Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

CLASA PREGĂTITOARE
CATEGORIA DE ACTIVITATE: activitate matematică
TEMA ACTIVITATII:,,Cine ştie, câştigă!”
FORMA DE REALIZARE: joc-concurs
TIPUL ACTIVITATII: verificare şi consolidare de cunoştinţe
SCOPUL ACTIVITĂŢII: verificarea şi consolidarea cunoştinţelor matematice dobândite cu privire la
numeraţia în limitele 1-10, verificarea capacităţii copiilor de a efectua operaţii simple de adunare şi
scădere cu 1-5 unităţi;

OBIECTIVE OPERATIONALE :
O1- să efectueze operaţii simple de calcul oral şi scris de adunare şi scădere cu o diferenţă de 1-5
unităţi folosind un limbaj matematic adecvat;
O2- să rezolve probleme în care intervin operaţii de adunare sau scădere cu 1-5 unităţi în
concentrul 0-10, cu ajutorul imaginilor;
O3- să manifeste interes pentru crearea unor probleme simple de adunare şi scădere cu 1-5 unităţi
în concentrul 0-10, prin explorarea unor contexte concrete;
O4- să dovedească interes pentru activitate.

ELEMENTE DE JOC: întrecerea, surpriza, aplauze, mânuirea materialului, recompensa.

REGULILE JOCULUI: Copiii vor fi grupaţi în două echipe. Fiecare echipă are de rezolvat mai multe
sarcini; membrii unei echipe se pot consulta în formularea răspunsului. Fiecare răspuns corect va fi
marcat printr-un număr de flori. Câştigă echipa care a acumulat mai multe flori. Copiii vor rezolva
sarcinile primite şi în funcţie de rezultatele obţinute vor înfrumuseţa rochiţa zânei .

STRATEGII DIDACTICE:
a ) Metode si pocedee: explicaţia, conversatia, descoperirea, problematizarea, demonstraţia, jocul,
algoritmizarea.

b) Mijloace de învăţământ: jetoane cu imagini, simboluri matematice, probleme ilustrate, panou,


calculator, fişe de lucru.
Forme de organizare : frontal, individual, pe grupe.
Evaluare – formativă, prin observarea comportamentului elevilor şi analiza produselor activității.

BIBLIOGRAFIE:
- MECTS- „Programa pentru disciplina Matematica si explorarea mediului, aprobata prin ordin al
ministrului nr.3656/29.03.2012”, Bucuresti, 2012;
- „Ghidul cadrului didactic- clasa pregatitoare, Editura Didactica Publishing House, 2012;
Scenariul didactic

Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategii


didactic didactice Evaluare

1.Momentul Se pregăteşte sala de clasă şi materialul necesar pentru buna desfăşurare a activităţii.
organizatoric
2.Captarea Spargerea gheţii se va realiza prin cântecelul “Primăvara”.
atenţiei Refren: Mii de albine, sute de fluturi,
Mii de copii aleargă pe câmp
Mii de culori, sute de flori
Dar doar una e primăvara. Pe echipe,
Soarele-apare, iarba răsare verificare,
Câmpu-nverzeşte, pomu-nfloreşte, recompensare
Pasărea cântă, copilul zburdă,
Ziua-i mai lungă şi noaptea-i mai scurtă.
3. Anunţarea Introducerea în activitate se va face prin elementul surpriză „Scrisoarea primăverii” ce va fi Expunerea
jocului şi citită de doamna învăţătoare:
enunţarea Dragi copii,
obiectivelor Eu sunt Zâna Primăverii şi vă scriu acum pentru a vă cere
ajutorul. Sunt foarte necăjită deoarece mi s-a întâmplat un lucru
îngrozitor. Azi dimineaţă, când am deschis dulapul din camera
mea, am văzut că cele mai frumoase două rochiţe mi-au fost
sfâşiate de pisica Suzi. Sâmbătă seara sunt invitată la un bal unde
4. Explicarea urma să le îmbrac pentru că erau preferatele mele. Aş mai avea
jocului alte rochiţe pe care aş putea să le iau dar acestea nu sunt prea
frumoase şi nu mă pot face de ruşine. De aceea vreau să vă rog să
mă ajutaţi să le înfrumuseţez iar pentru aceasta m-am gândit la un Frontal,
concurs în care veţi fi împărţiţi în două echipe: una a albinuţelor şi verificare,
alta a buburuzelor. Vor fi mai multe probe pe care trebuie să le recompensă
parcurgeţi. După fiecare probă echipa câştigătoare va primi câteva (flori)
floricele cu care va decora una dintre rochiţele mele. În final va
câştiga echipa care va reuşi să realizeze cea mai frumoasă rochiţă.
Vă urez spor la treabă şi succes!
Zâna Primăverii
5.Desfăşurarea Prima probă este cea a ghicitorilor. Fiecare echipă va avea de răspuns la câte trei ghicitori Conversaţia Participare în
jocului matematice. Elevul care răspunde corect va fi recompensat printr-o floricică şi prin dreptul de a alege grup
coechipierul ce va răspunde la ghicitoarea următoare. Toate floricelele câştigate vor fi lipite pe Instructajul verbal verificare,
rochiţele zânei. recompensă
Şapte mieluşei zglobii Sunt opt gâşte laolaltă.
Saltă veseli pe câmpii. Una pleacă înspre baltă
Unul a cam obosit Gospodina vine iute:
Şi s-a dus la...odihnit. Câte-au mai rămas în curte? Explicaţia
Spune, câţi mieluţi zglobii, (8-1=7)
Saltă-acuma pe câmpii?
(7-1= 6)

Două flori am pus în glastră În acvariul lui Andrei Exerciţiul – joc


Roşii, parfumate, Peştişori înoată trei.
Şi-ncă una, e albastră. Pentru harnicul băiat, Prin
Câte sunt de toate? Tata iată-a cumpărat participare
(2+1=3) Încă un peştişor vărgat. activă
Ei, peşti câţi sunt! Aţi aflat?
(3+1=4)

Patru pisici beau lăptic Am pus pentru Adişor


Din căniţa lui Pitic. Şapte mere la cuptor,
Dar pentru că s-au certat, Şi mai pun unul la copt,
Una repede a plecat. De le număr, ştii că-s ...
Haide, spune măi Pitic, (7+1=8)
Pisici, câte beau lăptic?
(4-1=3)
La această probă va ieşi câştigătoare echipa care acumulează cele mai multe flori. Stimulente
Urmează cea de a doua probă la care vom efectua operaţii de adunare şi scădere cu ajutorul Conversaţia, morale şi
calculatorului. Din fiecare echipă va răspunde pe rând câte un copil. Pentru fiecare răspuns corect exerciţiul materiale
rochiţa zânei va fi înfrumuseţată cu o floricică.
La cea de a treia probă fiecare elev va primi câte un bileţel care va conţine o operaţie de
adunare sau scădere dar şi câţiva fluturaşi care să îi ajute să rezolve exerciţiul primit. După ce fiecare
exerciţiu a fost rezolvat, căpitanii echipelor vor trece rezultatele pe fişa călătoare. Aceasta va conţine
toate exerciţiile grupei. Toate răspunsurile corecte vor fi recompensate.
Exerciţiile vor fi următoarele:
Echipa albinuţelor: Echipa buburuzelor:
3+5= 6+3=
5-2= 3-2=
2+6= 4+3=
8-4= 7-4=
5+2= 2+5=
7-3= 9-5=
4+4= 5+4=
6-1= 8-5=
1+9= 1+8=
4-3= 4-4=
2+4= 5+2=
5-5= 7-2=

Penultima probă constă în rezolvarea unei probleme ilustrate (câte una pentru fiecare echipă).
Le voi prezenta elevilor câte o planşă iar un reprezentant va rezolva cerinţa problemei. Dacă problema
este rezolvată corect, echipa va câştiga o floricică. Problematizarea

Concursul se va încheia cu cea de a cincea probă, compunere de


probleme cu ajutorul imaginilor.
Voi invita câte un copil de la fiecare echipă să alcătuiască o problemă având ca suport
imaginea expusă. Aceasta va fi rezolvată oral de cealaltă echipă.
Pentru această probă, pe lângă floricelele câştigate, se va introduce un element surpriză,
coroniţa zânei.

Concursul se va încheia cu
anunţarea echipei câştigătoare şi cu premierea participanţilor.

6. Încheierea
activităţii

S-ar putea să vă placă și