Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR:
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
CLASA: a V-a
DATA:
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
OBIECTUL: Limba română
SUBIECTUL LECŢIEI: „Vizită...” de I. L. Caragiale
TIPUL LECŢIEI: mixtă
DURATA LECȚIEI: 45
SCOPUL LECŢIEI: cultivarea receptivităţii literar-artistice a elevilor;

COMPETENŢE GENERALE

1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare

3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse

COMPETENŢE SPECIFICE
1.2 - identificarea secvenţelor de dialog, de naraţiune şi de descriere dintr-un mesaj oral, în scopul înţelegerii modului de structurare a acestora;

- identificarea ideilor principale după citirea globală a unui text;

- recunoaşterea modurilor de expunere utilizate într-un text narativ;

- folosirea unor tehnici/strategii de lucru cu textul/cartea


OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:


-să definească descrierea;

-să enumere trăsăturile descrierii;

-să selecteze structuri lexicale prin care sunt sugerate coordonatele temporale şi cele spaţiale;

-să identifice figurile de stil studiate și să le comenteze;

-să alcătuiască compuneri descriptive conform cerinţei/subiectului dat.

-să identifice sentimentele transmise de o operă literară.

RESURSE:- capacităţi normale de învăţare a elevilor;

cunoştinţele lor anterioare;

timpul de învăţare: 50 minute.

METODE ŞI PROCEDEE: lectură expresivă, conversaţia euristică, observaţia, problematizarea, învăţarea prin descoperire, explicaţia,
exerciţiul, lucrul cu textul.

MIJLOACE DIDACTICE:
Limba și literature română, clasa a V-a, Florentina Sânmihaian Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca Davidoiu-Roman, 2017
Dicţionar de sinonime, Luiza Seche, Mircea Seche, Irina Preda,

Editura Enciclopedică, Bucurreşti, 1993

Post-it-uri, PPT, laptop.

FORME DE ORGANIZARE A ÎNVĂŢĂRII : activitate frontală, activitate individuală şi activitate pe grupe;

MODALITĂŢI DE EVALUARE: aprecieri verbale, observația sistematică, autoevaluarea, evaluare prin note.

BIBLIOGRAFIE:
Florentina Sânmihaian Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca Davidoiu-Roman, Limba și literature română, clasa a V-a, Editura
ArtEducațional, București, 2017
Constantin Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii în şcoală, Ed. Polirom, Iaşi, 2001

Vistian Goia, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Editura Dacia Educaţional, Cluj-Napoca, 2002
Desfășurarea lecției (Scenariul didactic)

Nr. Etapele lecției Timp Activitatea profesorului Activitatea Mijloace de Metode Forme Evaluare
crt. min elevilor învățâmânt și procedee de
organizare

1 2 3 4 5 6 7 8 9

1. Momentul • Salutul
organizatoric 1 min • Notarea absenţelor
• Pregătirea pentru începerea Elevii îţi pregătesc Activitate
orei. Conversaţia
cele necesare pentru frontală
Profesorul va avea grijă ca începerea orei.
elevii să-şi pregatească
materialele necesare orei de
limba și literatura română.
Profesorul va asigura liniştea
și disciplina clasei pentru o
mai bună desfăşurare a
activității didactice stabilind
un climat favorabil derulării
activităţii de învăţare.
Verificarea 3 min Elevii au avut ca temă: Elevii citesc tema şi Caietele Conversația Activitate Verificarea
temei a) de citit textul „D-l Goe” corectează frontală/ind modului în
de I. L. Caragiale; eventualele greşeli. individulă care elevii au
b) de povestit o întâmplare alcătuit tema
amuzantă petrecută în vizită pentru acasă
la un prieten (80-100 de şi corectarea
cuvinte). eventualelor
greşeli.
Observarea
Conversația
2. Captarea 3 min Profesorul le cere elevilor să Post-ituri Activitate sistematică
atenției scrie tot ce le trece prin Elevii notează Flipchart individuală
minte în legătură cu însușiri și defecte. Explicația Aprecierea
Instrumente
însușirile sau defectele pe Activitate verbală a
de scris
care le poate avea un COPIL. frontală răspunsurilor
Se va realiza un
brainstorming pornind de la
răspunsurile elevilor. Prezintă semnificația
Profesorul solicită elevilor să numelui.
își prezinte originea numelui.

3. Anunţarea 1 min Profesorul le spune elevilor Tablă


subiectului si a că- vor vorbi și vom intra în Elevii ascultă și Cretă Conversația Activite
obiectivelor lumea lui Caragiale, studiind notează titlul Caietele frontală
pentru schița „Vizită…” de I. L. lecţiei în caiete. elevilor
atingerea Caragiale. Profesorul scriee Instrumente
competenţelor titlul pe tablă și elevii în de scris
caiet. Profesorul prezintă
obiectivele operaționale
urmărite pe parcursul lecției.
4. Dirijarea 32min Profesorul roagă elevii să fie Elevii urmăresc Videoproiect Expunerea Activite Observarea
învățării atenți la piesa de teatru care va cu atenție și sunt or frontală sistematică
fi prezentată și să fie atenți la atenți la
comportamentul lui Ionel. comportamentul Explicația
lui Ionel și spun
Profesorul solicit elevilor să cum era acesta. Instrumente
lucreze în perechi și să de scris
identifice personajele: - în Aprecieri
ordinea apariției și în ordinea verbale
importanței pe care o au în Elevii citesc și Fișe de lucru Învățarea Activitate
cadrul acțiunii: identifică tipul prin în perechi
-personaj principal; personajele, Cretă descoperire
-personaj secundar; ajutându-se de colorată
-personaj episodic. sugestiile din fișa
În acest sens, profesorul de portofoliu.
împarte elevilor o fișă de
portofoliu, care cuprinde
informațiile necesare despre
personaje. ( informația va fi Hârtie
prezentată și pe colorată
videoproiector). Carioci
Identifică Ciorchinele Activitate Observare
Pe bancă aveți boabele unui trăsăturile frontală sistematică
ciorchine (hartie colorată). personajului ales
De pe fișă (anexa5) selectează și formează Explicația
doar acele trăsături morale care ciorchinele.
se potrivesc personjului
principal din text; scrie câte o
trăsătură pe fiecare bob și
formați cu ele un ciorchine. Activitate
frontală
Elevii identifică Joc didactic
cuvintele.
Videoproiect Observarea
Profesorul le solicită elevilor . or sistematică
să identifice cuvintele care Aprecieri
aparțin câmpului lexical al verbale
armatei. ( manualul digital) Elevii ascultă și
notează Problemati-
În continuare, profesorul le întrebarea, apoi zarea Activitate
propune elevilor o temă spre împărțiți în două pe grupe
reflecție: Ce parere ai despre grupe vor Observarea
faptul că mama îi permite lui argumenta pro și Foaie de sistematică
Ionel să fumeze și chiar îl contra atitudinea flipchart Aprecierea
admiră pentru asta? mamei. Markere verbală a
Se cere elevilor să răspundă în răspunsurilor
scris la întrebare și apoi încep
dezbaterea.
Profesorul adresează întrebări
pentru a încuraja dezbaterea, va
cere lămuriri, argumente.
6 min
5. Realizarea Pornind de la conținutul
feedback-ului textului, profesorul solicită Elevii realizează Cvintetul
alcătuirea unei poezii după cvintetul pe care
cerințele date. îl citesc în fața Coli Activitate Observarea
clasei. Instrumente pe grupe sistematică
de scris Aprecierea
. verbală a
răspunsurilor
2 min .Tema pentru acasă: Elevii își notează Caiete Expunerea Activitate
Asigurarea Scrieți un text de 100-150 de tema. Cer Conversația frontală
6. retenţiei şi a cuvinte în care să povestiți o explicații. Instrumente Explicația
transferului întâmplare hazlie petrecută Ascultă cu de scris Activitate
alături de un membru al atenție. individual
familiei. Profesorul dă ă
explicații referitoare la
rezolvarea temei.
7. Aprecierile 2 min Se vor face aprecieri generale Activitate Aprecieri
elevilor si şi individuale, pozitive şi frontală verbale
încheierea negative atât pe parcursul
lecţiei, cât şi la sfârşitul
acesteia. Elevii salută
profesorul şi acesta iese din
clasă.
(Anexa 1)
Brainstorming

prietenos

jucăuş
curios

Copilul
neastâmpărat

inocent
prost crescut încăpăţânat
(Anexa 4)
Harta personajului

Vorbeşte cu musafirul la pers. Poartă haine


a II-a Alintat militare

Bate în tobă şi suflă în trâmbiţă Obraznic Atacă servitoarea


până asurzeşte musafirul
IONEL, personaj din schiţa
Vizită…, de I.L. Caragiale Dornic să-şi
depăşească vârsta
Necivilizatttt

Fumează
Îşi loveşte mama cu Iresponsabil
sabia

Pune dulceaţă în
şoşonii musafirului
Izbeşte mingea până în
E gata să verse maşina cu spirt
policandru
1 Primul vers are un singur
CVINTETUL cuvânt. Acel cuvânt trebuie să fie
un cuvânt-cheie al textului (substantiv);
2 Versul al II-lea are două cuvinte (adjective);
3 Versul al III-lea trebuie să aibă trei cuvinte care exprimă acţiuni (verbe la gerunziu);
4 Versul al IV-lea va fi o propoziţie din patru cuvinte, în care să exprime ce simt ei;
5 Versul al V-lea va cuprinde un singur cuvânt (cu rol de constatare, de concluzie).

Ionel
Neascultător, obraznic
Necăjind, țipând, aleargând
Un comportament total necivilizat.
Neplăcut!
Caracteristici ale personajului

Alege din șirul următor acele trăsături care se potrivesc personajului principal din text.
-mulțumit, neascultător, bucuros, obraznic, neastâmpărat, cuminte, iubitor, curios, nerăbdător, ascultător

S-ar putea să vă placă și