Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATA
GRADINIA Nr. 2 - Oltenita
NIVEL: I; Grupa Fluturasii
EDUCATOARE: MADIN TINCA
TEMA ANUALA: Cand, cum i de ce se ntampla?
TEMA SAPTAMANII: Jurnal de primavara
CATEGORIA DE ACTIVITATE: DLC+DOS
TIPUL ACTIVITII: Consolidare i verificare
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata
MIJLOC DE REALIZARE:
- joc didactic: Buburuze, fluturi, flori si albine;
- activitate practica: Buburuza imbinare;
FORMA DE ORGANIZARE:frontala,individuala,i n grupuri mici
SCOPUL : - Sistematizarea, consolidarea i verificarea cunostintelor
despre anotimpul primavara i elementele ei: flori, fluturi, buburuze, etc.
- Educarea unei exprimari verbale corecte din punct de vedere fonetic,
lexical i sintactic;
-Consolidarea deprinderilor de a lipi,asambla pentru realizarea unei
lucrari;
- Dezvoltarea simului practic i estetic;
- Dezvoltarea spiritului de echip
OBIECTIVE:
OBIECTIVE:
DLC:
- Sa denumeasca imaginea de pe jeton;
- Sa formuleze propozitii simple si dezvoltate corecte din punct de
vedere gramatical referitoare la imaginea prezentata;
- Sa desparta cuvantul in silabe precizand numarul acestora;
- Sa reprezinte grafic cuvantul, silaba;
- Sa interactioneze cu colegii cooperand in realizarea sarcinilor
DOS:
- Sa denumeasc materialele i instrumentele de lucru ;
- Sa utilizeze corect materialele de lucru;
- Sa evalueze lucrrile colegilor, dar i propria lucrare, n raport cu
criterii dinainte stabilite;
- Sa realizeze o carticica cu insecte.

Sarcina didactica:
- formularea de propoziii simple i dezvoltate care sa conina
cuvintele descoperite;
- desprirea cuvintelor n silabe i precizarea numrului de silabe;
reprezentarea grafica a cuvintelor, silabelor.
Reguli de joc:
- grupa este mparita n doua echipe (fluturi i buburuze);
- educatoarea numete cate un copil de la fiecare echipa care va
alege un jeton, va denumi imaginea reprezentata pe acesta, va
despri cuvantul n silabe (precizand numarul silabelor), va alcatui
propoziii;
- copiii vor rezolva probele jocului, ajutand-o astfel pe mica
buburuza sa-i gaseasca bulinele pierdute.
Elemente de joc: intrecerea, micarea, aplauzele, surpriza, bulinele
buburuzei, batai din palme, clopotelul, recompense.
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia,
exerciiul, problematizarea, munca independent, turul galeriei,
jocul;
b) Mijloace de invaamant: ecusoane cu fluturai, buburuze,
furnicue i albinue, plana cu buburuza, buline, fie de lucru,
jetoane, creioane colorate, coli albe, acuarele, pensule, erveele,
pahare cu ap pentru pictur, recompense.
FORME DE ORGANIZARE: Frontal, pe grupuri, individual
DURATA: 30 de minute;
LOCUL DESFAURRII: Sala de grupa;
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- Ghid pentru proiecte tematice. Activitai integrate pentru precolari,
Editura Didactica i Pedagogica, Bucureti, 2008;
- Grama Filofteia, Pletea Mioara, Aplicaiile noului curriculum
pentru invaamantul precolar, Editura Didactica Publishing House,
Bucureti, 2009;
- Metodica activitailor instructiv educative n gradinia de copii,
Editura Sitech, Craiova, 2011;
-Revista Nationala de Profil Psihopedagogic pentru cadrele didactice
Din Inavatamantul prescolar si primar, nr. 1-2/2014;
(Editura Arlequin);
www.didactic.ro.

Evenimente
didactice
1.
Moment
organizatori
c
2.
Captarea
ateniei

3.
Anunarea
temei i a
obiectivelor

Coninutul instructiv-educativ al activitii

Strategii
didacice

Asigurarea condiiilor necesare unei bune desfaurari a


activitaii:
- pregatirea materialului didactic;
- aranjarea mobilierului;
- intrarea ordonata a copiilor n sala de grupa.
Are loc ntlnirea de dimineaa, n cadrul careia, copiii i
educatoarea, aezai n semicerc, se saluta i se prezinta. Copiii
vor avea n piept ecusoane ilustrand diverse insecte ( fluturai,
buburuze), educatoarea salutandu-i n funcie de acestea:
- Bun dimineaa, Fluturailor, Buburuzelor!
Rutine: prezena, calendarul naturii.
Conversaia;
Captarea ateniei se va realiza prin prezena la activitate a
Reginei buburuzelor, care a venit la noi n grup pentru a-i ruga
pe copii s o ajute sa -i recapete bulinele pe aripi
Elementul
surpriza;
Se anuna tema activitaii n termeni accesibili i se prezint pe
scurt sarcinile pe care le vor avea copiii de ndeplinit:
Conversaia;
- Dragi copii, pentru a o ajuta pe Regina buburuzelor sa-i
recapete bulinuele pe aripioare astazi vom desfasura o
activitate, un joc didactic care se numete Buburuze, fluturi,
flori, albinei vom confeciona o Buburuza.
Explicaia;

Evaluarea
Stimularea verbala;

Observarea si
apreccierea
comportamente
lor si
raspunsurile
copiilor;

Atenia;

Observarea
comportamentului

copiilor;
4.
Dirijarea
nvrii

n continuare se va desfura jocul didactic Buburuze, fluturi,


flori,albine(DLC).
Regina -Buburuza, care este trista pentru cai-a pierdut
bulinele, va aduce copiilor un coule cu jetoane.
Se prezinta copiilor tema i obiectivele propuse:
- Copii, dorii sa o nveselim pe Buburuza?
- Pentru a nu mai fi trista, Buburuza trebuie sa-i recapete
bulinele pierdute. Noi o vom ajuta desfaurnd jocul didactic
Buburuze, fluturi, flori, albine.
a)Explicarea i demostrarea jocului
n desfurarea jocului, copiii vor avea de rezolvat mai multe
sarcini pe care educatoarea le va face cunoscute copiilor: sa
denumeasca imaginea de pe jeton, , sa desparta cuvntul n
silabe i sa specifice numarul acestora, , sa formuleze
propoziii,
Pentru a gasi bulinele Buburuzei, grupa de copii va fi mpartit
n doua echipe, echipa fluturilor i echipa buburuzelor.
Buburuza primete buline doar daca raspunsurile celor
douaechipe sunt corecte i complete.
Pentru a nelege mai bine regulile ce trebuie respectate n
desfurarea jocului, educatoarea face o demonstraie, cerand
copiilor sa fie foarte ateni la modul n care ea va rezolva
sarcinile expuse mai sus.

Explicaia;
Exerciiul;

Observarea curenta;

Observarea curenta;
Evaluarea orala;

Explicatia;
Conversaia;

b)Jocul de proba
Educatoarea solicit unui copil sa aleaga un jeton,
sadenumeasca imaginea, sa formuleze o propoziie, sa desparta
cuvntul n silabe i sa precizeze numarul acestora. Pentru
realizarea acestor sarcini se vor antrena mai muli copiii
c)Jocul propriu-zis
Dupace copiii au neles regulile jocului, se trece la executarea
propriu-zis a acestuia. Rspunsurile corecte vor fi
recompensate cu aplauze, iar Buburuza va primi buline n
schimbul sarcinilor corect ndeplinite de ctre copii.
Pe tot parcursul jocului, sunt antrenai toi copiii, ncurajndu-le
spiritul de competiie.
d).
Complicarea jocului
Educatoarea va pronuna diferite cuvinte, iar cei mici vor bate
din palme de attea ori cte silabe are fiecare cuvnt. Vor
alctui propoziii cu respectivele cuvinte.
Tranziie:,,Fluturasul
La activitatea practic copiii vor avea de asamblat o buburuz.
Voi purta o scurt discuie cu copiii referitor la modul n care
vor avea de asamblat materialele puse la dispoziie pentru a
realiza o buburuz.inainte de nceperea lucrului vor face cteva
exerciii pentru nclzirea muchilor minii,apoi se va trece la
realizarea lucrrilor.Dup terminarea acestora,copiii vor
participa la analizarea lucrrilor.apoi fiecare copili va duce

Exercitiul;

Observarea
comportamentului
copiilor;

Exercitiul;

Demonstraia;
Exerciiul;
Problematizarea;
Aprecieri
individuale;
Exerciiul;
Explicaia;
Exerciiul;
Problematizarea

Rezolvarea corecta
a sarcinilor
Bat corect din

buburuza realizat n,, gradina printre flori


ALA 2 Joc de micare :,,Fluturii vin la flori
Copiii sunt mparii in doua echipe (Florilorr i Fluturailor).
Copiii au prins n piept un medalion reprezentnd
insectele/florile.
Educatoarea are la dispoziie doua palete, pe fiecare fiind
desenat
simbolul unei echipe (echipa Florilor si echipa Fluturasilor
Copiii zboara ca insectele prin spaiul de joc i sunt ateni la
educatoare. Cand aceasta ridica o paleta, se vor opri numai
insectele care au ecusonul cu floarea de pe paleta.Copiii care nu
sunt ateni vor iei din joc.Jocul continu pana ramane doar un
catigator.Dupa joc copiii vor fi costumai n fluturi i flori i
vor dansa ,,Valsul fluturilor
5.
Obinerea
performanei
i
realizarea
feedbackului

Se vor aduna toate lucrarile ,pe care copiii le-au realizat pe


parcursul intregii zile,astfel precizandu-se tema activitailor
desfaurate.copiii vor formula concluzii referitoare la
activitile desfaurate.

6 Evaluarea

Se vor aprecia lucraile copiilor i modul in care acetia au

Conversaia;

Explicaia
Demonsrtaia
Exerciiul;

palme i alctuiesc
propoziii;

Observarea curent;

Euritmie;

Obsevare curent;
Observarea
comportamentului
copiilor;

activitii

7.
ncheierea
activitii

participat la activitate.fiecare copil se poate


autoevalua,particip la analizarea lucrrilor proprii ct i ale
colegilor

Conversaia;

Educatoarea mpreun cu copiii vor descoperi surpriza adusa de Conversatia.


Buburuza, care este fericita ca i-a recapatat bulinele i ca poate
zbura din nou. (dulciuri sub form de buburuze).

Observarea curenta.

S-ar putea să vă placă și