Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

D.L.C.

Domeniul de referință: Limbă și comunicare


Disciplina: Educarea limbajului
Tema proiectului: ”Despre mine”
Tema săptămânii: ”Cuibul părintesc (familia mea)”
Tema activității: ”Doi frați cuminți” de Elena Farago
Tipul activității: Predare-Învățare
Forma de realizare: Memorizare
Scopul lecției: Dezvoltarea competențelor copiilor de a reproduce oral, prin memorizare,
conținutul unui text poetic. Îmbogățirea și activizarea vocabularului activ al copiilor și
exersarea memoriei. Dezvoltarea capacității de exprimare orală, folosind un limbaj corect,
fluent, cursiv și expresiv.
Obiectivele operaționale:
a) cognitive
O1: Să asculte cu atenție cântecelul despre familie;

O2: Să reproducă în mod cât mai fidel versurile poeziei;


O3: Să identifice mesajul educativ al poeziei;
b) afective
O4: Să manifeste interes și implicare în cadrul activității;
O5: Să manifeste o atitudine morală și o conduită adecvată;
Strategia didactică:
a) metode: Conversația, explicația, recitarea model, exercițiul, observarea;
b) mijloace: textul poeziei, laptop;
c) forme de organizare: frontală, individuală și pe grupe;
d) resurse:
- umane: profesor, elevul practicant, copiii;
- temporale: 20-25 minute.
Bibliografia: ,,Curriculum pentru educație timpurie 2019’’
SCENARIUL DIDACTIC

Etapele lecției, obiectivele și Conținut informațional Strategia didactică Metode de Observații


resursele temporale Metode evaluare
Activitatea elevului Activitatea copiilor Mijloace
practicant Forme de
organizare

1.Moment organizatoric Asigurarea ordinii Ajută la


1 min și liniștii pentru așezarea
desfășurarea scăunelelor sub
activității. formă de
Pregătirea semicerc.
materialului Manifestă
necesar pentru atenție.
activitate.
Așezarea
scăunelelor sub
formă de semicerc.
2. Captarea atenției În vederea captării
3 min atenției, îi voi pune Ascultă cu Observarea Observația
O1 pe copii să asculte atenție cântecul. sistematică
un cântecel
intitulat ”Cântecul
familiei”.
(anexa 1)

3. Anunțarea temei și ”- Dragi copii,


enunțarea obiectivelor astăzi vom învăța o Ascultă și Conversația Observația
1 min scurtă poezie care recepționează cu Frontal sistematică
se numește ”Doi atenție tipul și
frați cuminți”, tema activității.
scrisă de Elena
Farago.
(anexa 2)
Voi trebuie să fiți
foarte atenți, să
ascultați conținutul
poeziei, să repetați
oral conținutul
pentru a-l învăța.”

4. Desfășurarea activității a) Recitarea model


20 min a poeziei: Sunt atenți
O2 Voi recita poezia atunci când se Recitarea Observația
de 1-2 ori, recită poezia. model sistematică
respectând Conversația
intonația cerută de Frontal
semnele de
O3 punctuație.
b) Învățarea
poeziei pe strofe: Vor recita prima
Vom recita prima strofă a poeziei, Exercițiul de
strofă a poeziei, fiecare vers memorizare
O4 fiecare vers recitându-l de
recitându-l de două două ori, legând
ori, legând rând pe rând pe rând
rând versurile între versurile între
ele. ele.
O5 c) Recitarea în cor
a primei strofe de Vor recita prima
câteva ori: strofă de 3-5 ori.
Vom recita prima
strofă de 3-5 ori,
cu bătaie din
palmă.
d) Recitarea pe
grupe: Vor recita grupa
Voi numi grupa fetelor prima Recitarea pe
fetelor să recite strofă. grupe
prima strofă.
e) Recitarea
individuală: Câte un elev va
Voi solicita câte un recita individual Recitarea
copil să recite prima strofă. individuală
prima strofă.
f) Recitarea în cor
a primei strofe și a Vor recita
celei de a doua strofele poeziei
strofe: de 3-5 ori.
Vom recita strofele
poeziei de 3-5 ori.
g) Învățarea
poeziei pe strofe: Vor recita a
Vom recita a doua doua strofă a
strofă a poeziei, poeziei, fiecare
fiecare vers vers recitându-l
recitându-l de două de două ori,
ori, legând rând pe legând rând pe
rând versurile între rând versurile
ele. între ele.

h) Recitarea celor
două strofe pe
grupe:
Prima dată voi Vor recita Recitarea pe
pune fetițele să primele două grupe
recite strofele strofe grupa
poeziei, iar apoi o fetițelor, iar apoi
să pun băieții. vor recita
i) Recitarea primele două
individuală a celor strofe grupa
două strofe baieților. Recitarea
j) Recitarea în cor Câte un elev va individuală
a primei strofe, a recita primele
celei de a doua două strofe.
strofă și a treia Vor recita
strofă: strofele poeziei
Vom recita strofele de 2-3 ori.
de 2-3 ori.
k) Învățarea
poeziei pe strofe:
Vom recita a treia
strofă a poeziei, Vor recita cea
fiecare vers de a treia strofă
recitându-l de două a poeziei,
ori, legând rând pe fiecare vers
rând versurile între recitându-l de
ele. două ori, legând
l) Recitarea în cor rând pe rând
a celei de a treia versurile între
strofă de câteva ele.
ori: Vor recita a treia
Vom recita a treia strofă de 3-5 ori.
strofă de 3-5 ori,
cu bătaie din
palmă.
m) Recitarea pe
grupe:
Voi numi grupa
băieților să recite a Vor recita grupa
treia strofă. băieților a treia Recitarea pe
n) Recitarea strofă. grupe
integral a poeziei
de către copii
Voi pune copii să Vor recita
recite întreaga întreaga poezie.
poezie.

5. Încheierea activității Voi realiza Ei ascultă Conversația


1 min aprecieri sintetice, aprecierile și Frontal
oral, analizând recomandările.
modul de
desfășurare a
activității,
comportamentul
copiilor la
activitate.
Anexa 1

Link-ul cântecului: https://www.youtube.com/watch?v=unHFJ0LYSkI


Anexa 2

Doi frați cuminți


de Elena Farago

Noi suntem doi fraţi, în casă


Şi nu ne certăm deloc,
Şi suntem tăcuţi la masă,
Şi cuminţi în orice loc.

Avem hamuri, cerc şi minge,


Când pe-afară ne jucăm,
Iar când plouă, ori când ninge,
Liniştiţi în casă stăm.

Şi cu jucării frumoase
Ne jucăm tot amândoi,
Pe când mama noastră coase,
Ori citeşte, lângă noi.

S-ar putea să vă placă și