Sunteți pe pagina 1din 3

Schiță de lecție

CLASA: a II-a
ARIA CURRICULARĂ :  Consiliere și orientare
DISCIPLINA: DEZVOLTARE PERSONALĂ
SUBIECTUL: Comportamentul
TIPUL LECȚIEI: mixtã
MOTIVAȚIA : Dezvoltarea abilităților emoționale ale elevilor este importantă pentru că ajută la
formarea și menținerea relațiilor cu ceilalți, ajută copiii să se înțeleagă pe sine, previne apariția
problemelor emoționale și de comportament.
COMPETENŢE SPECIFICE:
Dezvoltare personală
1.1.Stabilirea unor asemănări şi deosebiri între sine şi ceilalţi, după criterii simple - jocuri de
autocunoaştere şi intercunoaştere
2.1. Exprimarea emoţiilor de bază în situaţii variate
DISCIPLINE INTEGRATE:
Comunicare în limba română
1.1.Identificarea semnificației unui mesaj oral din texte accesibile variate
1.2.Identificarea unor informații variate dintr-un text audiat
Matematică și explorarea mediului
3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relație cu mediul familial;
Arte vizuale și abilități practice
2.6. Participarea la activități integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de
exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică;

METODE ȘI PROCEDEE: lectura explicativă, conversația, exercițiul, explicația, problematizarea,


explozia stelară, brainstorming, tehnica ”pălăriilor gânditoare”, ,,steluța curioasa’’,jocul didactic.
FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală, activitate pe grupe, activitate în perechi;
RESURSE MATERIALE: tabla interactivă, filmul animat  Pinocchio , internet,
fișe de lucru,pălăriile,eșarfele colorate, imagini decupate ale personajelor, flori de carton colorate.
RESURSE TEMPORALE: 50 minute
RESURSE UMANE: 19 elevi
FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri
verbale.

Captarea atenției
    Activitatea începe prin vizionarea filmului animat Pinocchio.

Anunțarea subiectului
Se desprinde mesajul poveștii și se află sfatul dat de prietenul lui Pinocchio. Ne vom distra și vom
învăța multe lucruri interesante. Aduc la cunoștință elevilor că vom merge pe urmele prichindelului de
lemn si vom ,,Învăța de la Pinocchio,,.
Dirijarea învățării
Elevii vor fi împărțiți în șase grupe, fiecare grupă primind cerințe diferite.Se poartă o mică discuție
despre Pinocchio și despre mesajul desprins din această lectură. Conținutul acestora va fi consolidat prin
metoda ,,Steluța curioasă,,.
Activitate în grup: „Pălăriile gânditoare”
1 . Pălăriile albe (povestitorii)
Redați, în patru sau cinci enunțuri, despre ce este vorba în text.
2. Pălăriile roșii (psihologii)
Ce sfat i-ați da lui Pinocchio ?
3. Pălăriile negre (criticii)
Ce părere aveți despre comportamentul lui Pinocchio? Motivați-vă părerea.
4. Pălăriile verzi (gânditorii):
Cum considerați că ar fi trebuit să procedeze Pinocchio?
5. Pălăriile galbene (creatorii):
Ce credeți că s-ar fi întâmplat dacă Pinocchio ar fi mers la școală?
6. Pălăriile albastre (observatorii):
Caracterizati-l pe Pinocchio !
Joc- Mimează:
1) Cum îl cioplea Gepetto pe Pinocchio
2) Cum dansa Pinocchio
3) Cum îi creştea nasul, când minţea

Joc de rol: Interviu cu Pinocchio ( Ce întrebări i-ai adresa lui Pinocchio dacă l-ai întâlni?....
În final toate produsele realizate pe emoticoane vor fi lipite pe silueta lui Pinocchio.
Analiza activității/ Evaluarea
     Se utilizează cadranului învăţării (Ce mi-a plăcut, Ce nu mi-a plăcut, Ce am învăţat, Ce voi folosi etc.),
     Copiii sunt recompensați cu fețe vesele pe toată perioada de lucru în cadrul grupelor.

S-ar putea să vă placă și