Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC PENTRU O ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA:
NIVEL DE VÂRSTĂ/GRUPA:5-6 ANI, GRUPA MARE
PROFESOR PENTRU ÎNVĂȚĂMÂNT PREȘCOLAR:
TEMA ANUALĂ: ,,Cine sunt/suntem?”
TEMA PROIECTULUI : ,,Eu și universul meu”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Cum mă îngrijesc,sănătos să cresc?”
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Eu și corpul meu”
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE: ALA+ADE:
DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE; DOMENIUL ȘTIINȚĂ- cunoașterea mediului,
DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV – educație muzicală
MIJLOC DE REALIZARE: OBSERVARE, CONVORBIRE, CÂNTEC - predare, JOC
CU TEXT ȘI CÂNT - repetare

Scopul activității:
⮚ Dezvoltarea capacității de cunoaștere și înțelegere a corpului uman, stimularea
curiozității acestuia;
⮚ Formarea reprezentării despre corpul uman prin îmbogăţirea cunoştinţelor privind
alcătuirea şi funcţionarea organismului uman, stimulând curiozitatea pentru
investigarea acestuia şi cultivarea unui stil de viaţă sănătos.
⮚ Consolidarea deprinderii de a cânta corect sunete lungi şi scurte în combinaţii
sincopate , expresiv şi omogen în colectiv, pe grupe mici şi individual, respectând
poziţia corectă, tonul, semnalul de început, dicţia şi respiraţia în emisia sunetelor;
consolidare deprinderii copiilor de a executa diferite mişcări după indicaţiile textului
unui cântec.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


- Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare
- Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării
- Sănătate (nutriție, îngrijire, igienă personală) și practici privind securitatea personală
- Manifestă deprinderi de păstrare a igienei personale
- Conceptul de sine
- Autocontrol și expresivitate emoțională
- Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
- Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat
- Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare

COMPORTAMENTE VIZATE:
- Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei
- Utilizează simţurile (văzul, auzul, simţul tactil, mirosul etc.) în interacţiunea cu mediul
apropiat.
- Se orientează în spațiu pe baza simțurilor.
- Își coordonează mișcările în funcție de ritm, cadență, pauză, semnale sonore, melodii
- Exersează, cu sprijin, respectarea unor principii de bază specifice unei alimentaţii sănătoase
- Își promovează imaginea de sine, prin manifestarea sa ca persoană unică, cu caracteristici
specifice
- Recunoaște și exprimă emoții de bază, produse de piese muzicale, texte literare, obiecte de
artă etc.
- Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții
proprii (comunicare expresivă)
- Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare
- Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului
- Identifică elementele caracterisice ale unor fenomene/relaţii din mediul apropiat
- Identifică posibile răspunsuri/soluţii la întrebări, situaţii - problemă şi provocări din
viaţa proprie şi a grupului de copii
-Demonstrează cunoașterea poziției omului în univers, ca parte a lumii vii şi ca fiinţă

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE

A.L.A. I Artă - ,,Microbi pe mânuțe ” – desen


Știință - ,,Cu apă m-am clătit, microbii au fugit”– experiment

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE

D.L.C. (Educarea limbajului) +D.Ș. (Cunoașterea mediului): ,,Corpul omenesc” –


convorbire, observare
D.E.C. (Educație muzicală): ,,Un băiat și o fetiță” – predare cântec; ,,Familia mea” – joc cu
text și cânt

OBIECTIVE :
O1 - să recunoască părțile componente ale corpului omenesc;
O2 - să asambleze schema corporală pe baza imaginilor vizuale;
O3 - să denumească organele de simț precizând și funcțiile acestora;
O4 - să stabilească reguli de igienă personală
O6 - Să repartizeze articole vestimentare în funcție de utilitate şi gen
O7 - să interpreteze corect melodia cântecului, respectând durata şi înălțimea sunetelor
muzicale, ritmul şi intensitatea lor;
O8 - să execute corect jocul muzical, respectând linia melodică acestuia sincronizând
mișcările cu textul şi ritmul melodiei;
O9 - să redea expresiv linia melodică a cântecului după interpretarea model a acesteia;

ACTIVITĂŢI PE CENTRE DE INTERES

Știință: ,,Cum să mă îngrijesc, sănătos să cresc” – fișă de lucru


Artă: ,,Băiatul și fetița” – colaj -figuri geometrice
Joc de masă: ,,Omul”- mozaic

A.L.A. II

,,Dințișorii veseli” – joc de mișcare


,,Caută ce îți spun!” – joc distractiv

STRATEGIA DIDACTICĂ:

a) Metode şi procedee: observația, conversaţia, explicaţia, demonstrația, exercițiul,


diagrama Venn, mingea de foc.
b) Resurse materiale: jetoane cu imagini ale diferitelor articole vestimentare, planșe cu
imagini ale corpului copilului (fetiță și băiat). Slide-uri printate cu informații și imagini
despre corpul uman, minge, stimulente, calculator, coli colorate-figuri geometrice, coli
albe, lipici, șervețele umede, cartea completă a preșcolarului, creioane colorate, mozaic;
c) Utilizarea TIC: calculator, PPT corpul uman, PPT ghicitori;
d) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupuri.

METODE DE EVALUARE : observarea sistematică a comportamentelor, aprecieri,


stimulente.

BIBLIOGRAFIE:

⮚ Curriculum pentru învățământul preșcolar (3-6/7ani);


 Smaranda Maria-Cioflica, Camelia Lazar, ,,Ziua bună începe la ,,Întâlnirea de dimineață”,
Editura Tehno-Art, Petroșani, 2009;
 Dumitru Gherghina,Cornel Novac, Alexandru Mitrache, ,,Didactica activităților instructiv-
educative pentru învățământul preprimar”, Ed. Didactica Nova, Craiova 2005;
 Mitu, Florica; Anotonovici, Stefania- ,,Jocuri didactice pentru învățământul preșcolar”,
Editura Humanitas Educational, Bucuresti, 2005;
 Liliana Ezechil, Mihaela Paisi Lazarescu, ,,Laborator preșcolar”, Ed.V și Integral, București
2001;

SCENARIUL DIDACTIC

Activitatea debutează cu întâlnirea de grup între copii şi educatoare prin intermediul


salutului de dimineaţă. Salutul se va realiza prin aşezarea copiilor în semicerc, fiecare
salutându-şi colegul din dreapta. Educatoarea salută copiii: ,,Bună dimineaţa, copilași!”.
Copiii răspund, apoi încep să se salute. Educatoarea iniţiază o scurtă conversaţie referitoare la
tema întâlnirii:
- În ce anotimp suntem noi? Cine vine la grădinița în acest anotimp?
Copiii îşi vor reaminti tema săptămânii, iar un copil va merge şi va completa
calendarul naturii, menţionând ziua în care ne aflăm, luna, anul şi cum este vremea afară.
Activitatea de grup se realizează printr-o discuție pe baza unor slide-uri despre copii,
în general, și despre fetițe și băieți, în special.
Le povestesc copiilor despre o fetiţă din altă ţară care-şi doreşte să fie prietena lor şi care
a trimis un cadou. Este desfăcut cadoul care conţine imagini reprezentând corpul uman şi
nişte jetoane cu obiecte vestimentare; fiecare copil primeşte un astfel de jeton. . (Captarea
atenţiei)
Anunțarea temei
Copiii sunt anunţaţi că vor observa corpul uman iar la sfârşitul activităţii vor şti să
enumere şi să descrie părţile componente ale corpului uman, vor şti care este rolul diferitor
organe dar mai ales vor învăţa ce comportament să adopte pentru a-şi păstra sănătatea
Tranzitia se va realiza prin euritmie ,,Mâinile sus!” și a poeziei ,,Eu cu ochii, dragi
copii!”.
Se va realiza trecerea pe centrele de interes: Știință: ,,Cum să mă îngrijesc, sănătos să
cresc” – fișă de lucru – la acest sector copiii vor lucra o fiță de lucru recunoscând organele de
simț: ochi, urechi, nas, mâini, gură. Artă: ,,Băiatul și fetița” – colaj -figuri geometrice- la
acest sector copiii vor lipi figuri geometrice redând băiatul și fetița.
Joc de masă: ,,Omul”- mozaic- la acest sector copiii vor trebui să redea omul cu ajutorul
acestor piese de mozaic. Apoi, copiii de vor juca ,,Dințișorii veseli” – joc de mișcare ,,Caută
ce îți spun!” – joc distractiv.
EVALUAREA ACTIVITĂŢII Se va aprecia modul în care copiii au participat la
activitate.

S-ar putea să vă placă și