:sunete cantate, vorbite.
4. Anunarea temei i a obiectivelor- Cntare instrumental: Cntarea cu acompaniament.
Acompaniament instrumental realizat de cadrul didactic

5. Dirijarea nvrii:
o
o
o
o
o

intonarea model a cntecului-inregistrare PC;


audiia cntecului interpretat;
Analiza versurilor,numrul de strofe, versuri coninutului de idei, elemente de vocabular;
Memorarea versurilor
Reguli de cntare vocal: poziia corpului( spatele drept, rezemat de scaun, braele pe
genunchi, privirea spre nvtor), respiraia(tragem mult aer n piept, s-i dm drumul lent,
treptat)-ex.: stnd n picioare, cu braele pe lng corp se inspir ridicnd braele lateral 1-2,
se expir lent, cobornd braele treptat, concomitent cu numratul cu glas tare: 1..6, emisia
sunetelor( pentru ca vocea noastr s fie frumoas gura trebuie s aib o form oval, iar

spatele drept)maxilarul s nu fie ncletat


o nsuirea melodiei pe fragmente;
o cuvinte noi-exercitii de imbogatire a vocabularului
o intonarea cntecului frontal, pe grupe, n lan, individual.
o acompanierea cntecului,,Psrelele(Prietenii cntrei) de ctre cadrul didactic-org
6. Obinerea performanelor
o Intonarea cntecului frontal, pe grupe, individual, alternativ pe grupe de la strof la strof, de
la vers la vers.
o nsuirea i reproducerea cntecelor pe traseul: colectiv-grupuri mici-colectiv;
7. Feedback :
- micarea braelor sus-jos dirijat intuitiv;
- acompanierea cntecelor cu percuie corporal divers, care s marcheze fie ritmul, fie timpii egali
- stabilirea unor micri speciale pentru fiecare parte din cntec;
-joc-concurs pe grupe: ,,Cine cnt mai frumos?;
8. Retenia: -desenarea unor elemente sugerate de textul diferitelor strofe din cntec.
9.Evaluarea: aprecierea participrii la lecie, acordarea de calificative
10.Transferul: Tema pentru acas: repetarea cntecului
Prietenii cntrei
de Ana Motora Ionescu

Prietenii cntrei
Sus pe rmurele,
Cip cirip cirip,
Cnt psrele,
Cip, cirip, cirip.
Jos n codrul verde,
Urii-n glasul lor,
Mormie ntruna,
Mor, mor, mor.
Cu-cu! Cu-cu!
Cip, cirip, cirip.
Cu-cu! Cu-cu!
Mor, mor, mor.

S-ar putea să vă placă și