Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

TEMA ANUALA: Cu ce şi cum exprimӑm ceea ce simţim?


TEMA PROIECTULUI: Rapsodii de iarnă
TEMA SAPTAMANII: In aşteptarea lui Moş Nicolae

1
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate integrate: ADP +ALA1 +ADE +ALA2
TEMA ZILEI: ,,În aşteptarea lui Moş Nicolae’’
MIJLOC DE REALIZARE : joc didactic
TIPUL ACTIVITATII : verificare si consolidare de cunoștințe; formare de priceperi si
deprinderi
Educataore:Faur Antinia Roxana/Turcu Mihaela
DURATA : o zi

SCOPUL ACTIVITATII :
● Însuşirea cunoştinţelor cu privire la înţelegerea şi numirea poziţiilor spaţiale
Verificarea și consolidarea cunoștințelor referitoare la forma, marime, culoare si
grosimea figurilor geometrice invatate ( cercul, patratul ) ;
● Formarea deprinderii de exprimare corecta, fluenta si coerenta in propozitii;

● Dezvoltarea operatiilor gandirii, analiza, sinteza, generalizare ; cultivarea interesului si


placerii pentru invatarea prin cooperare ;
● Consolidarea unor priceperi si deprinderi de munca practica ;

ADP
INTALNIREA DE DIMINEATA: Ce ne-aduce Mos Nicolae in ghetute ?
RUTINE: Salutul, Prezenţa, Calendarul naturii
TRANZITII: Ghici, ghici ce-i aici ? – joc distractiv
ADE : DS +DEC
DS ( Activitate matematica ) : Unde se află ghetuţa lui Moş Nocolae ?

Obiective operationale:
● Sa recunoasca pozitiile spatiale;

● Sa numeasca pozitiile spatiale folosind expresiile : « sus«, « jos«, «sub « ,


« deasupra«, « pe«, « langa«;
● Sa rezolve cerintele de pe fetele cubului ;

● Sa verbalizeze motivand actiunile utilizate ;

DEC ( Educatie artistico-plastica): Ghetuta lui Mos Nicolae

Obiective operationale:
● Sa denumeasca ustensilele de lucru/materialele necesare realizarii temei ;

● Sa picteze folosind culorile adecvate;

2
● Sa realizeze lucrari estetice;

ALA1
Jocuri si activitatii didactice alese :

Biblioteca : ,,Ce ti-ai dori de la Mos Nicolae”-discutii pe baza de imagini


Constructii : „Ghetuta lui Mos Nicolae”- cu obiecte la alegerea copiilor
Obiective operationale:

● Sa citeasca imaginile de pe panou;

● Sa-si exprime dorinta fata de ceea ce si-ar dori de la Mos Nicolae ;

● Sa imbine piesele pentru a realiza constructia ;

● Să manifeste interes pentru activitate

ALA2
Joc cu text si cant : Ninge, ninge
Joc de miscare : Plimba ghetuta – joc didstractiv

Dans : Dansul fulgilor de nea

Obiective operationale:

● să execute corect tipurile de exerciţii indicate;

● sa danseze pe ritmul melodiei;

● sa cante in cor cu educatoarea;

● să manifeste interes pentru activitate;

FINALITATEA ZILEI : infrumusetarea grupei si pregatirea ghetutelor pentru Moș Nicolae

3
STRATEGII DIDACTICE :

Metode si procedee :
● Explicatia

● Expunerea

● Demonstrtia

● Conversatia

● Exercitiul

● Invatarea prin cooperare

● Cubul

● Turul galeriei

Material didactic folosit :

● Om de zapada confectionat din material textil

● Ghetute colorate (ros, galben, albastru )

● Figuri geometrice ( cerc, patrat )

● Planse

● Ecusoane

● Cubul

● Hartie creponata

● Lipici

● Pensule

● Ghetute din carton, hartie

● Esarfe

● Creioane colorate

● Jetoane cu imagini

4
Forme si tehnici de evaluare :

● Evaluarea curenta prin chestionare orala

● Activitatea practica

● Observarea curenta

Material bibliografic :

,,Programa activitatilor instructiv educative in gradinita de copii’’ Viorica Preda, ,,Gradinita


altfel- scrisori metodice’’, Ed. Itegral, Bucuresti, 2003
Metode interactive de grup- Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga

SCENARIUL ZILEI:

Sosirea in grupa a Omului de Zapada care este foarte nerabdator sa cunoasca copiii
din grupa mica si sa fie alaturi de ei atat la intalnirea de dimineata cat si in cadrul activitatii.
Intalnirea de dimineata incepe cu salutul Stelutelor, prezentarea calendarului naturii,
prezenta copiilor, tema zilei si impartasirea cu ceilalti.
Omul de Zapada a venit in grupa Stelutelor sa se joace cu copiii, auzind ca sunt niste
copii foarte cuminti si priceputi in tainele matematicii.
Copiii vor fi impartiti in doua echipe : echipa Stelutelor albastre si echipa Stelutelor
albe avand fiecare cate un ecuson. Din fiecare echipa va veni cate un copil care isi va alege o

5
figura geometrica din sacul adus de catre Omul de Zapada pe care o va descrie si o va aseza in
ghetuta de culoarea respectiva. Fiecare copil care da un raspuns corect, echipa lui va primi un
punct iar cel care greseste nu va primi nici un punct.In complicarea jocului Omul de Zapada
ofera copiilor un cub, fiecare fata are o alta culuare, aflandu-se si cate o intrebare :
● Descrie figura geometrica ( descrie)

● Compara cele doua figuri geometrice ( compara)

● Cu ce se mai aseamana figura ta ( asociaza)

● Deseneaza un cerc (aplica)

● Roata de la bicicleta seamana cu cercul ( argumenteaza)

● Unde mai intalnesti obiecte care seamana cu cercul sau patratul


( analizeaza )

In incheiere se va face punctajul celor doua echipe, anuntand echipa castigatoare


primind o ghetuta cu surprize.
Trecerea de la o activitate la alta se va face printr-un joc de miscare ,,Ninge,ninge ‘’si
prin repetarea poeziei « Mos Nicolae », aceasta[ activitate se desfasoara la centru Bibliotecă.
Pentru activitatea de Educație artistico-plastică masutele vor fi grupate în trei, iar
materialul va fi pregatit dinainte de a incepe activitatea. Le voi oferi posibilitatea copiilor sa-si
aleaga partenerii de echipa pentru ca vor lucra in echipa. Pe fiecare masă va fi cate un ecuson
reprezentativ fiecarei echipe. Ei vor trebui sa realizeze activitatea de prin cele trei mijloace de
realizare : desen, pictură, modelaj, respectand indicatile oferite de educatoare. La finalul
activitatii se va face Turul Galeriei si vor analiza produsele finite.
Omul de Zapada va aprecia de modul de realizare si de implicare a copiilor in activitate
sugerând ca ghetutele să fie așezate la geam pentru Mos Nicolae.
Copiii vor merge la baie sa se spele pe maini (ADP), și la întoarcerea în sala de grupă
vor desfășura activitatea de la ALA2 : dans pentru Omul de Zapada.
Omul de Zapada le-a pregatit ca si recompensa doua centre unde copii vor putea sa-si
aleaga o imagine reprezentativa cu ce si-ar dori sa primeasca de la Mos Nicolae si sa coloreze
ghetuta lui Mos Nicolae.
In incheierea activitatii copiii vor amenaja sala de grupa cu lucrările realizate de ei pe
parcursul intregi zile, fiind nerabdatori sa vada daca Mos Nicolae le va implini dorintele.

S-ar putea să vă placă și