Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
1
© G. Massari, T. Vrabie (2023) – Caiet de practică pedagogică în învățământul preșcolar
Obiective operaționale:
O1: să numească cel puțin patru materiale puse la dispoziție pentru realizarea lucrării
O2: să precizeze etapele de lucru în realizarea lucrării cuibul rândunicii
O3: să respecte etapele de lucru prezentate anterior în vederea asigurării acurateții lucrării
O4: să realizeze lucrarea în manieră proprie, manifestându-și preferințele pentru culori și
aspect
Strategia didactică
Metode, procedee și tehnici: Conversația, Explicația, Demonstrația, Exercițiul, Turul
galeriei
Mijloace de învățământ: lut modelator alb sau negru, paie din plastic, iarbă din hârtie
creponată, figurine pui colorați, personajul surpriză rândunica Zburica
Mod de organizare: Frontal, individual, pe grupe
Resurse:
temporale (durata activității propuse): 20-25 minute
umane: studenta, copiii
bibliografice:
Curriculum pentru educația timpurie 2019, anexa la ordinul ministrului Educației
Naționale nr. 4.694/2.08.2019
Anghelache, Valerica, Metodica activităților instructiv-educative din grădiniță. Ghid
pentru examenele de definitivat și grade didactice
Conf.Dr.Eugenia-Maria PAȘCA, Curs de Educație plastică și Educație muzicală. Elemente
de didactică.
2
© G. Massari, T. Vrabie (2023) – Caiet de practică pedagogică în învățământul preșcolar
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
3
© G. Massari, T. Vrabie (2023) – Caiet de practică pedagogică în învățământul preșcolar
4
© G. Massari, T. Vrabie (2023) – Caiet de practică pedagogică în învățământul preșcolar
4.
Dirijarea Voi cere copiilor să Conve lut
învățării O denumească materialele de lucru rsația modelator Capacitatea
(20 min) 1 de pe mese. Fr de a numi
„De ce materiale avem nevoie Explic alb sau on materialele
Intuirea pentru a realiza lucrarea? Ce ația negru, tal de lucru de
materialulu materiale observaţi pe măsuţe?” paie din pe mese.
i (lut modelator alb sau negru, paie
plastic,
Obser
din plastic, iarbă din hârtie
varea iarbă din
creponată, figurine pui colorați,
hârtie
personajul surpriză rândunica
creponată,
Zburica)
figurine
Explic pui
ația
Voi prezenta copiilor modelul colorați,
Prezentarea
și analiza realizat de mine, insistând personajul
modelului: asupra tehnicilor de lucru şi Fr
surpriză
ordinea efectuării lor. Obser on
rândunica tal
varea
Lucrarea se va realiza astfel: Zburica
5
© G. Massari, T. Vrabie (2023) – Caiet de practică pedagogică în învățământul preșcolar
Exerciţii de Abilitatea
încălzire a O „Pentru a lucra cât mai bine şi Activi de a
muşchilor 3 mai frumos vom face exerciţii de tatea respecta
mici ai încălzire a degetelor: “Eu strâng indepe etapele de
mâinii: pumnii și-i desfac. Degetelor fac ndentă lucru şi
O pe plac. Unu-doi, unu-doi, azi Model acurateţea
4 suntem foarte vioi. Batem din aj acesteia.
palme ușor, batem din palme de
zor, degetele-s aiurite , mâinile
sunt pregătite.” Acurateţea
şi păstrarea
regulilor
Executarea stabilite
lucrării de Voi da semnalul de începere a pentru
către copii lucrului. În timp ce lucrează, eu lucrarea
mă voi plimba printre ei și îi voi finală.
ajuta dacă este cazul, voi reaminti
etapele dacă este necesar sau îi voi
încuraja pe cei ce întâmpină
dificultăți.
6
© G. Massari, T. Vrabie (2023) – Caiet de practică pedagogică în învățământul preșcolar
7
© G. Massari, T. Vrabie (2023) – Caiet de practică pedagogică în învățământul preșcolar
ANEXE
Materiale pentru captarea atenţiei / Fişe suport/ Fișe de lucru/ Fişe de evaluare / Auxiliare /Texte-suport etc.
8
© G. Massari, T. Vrabie (2023) – Caiet de practică pedagogică în învățământul preșcolar
9
© G. Massari, T. Vrabie (2023) – Caiet de practică pedagogică în învățământul preșcolar
10
© G. Massari, T. Vrabie (2023) – Caiet de practică pedagogică în învățământul preșcolar
11